INFORMATYKA SZKOŁA PODSTAWOWA IM. ARKADEGO FIEDLERA W PRZEŹMIEROWIE

Podobne dokumenty
INFORMATYKA SZKOŁA PODSTAWOWA W PRZEŹMIEROWIE

TEMAT : Przykłady innych funkcji i ich wykresy.

INFORMATYKA SZKOŁA PODSTAWOWA IM. ARKADEGO FIEDLERA W PRZEŹMIEROWIE

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

TEMAT: Ilustracja graficzna układu równań.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI. prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

SCENARIUSZ LEKCJI. Autorzy scenariusza: Krzysztof Sauter (informatyka), Marzena Wierzchowska (matematyka)

Scenariusz lekcji z Technologii informacyjnej w liceum profilowanym (profil ekonomiczno-administracyjny i usługowo-gospodarczy)

1. Zagadnienie (blok, moduł programowy): Obliczenia w arkuszach kalkulacyjnych.

WYKRESY FUNKCJI LINIOWEJ

Scenariusz lekcji matematyki w klasie pierwszej szkoły ponadgimnazjalnej z wykorzystaniem komputerów.

Teraz bajty. Informatyka dla szkoły podstawowej. Klasa VI

Pojęcie funkcji i jej podstawowe własności.

Wymagania edukacyjne z informatyki dla klasy szóstej szkoły podstawowej.

Konspekt lekcji informatyki 2003/2004

Scenariusz zajęć otwartych dla nauczycieli Publicznego Gimnazjum w Pajęcznie prowadzonych przez Iwonę Jędrzejewską

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie. Uczeń :

Temat: Podsumowanie wiadomości z działu: Nie tylko kalkulator ćwiczenia z wykorzystaniem monitora interaktywnego. Zajęcia komputerowe klasa VI a

SCENARIUSZ LEKCJI. TEMAT LEKCJI: O czym mówią współczynniki funkcji liniowej? - wykorzystanie arkusza kalkulacyjnego na lekcjach matematyki

Scenariusz lekcji matematyki w pierwszej klasie gimnazjum przebiegającej z wykorzystaniem technologii komputerowej

Wymagania edukacyjne z informatyki dla uczniów klas VI SP nr 53 w Krakowie w roku szkolnym 2019/2020

Temat: Pole równoległoboku.

Sposoby sprawdzania osiągnięć edukacyjnych uczniów

Scenariusz lekcji. 3. Temat lekcji: Zastosowanie własności trójmianu kwadratowego: rysowanie wykresu, wyznaczanie wzoru o podanych własnościach;

Teraz bajty. Informatyka dla szkoły podstawowej. Klasa VI

1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI 3 METODY NAUCZANIA. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności. Scenariusz lekcji

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie. Uczeń :

Temat: Programujemy historyjki w języku Scratch tworzymy program i powtarzamy polecenia.

Temat 1. Więcej o opracowywaniu tekstu

SCENARIUSZ LEKCJI. 3.Temat lekcji: Wyrażenia algebraiczne -powtórzenie i utrwalenie wiadomości. 4.Integracja: wewnątrzprzedmiotowa

2. Metody adresowania w arkuszu kalkulacyjnym

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji. opisać rodzaje zmian, jakie można wykonać na komórkach w Excelu; wskazać jak dane i komórki w Excelu

Konspekt lekcji z fizyki z zastosowaniem technologii komputerowej. (ścieżka edukacyjna medialna)

PLAN METODYCZNY. Cele ogólne: Uczniowie znają podstawowe narzędzia i polecenia wykorzystywane do tworzenia i formatowania tabel. W programie MS Word

PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: oblicza wartości liczbowe wyrażeń algebraicznych mnoży jednomiany.

PLAN METODYCZNY NR 1

Wymagania na poszczególne oceny szkolne dla klasy VI. (na podstawie Grażyny Koba, Teraz bajty. Informatyka dla szkoły podstawowej.

Temat: Co to jest modelowanie? Modelowanie przebiegu procesu zapominania za pomocą arkusza kalkulacyjnego.

Mgr Sławomir Adamczyk Konspekt lekcji fizyki w klasie I gimnazjum

Cele nauczania: a)poznawcze: Cele ogólne kształcenia: -uczeń umie odejmować ułamki dziesiętne. Aktywności matematyczne:

KONSPEKT LEKCJI MATEMARTKI DLA KLASY 5

CEL zapoznanie z programem do tworzenia rysunków i ukazanie możliwości Edytora obrazów do sporządzania rysunków i ikon.

