Scenariusz zajęć Autor: Anna Hendżak Obszar podstawy programowej: 8. Wychowanie przez sztukę muzyka i śpiew, pląsy i taniec. Grupa zróżnicowana wiekowo: (3-latki, 4-latki, 5-latki) Blok tematyczny: Odkrywam muzykę wokół siebie Temat: Bal w przedszkolu dzisiaj Cele operacyjne: Dziecko: 3-latek 4-latek 5-latek Posługuje się gestem i ruchem w zabawach parateatralnych. Dostrzega zmiany dynamiki, tempa oraz wysokości dźwięku utworu muzycznego, wyraża je pląsając lub tańcząc. Nawiązuje kontakty z rówieśnikami, a także z dorosłymi. Uczestniczy w zbiorowym muzykowaniu, zajęciach ruchowych. Uczestniczy w zabawach tanecznych. Podejmuje próby współpracy z innymi dziećmi. Współpracuje z rówieśnikami w sytuacji zadaniowej. Czyta sposobem globalnym wyraz balon, podpisuje obiekty wyrazem balon. Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole): Dziecko: 3-latek 4-latek 5-latek Zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym i składniowym. Uczestniczy w zajęciach ruchowych, zabawach oraz grach. Odgrywa role w zabawach parateatralnych posługując się mową, mimiką, gestem, ruchem. Śpiewa piosenki z repertuaru dziecięcego związanego z karnawałem. Rozróżnia stronę lewą i prawą, określa kierunki, ustala położenie obiektów. Dysponuje sprawnością rąk oraz koordynacją wzrokoworuchową potrzebną do rysowania, wycinania oraz nauki pisania. Potrafi uważnie patrzeć (organizuje pole spostrzeżeniowe), aby
Tworzy własne interpretacje ruchowe do muzyki. rozpoznać, a także zapamiętać to, co jest przedstawione na ilustracjach. Treści kształcenia: kształtowanie umiejętności społecznych (obdarzanie uwagą dzieci i dorosłych, zgodne funkcjonowanie w zabawie, uczestnictwo w tworzeniu balonikowych stojaków, stosowanie form grzecznościowych wobec innych dzieci oraz dorosłych, porządkowanie po sobie miejsca zabawy, pomaganie innym, uważne słuchanie wypowiedzi innych osób, tańce w parze i kręgu); rozwój mowy (wyraźne mówienie, wzbogacanie słownictwa czynnego); rozumienie sensu informacji podanych w formie symbolu (rysunek); kształtowanie sprawności fizycznej (uczestnictwo w zajęciach ruchowych w sali, posługiwanie się w zabawie mimiką, gestem, ruchem, instrumentem jako źródłem dźwięku znajomość nazw podstawowych instrumentów, rozwijanie wrażliwości zmysłowej, dzielenie się wrażeniami oraz spostrzeżeniami z obserwacji, rozpoznawanie instrumentów na podstawie doświadczeń wielozmysłowych, określanie ich cech charakterystycznych); rozwijanie sprawności manualnej, a także orientacji w przestrzeni (posługiwanie się różnymi przedmiotami, doświadczenia z różnymi materiałami); wyrażanie emocji poprzez muzykę, taniec; zabawy kształtujące rozumienie stosunków przestrzennych. Opis sposobu realizacji: Lp. Część dnia aktywności dziecka I. Zajęcia poranne II. Zajęcia dydaktyczne 3-latki/uwagi Przebieg zajęć 4-latki/uwagi 5-latki/uwagi 1.Schodzenie się dzieci. Zabawy swobodne w kącikach zainteresowań. Zachęcanie dzieci do dekorowania plakatów Balonikowe stojaki. W wybranym miejscu sali rozłożone są 3 arkusze brystolu A1, na którym narysowane są Balonikowe stojaki. W pudełkach przygotowane są powycinane gotowe elementy dekoracyjne do naklejania na balonach oraz, dla chętnych dzieci, papier kolorowy, klej nożyczki, ołówki do odrysowywania szablonów. Nauczyciel (N) w odpowiednim czasie zaprasza dzieci do ozdabiania balonów i przymocowanie do Balonikowych stojaków. Wspólne zawieszanie plakatów oraz zdobienie sali innymi elementami dekoracyjnymi. 2. Pędząca kareta: Zabawa doskonaląca orientację w przestrzeni, rozróżnianie strony lewej i prawej. Przygotowanie do śniadania. 3. Opowiadanie bajki O niesfornym baloniku w formie animacji werbalno- ruchowo-muzycznej wg metody C. Orffa.
