KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI DLA KLASY 3 TECHNIKUM UZUPEŁNIAJĄCEGO Prowadzący: Barbara Machnicka Temat lekcji: Sporządzanie i odczytywanie wykresów z zastosowaniem arkusza kalkulacyjnego. Cele ogólne: badanie umiejętności odczytywania danych z wykresów i tabel oraz sporządzania ich z użyciem arkusza kalkulacyjnego uczeń doskonali umiejętność pracy w parach umiejętności operacyjne: uczeń potrafi odczytać dane z wykresów, diagramów, tabel uczeń oblicza medianę, średnią, amplitudę, odchylenie standardowe uczeń sporządza tabele uczeń oblicza procenty uczeń zaokrągla wyniki uczeń sporządza wykres kołowy umiejętności kluczowe: uczeń potrafi pracować w parach uczeń stosuje technikę komputerową Formy i metody pracy: praca w parach metoda praktyczna rozwiązywanie zadań z użyciem komputerów Środki dydaktyczne: karty pracy, kalkulatory tablice żywieniowe wykresy temperatur ankiety ewaluacyjne dla uczniów Bibliografia: D. Czerwińska, A. Kołłajtis -Dołowy, K.Kozłowska, B.Pietruszka Podstawy żywienia człowieka. Format-AB. Warszawa 2004 J.Piekarska i Maria Łoś Kuczera Skład i wartość odżywcza niektórych produktów spożywczych. PZWL Warszawa 1983. Przebieg lekcji: Czynności nauczyciela 1.Czynności organizacyjno-porządkowe. 2. Nawiązanie do tematu: Jakie znamy wykresy, gdzie je spotykamy, do Czynności ucznia Uczniowie siadają w parach przy maksymalnie 12-13 ponumerowanych stanowiskach pracy (w klasie 25 uczniów). Dobór par jest dowolny. Uczniowie odpowiadają na pytania.
czego służą? 3. Część właściwa lekcji. Podanie tematu lekcji. Sporządzanie i odczytywanie wykresów. Uczniowie włączają komputery, logują się. Każda para otrzymuje kartę pracy. Wyjaśnienie zasad pracy na lekcji. Rozdanie kart pracy. Każde zadanie jest wykonywane przez uczniów w parach. Na każde zadanie przeznaczony jest limit czasowy. Po tym czasie następuje przedstawienie wyników i wypełnienie kart samooceny. Zad 1. (15 min) Odczytaj dane klimatyczne z wykresu obok. Następnie: a) Wpisz do tabelki poniżej średnie miesięczne temperatury powietrza stacji Wostok na Antarktydzie. b) Oblicz, średnią roczną temperaturę, medianę, amplitudę, odchylenie standardowe. Zad 2. (10 min) Otwórz z pulpitu plik Ćwiczenia.xls. Otwórz arkusz Antarktyda. Wpisz temperatury. Oblicz średnią, medianę, amplitudę i odchylenie standardowe stosując funkcje statystyczne Excela. Porównaj wyniki z wynikami z Zad 1. Uzupełnij swoją Tabelę wyników. Uczniowie odczytują wykres temperatur. Uzupełniają tabelkę temperatur z użyciem kalkulatorów. Uczniowie rozwiązują zadanie z użyciem programu Excel. Zad 3. (10 min) Na śniadanie Ania zjadła: bułkę okrągłą, 2 parówki, 10 dkg sera homogenizowanego, sałatkę z 15 dkg pomidora i 5dkg ogórka kwaszonego i wypiła szklankę herbaty z 2 łyżeczkami cukru. Ile to kalorii? Uczniowie odczytują dane z tabeli żywieniowych (kserokopie: Tabela 5.1 str.114-115 podręcznika 1 a oraz Tabela 5 str. 31 podręcznika 2 b ). Przeliczają jednostki. Sporządzają tabelkę w programie Excel. Sporządzają wykres kołowy. Jeśli uczniowie wykonają zadania szybciej przewidziano zadanie dodatkowe: Zad. 4. (dodatkowe) Otwórz arkusz Zużycie kalorii. xls. Korzystając z wykresu i tabeli wartości odżywczych rozwiąż zadanie: Po wyznaczonym czasie następuje przedstawienie poprawnych wyników. Na końcu uczniowie sumują swoje punkty na kartach samooceny. a D. Czerwińska, A. Kołłajtis -Dołowy, K.Kozłowska, B.Pietruszka Podstawy żywienia człowieka. Format -AB. Warszawa 2004 b J.Piekarska i Maria Łoś Kuczera Skład i wartość odżywcza niektórych produktów spożywczych. PZWL Warszawa 1983.
