SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

Podobne dokumenty
SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI. prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI. prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI. prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Wykresy funkcji. Uczeń:

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI. prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

Cel: Uczeń, przy użyciu programu GeoGebra, stworzy model symetrii osiowej i pozna jej własności

Scenariusz lekcji matematyki, klasa 1 LO.

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Figury płaskie. Uczeń:

Temat: Konstrukcja prostej przechodzącej przez punkt A i prostopadłej do danej prostej k.

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

Skrypt 28. Przygotowanie do egzaminu Podstawowe figury geometryczne. 1. Przypomnienie i utrwalenie wiadomości dotyczących rodzajów i własności kątów

Temat: Konstrukcja prostej przechodzącej przez punkt A i prostopadłej do danej prostej k.

Temat: Pole równoległoboku.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

SCENARIUSZ LEKCJI. TEMAT LEKCJI: O czym mówią współczynniki funkcji liniowej? - wykorzystanie arkusza kalkulacyjnego na lekcjach matematyki

Skrypt dla ucznia. Geometria analityczna część 3: Opracowanie L3

Powtórzenie wiadomości o figurach na płaszczyźnie

COMENIUS PROJEKT ROZWOJU SZKOŁY. Sezamie, otwórz się! - rozwijanie zdolności uczenia i myślenia uczniów.

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Figury płaskie. Uczeń:

Rozkład materiału nauczania z matematyki dla klasy V

Scenariusz lekcji. 3. Temat lekcji: Zastosowanie własności trójmianu kwadratowego: rysowanie wykresu, wyznaczanie wzoru o podanych własnościach;

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

UKŁAD WSPÓŁRZĘDNYCH NA PŁASZCZYŹNIE

Scenariusz lekcji matematyki w kl. V.

Program zajęć wyrównawczych z matematyki dla grupy 6.1. zajęcia pozalekcyjne realizowane w ramach projektu

Program zajęć wyrównawczych z matematyki dla grupy 5.3. zajęcia pozalekcyjne realizowane w ramach projektu

SCENARIUSZ LEKCJI. 3. Temat lekcji Obliczanie drogi, prędkości i czasu w ruchu jednostajnym.

Scenariusz lekcji. z wykorzystaniem elementów metod poszukujących i metody pracy z książką

Skrypt 23. Geometria analityczna. Opracowanie L7

Ad maiora natus sum III nr projektu RPO /15

SCENARIUSZ LEKCJI. - odpowiedzialnie wywiązywać się z powierzonego zadania. - pracować w sposób kreatywny i samodzielny, - dobrze organizować pracę,

Program zajęć wyrównawczych z matematyki dla grupy 4.2. Metoda projektu w nauczaniu matematyki. zajęcia pozalekcyjne realizowane w ramach projektu

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE VI

Animacje z zastosowaniem suwaka i przycisku

TEMAT : Przykłady innych funkcji i ich wykresy.

CEL zapoznanie z programem do tworzenia rysunków i ukazanie możliwości Edytora obrazów do sporządzania rysunków i ikon.

AUTOR : HANNA MARCINKOWSKA. TEMAT : Symetria osiowa i środkowa UWAGA:

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCYM. Powtórzenie i utrwalenie wiadomości dotyczących geometrii figur płaskich.

Ad maiora natus sum III nr projektu RPO /15

Szczecin - Gimnazjum NR X.2002 r. Program pracy z uczniem o specyficznych trudnościach w nauce matematyki dla I klasy gimnazjum.

LEKCJA OTWARTA Z MATEMATYKI. Temat lekcji: Pole powierzchni prostopadłościanu i sześcianu.

RAPORT Z FGI. Innowacyjny program nauczania matematyki z wykorzystaniem TIK w gimnazjach. Opracowała dr Paulina Sobiczewska

Uczniowie zapisują temat do zeszytów.

