AUTOR : HANNA MARCINKOWSKA. TEMAT : Symetria osiowa i środkowa UWAGA:

Podobne dokumenty
SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE VI

Skrypt 15. Figury płaskie Symetrie

KONKURS ZOSTAŃ PITAGORASEM MUM. Podstawowe własności figur geometrycznych na płaszczyźnie

7. PLANIMETRIA.GEOMETRIA ANALITYCZNA

Wielokąty i Okręgi- zagadnienia

Własności walca, stożka i kuli.

Konspekt do lekcji matematyki w klasie II gimnazjum

KURS MATURA PODSTAWOWA Część 2

Praktyczne przykłady wykorzystania GeoGebry podczas lekcji na II etapie edukacyjnym.

GEOPLAN Z SIATKĄ TRÓJKĄTNĄ

Wymagania programowe z matematyki na poszczególne oceny w klasie III A i III B LP. Kryteria oceny

Scenariusz lekcji wykorzystujący elementy metody CLIL

Definiowanie procedur z parametrami w Logo Komeniuszu.

Planimetria VII. Wymagania egzaminacyjne:

Cele: uczeń zna pojęcie symetrii potrafi zebrać potrzebne informacje i korzystać zróżnych źródeł informacji

II. III. Scenariusz lekcji. I. Cele lekcji

Dydaktyka matematyki (III etap edukacyjny) IV rok matematyki Semestr letni 2017/2018 Ćwiczenia nr 7

Scenariusz lekcji matematyki w kl. IV

WYKORZYSTANIE KOMPUTERA NA LEKCJI MATEMATYKI W I KLASIE GIMNAZJUM.

Matematyka podstawowa VII Planimetria Teoria

Projekt Zobaczę-dotknę-wiem i umiem, dofinansowany przez Fundację mbanku w partnerstwie z Fundacją Dobra Sieć

Pytania do spr / Własności figur (płaskich i przestrzennych) (waga: 0,5 lub 0,3)

ZBIÓR ZADAŃ Z MATEMATYKI DLA KLASY II GIMNAZJUM W ZAKRESIE WYMAGAŃ KONIECZNYCH I PODSTAWOWYCH

AKTYWNA TABICA 2017/2017 Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Nowym Targu

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z MATEMATYKI DLA KLASY TRZECIEJ NA ROK SZKOLNY 2011/2012 DO PROGRAMU MATEMATYKA Z PLUSEM

Powtórzenie wiadomości o figurach na płaszczyźnie

Rozwiązaniem nierówności A. B. C. 4 D. 2

Scenariusz lekcji otwartej matematyki w klasie II gimnazjum

PRÓBNA MATURA ZADANIA PRZYKŁADOWE

Dydaktyka matematyki III-IV etap edukacyjny (wykłady)

KONKURS MATEMATYCZNY DLA UCZNIÓW SZKÓŁ GIMNAZJALNYCH

Klasa 3. Trójkąty. 1. Trójkąt prostokątny ma przyprostokątne p i q oraz przeciwprostokątną r. Z twierdzenia Pitagorasa wynika równość:

Trójkąty jako figury geometryczne płaskie i ich najważniejsze elementy

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI. prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

PRÓBNA MATURA ZADANIA PRZYKŁADOWE

Rozwiązania zadań. Arkusz maturalny z matematyki nr 1 POZIOM PODSTAWOWY

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Figury płaskie. Uczeń:

Ćwiczenia z Geometrii I, czerwiec 2006 r.

11. Znajdż równanie prostej prostopadłej do prostej k i przechodzącej przez punkt A = (2;2).

Skrypt 30. Przygotowanie do egzaminu Okrąg wpisany i opisany na wielokącie

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z MATEMATYKI W KLASIE IV

Planimetria Uczeń: a) stosuje zależności między kątem środkowym i kątem wpisanym, b) korzysta z własności stycznej do okręgu i własności okręgów

GEOMETRIA ELEMENTARNA

Środki dydaktyczne: komputer, projektor multimedialny, tablica, liniał, kolorowa kreda.

MATEMATYKA. WYMAGANIA EDUKACYJNE KLASA I, II, III Bożena Tarnowiecka, Arkadiusz Wolski. KLASA I Wymagania

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

Trójkąty Zad. 0 W trójkącie ABC, AB=40, BC=23, wyznacz AC wiedząc że jest ono sześcianem liczby naturalnej.