Ile czasu musisz biegać, aby spalić kalorie po zjedzeniu pół tabliczki czekolady mlecznej z orzechami. 4. Zadanie pracy domowej. W oparciu o tabele żywnościowe opracuj : zestaw na śniadanie (800kcal), obiad (1000kcal) lub kolację (700kcal). W nawiasie dopuszczalna ilość kalorii. 5. Podsumowanie lekcji. Omówienie wyników uczniów. Pochwalenie i ocena aktywnych. Rozdanie kart ewaluacyjnych ( Ankieta dla uczniów) Wypełniają karty ewaluacyjne.
Karta pracy ucznia temperatura 0-5 -10-15 -20-25 -30-35 -40-45 -50-55 -60-65 -70-75 -80 Wykres średnich temperatur na Antarktydzie I II III IV V VIVIIVII IX X XI XII miesiąc Zad 1. Odczytaj dane klimatyczne z wykresu obok. Następnie: a) Wpisz do tabelki poniżej średnie miesięczne temperatury powietrza stacji Wostok na Antarktydzie. b) Oblicz, średnią roczną temperaturę, medianę, amplitudę, odchylenie standardowe. Miesiąc I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII Średnia Mediana Temp ºC Amplitu da Odchylenie standardowe Zad 2. Otwórz z pulpitu plik Ćwiczenia.xls. Otwórz arkusz Antarktyda. Wpisz temperatury. Oblicz średnią, medianę, amplitudę i odchylenie standardowe stosując funkcje statystyczne Excela. Porównaj wyniki z wynikami z Zad. 1. Uzupełnij swoją Kartę samooceny. Zad 3. Na śniadanie Ania zjadła: bułkę okrągłą, 2 parówki, 10 dkg sera homogenizowanego, sałatkę z 15 dkg pomidora i 5 dkg ogórka kwaszonego i wypiła szklankę herbaty z 2 łyżeczkami cukru. Ile to kalorii? a) Odczytaj z tabel: Tabela 5.1 i Tabela 5 ilość kalorii poszczególnych produktów śniadania b) Otwórz arkusz Śniadanie. xls (Załącznik nr 1). Utwórz tabelkę: w kolumnie A wpisz nazwy produktów, w kolumnie B - oblicz ich wartości kaloryczne w śniadaniu (przelicz jednostki). c) Oblicz całkowitą wartość kaloryczną śniadania d) W kolumnie C oblicz procentową zawartość kaloryczną dla każdego produktu śniadania. Wyniki podaj w procentach zaokrąglonych do całości. e) Sporządź diagram kołowy zawartości procentowej poszczególnych składników śniadania. Zad 4. (dodatkowe) Otwórz arkusz Zużycie kalorii. xls. (Załącznik nr 2). Korzystając z wykresu i tabeli wartości odżywczych rozwiąż zadanie.
Ile czasu musisz biegać, aby spalić kalorie po zjedzeniu pół tabliczki czekolady mlecznej z orzechami. Załącznik nr 1 Produkt Bułka Parówki Serek Pomidor Ogórek Cukier Suma Kalorie Procenty Załącznik nr 2 Zużycie kalorii Ilość kalorii w kcal 1200 1000 800 600 400 200 0 Bieganie Pływanie Rower Chód Tenis Golf Aktywność
Karta samooceny Imię Nazwisko: Nr zadania Czynność Potrafię 1p / Nie 0p 1 Odczytuje temperatury z wykresu Oblicza średnią Oblicza medianę Oblicza amplitudę Oblicza odchylenie standardowe 2 Oblicza średnią w arkuszu kalkulacyjnym Oblicza medianę w arkuszu kalkulacyjnym Oblicza amplitudę w arkuszu kalkulacyjnym Oblicza odchylenie standardowe w arkuszu 3 Znajduje wartości kaloryczne w tabelach Przelicza wartości poszczególnych produktów Oblicza wartość kaloryczną śniadania Oblicza skład procentowy (stosuje formułę) Formatuje komórki (zaokrągla) Sporządza wykres kołowy 4 (dodatkowe) Obliczenie wartości kalorycznej czekolady Odczytanie z wykresu zużycia energii podczas biegu Obliczenie czasu Suma punktów Ankieta dla uczniów 1. Forma pracy podobała mi się...... 2. Zadania były ciekawe... 3. Największą trudność sprawiło mi zadanie (numer)... 4. Czas na rozwiązanie zadań był wystarczający... 5. Dobrze pracowało mi się z kolegą... 6. Potrafię samodzielnie rozwiązać zadania takie, jak na lekcji... Wstaw liczbę : 4 - zdecydowanie tak, 3 - raczej tak, 2 - raczej nie, 1- zdecydowanie nie Opracowała: mgr Barbara Machnicka Zespół Szkół Spożywczych w Rzeszowie