KONKURS NA SCENARIUSZ ZAJĘĆ WYCHOWANIA FIZYCZNEGO KIBIC NA SZÓSTKĘ INFORMACJE WSTĘPNE: Klasa: 4, Szkoła Podstawowa Przedmiot nauczania: wychowanie fizyczne Liczba uczniów: 26 Czas trwania lekcji: 45 min. TEMAT LEKCJI: Wyścigi na wesoło z uwzględnieniem zasad fair play Kibic na szóstkę. CELE LEKCJI: Kształtowanie wśród uczniów postaw zgodnych z zasadami kulturalnego kibicowania i fair play w sporcie. UCZEŃ UMIE dopingować swoją drużynę w sposób kulturalny. UCZEŃ WIE jaka jest różnica między kibicem na szóstkę a pseudokibicem. UCZEŃ POTRAFI rywalizować zgodnie z zasadami fair play. UCZEŃ STOSUJE różne formy kibicowania (hasła, piosenki, okrzyki, plakaty itp.). METODY PRACY STOSOWANE PODCZAS LEKCJI: twórcza, odtwórcza, burza mózgów, pogadanka; MATERIAŁY DYDAKTYCZNE: wydruk z Internetu definicji słów KIBIC I PSEUDOKIBIC, puzzle z widniejącym hasłem JESTEM KIBICEM NA SZÓSTKĘ ( przedstawiające wzorowych kibiców Reprezentacji Polski w piłce siatkowej mężczyzn), brystol, klej, nożyczki, flamastry, bibuła, artykuły i zdjęcia z gazet o tematyce sportowej, balony, tuby zrobione z bloku technicznego, grzechotki (plastikowe butelki z kamykami w środku), plakaty z hasłami dopingującymi drużyny; sprzęt sportowy wykorzystywany do zadań w wyścigach: 4 pachołki, gazety, 2 piłeczki pingpongowe, 2 rakietki do tenisa stołowego, balony, 2 piłki do siatkówki.
PROPONOWANA PRACA DOMOWA: na 3 dni przed planowanymi zajęciami klasa zostaje podzielona na dwie 12 osobowe drużyny (6 zawodników i 6 kibiców, którzy co dwie konkurencje będą zamieniać się rolami czyli wszyscy ćwiczą i wszyscy są kibicami). Uczniowie otrzymują pisemne instrukcje i zalecenia dotyczące zasad udziału w zawodach każda drużyna przygotowuje 8 haseł dopingujących swoją drużynę (doping nie może zawierać treści obraźliwych dla przeciwnika), a także przygotowują plakaty i pompony oraz grzechotki. Przygotowane przez uczniów hasła i okrzyki będą prezentowane i oceniane pomiędzy konkurencjami sportowymi. ZAŁĄCZNIKI: obrazek zawierający hasło JESTEM KIBICEM NA SZÓSTKĘ, który należy ułożyć z puzzli w czasie jednej z konkurencji, pisemne instrukcje dla uczniów dotyczące udziału w zawodach. BIBLIOGRAFIA: R. Trześniowski Gry i zabawy ruchowe. UWAGI: Ćwiczenia w wyścigach można dobrać i zmieniać dowolnie w zależności od tego, jakie umiejętności chce się doskonalić i jaki jest to rodzaj lekcji. Należy zwrócić uwagę na poprawność wykonania zadania domowego, na treść haseł dopingujących oraz na jakość ich wykonania i zaprezentowania, a także na dokładność wykonywanych ćwiczeń. EWALUACJA: Pogadanka na końcu zajęć, podczas której uczniowie własnymi słowami definiują pojęcie KIBICA i PSEUDOKIBICA oraz wyjaśniają na czym polega zasada FAIR PLAY; stworzenie i zaprezentowanie gazetki ściennej zatytułowanej KIBIC NA SZÓSTKĘ. PRZEBIEG LEKCJI: I. Część wstępna: (3 min.) Zbiórka, powitanie, sprawdzenie obecności, zapoznanie uczniów z tematem zajęć. Przypomnienie przez nauczyciela znaczenia terminu FAIR PLAY. Zlecenie osobom niećwiczącym wykonanie gazetki (na brystolu) zatytułowanej KIBIC NA SZÓSTKĘ.
