PRZYJŚCIE WIOSNY ZABAWY BADAWCZE

Podobne dokumenty
portal nauczycieli edukacji polskiej

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

MARZEC. Uważnie słucha opowiadań, tekstu mówionego, wypowiada się na jego temat;

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

Scenariusz zajęć, zabaw organizowanych w przedszkolu

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Gra w kolory program nauczania edukacji wczesnoszkolnej

PROJEKT EDUKACYJNY. Odnajduję siebie w świecie dźwięków. Muzyka mi pomaga. - zajęcia realizowane w ramach art. 42 KN

PLAN DYDAKTYCZNO-WYCHOWAWCZY DLA GRUPY ODKRYWCY NA MIESIĄC MARZEC Autor: p. Monika Adamowicz, p. Katarzyna Boińska

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Scenariusz zajęć nr 6

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

II TYDZIEŃ WRZEŚNIA PODSUMOWANIE ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH TRZYLATKI. Wrzesień tydzień drugi. Temat tygodnia: Jestem przedszkolakiem.

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Tematyka kompleksowa Przewidywane osiągnięcia Teksty wierszy i piosenek

Obszar wsparcia: Rozwój funkcji słuchowych. Scenariusz zajęć

Obszar wsparcia: Rozwój funkcji słuchowych. Scenariusz zajęć

PLAN PRACY DYDAKTYCZNO- WYCHOWAWCZEJ NA MIESIĄC WRZESIEŃ "CZERWONE TRUSKAWKI"

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Obszar wsparcia: A. Rozwój funkcji słuchowych. Scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę - działam - idę w świat

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Konspekt zajęć Prowadząca zajęcia Skład zespołu Data Temat Cele: - poznawcze: - kształcąco rewalidacyjne: - wychowawcze:

Miesięczny plan pracy dydaktyczno wychowawczej w grupie 7 MOTYLKI WRZESIEŃ 2017

Scenariusz zajęć ruchowych grupy Żółte Słoneczka z Tęczowego Przedszkola w Dzierzgoniu w ramach akcji Szkoła w Ruchu Obszar nr 1

Scenariusz lekcji matematyki w klasie V. Temat: Przykłady potęg o wykładniku naturalnym - (2 godziny).

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Scenariusz zajęć z kodowania. Lekcja otwarta Data r. Klasa I b Prowadząca- Mariola Matuszewska

PLAN PRACY DYDAKTYCZNO WYCHOWAWCZEJ NA MIESIĄC WRZESIEŃ 2013 r. Grupa dzieci 2,5 3,5 letnich. Aktywność i działalność dziecka

PLAN PRACY DYDAKTYCZNO-WYCHOWAWCZEJ MARZEC

PRZEWIDYWANE OSIĄGNIĘCIA DZIECI MAJ TYDZIEŃ I. W wiejskiej zagrodzie.

PLAN PRACY wychowawczo-dydaktycznej na miesiąc: MAJ 2018

Scenariusz 4. Realizacja

Scenariusz lekcji wychowania przedszkolnego

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę - działam - idę w świat

Temat: W jaki sposób utwory muzyczne przedstawiają wiosnę?

Plan miesięczny: wrzesień

Drodzy Rodzice Grupy I,,URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

Cele szczegółowe: Uczeń: - śpiewa piosenki pt. Familijny blues, Piosenka dla babci, Piosenka o dziadku,

Kwiecień. Tematy kompleksowe Jestem Polakiem i Europejczykiem Chciałbym być sportowcem Cuda i dziwy Mali strażnicy przyrody. Piosenka pt.

Zawody, których jeszcze nie znamy.

Scenariusz zajęć dla 5- latków

Będę silny i zdrowy Scenariusz zajęć gimnastycznych w grupie 4 latków.

