Katarzyna Gawinkowska Hanna Małecka VI L.O im J. Korczaka w ZSO nr 2 w Sosnowcu SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCYM Temat: Powtórzenie i utrwalenie wiadomości dotyczących geometrii figur płaskich. Cele lekcji: kształcące: (umiejętności praktyczne i umysłowe) wychowawcze: Uczeń potrafi: wykorzystać poznane twierdzenia i definicje do rozwiązywania zadań wykorzystać rysunek do rozwiązywania zadań Uczeń potrafi: współpracować w grupie pomagać kolegom w rozwiązywaniu zadań uświadomić sobie stopień przygotowania do sprawdzianu. Metody: Formy: Środki dydaktyczne: gry dydaktyczne, ćwiczenia praktyczne. praca grupowa zróżnicowana, praca grupowa jednolita. zestaw zadań, grafoskop.
1. Losowy podział klasy na grupy. I. Czynności organizacyjno porządkowe. Przebieg lekcji 2. Powitanie klasy i sprawdzenie obecności. 3. Zapisanie tematu lekcji. 4. Uświadomienie uczniom celów i zadań lekcji. a) powtórzenie i utrwalenie materiału dotyczącego geometrii figur płaskich b) przygotowanie do sprawdzianu 5. Podanie zasad organizacji lekcji. a) podanie informacji o przebiegu lekcji: lekcja podsumowująca wiadomości z geometrii figur płaskich będzie składała się z dwóch części: dzisiejsza część pierwsza to praca w grupach (powtórzenie i utrwalenie wiadomości); natomiast druga część to praca samodzielna (sprawdzian) na następnej lekcji. Dzisiejsza lekcja będzie miała charakter 3 etapowego konkursu. W każdym etapie, każda z grup będzie miała możliwość zdobycia określonej liczby punktów (ilość zdobytych punktów uczniowie zapisują na przygotowanych kartkach). Z ilością punktów zdobytych na dzisiejszej lekcji każdy z was rozpocznie pisanie sprawdzianu. Ocena ze sprawdzianu będzie więc łączną oceną za pracę w grupach i pracę samodzielną. Przed rozpoczęciem każdego etapu konkursu będę tłumaczyła jego zasady. Musicie wtedy bardzo uważać, żeby prawidłowo (zgodnie z regulaminem konkursu) wykonywać polecenia i nie stracić punktów. b) potwierdzenie składu grup przez wpisanie nazwisk uczniów na kartki poszczególnych grup. II. Realizacja tematu lekcji Konkurs powtórzeniowo utrwalający. 6. Pierwszy etap konkursu. a) podanie zasad przeprowadzenia tego etapu: każda z grup odpowiada słownie na jedno, wybrane losowo, pytanie (pytania wymagają krótkich odpowiedzi). Za prawidłową odpowiedź można uzyskać 1 punkt. Pracujcie wspólnie (konsultujcie między sobą odpowiedź), ale odpowiada jedna osoba. Jeśli odpowie błędnie grupa ma szansę szybko poprawić odpowiedź. Jeśli tego nie zrobi szansę zdobycia dodatkowego punktu uzyskują pozostałe grupy ale odpowiadają pisemnie na przygotowanych kartkach i pokazują kartki z odpowiedziami na mój sygnał. b) Rozwiązywanie zadań przez poszczególne grupy (zadania w załączniku nr 1). Nauczyciel czyta treść pytania i równocześnie wyświetla go na grafoskopie. Zdobyte punkty uczniowie zapisują na odpowiednich arkuszach. c) podsumowanie pierwszego etapu przez podliczenie punktów.