II. Część główna A: (10 min.) Zabawa ożywiająca: Dzień i noc Ćwiczenia wykonywane w biegu: Ćw. RR o Jednoczesne krążenia RR w przód o Jednoczesne krążenia RR w tył o Na przemian stronne krążenia RR w przód o Na przemian stronne krążenia RR w tył Ćw. NN o Rzuty prostych NN w przód o Rzuty prostych NN w tył o Bieg z wysokim unoszeniem kolan o Bieg z uderzaniem piętami o pośladki Ćwiczenia wykonywane w marszu: o Marsz w opadzie T o Co trzeci krok skłon T w przód Ćw. RR i NN o RR w bok co krok wznos N i klaśnięcie pod kolanem (raz pod lewą N, raz pod prawą N) o Marsz na czworakach do połowy sali, od połowy sali marsz w podporze tyłem Ćwiczenia wykonywane w biegu: o Bieg, Zbieranie grzybków raz z prawej strony, raz z lewej Ćw. NN o Krok odstawno dostawny nisko na NN o Marsz w przysiadzie z chwytem za kostki do połowy Sali, od połowy trucht tyłem Ćwiczenia wykonywane w miejscu: o Rozkrok, RR w górze - skłony T w lewo i prawo
o Krążenia bioder w lewo i prawo o Obszerne krążenia T w lewo i prawo o Opad T w przód, skrętoskłony Ćw. RR o Klęk podparty, ugięcia i wyprosty RR o (mm brzucha) Leżenie tyłem, NN ugięte w lekkim rozkroku wznosy T z RR na karku o (mm grzbietu) Leżenie przodem, RR ugięte przy klatce piersiowej wyprost RR do skłonu T w tył Ćw. skocznościowe o Pajacyki o Podskoki obunóż w przód, w tył, na boki Ilość powtórzeń danego ćwiczenia należy dostosować do poziomu umiejętności i możliwości grupy. II. Część główna B: (28 min.) Podział klasy na dwa wcześniej ustalone zespoły oraz wyznaczenie w każdej drużynie dwóch 6 osobowych podzespołów (6 zawodników i 6 kibiców w jednej drużynie, którzy co dwie konkurencje będą zamieniać się rolami). Ze względu na bezpieczeństwo oraz mając na uwadze małą przestrzeń Sali, wyścigi rzędów odbywać się będą wahadłowo tj. 3 zawodników z jednej drużyny po jednej stronie sali i 3 naprzeciwko po drugiej stronie. Wyścig rozpoczyna się z siadu skrzyżnego i trwa do momentu, aż uczniowie wrócą na swoje miejsca i usiądą w siadzie skrzyżnym. X X X X X X
KONKURENCJE: 1. Bieg z rozłożoną na brzuchu gazetą. Gazety nie wolno przytrzymywać ramionami (gdy gazeta upadnie, należy wrócić do miejsca, w którym się to stało i kontynuować bieg). W pierwszej kolejności ocenić należy poprawność wykonania zadania, a dopiero później szybkość. Przyznanie punktu za wygrany wyścig. Kibice prezentują po jednym haśle dopingującym swoje drużyny. Przyznanie 2. Bieg z kozłowaniem piłki w jedną stronę prawą ręką, w drugą lewą ręką. W pierwszej kolejności ocenić należy poprawność wykonania zadania, a dopiero później szybkość. Przyznanie punktu za wygrany wyścig. ZMIANA KIBICÓW I ZAWODNIKÓW (zamiana ról) 3. Bieg z piłeczką pingpongową ułożoną na rakietce do tenisa stołowego trzymana w prawej ręce. Powrót z rakietką trzymaną w lewej ręce. Piłeczki nie wolno przytrzymywać dłonią, palcem itp. (Gdy piłeczka upadnie, należy ją złapać i wrócić do miejsca, w którym się to stało, a następnie kontynuować bieg.) W pierwszej kolejności ocenić należy poprawność wykonania zadania, a dopiero później szybkość. Przyznanie punktu za wygrany wyścig. 