Scenariusz zajęć. Prowadząca: Ilona Olewniczak. Grupa wiekowa: 3,4,5 latki. Czas trwania zajęć: 20 minut. Rodzaj zajęć: zajęcia umuzykalniające

KONSPEKT ZAJĘĆ ŚWIETLICOWCYCH

1. Obrazek z owocami- praca przestrzenna. 4-5 latki 2. Warzywa- wydzieranka z kolorowego papieru 5 l (chętne 4l)

KWIECIEŃ W GRUPIE MISIE

Scenariusz zajęć nr 3

SCENARIUSZ ZAJĘĆ RUCHOWYCH

Od najmłodszych lat dziecko powinno być wprowadzone w świat muzyki. Sposób, w jaki zostanie zachęcone w przedszkolu i w domu do słuchania muzyki,

I TYDZIEŃ STYCZNIA PODSUMOWANIE ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH TRZYLATKI. Aktywność i działalność dziecka

RAMOWY ROZKŁAD DNIA W PRZEDSZKOLU Z ROZLICZENIEM ZAGOSPODAROWANIA CZASU DZIECKA W CZASIE REALIZACJI PODSTAWY PROGRAMOWEJ WEDŁUG ZALECEŃ MEN

PLAN PRACY WYCHOWAWCZO DYDAKTYCZNEJ NA MIESIĄC LUTY 2016 r. W GRUPIE 3 LATKÓW BIEDRONKI

PLAN PRACY WYCHOWAWCZO DYDAKTYCZNEJ NA MIESIĄC PAŹDZIERNIK 2016 r. W GRUPIE 4 LATKÓW BIEDRONKI

Zajęcia ruchowo - taneczne Roztańczone stópki

Zestaw ćwiczeń gimnastycznych metodą obwodu stacyjnego

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć dla 5-latków

Zestaw scenariuszy. Temat bloku czterech zajęć. Cztery pory roku. 1. Jesień

Kolorowy lew KONSPEKT ZAJĘĆ. wsparcie całościowego rozwoju w oparciu o zabawy z kartką papieru. doświadczenia w obszarach rozwojowych:

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

N-LA N-l mówi: -Dziś powitamy się piosenka: Witam Cię, jak się masz, machnij prawą ręką, miło mi widzieć Cię, witam Cię piosenką x 2

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Scenariusz zajęć dla 5-latków

OGRÓD PRZEDSZKOLNY W CZTERECH PORACH ROKU

RAMOWY ROZKŁAD DNIA W PRZEDSZKOLU DLA DZIECI 3 LETNICH ( GR. I)

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę działam - idę w świat

BANK DOBRYCH PRAKTYK

Miesięczny plan pracy dydaktyczno wychowawczej w grupie 7 Motylki GRUDZIEŃ 2017

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

ZAMIERZENIA DYDAKTYCZNO WYCHOWAWCZE NA MAJ 2019 GRUPA: MOTYLKI

PRZEWODNIK DLA NAUCZYCIELI

Dbam o wodę scenariusz zajęć proekologicznych dla przedszkolnej grupy mieszanej wiekowo

Autor: Małgorzata Urbańska. Temat lekcji: Pieszy i znaki

Klasa I, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Pory roku: lato. Temat: Kończy się rok szkolny

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej. Gra w kolory program nauczania edukacji wczesnoszkolnej

Scenariusz zajęć. Edukacja wczesnoszkolna polonistyczna, przyrodnicza.

Plan pracy Opiekuńczo- Wychowawczo- Dydaktyczny Wrzesień Grupa II dzieci 4-5 letnich

Scenariusz zajęć dla 4-latków

PLAN PRACY DYDAKTYCZNO-WYCHOWAWCZEJ STYCZEŃ

Grupa wiekowa: Temat: Cel ogólny zajęć: Cele szczegółowe: Metody nauczania: Środki dydaktyczne: Przebieg zajęć:

Scenariusze zajęć prowadzonych metodą Porannego Kręgu

Roczny plan pracy opiekuńczo - wychowawczo - dydaktycznej w Żłobku Gminnym w Polanowie w roku szkolnym 2017/2018

Autor: Magdalena Kubacka Klasa I Edukacja: muzyczna Cel/cele zajęć: Temat lekcji: Deszczowa muzyka

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji,

Temat scenariusza: W Krainie Balonii Programy wykorzystane podczas zajęć: KRÓLIK BYSTRZAK DLA ZERÓWKI LICZ ZE ŚWINKOLOTKĄ

KWIATY Z CEBULEK ZAJĘCIA PROWADZONE METODĄ PROJEKTU 4-LATKI NUTKI. Termin realizacji : r r

Scenariusz zajęd otwartych dla nauczycieli zorganizowanych 24 III 2010 r. w Samorządowym Przedszkolu nr 5 im. E. Szelburg-Zarembiny w Rykach