KRYTERIA OCEN Z MATEMATYKI DLA UCZNIÓW KL. II GIMNAZJUM

FIGURY I PRZEKSZTAŁCENIA GEOMETRYCZNE

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z MATEMATYKI W KLASIE VIII

MATURA Powtórka do matury z matematyki. Część VII: Planimetria ROZWIĄZANIA. Organizatorzy: MatmaNa6.p l i Dziennik.pl

STANDARDY WYMAGAŃ W ZAKRESIE WIEDZY MATEMATYCZNEJ UCZNIA KLASY V W ROZBICIU NA OCENY

WYMAGANIA na poszczególne oceny-klasa I Gimnazjum

Wymagania z matematyki na poszczególne oceny Klasa 2 gimnazjum

KLASA I (A) zna; (B) rozumie; (C) umie zastosować wiadomości w sytuacjach typowych; (D) umie zastosować wiadomości w sytuacjach problemowych;

PLANIMETRIA CZYLI GEOMETRIA PŁASZCZYZNY CZ. 1

WYMAGANIA EDUKACYJNE

WOJEWÓDZKI KONKURS MATEMATYCZNY

COMENIUS PROJEKT ROZWOJU SZKOŁY. Sezamie, otwórz się! - rozwijanie zdolności uczenia i myślenia uczniów.

wymagania programowe z matematyki kl. III gimnazjum

Klucz odpowiedzi do zadań zamkniętych i przykładowe rozwiązania zadań otwartych

PLANIMETRIA CZYLI GEOMETRIA PŁASZCZYZNY CZ. 3

9. Funkcje trygonometryczne. Elementy geometrii: twierdzenie

STEREOMETRIA CZYLI GEOMETRIA W 3 WYMIARACH

SPIS TREŚCI. Do Nauczyciela Regulamin konkursu Zadania

Wymagania przedmiotowe dla klasy 3as i 3b gimnazjum matematyka

Wymagania edukacyjne z matematyki w klasie II A i II B Liceum Plastycznego Zakres podstawowy Przygotowane w oparciu o propozycję wydawnictwa Nowa Era

Rozwiązania zadań. Arkusz Maturalny z matematyki nr 1 POZIOM ROZSZERZONY. Aby istniały dwa różne pierwiastki równania kwadratowego wyróżnik

Sprawdzian całoroczny kl. II Gr. A x

WYMAGANIA EDUKACYJNE W KLASIE DRUGIEJ Z MATEMATYKI GIMNAZJUM NR 19 W KRAKOWIE

Mini tablice matematyczne. Figury geometryczne

LUBELSKA PRÓBA PRZED MATURĄ klasa 2b

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCYM. Powtórzenie i utrwalenie wiadomości dotyczących geometrii figur płaskich.

WYMAGANIA EDUKACYJNE NA POSZCZEGÓLNE OCENY MATEMATYKA KLASA 8 DZIAŁ 1. LICZBY I DZIAŁANIA

KONSTRUKCJE I PRZEKSZTAŁCENIA GEOMETRYCZNE WERSJA A

Scenariusz lekcji otwartej z techniki. przeprowadzonej przez mgr inż. Wiesławę Cudek. TEMAT JEDNOSTKI LEKCYJNEJ: Zasady rzutowania, rzuty prostokątne.

Przekształcenia wykresu funkcji wykładniczej - scenariusz lekcji. ( czas realizacji: 2- wie godziny lekcyjne)

Przedmiotowy system oceniania

Wymagania na poszczególne oceny szkolne

KONSPEKT ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

Wojewódzki Konkurs Przedmiotowy z Matematyki dla uczniów gimnazjów województwa śląskiego w roku szkolnym 2011/2012

COMENIUS PROJEKT ROZWOJU SZKOŁY. Sezamie, otwórz się! - rozwijanie zdolności uczenia i myślenia uczniów.

Skrypt 14. Figury płaskie Okrąg wpisany i opisany na wielokącie. 7. Wielokąty foremne. Miara kąta wewnętrznego wielokąta foremnego

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Figury płaskie. Uczeń:

Wymagania na poszczególne oceny szkolne Klasa 8

Kryteria oceny osiągnięć uczniów w klasie I gimnazjum z matematyki ( Program Matematyka z plusem dla III etapu edukacyjnego) oprac.