4. Bieg na czworakach: przy pomocy dmuchnięć, należy przetoczyć po parkiecie piłeczkę pingpongową na drugą stronę. Piłeczki nie wolno dotykać. Kolejna osoba startuje w momencie, gdy piłeczka i zawodnik! miną pachołek. W pierwszej kolejności ocenić należy poprawność wykonania zadania, a dopiero później szybkość. Przyznanie punktu za wygrany wyścig. ZMIANA KIBICÓW I ZAWODNIKÓW (zamiana ról) 5. Podskoki obunóż z balonem trzymanym między kolanami. (Gdy balon wypadnie, należy go złapać i wrócić do miejsca, w którym się to stało, a następnie kontynuować
wyścig.) W pierwszej kolejności ocenić należy poprawność wykonania zadania, a dopiero później szybkość. Przyznanie punktu za wygrany wyścig. 6. Bieg w podporze tyłem z balonem ułożonym na brzuchu. Balon nie może być przytrzymywany rękoma. (Gdy balon wypadnie, należy go złapać i wrócić do miejsca, w którym się to stało, a następnie kontynuować wyścig.) W pierwszej kolejności ocenić należy poprawność wykonania zadania, a dopiero później szybkość. Przyznanie punktu za wygrany wyścig. ZMIANA KIBICÓW I ZAWODNIKÓW (zamiana ról) 7. Bieg z podbijaniem balona w jedną stronę prawą ręką, w drodze powrotnej lewą ręką. Następna osoba startuje dopiero w momencie, gdy zawodnik i balon miną pachołek.(gdy balon wypadnie, należy go złapać i wrócić do miejsca, w którym się to stało, a następnie kontynuować wyścig.) W pierwszej kolejności ocenić należy poprawność wykonania zadania, a dopiero później szybkość. Przyznanie punktu za wygrany wyścig. 8. Należy przetransportować balon na drugą stronę bez użycia rąk w taki sposób, by nie miał on styczności z parkietem. (Gdy balon wypadnie, należy go złapać, ale nie rękoma! i wrócić do miejsca, w którym się to stało, a następnie kontynuować wyścig.) W pierwszej kolejności ocenić należy poprawność wykonania zadania, a dopiero później szybkość. Przyznanie punktu za wygrany wyścig. KIBICE I ZAWODNICY ŁĄCZĄ SIĘ! W 12 OSOBOWYCH GRUPACH BIORĄ UDZIAŁ W OSTATNIEJ KONKURENCJI. 9. Należy ułożyć z 14 puzzli obrazek z widniejącym hasłem JESTEM KIBICEM NA SZÓSTKĘ, przedstawiający wzorowych kibiców Reprezentacji Polski w piłce siatkowej
mężczyzn. (Każda drużyna ma swoje puzzle.) Tę konkurencję wygrywa zespół, który jako pierwszy ułoży układankę. Przyznanie punktów za tę konkurencję. III. Część końcowa: (4 min.) Podsumowanie punktacji, nagrodzenie zwycięskiej drużyny oklaskami i balonami z napisami: np. Kasia - KIBIC NA SZÓSTKĘ (napis wykonany flamastrem). Zbiórka, podsumowanie i omówienie zajęć. Próba stworzenie przez uczniów definicji KIBICA NA SZÓSTKĘ i PSEUDOKIBICA. Zaprezentowanie stworzonej podczas lekcji przez osoby niećwiczące gazetki (oraz umieszczenie jej podczas przerwy w gablocie sportowej w widocznym miejscu na korytarzu szkolnym), pożegnanie. Opracowała: Anna Bujanowska Szkoła Podstawowa nr 17 w Gorzowie Wielkopolskim