INFORMATYKA SZKOŁA PODSTAWOWA IM. ARKADEGO FIEDLERA W PRZEŹMIEROWIE



Podobne dokumenty
INFORMATYKA SZKOŁA PODSTAWOWA IM. ARKADEGO FIEDLERA W PRZEŹMIEROWIE

INFORMATYKA SZKOŁA PODSTAWOWA W PRZEŹMIEROWIE

Konspekt lekcji informatyki 2003/2004

Wymagania Uczeń zna zasady bezpiecznej pracy z komputerem. Uczeń stosuje się do regulaminu szkolnej pracowni komputerowej.

Wymagania Uczeń zna zasady bezpiecznej pracy z komputerem. Uczeń stosuje się do regulaminu szkolnej pracowni komputerowej.

I. EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH KLASY I III

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH / EDUKACJI INFORMATYCZNEJ KLAS I III

Tematy lekcji informatyki klasa 4a luty/marzec 2013

SPRAWDZIAN W SZÓSTEJ KLASIE SZKOŁY PODSTAWOWEJ

mgr Agnieszka Łukasiak Zasadnicza Szkoła Zawodowa przy Zespole Szkół nr 3 we Włocławku

z poradni pedagogicznej

SPRAWDZIAN W SZÓSTEJ KLASIE SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Matczyna miłość zaklęta w naturze. Mit o Demeter i Korze

Zasady ruchu drogowego dla rowerzysty - przypomnienie wiadomości. Wykorzystanie podstawowych funkcji przeglądarki do przeglądania stron WWW.

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji. opisać rodzaje zmian, jakie można wykonać na komórkach w Excelu; wskazać jak dane i komórki w Excelu

Scenariusz lekcji z wykorzystaniem monitora interaktywnego

Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy I gimnazjum z wykorzystaniem programu edurom Matematyka G1

Scenariusz lekcji matematyki w pierwszej klasie gimnazjum przebiegającej z wykorzystaniem technologii komputerowej

Rozkład materiału KLASA 3

SPRAWDZIAN W SZÓSTEJ KLASIE SZKOŁY PODSTAWOWEJ Pory roku KWIECIEŃ Instrukcja dla ucznia. Czas pracy: 60 minut. Liczba punktów do uzyskania: 40

Temat 1. Więcej o opracowywaniu tekstu

ZAJĘCIA KOMPUTEROWE KLASA IV. Opis wymagań, które uczeń powinien spełnić, aby uzyskać ocenę:

Temat: Pole równoległoboku.

SPRAWDZIAN PRÓBNY W SZÓSTEJ KLASIE SZKOŁY PODSTAWOWEJ

KONSPEKT LEKCJI MATEMARTKI DLA KLASY 5

Wymagania oceniające dla klasy II 2018/2019

KONSPEKT LEKCJI ZAJĘC TECHNICZNYCH W KLASIE IVa. Poznanie przepisów dotyczących ruchu pieszych na drodze

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: Scenariusz lekcji

WYKORZYSTANIE KOMPUTERA W EDUKACJI DZIECI W MŁODSZYM WIEKU SZKOLNYM

Konspekt lekcji 1. - Dokonanie doboru dwuosobowych grup ze wskazaniem pracy ucznia z dysfunkcjami z kolegą bez problemów (pomoc pedagogawychowawcy).

Tematy lekcji informatyki klasa 4a styczeń 2013

KONSPEKT ZAJĘĆ Z INFORMATYKI. TEMAT LEKCJI: Tworzymy tekst komputerowy tworzymy akapity i je wyrównujemy, zmieniamy parametry czcionki.

DODAWANIE I ODEJMOWANIE SUM ALGEBRAICZNYCH

1. 2. Dobór formy do treści dokumentu w edytorze tekstu MS Word

Klasa II, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Olimpiada dla malucha Temat: Prawa dziecka

Lekcja jest zapisana w programie SMART Notebook i znajduje się na moim chomiku aniador3. Przedmiot: Edukacja wczesnoszkolna - edukacja matematyczna.

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE. Scenariusz lekcji.

Sposoby sprawdzania osiągnięć edukacyjnych uczniów

CEL zapoznanie z programem do tworzenia rysunków i ukazanie możliwości Edytora obrazów do sporządzania rysunków i ikon.