Scenariusz lekcji. zdefiniować elementy wykresu (zakres danych, serie danych, legenda, zakres wartości, etykiety osi);

Temat: Odczytywanie informacji.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

SCENARIUSZ LEKCJI. Autorzy scenariusza: Krzysztof Sauter (informatyka), Marzena Wierzchowska (matematyka)

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI. prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

Konspekt lekcji z fizyki z zastosowaniem technologii komputerowej. (ścieżka edukacyjna medialna)

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH

Scenariusz lekcji diagnozującej z matematyki przygotowującej do sprawdzianu z funkcji kwadratowej

Temat (rozumiany jako lekcja) Propozycje środków dydaktycznych. Liczba godzin. Uwagi

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Figury płaskie. Uczeń:

KRYTERIA I WYMAGANIA EDUKACYJNE INFORMATYKA KLASA III GIMNAZJUM

1.01 Profil osoby przedsiębiorczej

Informatyka KONSPEKT LEKCJI W SZKOLE PONADGIMNAZJALNEJ

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1

Prezentujemy dane na wykresie w arkuszu kalkulacyjnym

Zastosowanie arkusza kalkulacyjnego na lekcjach mechaniki technicznej

mgr Agnieszka Łukasiak Zasadnicza Szkoła Zawodowa przy Zespole Szkół nr 3 we Włocławku

Wykonujemy obliczenia w arkuszu kalkulacyjnym

KONSPEKT ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

SCENARIUSZ LEKCJI: TEMAT LEKCJI: Postać kanoniczna funkcji kwadratowej. Interpretacja danych w arkuszu kalkulacyjnym

ZAJĘCIA KOMPUTEROWE KLASA IV. Opis wymagań, które uczeń powinien spełnić, aby uzyskać ocenę:

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI PLANOWANEJ DO PRZEPROWADZENIA W KLASIE I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Wykresy funkcji. Uczeń:

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Wyrażenia algebraiczne. Uczeń:

Kryteria wymagań z przedmiotu: Informatyka

Przedmiotowy system oceniania FIZYKA klasa I LO

Przedmiotowy system oceniania FIZYKA klasa I LO

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

SCENARIUSZ LEKCJI. Klasa: I liceum profilowane Blok tematyczny: Funkcje

Scenariusz lekcji z matematyki w szkole ponadgimnazjalnej

ARKUSZ HOSPITACJI DIAGNOZUJĄCEJ

PUBLIKACJA PODSUMOWUJACA ZAJĘCIA DODATKOWE Z MATEMATYKI. realizowane w ramach projektu Stąd do przyszłości. nr. POKL

Twórcza szkoła dla twórczego ucznia Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

KONSPEKT ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

Scenariusz lekcji fizyki w klasie drugiej gimnazjum

SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

Przedmiotowy sposób oceniania i wymagania na poszczególne oceny z informatyki

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

Temat: Odejmowanie w pamięci

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KLASY IV A Z UŻYCIEM TIK

Proporcjonalność prosta i odwrotna

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

Komputer i urządzenia cyfrowe

Scenariusz lekcyjny Obliczanie pierwiastków dowolnego stopnia i stosowanie praw działań na pierwiastkach. Scenariusz lekcyjny

Dodawanie ułamków zwykłych lekcja w kl.ivb mgr Sylwia Naliwko nauczyciel matematyki w Zespole Szkół im.ks. Jerzego Popiełuszki w Juchnowcu Górnym

SCENARIUSZ LEKCJI. Streszczenie. Czas realizacji. Podstawa programowa

Sposoby przedstawiania algorytmów

SCENARIUSZ LEKCJI. Miejsca zerowe funkcji kwadratowej i ich graficzna prezentacja

SCENARIUSZ LEKCJI. Wielomiany komputerowe wykresy funkcji wielomianowych

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

KONSPEKT do przeprowadzenia lekcji matematyki

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE. Scenariusz lekcji. 2.

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

2. Opracowanie grafiki w dokumencie tekstowym

Transkrypt:

INFORMATYKA SZKOŁA PODSTAWOWA IM. ARKADEGO FIEDLERA W PRZEŹMIEROWIE Typ lekcji: utrwalająca utrwalanie wiadomości i umiejętności Rodzaj lekcji: ćwiczeniowa Temat lekcji: Planujemy wakacje co wiemy o arkuszu kalkulacyjnym? PIOTR LEŚNIEWSKI IWONA JANICKA Klasa: VI Liczba godzin: 1 Zdolności poznawcze ucznia: Cele dydaktyczne: - rozwijanie procesów pamięci: ćwiczenie gotowości i wierności pamięci przez repetycję wniosków ze spostrzeŝeń; - rozwijanie umiejętności posługiwania się językiem informatycznym poprzez zwracanie uwagi na poprawne nazewnictwo pojęć i czynności; - rozwijanie zainteresowań technicznych poprzez zaciekawienie ucznia moŝliwością komputerów i związanym z nimi światem informatycznym. Kształtowanie postaw społeczno-moralnych ucznia: - dyscyplina; - samokontrola; - poszanowanie cudzej własności. Cele operacyjne: Uczeń po zakończonej lekcji: ZAPAMIĘTANIE WIADOMOŚCI: Czasownik operacyjny nazywać Pytanie polecenie: - jak nazywają się funkcje słuŝące do dodawania oraz mnoŝenia liczb zapisanych w poszczególnych komórkach? Czasownik operacyjny zidentyfikować, rozpoznać Pytanie polecenie: - wskaŝ komórkę, adres komórki, kolumnę, wiersz, komórkę aktywną, pole nazwy; Czasownik operacyjny zapisać zaleŝność, podać wzór, definicję Pytanie polecenie: - zapisz wzór dodawania zawartości komórek a1:a10; ZROZUMIENIE WIADOMOŚCI: Czasownik operacyjny zilustrować przykładem Pytanie polecenie: - podaj przykłady uŝycia arkusza kalkulacyjnego; - zaznacz przykładowy blok komórek; STOSOWANIE WIADOMOŚCI W SYTUACJACH TYPOWYCH: Czasownik operacyjny zastosować Pytanie polecenie: - zastosuj wzory matematyczne i funkcje do znalezienia najmniejszej, największej odległości pomiędzy Poznaniem, a wybranym miastem w kraju; Czasownik operacyjny przedstawienie graficzne, sporządzić wykres Pytanie polecenie: - zmień typ wykresu i odczytaj informacje z wykresu gdzie najczęściej ludzie spędzają wakacje, a gdzie najrzadziej; Czasownik operacyjny porównać Pytanie polecenie: - jakie podobieństwa i róŝnice występują w typach wykresów wykorzystanych na dzisiejszej lekcji? 1