II. III. Scenariusz lekcji. I. Cele lekcji

Dydaktyka matematyki (III etap edukacyjny) IV rok matematyki Semestr letni 2017/2018 Ćwiczenia nr 7

Skrypt 24. Geometria analityczna: Opracowanie L5

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie. Uczeń :

Scenariusz lekcji z wykorzystaniem monitora interaktywnego

Skrypt 15. Figury płaskie Symetrie

Zastosowanie GeoGebry w realizacji zagadnień związanych z trygonometrią 13. Wykresy funkcji sin x i cos x Paweł Perekietka 13

Wymagania edukacyjne z matematyki

Wyniki procentowe poszczególnych uczniów

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO LINGWISTYCZNEGO prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

Zajęcia dodatkowe z matematyki dla klasy II i III gimnazjum

WYMAGANIA EDUKACYJNE NA POSZCZEGÓLNE OCENY MATEMATYKA KLASA 8 DZIAŁ 1. LICZBY I DZIAŁANIA

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z MATEMATYKI W KLASIE VIII

INFORMATYKA SZKOŁA PODSTAWOWA W PRZEŹMIEROWIE

ARKUSZ HOSPITACJI DIAGNOZUJĄCEJ

Sposoby przedstawiania algorytmów

PLAN WYNIKOWY Z MATEMATYKI DLA I KL. GIMNAZJUM do podręcznika GWO Matematyka z plusem. PODSTAWOWE Uczeń zna:

ROZKŁAD MATERIAŁU NAUCZANIA MATEMATYKI DLA KLASY III A WYMAGANIA PODSTAWY PROGRAMOWEJ w Publicznym Gimnazjum Integracyjnym nr 47 w Łodzi

SCENARIUSZ LEKCJI. Wielomiany komputerowe wykresy funkcji wielomianowych

Scenariusz lekcji matematyki w klasie III gimnazjalnej z zastosowaniem metody aktywizującej kula śniegowa

Scenariusz lekcji 1. Informacje wst pne: 2. Program nauczania: 3. Temat zaj 4. Integracja: 5. Cele lekcji: Ucze potrafi:

Proporcjonalność prosta i odwrotna

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 1 IM. ŚW. JANA KANTEGO W ŻOŁYNI. Wymagania na poszczególne oceny klasa VIII Matematyka z kluczem

INFORMATYKA. Portale społecznościowe

Wymagania edukacyjne niezbędne do otrzymania poszczególnych śródrocznych i rocznych ocen klasyfikacyjnych z matematyki dla klasy VIII

SCENARIUSZ LEKCJI. 3.Temat lekcji: Wyrażenia algebraiczne -powtórzenie i utrwalenie wiadomości. 4.Integracja: wewnątrzprzedmiotowa

WYKRESY FUNKCJI LINIOWEJ

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

Ad maiora natus sum III nr projektu RPO /15

Przyrządy do kreślenia, plansza połażenie prostych i odcinków, kąty, domino, krzyżówka, kartki z gotowymi figurami.

Rozkład wyników ogólnopolskich

Program nauczania: Katarzyna Makowska, Łatwa matematyka. Program nauczania matematyki w klasach IV VI szkoły podstawowej.

I. Liczby i działania

Dla uczniów Szkoły Podstawowej

Wymagania eduka cyjne z matematyki

PRACA KONKURSOWA LEKCJA Z PLUSEM KATEGORIA: IV KLASA SP

SCENARIUSZ LEKCJI. - pracować w sposób wytrwały i samodzielny, - pracować zgodnie z pozytywnymi postawami etycznymi, - dobrze organizować pracę,

SCENARIUSZ LEKCJI Przesuwanie paraboli - wykorzystanie arkusza kalkulacyjnego na lekcjach matematyki

Projekt Innowacyjny program nauczania matematyki dla liceów ogólnokształcących

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA- MATEMATYKA KLASA 6. Rok szkolny 2012/2013. Tamara Kostencka

Praktyczne przykłady wykorzystania GeoGebry podczas lekcji na II etapie edukacyjnym.

Scenariusz lekcji otwartej z techniki. przeprowadzonej przez mgr inż. Wiesławę Cudek. TEMAT JEDNOSTKI LEKCYJNEJ: Zasady rzutowania, rzuty prostokątne.

Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy I gimnazjum z wykorzystaniem programu edurom Matematyka G1

Temat: Przedstawianie i odczytywanie informacji przedstawionych za pomocą wykresów. rysowanie i analizowanie wykresów zależności funkcyjnych.