Scenariusz lekcji. wymienić podstawowe zastosowania Notatnika. dokonać zapisu tekstu do pliku tekstowego. dokonać odczytu tekstu pliku tekstowego;

Formy organizacji zajęć: Praca jednolita z całą klasą, praca w parach, praca indywidualna.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

Scenariusz lekcji. określić przeznaczenie klawiszy służących do poruszania się w obrębie tekstu i dokumentu: Home, End, Page UP Page Down, strzałki;

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Figury płaskie. Uczeń:

KRYTERIA OCENIANIA Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH W KLASIE IV

Wprowadzenie. Agnieszka Nowicka

Wymagania edukacyjne z informatyki dla klasy szóstej szkoły podstawowej.

Temat: Programujemy historyjki w języku Scratch tworzymy program i powtarzamy polecenia.

Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: 3 METODY NAUCZANIA

Scenariusz lekcji. wskazać narzędzia służące do formatowania tekstu; opisać przeznaczenie narzędzi do formatowania;

Rozkład materiału Klasa 3

Konspekt lekcji informatyki/zajęć komputerowych

Scenariusz lekcji. opisać podstawowe atrybuty czcionki; scharakteryzować pojęcia indeksu górnego i dolnego; wymienić rodzaje wyrównywania tekstu;

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie. Uczeń :

Kryteria ocen do zajęć komputerowych kl. III

Edytor tekstu. TEMAT Podstawowe zasady korzystania z edytora tekstu. Tworzenie i wstępne formatowanie nowego dokumentu.

Księgarnia internetowa Lubię to!» Nasza społeczność

Scenariusz lekcji. omówić pojęcie formatowania dokumentu tekstowego; wyszczególnić charakterystyczne cechy wzorca dokumentu tekstowego;

Metryczka Justyna Płonka Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego w Kozach

Z nowym bitem Zajęcia komputerowe dla szkoły podstawowej. Wymagania na poszczególne oceny szkolne dla klasy IV

Rozkład materiału Klasa 2

Tematy lekcji zajęć komputerowych klasa 5b grupa 1 i grupa 2

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

ORGANIZACJA PROCESU OCENIANIA Z JĘZYKA POLSKIEGO W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 1 W LEGNICY

Cele nauczania: a)poznawcze: Cele ogólne kształcenia: -uczeń umie odejmować ułamki dziesiętne. Aktywności matematyczne:

Wymagania edukacyjne z zajęć komputerowych dla klas czwartych w roku szkolnym 2016/2017

Sposoby przedstawiania algorytmów

Tematy lekcji informatyki klasa 4a grudzień 2012

Wymagania edukacyjne z zajęć komputerowych w klasie 6

PLAN METODYCZNY. Cele ogólne: Uczniowie znają podstawowe narzędzia i polecenia wykorzystywane do tworzenia i formatowania tabel. W programie MS Word

1. Zagadnienie (blok, moduł programowy): Obliczenia w arkuszach kalkulacyjnych.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI. prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

Laboratorium Wiedzy REALIZOWANEGO W RAMACH PROJEKTU AKTYWIZACJA JEDNOSTEK SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO I ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH TERAZ SZKOŁA

1.01 Profil osoby przedsiębiorczej

2. Metody adresowania w arkuszu kalkulacyjnym

KONSPEKT ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE IIa INTEGRACYJNEJ

Konspekt do lekcji matematyki dn r. w klasie V SP nr 11 w Rzeszowie

PLAN METODYCZNY LEKCJI JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASIE IV C

Konspekt lekcji matematyki

Przedmiotowy system oceniania z matematyki

TEMAT : TWORZENIE BAZY DANYCH PRZY POMOCY PROGRAMU EXCEL

Przedmiotowe Zasady Oceniania z Informatyki w Szkole Podstawowej nr 4 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Wojciecha Korfantego w Mysłowicach

Formatowanie czcionki polega na zmianie jej wyglądu, np. kroju i stylu pisma, wielkości,

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Figury płaskie. Uczeń:

Przedmiotowy System Oceniania z fizyki i astronomii gimnazjum

Wymagania edukacyjne z zajęć komputerowych w klasie IV szkoły podstawowej. 1. Podstawowe zasady posługiwania się komputerem i programem komputerowym