7. Drugi etap konkursu. a) Podanie zasad przeprowadzenia tego etapu: każda z grup odpowiada pisemnie na te same pytania zadawane przez nauczyciela i na jego sygnał pokazuje rozwiązania. Za każdą prawidłową odpowiedź grupa może uzyskać maksymalnie 1 punkt. b) rozwiązywanie zadań przez poszczególne grupy (zadania w załączniku nr 2). Nauczyciel czyta treść zadania równocześnie wyświetlając go na grafoskopie c) podsumowanie drugiego etapu przez podliczenie punktów. 8. Trzeci etap konkursu. a) podanie zasad przeprowadzenia tego etapu: każda z grup dostanie kopertę z zestawem takich samych zadań z napisaną obok punktacją. Zadań w zestawie jest 4. Każda z grup ma obowiązek rozwiązać 2 spośród tych 4-rech zadań. Wybór za ile punktów należy do was. Po rozwiązaniu kolejnych zadań zgłaszacie je do oceny nauczycielowi, który przyznaje określoną liczbę punktów. Zadania proszę rozwiązywać każde na osobnej kartce. Jeśli któraś z grup skończy wcześniej rozwiązywać zadania obowiązkowe może zgłosić się po zadanie dodatkowe. b) rozwiązywanie zadań przez poszczególne grupy (zadania w załączniku nr 3) c) podsumowanie trzeciego etapu konkursu przez podliczenie punktów. III. Podsumowanie lekcji konkursu. 9. Podliczenie punktów za trzy etapy konkursu w poszczególnych grupach. odczytanie ilości punktów przez poszczególne grupy i zapisanie liczby punktów na kartkach z nazwiskami uczniów. 10. Przypomnienie sposobu połączenia lekcji powtórzeniowo utrwalającej i kontrolnej. przypomnienie celu lekcji i sposobu połączenia punktów z tej lekcji ze sprawdzianem. 11. Sprawdzenie efektywności lekcji w odczuciu uczniów przez zadanie pytania: "Na ile jesteście przygotowani do sprawdzianu?" uczniowie pokazują na palcach jednej ręki. 12. Zadanie pracy domowej. Podręcznik (klasa I Matematyka z plusem) strona 176 (zakres podstawowy), strona 188 (zakres podstawowy z rozszerzeniem) zadania z zestawu I.
Załącznik nr 1 1. Ile wynosi miara kąta α? 2. Dane są okręgi o ( A,3) i o ( B,4). Przy jakiej odległości AB okręgi te są wewnętrznie styczne? 3. W pewnym wielokącie foremnym miara kąta zewnętrznego wynosi 120. Co to za wielokąt? 4. Przekątna rombu tworzy z jednym z jego boków kąt o mierze 20 oblicz miary kątów rombu. 5. W pewnym czworokącie ABCD boki mają długości: AB = 9cm, CD = 15cm, BC = 11cm, AD = 8cm. Czy przekątna AC może mieć długość 21cm? (odp. uzasadnij). 6. Punkt C leży na okręgu o średnicy AB. Wiadomo, że AC = 8 cm, BC = 10cm. Oblicz pole trójkąta ABC.
Załącznik nr 2. 1. Korzystając z danych na diagramie kołowym oblicz miarę kąta α. 2. Korzystając z danych na rysunku oblicz miary katów α i β. 3. Dany jest okrąg ośrodku A i promieniu 3 oraz dwa okręgi położone tak jak na rysunku. Oblicz obwód trójkąta, którego wierzchołkami są środki tych okręgów. 4. Narysowany okrąg ma promień o długości 2cm. Jaki obwód ma trójkąt ABO. 5. Oblicz długość boku trójkąta równobocznego wpisanego w okrąg o promieniu długości 2. 6. Miara jednego z kątów przyległych jest o 30 większa od miary drugiego. Co to za kąty?
Załącznik nr 3. 1. Wierzchołki trapezu równoramiennego leżą na okręgu o promieniu długości 6. Odległość środka okręgu od jednej podstawy trapezu równa jest 2, a od drugiej 3. Oblicz pole tego trapezu. 2. Z wierzchołka równoległoboku poprowadzono dwie wysokości. Jedna z nich ma długość 4, a druga jest 3 razy dłuższa. Pole tego równoległoboku wynosi 120. Oblicz jego obwód. 3. Na poniższym rysunku cztery jednakowe okręgi o promieniu 2 są parami styczne i jednocześnie styczne do zacieniowanego koła. Jaką średnicę ma to koło? 4. Znajdź długość boku trójkąta służącego do ustawiania bili (patrz rysunek), 1 wiedząc, że średnica bili wynosi 2 cala. 4 ZADANIA DODATKOWE: 1. Kąty ostre trapezu mają miary 60 i 45, a różnica kwadratów długości podstaw tego trapezu wynosi 100. Oblicz pole trapezu. 2. Znajdź takie a, aby okręgi: o1 (( 0,0), 2 ) oraz o2 ((2,2), a) były zewnętrznie styczne.