Scenariusz zajęć (c) Ochrona środowiska i zachowania proekologiczne
Temat zajęć: Ochrona środowiska i zachowania proekologiczne Liczba godzin: 1 Liczba uczniów: 30 Cele ogólne: uświadomienie uczniom potrzeby zdrowego odżywiania się; kształtowanie postaw proekologicznych. Cele szczegółowe: Uczeń potrafi: ułożyć zdania z rozsypanki wyrazowej będące zasadami zdrowego żywienia; odpowiedzieć na pytanie problemowe: Jak się odżywiamy? stosując metodę metaplanu; zanalizować etykietki produktów żywnościowych; dokonać oceny produktów żywnościowych w kontekście tzw. zdrowej żywności ; dokonać właściwej segregacji odpadów; zaplanować zakup produktów żywnościowych z uwzględnieniem jak najkorzystniejszego ich wpływu na zdrowie. Ramowy program lekcji/ zajęć Lp. Zagadnienia szczegółowe czas Pomoce dydaktyczne Część wstępna: 1. 1. Powitanie uczestników, przedstawienie tematu i celów zajęć; 2. Podział klasy na 5 zespołów 3. Wprowadzenie do tematu: Przypomnienie piramidy pokarmowej. 4. Układanie zasad zdrowego żywienia z rozsypanki wyrazowej 7 minut Plakat: Piramida zdrowego żywienia zał. 2.3. Zasady zdrowego żywienia, plakat: Jak żyć zdrowo? 5. Odczytanie zasad zdrowego żywienia dzieci i młodzieży w wieku szkolnym Część zasadnicza: 1. Jak się odżywiamy? próba odpowiedzi na pytania (metaplan): 2. Jak jest? Plakaty do metaplanu (5) Plakat: Jak to działa? 2. 3. Jak powinno być? 4. Dlaczego nie jest tak, jak powinno być? Wnioski: 1. Czy wiesz, co jesz? analiza danych umieszczonych na opakowaniach produktów żywnościowych pod kątem wszystkich niezbędnych informacji jakie powinny się znajdować. 30 minut Informacje na opakowaniach środka spożywczego zał. 3.4 oraz Tabela dodatków i składników chemicznych 2
żywności. 3. Podsumowanie: 1. Co należy zrobić z opakowaniami po produktach spożywczych? - rady na odpady. 2. Jak planować zakupy zdrowych produktów żywnościowych? 3. Podziękowanie i zakończenie zajęć 8 minut symboliczne kosze na różne odpady: plastik, szkło, papier, metal, inne odpady Plakat: Bądź Eko segreguj śmieci Strategia i metody prowadzenia lekcji/zajęć: metaplan ćwiczenia praktyczne pogadanka Pomoce dydaktyczne: różne produkty spożywcze przyniesione przez dzieci: jogurty, serki, batony, chipsy, zdrowe chipsy, ciastka, batoniki, napoje itp. 5 arkuszy papieru do sporządzenia plakatów (metoda metaplanu), kolorowe pisaki; Materiały dla nauczyciela: plakat piramidy zdrowego żywienia się; 5 plakatów przygotowanych do pracy metodą meta planu; kserokopie: zasad zdrowego żywienia, zał. 4.3, E-konserwanty. Plakaty: Piramida zdrowego żywienia, Bądź Eko, bądź Eko segreguj śmieci, Smaczna i zdrowa przekąska, Smaczne i zdrowe menu na Party, Jak żyć zdrowo?, Czy Ruch to zdrowie?, Jak to działa? Przebieg lekcji/ zajęć: 1. Powitanie uczniów i przedstawienie tematu oraz celów zajęć. 2. Podział zespołu klasowego na 5 grup. 3. Przypomnienie piramidy pokarmowej, plakat: Piramida zdrowego żywienia 4. Rozdanie uczniom rozsypanki wyrazowej dotyczącej zasad zdrowego żywienia. Każda grupa otrzymuje pocięte na fragmenty 2 zasady zdrowego żywienia (zał. 2.3) z poleceniem ułożenia sensownych zdań; Odczytanie 10 zasad zdrowego żywienia dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. 5. Próba odpowiedzi na pytanie: Jak się odżywiamy? Uczniowie pracują metodą metaplanu. Wcześniej nauczyciel przygotowuje niedokończone plakaty, plakat: Jak to dziaa? z prośbą o rozważenie postawionego problemu; Jak się odżywiamy? Jak jest?(co lubimy jeść) Jak powinno być? (co powinniśmy jeść) Dlaczego nie jest tak, jak powinno być? (dlaczego to lubimy) wnioski Delegowani przez grupę przedstawiciele prezentują swoje plakaty (w razie potrzeby nauczyciel odpowiada na ewentualne pytania pozostałych uczniów). Podsumowanie wszystkich wniosków z 6 plakatów przez nauczyciela (próba odpowiedzi na pytanie: Co zrobić, aby było tak, jak być powinno? Czy wiesz, co jesz? 3