ZADANIA DOMOWE STYCZNIA

Diagnoza międzysemestralna postępów nauczania uczniów klas I-III Szkoły Podstawowej nr 54 realizujących innowacyjny

PLAN WYNIKOWY Z INFORMATYKI DLA KLASY VI

Konspekt lekcji redagowanie wiadomości w programie Outlook Express Cele lekcji:

Scenariusz lekcyjny Obliczanie pierwiastków dowolnego stopnia i stosowanie praw działań na pierwiastkach. Scenariusz lekcyjny

Zapisywanie algorytmów w języku programowania

Idę drogą tupiąc nogą. Problemy pisowni wyrazów z ą, ę, em, en, om, on

Scenariusz zajęć nr 6

WYMAGANIA EDUKACYJNE NIEZBĘDNE DO UZYSKANIA POSZCZEGÓLNYCH ŚRÓDROCZNYCH OCEN KLASYFIKACYJNYCH Z INFORMATYKI. KLASA IVa SZKOŁA PODSTAWOWA

PROGRAM KÓŁKA ORTOGRAFICZNEGO Z ORTOGRAFIĄ ZA PAN BRAT DLA KLAS I-III

Transkrypt:

INFORMATYKA SZKOŁA PODSTAWOWA IM. ARKADEGO FIEDLERA W PRZEŹMIEROWIE Typ lekcji: Rodzaj lekcji: utrwalająca utrwalanie wiadomości i umiejętności ćwiczeniowa IWONA JANICKA Klasa: V Liczba godzin: 1 Temat lekcji: Formatowanie tekstu zabawa literami. Zdolności poznawcze ucznia: Cele dydaktyczne: - rozwijanie procesów pamięci: ćwiczenie gotowości i wierności pamięci przez repetycję wniosków ze spostrzeŝeń; - rozwijanie umiejętności posługiwania się językiem informatycznym poprzez zwracanie uwagi na poprawne nazewnictwo pojęć i czynności; - rozwijanie zainteresowań technicznych poprzez zaciekawienie ucznia moŝliwością komputerów i związanym z nimi światem informatycznym. Kształtowanie postaw społeczno-moralnych ucznia: - dyscyplina; - samokontrola; - poszanowanie cudzej własności. Cele operacyjne: Uczeń po zakończonej lekcji: ZAPAMIĘTANIE WIADOMOŚCI: Czasownik operacyjny nazywać - jak nazywają się podstawowe polecenia słuŝące do formatowania tekstu? Czasownik operacyjny zidentyfikować, rozpoznać - wskaŝ na pasku zadań polecenia słuŝące do zmiany rodzaju czcionki; ZROZUMIENIE WIADOMOŚCI: Czasownik operacyjny zilustrować przykładem - podaj przykład zaznaczenia tekstu; STOSOWANIE WIADOMOŚCI W SYTUACJACH TYPOWYCH: Czasownik operacyjny zastosować - zastosuj operację zaznaczania tekstu do zaznaczenia osoby, która opowiada o swojej klasie w pliku Tekst.doc; - podkreśl podwójnie imię osoby, która wyprowadziła się do Krakowa w pliku Tekst.doc; Czasownik operacyjny porównać - jakie róŝnice występują przy wyborze koloru tła akapitu i koloru czcionki? STOSOWANIE WIADOMOŚCI W SYTUACJACH PROBLEMOWYCH: Czasownik operacyjny zaplanować - zaplanuj rozwiązanie zadania, aby tekst był estetyczny i czytelny biorąc pod uwagę podkreślenia, przekreślenia, akapit, wybór rodzaju i wielkości czcionki; 1

Metody nauczania: - elementy wykładu, pogadanka, ćwiczenia, pokaz; - dyskusja: - odgrywanie scenek; - objaśnianie materiału za pomocą pytań z wykorzystaniem doświadczenia uczniów; - rozwiązywanie problemu w oparciu o stosowne zadanie. Formy pracy: - praca zespołowa; - praca indywidualna. Środki dydaktyczne: tablica i pisak, podręcznik, komputer, karty pracy. 2