Wymagania programowe z matematyki na poszczególne oceny w klasie III A i III B LP. Kryteria oceny

Wymagania na poszczególne oceny szkolne

ROZKŁAD MATERIAŁU Z MATEMATYKI DO KLASY V I (5 godz. tygodn.) NA ROK SZKOLNY 2002/2003 WG PROGRAMU MATEMATYKA Z PLUSEM DKW /99

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

Rozkład łatwości zadań

Rozkład łatwości zadań

1. 2. Dobór formy do treści dokumentu w edytorze tekstu MS Word

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KLASY IV A Z UŻYCIEM TIK

Konspekt lekcji powtórzeniowej z matematyki w klasie V

Transkrypt:

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine 1. Autor: Anna Wołoszyn 2. Grupa docelowa: klasa 1 Gimnazjum 3. Liczba godzin: 1 4. Temat zajęć: Układ współrzędnych na płaszczyźnie 5. Cele zajęć: - Zaznaczanie i odczytywanie punktów w prostokątnym układzie współrzędnych - Rysowanie i obliczanie pól figury o podanych wierzchołkach w układzie współrzędnych 6. Metody i techniki pracy: praca z komputerem, platformą edukacyjną, programem GeoGebra, ćwiczenia 7. Materiały dydaktyczne: prezentacja multimedialna Układ współrzędnych, przygotowane pliki GeoGebry dla ucznia 8. Literatura: Matematyka z plusem 1 pod redakcją Małgorzaty Dobrowolskiej 9. Przebieg zajęć: ETAP 1 wprowadzenie do tematu lekcji, powtórzenie materiału z poprzednich zajęć dot. układu współrzędnych Przypomnienie wiadomości na temat układu współrzędnych prezentacja multimedialna

Nauczyciel przypomina jak w programie Geogebra rysuje się wielokąty, zaznacza punkty, zmienia się kolory, ustawia etykietowanie (Opcje Etykietowanie). Zwraca uwagę uczniom na dopracowanie zadań pod względem estetyczny (zmiana kolorów, wyświetlanie etykiet: nazwa i wartość) ETAP 2 - realizacja tematu lekcji Rozwiązywanie zadań z karty pracy praca samodzielna i prezentacja wyników. Uczniowie przygotowują stanowisko pracy, włączają komputery logują się na platformę edukacyjną. Pobierają pliki, które będą wykorzystywać podczas lekcji, otrzymują karty pracy. Wykonane zadania zapisują na komputerach, a następnie umieszczają pliki na szkolnej platformie edukacyjnej. Podczas wykonywania przez uczniów ćwiczeń nauczyciel chodzi po klasie i nadzoruje poprawność wykonywanych zadań, udziela uczniom wskazówki. Zadanie 1 W programie Geogebra otwórz plik zad_1.gbb i zaznacz podane punkty w układzie współrzędnych. Na karcie pracy skreśl te punkty, które nie należą do narysowanej figury. Litery pozostałe, czytane poziomo utworzą hasło. Odczytaj je i wstaw tekst hasła w danym pliku. Następnie umieść wykonane K=(-4,3) B=(-3,4) A=(-2,2) P=(3,5) R=(0,1) T= (2,1) C= (-5,1) E=(3,0) Z1=(-4,0) D=(5,-2) F=(-4,-3) J=(-3,-2) U=(-1,-1) S=(1,-2) Z2= (3,-1)

Zadanie 2 Otwórz plik zad_2 i zaznacz podane punkty w danym układzie współrzędnych. A=(0, -40) B= (-60,-80) C=(-80,100) D=(80,60) E=(60,0) F=(120,-80) Które punkty leżą na osiach układu współrzędnych? W których ćwiartkach układu leżą pozostałe punkty? Uzupełnij tabelkę. Oś odciętych X Oś rzędnych Y Ćwiartka I Ćwiartka II Ćwiartka III Ćwiartka IV Zadanie 3 W programie GeoGebra zamknij widok Algebra, pokaż siatkę oraz osie układu współrzędnych. Narysuj czworokąty o podanych wierzchołkach, a następnie oblicz ich pola. Obliczenia umieść w polu tekstowym obok odpowiedniego czworokąta. Zapisz plik pod nazwą zad_3.ggb, umieść wykonane A=(-2,7) B=(1,7) C=(1,4) D=(-2,4) E=(0,0) F=(4,0) G=(5,2) H=(1,2) I=(-8,0) J=(-6,-4) K=(-4,0) L=(-6,4)

