Scenariusz lekcji klasa III Technikum Temat lekcji: Instrumenty marketingu mix Wymiar 1x 45 minut Metody lekcji: aktywizujące praca w grupie, pogadanka, prezentacja, praca z tekstem, praktyczne - ćwiczenia przedmiotowe (rozsypanka wyrazowa, karty dydaktyczne) Wprowadzenie do zajęć - nawiązanie do wiadomości z poprzedniej lekcji. Nauczyciel prosi uczniów o wyjaśnienie pojęcia: marketing; marketing mix 4P oraz 5P Zadaje pytania: Jakie są instrumenty marketingu mix? Jakie działania podejmuje przedsiębiorstwo w ramach strategii produktu, promocji? Do jakiego sektora rynku odnosi się koncepcja 5P? Cele lekcji: uczeń umie wymienić instrumenty marketingu mix uczeń zna koncepcję 4P, 5P uczeń umie wymienić narzędzia w ramach strategii produktu, promocji, ceny, dystrybucji uczeń umie podać przykłady działania strategii produktu, promocji, ceny, dystrybucji Cele sformułowane w języku ucznia: Po tej lekcji będę: umiał wymienić instrumenty marketingu mix potrafił wymienić narzędzia w ramach strategii produktu, promocji, ceny, dystrybucji omawiał koncepcję 4P i 5P umiał podać przykłady narzędzi strategii produktu, promocji, ceny, dystrybucji Na Co Bezu (co uczniowie będą potrafili po lekcji): wymienić instrumenty marketingu mix wskazać narzędzia w ramach strategii produktu, promocji, ceny, dystrybucji omówić koncepcję 5P podasz przykład każdej strategii marketingowej - 4P Kluczowe pytanie dla uczniów: Po co stosujemy marketing mix Środki dydaktyczne: 1. Projektor multimedialny, komputer. 2. Prezentacja multimedialna pt. Instrumenty marketingu mix załącznik 1. 3. Gra dydaktyczna. Instrumenty marketingu mix - załącznik 2. 4. Tabela Instrumenty marketingu mix - załącznik 3,
Część wstępna 1. czynności organizacyjne (wytworzenie porządku w klasie, sprawdzenie obecności) 2. zapisanie tematu lekcji, 3. przedstawienie ustnie celów lekcji w języku ucznia 4. podyktowanie nacobezu do lekcji nawiązanie do wcześniejszych lekcji poprzez zadanie pytań (odpowiadających wskazuje nauczyciel, uczniowie ustalają odpowiedź w parach, nie występuje podnoszenie rąk): Wyświetla na ekranie prezentację multimedialną pt. Instrumenty marketingu mix co to jest marketingu mix? co oznacza koncepcja 5P? jakimi narzędziami posługuje się koncepcja 4P? 6. wykorzystanie wypowiedzi uczniów do wyjaśnienia - po co stosuje się marketing mix do każdego produktu? Część główna 1. Podział klasy na grupy (sposób podziału na grupy np.: można odliczać, można przygotować karteczki z kolorami i każdy z uczniów losuje jedną karteczkę) 2. Rozdanie materiału pomocniczego dla każdej grupy - tabele Instrumenty marketingu mix. 3. Wyjaśnienie zasad pracy: na podstawie treści materiału pomocniczego - prosi uczniów o przeczytanie informacji zawartych w tabeli. 4. Omawia treści niezrozumiałe dla uczniów. 5. Rozdaje grupom karty dydaktyczne i tacę z pięcioma pudełkami. 6. Wyjaśnia zadanie do wykonania. Celem zadania jest poprawne włożenie kart do pudełek, które wcześniej należy oznakować odpowiednimi etykietami. Oznaczone pudełka oraz karty marketing mix należy położyć na tacy. Informuje o możliwości korzystania z tabeli Instrumenty marketingu mix podczas wykonywania zadania. 7. Osoba wybrana przez grupę - lider omawia (kolejno), aby każdy zaprezentował zawartość jednego pudełka. 8. Po wystąpieniu każdej z grup nauczyciel omawia poprawne rozwiązanie zadania. Część końcowa 1. Zadanie pracy domowej ćwiczenie 4 str. 35 (rozwiązanie krzyżówki) 2. Nacobezu do pracy domowej: określić koncepcję 4P i 5P wymienić instrumenty w ramach narzędzi marketingu mix 3. Usystematyzowanie wiadomości przedstawionych na lekcji. Materiały pomocnicze do pracy w grupach
Załącznik 1 Prezentacja multimedialna
Załącznik 2 Gra dydaktyczna Instrumenty marketingu mix
Załącznik 3 Instrumenty marketingu mix
Opracowała Beata Syska