TOK LEKCJI I Sprawdzenie obecności, uzupełnienie dziennika. II Powtórzenie wiadomości. Uczniowie odpowiadając na pytania postawione przez nauczyciela przypominają wiadomości o poznanych metodach formatowania tekstu. III Podanie tematu lekcji: Formatowanie tekstu zabawa literami. Uczniowie zapisują temat lekcji w zeszytach i na dyskietkach. IV Przebieg lekcji: Czynności nauczyciela Uświadomienie uczniom celów lekcji. Czynności ucznia Uczniowie dowiadują się o czym będzie mowa na dzisiejszej lekcji. Uczniowie uruchamiają program OPEN OFFICE DOKUMENT TEKSTOWY lub MICROSOFT WORD. Przydzielenie i omówienie uczniom ćwiczenia do wykonania. Omówienie z uczniami w jaki sposób poprawia się tekst wstawianie liter, zmiana wielkości liter, wstawia się znaki interpunkcyjne. Uczniowie otwierają dokument Tekst.doc i wykonują 1 zadanie z karty pracy. Uczniowie wykonują 2 zadanie z karty pracy. Omówienie z uczniami w jaki sposób zmienia się rodzaj, wielkość, kolor czcionki, podkreśla, pogrubia, pochyla, przekreśla tekst. Uczniowie wykonują 3, 4, 5, 6, 7, 8 zadanie z karty pracy. Podsumowanie najwaŝniejszych informacji. Uczniowie oceniają wykonane przez siebie zadania. Uczniowie zbierając informacje z odbytej lekcji. 3

ZADANIE 1 Przeczytaj uwaŝnie tekst: Zawartość pliku tekst.doc StaroŜytni Grecy wierzyli, Ŝe pory roku zmieniają się za sprawą bogini urodzaju Demeter. Pewnego razu władca podziemnego Tartaru Hades porwał Korę córkę Demeter. Zrozpaczona bogini rzuciła klątwę na ziemię, by ta nie rodziła więcej plonów, nie złociła się urodzajem. Zeus zgodził się więc, by Kora dwie trzecie roku spędzała u swej matki, zaś jedną trzecią roku u Hadesa, jako Persefona - pani podziemnego królestwa. Uszczęśliwiona Demeter zdjęła klątwę z ziemi. Od tego czasu co roku na wiosnę Demeter stroi ziemię w radosne szaty na powitanie swej córki, a późną jesienią, gdy się rozstają, płacze deszczem nad swym matczynym losem. UZUPEŁNIJ KRZYśÓWKĘ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Wpisz rzeczowniki w mianowniku. 1. Jakie imię nosi Kora jako pani podziemnego królestwa? 2. Jaka pora roku panuje, gdy Demeter stroi ziemię w radosne szaty na powitanie swej córki? 3. Kim jest Kora dla Demeter? a) matką b) córką; c) siostrą. 4. Kto wierzył, Ŝe pory roku zmieniają się za sprawą bogini urodzaju Demeter? a) Grecy; b) Rzymianie; c) Europejczycy. 5. Podziemne królestwo nosi nazwę T..t.r 6. Boginią urodzaju jest D.m.t.r 7. Po którą ksiąŝkę sięgniesz, chcąc dowiedzieć się o jeszcze innych wierzeniach staroŝytnych Greków? a) Mitologia; b) Baśnie i legendy; c) Astronomia; d) Klimaty Ziemi. 8. Według Greków wiosna nadchodziła wraz z powrotem na ziemię K... 9. Władca, który zgodził się aby Kora dwie trzecie roku spędzała u swej matki? 4