Klasa I, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Jesteśmy grupą Temat: Bawimy się w grupie SCENARIUSZ Z WYKORZYSTANIEM METODY PROJEKTÓW

TEMAT OŚRODKA TYGODNIOWEGO: Dary jesieni na talerzu. TEMAT OŚRODKA DZIENNEGO: Rozpoznajemy owoce. Autor: Marcela Rożnawska 1. CELE OŚRODKA PRACY:

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Scenariusz zajęć dla 5-latków

Transkrypt:

Grażyna Szadkowska Pracownia Edukacji Przedszkolnej i Wczesnoszkolnej ŁCDNiKP PRZYJŚCIE WIOSNY ZABAWY BADAWCZE Wychowanie przedszkolne (dzieci 5 6 letnie) Zajęcia w oparciu o założenia programu Poranny Krąg z wykorzystaniem tablicy przestrzennej 3D Pory Roku WIOSNA KOLOR zielony SMAK cytrynowy ŻYWIOŁ ziemia lub glina INSTRUMENT bębenek ZAPACH cytrynowy Cele kształcenia Cele ogólne: wprowadzenie w świat symboli charakterystycznych dla wiosny, budowanie zaufania i poczucia bezpieczeństwa, stwarzanie ciepłego i pogodnego nastroju, wdrażanie do zgodnego współdziałania w grupie. Cele szczegółowe: dziecko: wybiera i klasyfikuje piktogramy wiosenne zgodnie z treścią ilustracji, rozpoznaje cyfry, przelicza kropki, ustawia się zgodnie z zapisem, określa cechy ziemi kończąc zdanie Ziemia jest.jak., powtarza usłyszany rytm, wymienia atrybuty wiosny na podstawie ilustracji. Metody kształcenia: z całą grupą, indywidualna (wg R. Więckowskiego). Formy pracy: techniki twórcze lista atrybutów, porównania, słowne, czynne, oglądowe (wg M. Kwiatowskiej), Pedagogika Zabawy (wg M. Bogdanowicz), gra na instrumentach (wg C. Orffa).

Środki dydaktyczne: lampka zapachowa-cytrynowa, 4 zestawy piktogrmów w kopertach (tulipan,żonkil, hiacynt, buda, narzędzie ogrodnicze, ptaki występujące na ilustracji, przybory używanych przez postacie do prac porządkowych), płyta CD Vivaldi Wiosna, kartoniki z kropkami lub cyframi, bębenki, opaski, ziemia, lupy, podstawki, doniczki, herbata cytrynowa, farby, pędzle, celafon format A4, papier ksero kolor, mydło zapachowe, balony w 3 kolorach, napój ze świeżej cytryny. Przebieg zajęć: 1. Przygotowanie sali Wystrój sali w kolorze zielonym zapalenie lampki o zapachu cytrynowym rozpylenie zapachu ze skórki cytryny w sali można zaproponować, aby dzieci przyszły tego dnia ubrane na zielono. 2. Powitanie zapalenie lampki zapachowej zabawa powitalna przy muzyce Dzieci stoją w kręgu, nauczycielka zapala lampkę zapachową cytrynową, podchodzi do każdego dziecka i wita się z nim. Zabawa ruchowa Dzieci swobodnie poruszają się przy muzyce, na przerwę w muzyce nauczycielka pokazuje kartonik z różną liczbą kropek lub cyfr. Dzieci dobierają się odpowiednio w pary, trójki, czwórki (zabawę powtarzamy) 4 razy. 3. Słuchanie wiersza Wiosenne dary G. Szadkowska Nauczyciel recytuje wiersz, przed dziećmi stoi tablica przestrzenna,,wiosna Wielka radość dziś w ogródku, wiosna idzie powolutku. Widać tego już oznaki, -latające w górze ptaki, i ruch wielki - jakieś prace wykonują gospodarze. Każdy ma czynności wiele, świątek, piątek i w niedzielę. Żeby zdążyć to rzecz ważna, taka praca jest poważna. Każdy swoje ma zadanie, więc się wziął za wykonanie.

