Blok tematyczny: Puc, Bursztyn i inni. Temat dnia: Zwierzęta i ich dzieci Zapis w dzienniku: Konspekt zajęć klasy II Edukacja wczesnoszkolna: Czytanie wierszyków o zwierzętach, określanie ich nastroju wskazywanie elementów humorystycznych. Rozpoznawanie i nazywanie,,zwierzęcych rodzin ; rodzice i dzieci zwierząt hodowanych przez człowieka. Korzyści z hodowli zwierząt. Pisownia wyrazów z,,ó wymiennym. Tworzenie zbiorów,,zwierzęta. Odejmowanie liczb w zakresie 20 z przekroczeniem progu dziesiątkowego. Edukacja muzyczna: Rozpoznawanie odgłosów i nazywanie źródeł ich pochodzenia,,zwierzęta Śpiewanie piosenki,,podwórkowa piłka nożna W-F: Doskonalenie podań piłki Treści z podstawy programowej czyta teksty i recytuje wiersze z uwzględnieniem interpunkcji i intonacji, uczestniczy w rozmowach, pisze czytelnie i estetycznie (przestrzega zasad kaligrafii), dba o poprawność ortograficzną, śpiewa w zespole piosenki ze słuchu, wymienia zwierzęta, odejmuje liczby w zakresie 20, rozwiązuje zadania tekstowe wymagające jednego działania, posługuje się piłką : rzuca, chwyta, odbija i prowadzi ją, przestrzega zasad bezpiecznego zachowania się w trakcie zajęć ruchowych, posługuje się przyborami sportowymi zgodnie z ich przeznaczeniem. Cele: Cel główny: rozpoznawanie i nazywanie rodzin zwierząt hodowanych przez człowieka, Cele operacyjne: Uczeń: wymienia nazwy, cechy charakterystyczne zwierząt domowych, podobieństwa i różnice między nimi, oraz korzyści z ich hodowli, zna zasadę pisowni wyrazów z,,ó wymiennym i ją stosuje, odejmuje liczby z przekroczeniem progu dziesiątkowego, umie zaśpiewać poznaną piosenkę,
umie współpracować w zespole, przestrzega zasad bezpiecznego zachowania się w trakcie zabaw i gier ruchowych, Metody: słowna - rozmowa, recytacja wierszy, pokazowa - pokaz, praktycznego działania - praca z tekstem, wypełnianie kart pracy, zabawy ruchowe, Formy: indywidualna, zbiorowa, grupowa, Środki dydaktyczne: podręcznik + ćwiczenia, tablice przedstawiające rodziny zwierząt, kartoniki z nazwami zwierząt, ze zdaniami, słowa piosenki, odtwarzacz CD, płyta z nagraniami, Przebieg zajęć: 1. Stworzenie atmosfery zorganizowanej pracy,,zagadka-test. N. umieszcza na tablicy zagadkę-test. Czyta zdania, a dzieci wskazują właściwe odpowiedzi i podkreślają sylaby znajdujące się obok nich. Z podkreślonych sylab odczytują hasło: zwierzęta hodowlane. Kura domowa jest: ptakiem(zwie), ssakiem(roś), rybą(ho). Zwierzęciem domowym jest: słoń(li), sowa(dow), kot(rzę). Wyraz papużka wymienia się na: papka(ny), ważka(ca), papuga(ta). Ssaki: wykluwają się z jaja(oz), ssą mleko matki(ho), mają skrzydła(zwi). Autorem książki,,puc, Bursztyn i goście jest: C. Centkiewicz(DOB), J. Tuwim(RZĄT), J. Grabowski(DOW). Do znanych kotów należy: Filomen(LA), Czaruś(NE), Maruś (RO). Do znanych psów należy: Dora(TO), Diana(NIK), Reksio(NE). 2. Czytanie wierszyków o zwierzętach (P3. Str. 23) Dzieci czytają wierszyki i swobodnie wypowiadają się na ich temat, określają nastrój. Wskazują najbardziej humorystyczny. Wymieniają nazwy zwierząt. 3. Rozpoznawanie i nazywanie rodzin zwierząt hodowanych przez człowieka(p3. str.24, ćw.2).pokaz przez N. tablic przedstawiających rodziny zwierząt. 4. Zabawa ruchowa,,zwierzęce rodziny Dzieci losują kartoniki z nazwami zwierząt, a następnie poszukują swoich rodzin, tworzą zbiory trzyelementowe: np. indyk- indyczka- indyczę, byk- krowa- cielę, kozioł- koza- koźlę, baran- owca- jagnię, gąsior- gęś- gąsię, kogut- kura- kurczę, knur- maciora- prosię, ogier- klacz- źrebię.