KONKURS MATEMATYCZNY DLA UCZNIÓW SZKÓŁ GIMNAZJALNYCH

KONSPEKT ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

Kształtowanie w uczniach umiejętności identyfikowania zależności i analogii matematycznych w otaczającym świecie.

Podsumowanie wiadomości o przekształceniach izometrycznych na płaszczyźnie

Wymagania edukacyjne niezbędne do uzyskania poszczególnych ocen śródrocznych i rocznych ocen klasyfikacyjnych z matematyki klasa 1 gimnazjum

WYMAGANIA EDUKACYJNE NA POSZCZEGÓLNE OCENY Z MATEMATYKI W KLASIE 8 SZKOŁY PODSTAWOWEJ

WYMAGANIA EDUKACYJN KRYTERIA OCENY Z MATEMATYKI W KLASIE II GIMNAZJUM

... KONKURS MATEMATYCZNY DLA UCZNIÓW GIMNAZJUM ETAP SZKOLNY

WOJEWÓDZKI KONKURS MATEMATYCZNY

WYMAGANIA EDUKACYJNE

Symetryczne eksperymenty

MISTRZ MATEMATYKI. Test sprawdzający wiadomości uczniów pierwszej klasy gimnazjum w ramach realizacji programu Matematyka 2001.

Transkrypt:

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z MATEMATYKI DLA KLASY I GIMNAZJUM PRZYGOTOWANY W PROGRAMIE NARZĘDZIOWYM EXE LEARNING - SYMETRIA OSIOWA I ŚRODKOWA. Szkoła z klasą 2.0 Zastosowanie technologii informacyjnej AUTOR : HANNA MARCINKOWSKA TEMAT : Symetria osiowa i środkowa UWAGA: Uczeń samodzielnie korzysta z materiałów zgromadzonych na platformie edukacyjnej lub nauczyciel korzysta z nich na zajęciach zgodnie z instrukcjami podanymi w scenariuszu. Podstawa Programowa dla gimnazjum 10.16; 10.17; 10.22 Czas trwania zajęć: 2 godziny lekcyjne. Cele lekcji- Po skończonych zajęciach uczeń: wykreśla punkty i figury symetryczne względem prostej i względem punktu; wykonuje rysunki w programie Geogebra. W trakcie lekcji uczeń kształci umiejętności uniwersalne: rozwija wyobraźnię i aktywność matematyczną, wykorzystanie komputera jako narzędzia poznawczego, jasne i precyzyjne formułowanie myśli.

Metody pracy: czytanie ze zrozumieniem; korzystanie ze źródeł i opracowywanie danych; metoda problemowa- dyskusja dydaktyczna (dyskusja związana z wykładem) metoda projektu podsumowanie. UWAGA: Uczeń na platformie edukacyjnej zobaczy cele i przebieg zajęć w formie pokazanej poniżej: Materiały dydaktyczne: prezentacja, przygotowana w programie Power Point Symetria osiowa i środkowa z użyciem programu matematycznego Geogebra; materiały zebrane z Wikipedii, wykorzystanie grafiki z Internetu; tablica interaktywna

Przebieg zajęć I. Wprowadzenie. 1.Czynności organizacyjne. 2. Uczniowie wykonują polecenie: Zadanie 1: Przygotuj kartkę papieru i szpilkę. Złóż kartkę, a następnie przebij ją szpilką. Niech linia kartki będzie modelem prostej p, a otwory po szpilce modelami odpowiednio punktów A i B. Co możesz powiedzieć o wzajemnym położeniu odcinka AB i prostej p oraz o odległościach punktów A i B od prostej p? Wniosek: Punkt B jest symetryczny do punktu A względem prostej p, gdy: Odcinek AB jest prostopadły do prostej p, Punkty A i B leżą po przeciwnych stronach prostej p. Odległości punktów A i B od prostej p są równe. II. Realizacja tematu zajęć: 1. Nauczyciel prezentuje materiały przygotowane za pomocą programu narzędziowego exe learning dla uczniów umieszczone na platformie edukacyjnej. Przesuwa poszczególne obrazy, korzysta z Wikipedii. Uczniowie dyskutują na temat przeczytanych informacji. 2. Następnie wykonują konstrukcje podane w ćwiczeniu w zeszytach za pomocą przyborów geometrycznych. 3. Nauczyciel za pomocą narzędzia lupy przybliża kształt motyla.