III. Zajęcia popołudniowe 4. Zespołowe śpiewanie piosenki np. o balu, o karnawale lub balonach z akompaniamentem rytmicznym (współpraca grupowa). Chętne dzieci mogą tworzyć akompaniament na instrumentach perkusyjnych, dostępnych w przedszkolu lub wykorzystać inne pomoce akustyczne np. klocki, pudełka, łuki z naciągniętą żyłką czy gumką. 5. Cha-cha Pam-pam-pam: taniec integracyjny N zaprasza dzieci do wspólnego tańca. 6. Dyskoteka: dowolne tańce przy muzyce dyskotekowej (chętne dzieci). Przygotowanie do obiadu. 7. Aktywność własna dzieci zabawy Globalne czytanie swobodne. wyrazu balon. Poznawanie przez dzieci 8. Aktywność własna dzieci lub zabawy indywidualne z wykorzystaniem multimediów. wyglądu graficznego wyrazu balon w zabawie Głowa Rączka. Dzieci dobrane są parami, jedno z nich jest Głową, drugie Rączką. Głowy odszukują dowolny koszyk z kartkami i po jednej kartce przynoszą Rączkom. Te przyklejają kartkę podpisując obiekty. Głowa może przynieść kolejną kartkę dopiero wtedy, gdy Rączka przyklei pierwszą. Następnie dzieci w parach sprawdzają, czy wszystko zostało podpisane, jeśli nie, to uzupełniają brakujące podpisy. Następnego dnia można powtórzyć zabawę zmieniając role dzieci, utrwalając poznany wyraz. Uzupełnianie ilustracji zgodnie ze słowną instrukcją N, np. przyklej na, pod, z prawej, z lewej strony. Zabawa interaktywna: Wędrówka do zamku.
Oglądanie prezentacji Dworskie stroje karnawałowe. Zabawa interaktywna: Instrumentalne sudoku. 9. Tańczące baloniki: zabawa na dużej sali z wykorzystaniem chusty animacyjnej Klanzy lub innej; kolorowe balony. Uwagi: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji. Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają d programu własnego, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej). Metody za M. Kwiatowską (1985): Czynne: ćwiczeń praktycznych, kierowanie własną działalnością dziecka, zadań stawianych dziecku, C. Orffa. Słowne: rozmowy, objaśnienia i instrukcje. Percepcyjne: obserwacja i pokaz, przykład dorosłych. Formy: praca indywidualna jednolita, grupowa jednolita, zbiorowa jednolita i zróżnicowana Środki dydaktyczne: trzy arkusze barwnego brystolu A1 na którym narysowane są balonikowe stojaki wycięte z kolorowego papieru, ozdoby na balony np. gwiazdki, kwiatki, misie, lale, paski krepiny, kleje, ołówki, kolorowy papier, nożyczki, nadmuchane balony, kartki z wyrazami do globalnego czytania, koszyki na kartki, odtwarzacz CD, płyta z nagraniami np. dyskotekowymi, instrumenty perkusyjne np. bębenki, grzechotki, inne pomoce akustyczne np. klocki, pudełka, łuki z naciągniętą żyłką czy gumką, chusta animacyjna Klanzy lub inna, kolorowe balony, komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami lub tablica multimedialna oraz pomoce dydaktyczne opisane poniżej zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczycieli, do wykorzystania w pracy z dzieckiem): 1. Scenariusz zabawy Pędząca kareta; 2. Treść bajki w formie animacji werbalno-ruchowo-muzycznej O niesfornym baloniku; 3. Szablon przedstawiający królewicza materiał do wydrukowania; 4. Szablony przedstawiające elementy do uzupełnienia postaci królewicza - wersja kolorowa, do wycięcia przez nauczyciela; 5. Plik muzyczny podkład muzyczny do bajki w formie animacyjnej O niesfornym baloniku; 6. Prezentacja multimedialna Dworskie stroje karnawałowe; 7. Zabawa interaktywna Wędrówka do zamku;
8. Gra dydaktyczna Instrumentalne sudoku.