Cele dydaktyczne: Cele operacyjne: Uczeń po zakończonej lekcji: STOSOWANIE WIADOMOŚCI W SYTUACJACH PROBLEMOWYCH: Czasownik operacyjny zaplanować Pytanie polecenie: - zaplanuj swoje wakacje w oparciu o arkusz wakacje.xls; Metody nauczania: - elementy wykładu, pogadanka, ćwiczenia, pokaz; - dyskusja: - objaśnianie materiału za pomocą pytań z wykorzystaniem doświadczenia uczniów; - rozwiązywanie problemu w oparciu o stosowne zadanie. Formy pracy: - praca zespołowa; - praca indywidualna; - praca w parach. Środki dydaktyczne: tablica i pisak, podręcznik, komputer, karty pracy, ankiety ewaluacyjne. 2

TOK LEKCJI I Sprawdzenie obecności, uzupełnienie dziennika. II Powtórzenie wiadomości. Uczniowie odpowiadając na pytania postawione przez nauczyciela przypominają wiadomości o formatowaniu arkusza, formułach, funkcjach, wykresach III Przebieg lekcji: Czynności nauczyciela Uświadomienie uczniom celów lekcji. Przydzielenie i omówienie uczniom ćwiczenia do wykonania. Przypomnienie w jaki sposób formatuje się komórki, wstawia funkcje, wykresy. Podsumowanie najwaŝniejszych informacji. Czynności uczniów: Uczniowie dowiadują się o czym będzie mowa na dzisiejszej lekcji. Uczniowie uruchamiają arkusz TEMAT.xls i odgadują temat lekcji. Uczniowie zapisują temat lekcji w zeszytach i na dyskietkach. Uczniowie dobierają się parami i otwierają arkusz WAKACJE.xls i planują swoje wakacje. Obliczają odległość, pieniądze wydane na paliwo, za noclegi, za Ŝywność. Sporządzają wykres wydatków. Uczniowie zbierając informacje z odbytej lekcji wyjaśniają co trzeba zrobić by sformatować komórki, uŝyć wzorów matematycznych i funkcji w arkuszu, wstawić wykres. IV Analiza i ocena umiejętności uczniów. ZAZNACZ W TABELCE, JAK OCENIASZ SWOJĄ PRACĘ NA LEKCJI Potrafię zaplanować prawidłowo podróŝ Tak Jak oceniasz? Nie wiem Nie Znam są zasady prawidłowego Ŝywienia Wiem do jakich zadań z Ŝycia codziennego mogę zastosować arkusz kalkulacyjny Oceń w skali 1 6 swoją współpracę z kolegą/ koleŝanką na lekcji 1 2 3 4 5 6 Oceń w skali 1 6 swoją pracę na lekcji 1 2 3 4 5 6 3

Plik TEMAT.xls składa się z następującego arkusza: 4

Plik WAKACJE.xls składa się z następujących arkuszy: Arkusz ODLEGŁOŚCI Arkusz NOCLEG 5

Arkusz WYśYWIENIE Arkusz PODRÓś 6

Arkusz kalkulacyjny podsumowanie P. L. I. J.

Temat: Planujemy wakacje

Znajdź największą odległość, najmniejszą odległość oraz średnią odległość?

=MAX(B2:L12)

=MIN(B2:L12)

PoniewaŜ tablica jest symetryczna, to: =SUMA(B2:L12)/ILE.LICZB(B2:L12)

Znajdź odległość z Poznania do miejsca, gdzie chcesz jechać na wakacje? = 9 lub =I

Oblicz cenę za zuŝyte paliwo? =S2*T2

Wybierz ile dni zatrzymasz się?

Oblicz cenę za nocleg? =B *C

Wybierz produkty, które zjesz na wakacjach oraz ich ilość? 3 4

Oblicz ile zapłacisz za wakacje? =odległości!u2 =nocleg!d24 =wyŝywienie!f2

Sporządź wykres kolumnowy wykres wydatków?