ZADANIE 2 Dokonaj poprawek w tekście: błędy w pisowni wielkich liter; brak kropki na końcu zdania; brak litery w wyrazie; powtórzenia wyrazów; brak spacji między wyrazami; uzupełnij miejsca wykropkowane... Chleb otaczano w polsce od niepamiętnych czasów niemal religijną czcią i wielkim szacunkiem. Gdy przypadkiem upadł na ziemię, podnoszono go i przepraszając całowano Kromkę chleba dawano przy rozstaniu jako znak błogosławieństwa na drgę i zapowiedź szczęśliwego powrotu. Chlebem i solą witało się i wita po dzień dzisiejszy dostojnych i miłych gości gości oraz nowo...eńców na progu ich mieszkania. Chlebem częstuje się ubogich, skrzywdzonych, Ŝebrzących. Trafił teŝ chleb dowielu przysłów i po...ekadeł, np. Chleb najmocniej wiąŝe, Gdzie chleb i woda, tam nie ma głoda. Na podstawie: Maria Lemnis, Henryk Vitry, W staropolskiej kuchni, Warszawa 1980. ZADANIE 3 Przeczytaj tekst, a następnie: 1. Zaznacz imię osoby, która opowiada o swojej klasie pogrub je, zmień kolor na niebieski. 2. Zaznacz imię osoby, która wyprowadziła się do Krakowa podkreśl je podwójnie. Mam na imię Basia. Mieszkam w Poznaniu. Chodzę do klasy Va. Do mojej klasy chodzi 6 dziewczynek i 8 chłopców. Moją najlepszą koleŝanką jest Ania, z którą siedzę w jednej ławce. Od tego roku nie ma z nami Tomka, poniewaŝ przeprowadził się do Krakowa. Lubię moją klasę, bo duŝo się w niej dzieje. Wszystkie ciekawe wydarzenia opisujemy w kronice. 5

ZADANIE 4 W pobliŝu szkoły, do której chodzi Basia, znajduje się znak drogowy. Zaznacz prawidłową odpowiedź - podkreśl ją i zmień wielkość czcionki na 20 pt. Jest to znak: a) Rowerzyści! b) Dzieci! c) Wypadki! ZADANIE 5 Ania przyjeŝdŝa do szkoły rowerem. Jaki dokument musi posiadać, aby poruszać się rowerem po drogach? Przekreśl błędne odpowiedzi : a) Legitymację szkolną. b) Kartę rowerową. c) KsiąŜeczkę zdrowia. ZADANIE 6 Po przyjściu do klasy Basia usiadła ze swoją najlepszą koleŝanką Anią. A kto z Twojej klasy jest Twoim najlepszym kolegą lub koleŝanką? Opisz swoją koleŝankę lub kolegę z klasy (maksymalnie 5 zdań)- czcionka Arial, wielkość 12 pt. MoŜesz skorzystać z podanego planu: Jak się nazywa? Jakiego jest wzrostu? Jaką ma sylwetkę? Jakie ma włosy, twarz, oczy...? W co się najczęściej ubiera? 6

ZADANIE 7 Zapoznaj się z alfabetem. A, Ą, B, C, Ć, D, E, Ę, F, G, H, I, J, K, L, Ł, M, N, Ń, O, Ó, P, R, S, Ś, T, U, V, W, X, Y, Z, Ź, ś Zaznacz prawidłową odpowiedź - tło akapitu zielone, czcionka pochylona. Które wyrazy napisano w kolejności alfabetycznej? a) biblioteka, czytelnik, ksiąŝka; b) ksiąŝka, czytelnik, biblioteka; c) czytelnik, biblioteka, ksiąŝka ZADANIE 8 Wywnioskuj z poniŝszego tekstu, w którym roku powstała Biblioteka Załuskich. Podkreśl odpowiedź Ŝółtym kolorem. a) 1747; b) 1794; c) 1812; d) 1860. Pierwsza polska biblioteka narodowa, zwana od nazwiska jej załoŝycieli Biblioteką Załuskich, powstała w Warszawie w pierwszej połowie XVIII wieku. Liczyła ponad 200 tysięcy tomów. Podstawę biblioteki stanowił księgozbiór rodziny Załuskich, a ponadto znalazły się tam zbiory królewskie Stefana Batorego, Jana III Sobieskiego oraz hetmana śółkiewskiego. (na podstawie Encyklopedii staropolskiej) 7

Rozwiązanie Imię i nazwisko... Ilość punktów poprawnie rozwiązane zadanie Ilość punktów poprawnie rozwiązane zadanie na komputerze ZADANIE 1 9 ZADANIE 2 6 ZADANIE 3 2 ZADANIE 4 1 ZADANIE 5 1 ZADANIE 6 3 ZADANIE 7 1 ZADANIE 8 1 ZADANIE 9 1 8