6. Uczniowie wyjmują na stoliki przyniesione przez siebie produkty spożywcze (opakowania po produktach spożywczych): np. jogurty, soki, napoje, ciastka, batoniki, serki, ryż, makarony, chipsy itp. Nauczyciel podaje informacje jakie powinny się znajdować na opakowaniu środka spożywczego (zał. 4.3). Uczniowie analizują wartości odżywcze danego produktu oraz jego wykorzystanie w odpowiednio zbilansowanej diecie, analizują także skład i inne informacje umieszczone na opakowaniach w tym zwracają uwagę na rodzaj i ilość konserwantów znajdujących się w danym produkcie potrzebnych do opowiedniego zabezpieczenia żywności przed zepsuciem. (zał. Tabela dodatków i składników chemicznych żywności). 7. Co możemy zrobić z opakowaniami po produktach spożywczych? Rady na odpady. Uczniowie segregują opakowania wokół symbolicznych koszy z napisami: plastik, szkło, papier, metal, inne odpady. 8. Jak planować zakupy zdrowych produktów żywnościowych? W oparciu o uzyskane informacje z lekcji uczniowie pojedynczo odpowiadają na pytanie, podając propozycje zakupów zdrowych produktów spożywczych. Bibliografia: Bosacka Katarzyna, Kozłowska-Wojciechowska Małgorzata: Czy wiesz co jesz? Poradnik konsumenta, Poznań publicat S.A., 2013, ISBN 978-83-245-1852- Strona internetowa: http://www.izz.waw.pl htps//www.wsse-poznan.pl 4
Załącznik 2.3 ZASADY ZDROWEGO ŻYWIENIA DZIECI I MŁODZIEŻY W WIEKU SZKOLNYM (Instytutu Żywności i Żywienia 2009) 1. Jedz codziennie różne produkty z każdej grupy uwzględnionej w piramidzie. 2. Bądź codziennie aktywny fizycznie - ruch korzystnie wpływa na sprawność i prawidłową sylwetkę. 3. Źródłem energii w twojej diecie powinny być głównie produkty znajdujące się w podstawie piramidy (na dole). 4. Spożywaj codziennie przynajmniej 3-4 porcje mleka lub produktów mlecznych takich jak jogurty, kefiry, maślanka, sery. 5. Jedz codziennie 2 porcje produktów z grupy mięso, ryby, jaja. Uwzględniaj też nasiona roślin strączkowych. 6. Każdy posiłek powinien zawierać warzywa lub owoce. 7. Ograniczaj spożycie tłuszczów, w szczególności zwierzęcych. 8. Ograniczaj spożycie cukru, słodyczy, słodkich napojów. 9. Ograniczaj spożycie słonych produktów, odstaw solniczkę. 10. Pij codziennie odpowiednią ilość wody. 5
ARTYKUŁY ŻYWNOŚCIOWE Załącznik 4.3 Dokonując zakupów artykułów spożywczych konsumenci powinni zwracać przede wszystkim uwagę na oznaczenia znajdujące się na opakowaniach środków spożywczych bądź informacje uwidocznione przy towarach i tak: Na opakowaniu środka spożywczego szukaj obowiązkowych informacji o: nazwie środka spożywczego, wykazie składników występujących w środku spożywczym, według masy tych składników, w porządku malejącym, dacie minimalnej trwałości albo terminie przydatności do spożycia, warunkach przechowywania, w przypadku, gdy jakość środka spożywczego w istotny sposób zależy od warunków jego przechowywania, sposobie przygotowania lub stosowania, jeżeli brak tej informacji mógłby spowodować niewłaściwe postępowanie ze środkiem spożywczym, danych identyfikujących producenta lub paczkującego lub wprowadzającego środki spożywcze, jeżeli działalność jest zarejestrowana na terytorium któregoś z państw członkowskich UE, miejsce albo źródło pochodzenia, w przypadku gdy brak tej informacji mógłby wprowadzać konsumentów w błąd, zawartości netto lub liczbie sztuk opakowanego środka spożywczego, numerze partii produkcyjnej rozumianej jako określona ilość środka spożywczego wyprodukowanego, przetworzonego lub zapakowanego w praktycznie takich samych warunkach Numer partii produkcyjnej jest niezbędny dla identyfikacji danego produktu. Ma to znaczenie w przypadku np.: rozpatrywania reklamacji konsumenta. klasie jakości handlowej, jeżeli została ona ustalona w przepisach w sprawie szczegółowych wymagań w zakresie jakości handlowej, albo inny wyróżnik jakości handlowej, jeżeli obowiązek podawania tego wyróżnika wynika z odrębnych przepisów. 6
Scenariusz zajęć zintegrowanych Edukacja wczesnoszkolna Autorzy scenariusza: mgr Halina Guździoł P A T R O N A T : 7