4. Uczniowie obserwują budowle jako figury osiowosymetryczne. 5. Uczniowie wykonują polecenie z zadania. Zadanie 2 : W układzie współrzędnych dane są punkty A(3,4), B(-1,2). Znajdź punkty symetryczne do nich względem osi x i y Wniosek: Punktem symetrycznym do punktu A(x, y) względem osi x jest punkt A (x, -y). Punktem symetrycznym do punktu A(x, y) względem osi y jest punkt A (-x, y). 6. Uczniowie zauważają symetrię osiową w życiu. Podają inne przykłady. 7. Poniżej znajduje się propozycja projektu do wykonania o symetrii zadanie fakultatywne do wykonania. 8. Symetria środkowa skorzystanie z Wikipedii. Następnie dyskusja. 9. Uczniowie wykonują w zeszycie konstrukcje figur symetrycznych względem punktu za pomocą przyborów geometrycznych. Następnie nauczyciel wyjaśnia pojęcie środka symetrii figury. 10. Kolejne zadanie to znalezienie punktu względem, którego symetryczne są figury na obrazie.

1. Następnie uczniowie rysują układ współrzędnych i zaznaczają w nim punkty A(3,-1), B(-2,3). Znajdują ich obraz względem punktu (0,0). Dyskusja i wyciągnięcie wniosku. III. Utrwalenie i podsumowanie 1. Zadaniem uczniów jest rozwiązanie zadań, umieszczonych na platformie w formie testu. Przykład: 2. Następnie uczniowie rozwiązują test przygotowany w programie Excel. Zadanie polega na wyborze właściwej odpowiedzi.

TEST KLASA I - SYMETRIE 1. Punkty M i M' są symetryczne względem prostej k. Jakie jest wzajemne położenie odcinka MM' i prostej k? A. Są równoległe B. Są prostopadłe C. Nie mają punktów wspólnych 2. W symetrii względem prostej p obrazem okręgu jest: A. Koło o tym samym promieniu B. Okrąg o promieniu dwa razy większym C. Okrąg o tym samym promieniu 3. W symetrii osiowej obrazem trójkąta prostokątnego o bokach długości 6 cm, 8 cm, 10 cm jest trójkąt prostokątny: A. O przyprostokątnych 6 dm, 10dm. B. O przyprostokątnej 0,06 m i 0,08 m. C. O przeciwprostokątnej 8 cm i przyprostokątnej 6 cm. 4. Punkt symetryczny do punktu A=(5,1) względem osi x ma współrzędne: A.(-5,1) B.(5,-1) C.(-5,-1) 5.Punkt symetryczny do punktu B=(7,-3) względem osi y ma współrzędne: A.(-7,-3) B.(7,3) C.(-3,7) 6. Obrazem odcinka w symetrii osiowej jest; A. Odcinek

B. Prosta C. Półprosta 7. Kwadrat ma : A.4 osie symetrii B.2 osie symetrii C.1 oś symetrii Sprawdź odp : 8. Jedną oś symetrii ma: A. Każdy trójkąt B. Trójkąt równoramienny C. Trójkąt równoboczny 9. Ile osi symetrii ma sześciokąt foremny: A. 6 B. 4 C. 3 10. Ile osi symetrii ma okrąg? A. Nieskończenie wiele B.4 C.8 3. Nauczyciel omawia stosując prezentację, wykonaną w Power Point Symetria osiowa i środkowa poszczególne możliwości rysowania figur symetrycznych w programie Geogebra. Uczniowie zostają zapoznani z narzędziami programu Geogebra oraz możliwościami rysowania. Nauczyciel ponadto na komputerze pokazuje jak wykonać poszczególne konstrukcje w tym programie.

UWAGA: Uczniowie po obserwacji wykonania zadania przez nauczyciela zapoznają się z możliwościami rysowania figur geometrycznych. Są to zadania zapisane na poszczególnych slajdach prezentacji. REALIZACJA PROJEKTU