Zadanie 4 Punkty A=(3,1) B=(2,4) C=(-3,1) są wierzchołkami równoległoboku. Znajdź współrzędne czwartego wierzchołka. Zadanie wykonaj w programie GeoGebra. Plik zapisz pod nazwą zad_4.gbb, umieść wykonane Uwaga: Są trzy możliwości. Zadanie 5 Narysuj w układzie współrzędnych trójkąt o wierzchołkach (0,0) (1,-8) i (-3,-4). Oblicz jego pole. Plik zapisz pod nazwą zad_5.gbb, umieść wykonane ETAP 3 podsumowanie Nauczyciel otwiera wybrane prace uczniów. Przedstawia je na tablicy interaktywnej. Wspólnie analizują i omawiają poprawność wykonanych zadań. Uczniowie powtarzają i utrwalają materiał z zajęć. Nauczyciel wstawia oceny dla uczniów, którzy wykonali zadania. 10. Spostrzeżenia po realizacji: Komputer może w dużym stopniu ułatwić proces przyswajania nowych wiadomości lub pomóc w poszerzaniu ich poza programem nauczania. Uczniowie chętnie i aktywnie wykonywali zadania w GeoGebrze. Oświadczam, że scenariusz zajęć nie narusza praw autorskich osób trzecich. Czytelny podpis:

Karta pracy układ współrzędnych zadanie 1 W programie Geogebra otwórz plik zad_1.ggb i zaznacz podane punkty w układzie współrzędnych. na karcie pracy skreśl te punkty, które nie należą do narysowanej figury. Litery pozostałe, czytane poziomo utworzą hasło. Odczytaj je, wstaw tekst hasła w danym pliku. Następnie umieść wykonane K=(-4,3) B=(-3,4) A=(-2,2) P=(3,5) R=(0,1) T= (2,1) C= (-5,1) E=(3,0) Z1=(-4,0) D=(5,-2) F=(-4,-3) J=(-3,-2) U=(-1,-1) S=(1,-2) Z2= (3,-1) Hasło: zadanie 2 Otwórz plik zad_2.gbb, zaznacz podane punkty w danym układzie współrzędnych. A (0, -40) B= (-60,-80) C=(-80,100) D=(80,60) E=(60,0) F=(120,-80) Które punkty leżą na osiach układu współrzędnych? W których ćwiartkach układu leżą pozostałe punkty? Uzupełnij tabelkę. Oś odciętych X Oś rzędnych Y Ćwiartka I Ćwiartka II Ćwiartka III Ćwiartka IV zadanie 3 W programie GeoGebra zamknij widok Algebra, pokaż siatkę oraz osie układu współrzędnych. Narysuj czworokąty o podanych wierzchołkach, a następnie oblicz ich pola. Obliczenia umieść w polu tekstowym obok odpowiedniego czworokąta. Zapisz plik pod nazwą zad_3.ggb, umieść wykonane zadnie na szkolnej platformie. a. A=(-2,7) B=(1,7) C=(1,4) D=(-2,4) b. E=(0,0) F=(4,0) G=(5,2) H=(1,2) c. I=(-8,0) J=(-6,-4) K=(-4,0) L=(-6,4) Pole a. Pole b. Pole c. zadanie 4 Punkty A=(3,1) B=(2,4) C=(-3,1) są wierzchołkami równoległoboku. Znajdź współrzędne czwartego wierzchołka. Zadanie wykonaj w programie GeoGebra. Plik zapisz pod nazwą zad_4.gbb, umieść wykonane Uwaga: Są trzy możliwości. zadanie 5* Narysuj w układzie współrzędnych trójkąt o wierzchołkach (0,0) (1,-8) i (-3,-4). Oblicz jego pole. Plik zapisz pod nazwą zad_5.gbb, umieść wykonane