Już narzędzia idą w ruch, nawet Burek też jest zuch! Chce pomagać - nie figluje, wszystkim radość okazuje. A gdy ludzie utrudzeni, już zakończą swe porządki, i obejdą wszystkie grządki, To odpoczną... podsłuchując śpiewu ptaków, i wąchając zapach kwiatów. Wy też wiosną moi mili, korzystajcie z każdej chwili. Pamiętajcie! To nie czary. Trzeba pielęgnować dary. 4. Krótka rozmowa na temat treści wiersza Przyjrzyjcie się ilustracji na tablicy przestrzennej o określcie: jakie oznaki wiosny widać na ilustracji a nie zostały wymienione w wierszu? Jakie czynności wykonują postacie na ilustracji (należy wymienić co robią ludzie, ptaki, zwierzęta, owady)? Jaką rolę do spełnienia wiosną mają wszystkie postacie (ludzie, ptaki, zwierzęta, owady)? Poszukajcie na ilustracji narzędzi ogrodniczych wykorzystywanych przez ludzi Jakie dary daje wiosna ludziom i zwierzętom? 5. Praca w grupach 4 osobowych Każda grupa otrzymuje zestaw piktogramów różnych przedmiotów i napis WIOSNA Nauczyciel zasłania ilustrację tablicy przestrzennej,,cztery pory roku. Zadaniem dzieci jest wybranie zapamiętanych symboli wiosennych w postaci piktogramów i dobranie do napisu wiosna. Po zakończeniu dzieci samodzielnie sprawdzają i oceniają wykonanie zadania. (Tablica przestrzenna odsłonięta dla porównania).

6. Zabawy badawcze spotkanie z żywiołem (Ziemia) Przygotowanie stanowisk do zabaw badawczych: Na stolikach lub wydzielonych miejscach leżą przygotować pojemniki z ziemią i narzędzia do badania. Do jednego pojemnika 2 dzieci. Nauczyciel prowadzi rozmowę z dziećmi i wyjaśnia, że żywiołem dla wiosny jest ziemia, przypisanym kolorem jest zielony a instrumentem bębenek. Dzieci dochodzą do stolika i badają stan fizyczny ziemi w różny sposób (dotykają, wąchają, przesypują, oglądają przez lupę, mieszają z wodą itp.) 7. Techniki twórczego myślenia - porównania kończenie zdania Ziemia jest, jak. nauczyciel na arkuszu białego papieru zapisuje odpowiedzi dzieci np. Ziemia jest czarna jak.. Ziemia jest zimna, jak., Ziemia jest szorstka, jak., itp. 8. Ćwiczenia słuchowe demonstracja i wykorzystanie instrumentu bębenek (dzieci, żeby dobrze wykonać zadanie muszą być skoncentrowane, przeliczają uderzenia i pauzy). Dzieci otrzymują nadmuchane balony w 3 kolorach (zielony żółty,niebieski) siadają w kole. Nauczyciel wystukuje na bębenku dowolny rytm, dla każdego dziecka indywidualnie. Dzieci powtarzają rytm uderzając w balon. 9. Wiosenna orkiestra zabawa ruchowa Dzieci maszerują przy piosence o wiosennej tematyce. Na sygnał wzrokowy podany przez prowadzącego np. kartonik z kolorem balona - rytm słuchanej piosenki wystukują dzieci, które trzymają balonik tego koloru. Powtarzamy zabawę dzieci zamieniają się balonami tak, aby każde miało inny kolor niż poprzednio. Uwaga: Zabawę można prowadzić w różnych porach dnia rolę nauczycielaprowadzącego przejmuje dziecko. Efekty smakowe cytryna Przed przystąpieniem do kolejnego zadania nauczycielka częstuje dzieci wodą z sokiem cytrynowym. Dzieci określają jaki smak ma napój. Wyjaśnia że cytryna jest zdrowa i zapobiega infekcjom, dlatego na wiosnę należy często spożywać napoje naturalne, żeby nie chorować. Organizm jest osłabiony po zimie i konieczne jest dostarczanie mu naturalnych witamin.

10. Wykonanie pracy plastycznej Wiosenna łąka Dzieci malują farbami plakatowymi łąkę na celofanie. Po zakończeniu pracy wybierają tło z kolorowego papieru ksero. Prace po obejrzeniu przez wszystkie dzieci, nauczyciel umieszcza w wybranym miejscu w klasie, tworząc galerię prac wiosennych. 11. Zakończenie zgaszenie lampki zapachowej Dzieci idą umyć ręce (jeżeli jest to możliwe należy przygotować mydło o zapachu cytrynowym).