5. Utrwalenie pisowni wyrazów z,,ó wymiennym(p3. str.24,25, ćw.3,4) Dzieci zapisują pary wyrazów z,,ó wymiennym do zeszytu. 6. Tworzenie zbiorów,,zwierzęta. N. umieszcza na tablicy w rozsypce kartoniki z nazwami różnych zwierząt nie tylko hodowanych przez człowieka. Dzieci je czytają i tworzą zbiory: zwierzęta hodowane przez człowieka i żyjące dziko.następnie w zbiorze zwierząt hodowanych wyróżniają ptaki i ssaki. Odpowiadają na pytania. Które z nich są ptakami? Po czym możemy je poznać? Jakie korzyści mamy z ich hodowli? Które z nich są ssakami? Po czym możemy to poznać? Jakie korzyści mamy z ich hodowli? 7. Czytanie tabeli i odpowiadanie na pytania,,korzyści z hodowli (P3. str. 25 ćw.5) 8. Odejmowanie w zakresie 20 z przekroczeniem progu dziesiątkowego (P3. Str.26-27) N. wyjaśnia na tablicy sposób odejmowania liczb od odjemnej 12. Dzieci wspólnie obliczają na tablicy i zapisują obliczone przykłady do zeszytu. Dzieci wykonują przykłady w zeszycie ćwiczeń, rozwiązują zadania tekstowe. 9. Słuchanie odgłosów wydawanych przez zwierzęta i ich rozpoznawanie (Płyta) 10. Nauka słów i melodii piosenki,,podwórkowa piłka nożna (słowa piosenki, płyta) 11. Doskonalenie pamięci,,głosy zwierząt hodowanych przez człowieka Dzieci siedzą w kręgu. N. naśladuje, np. hau, hau; wyznaczone dziecko odgaduje nazwę zwierzęcia, powtarza głos i dodaje swój, np. hau, hau, me, me. Kolejne dziecko wymienia wszystkie wcześniejsze głosy i dodaje swoje, np. hau, hau, me, me, gul, gul. 12. Praca domowa (P3 ćw. 1 str. 23) oraz do wyboru (Z.3 str. 7-8)
Temat dnia: Doskonalenie podań piłki Cel główny: Rozwój sprawności ruchowej Metody: zabawowo - naśladowcza naśladowcza - ścisła Formy: indywidualna, zbiorowa, grupowa. Przybory: piłki, woreczki. Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna Czas trwania: 45 minut Przebieg zajęć: Część I wstępna- ok. 10 min Konspekt do zajęć W-F Zbiórka: N. sprawdza gotowość do zajęć, podaje temat i plan zajęć. Rozgrzewka: trucht - (zmiana kierunku na sygnał gwizdka); pozycja stojąca - (ruchy głowy w przód, do tyłu, w bok, chowanie głowy w ramiona); wymachy rąk od klatki piersiowej w tył; skłony w przód, w bok, w tył; skręty tułowia lewo, w prawo; przysiady ok.10 powtórzeń; wymachy nóg do przodu, do tyłu, w bok; podskoki na jednej nodze, na dwóch, na przemian; Część II główna- ok.20-25 min- doskonalenie podań Ćwiczenia z piłką- Zabawa,,Kto potrafi tak jak ja N. wykonuje ćwiczenia, uczniowie starają się je naśladować: podrzucanie piłki i chwytanie jej po klaśnięciu; uderzenie piłki o podłoże(kozioł), chwyt po koźle; kozłowanie piłki w marszu, biegu (chwyt obiema rękami);
siad skrzyżny: toczenie piłki dookoła siebie w L\P stronę; siad skulny: przejście do leżenia i powrót do siadu z piłką trzymaną dowolnie w rękach; Ćwiczenia w parach odbicie oburącz piłki od podłogi, chwyt oburącz od partnera; rzut oburącz od dołu, chwyt oburącz od partnera; rzut jedną ręką, chwyt jedną ręką od partnera; rzut oburącz zza głowy z odbiciem o podłogę, chwyt po koźle przez partnera; Ćwiczenia w trójkach: dwoje dzieci podaje piłkę, trzecie w środku stara się ją złapać lub wybić. Po wybiciu lub złapaniu następuje zamiana ćwiczących. Zabawa,,Piłka goni piłkę : uczniowie ustawieni na obwodzie koła, podają sobie piłkę zgodnie z ruchem zegara. N. dokłada drugą piłkę, gdy poprzednia minie połowę koła. Uczniowie podają sobie piłkę w tym samym kierunku starając się, aby jedna nie dogoniła drugą. Część III końcowa-ok.10 min Ćwiczenia rozluźniające, uspokajające Zabawa ze śpiewem,,lisek Dzieci tworzą zwarte koło, trzymając ręce założone na plecach, śpiewają piosenkę. Wybrane dziecko,,lisek chodzi z woreczkiem w dłoni wokół koła i niepostrzeżenie wkłada woreczek w ręce jednego z dzieci, to niezwłocznie goni,,liska po obwodzie koła.,,lisek próbuje obiec koło i zająć miejsce goniącego, jeśli uciekający zostanie schwytany, zanim zdąży zająć miejsce wówczas pozostaje,,liskiem. Marsz po obwodzie koła ze wznoszeniem ramion- wdech, opuszczaniem ramion- wydech. Zbiórka Podsumowanie zajęć. Opracowała: Maria Szatan