3-6 lat edukacja przedszkolna www.edu-sense.pl Temat : Jesień w lesie Przedmiot: zajęcia zintegrowane Autor: Anna Świć Czas trwania: 30 60 min (zależny od wieku i możliwości rozwojowych) Las na przełomie lata i jesieni zachwyca paletą barw i darami, które ma nam do zaoferowania. Z wielkim koszem chodzi jesień po lesie to fragment słów piosenki, która będzie wstępem i bazą zajęć zaproponowanego scenariusza. Dzieci wzbogacą swoją wiedzę o informacje dotyczące grzybów, poćwiczą grafomotorykę, będą mieli szansę wykazać się kreatywnością konstruując las z klocków lub tworząc go z różnych materiałów plastycznych. Dodatkowo, za pomocą kodów w postaci sekwencji kolorów, zakodują ruch robota po trasie w kształcie grzyba. Poznają też jedno z podstawowych pojęć programistycznych, jakim jest pętla. Cele ogólne Poszerzenie wiadomości na temat lasu; Kształtowanie umiejętności kodowania informacji przy pomocy sekwencji barw; Rozwijanie miękkich kompetencji (umiejętność pracy zespołowej, logiczne, algorytmiczne myślenie, zadaniowe podejście do stawianych problemów). EduSense Sp. z o.o. www.edu-sense.pl www.ozobot.pl facebook.com/edusense 1
3-6 lat Jesień w lesie Cele operacyjne: Dziecko Potrafi wymienić kilka najbardziej popularnych gatunków grzybów, wie które z nich są jadalne, a które trujące; Potrafi skonstruować z klocków lub stworzyć z materiałów plastycznych las; Potrafi starannie wypełnić kontury sylwety grzyba, tworząc w ten sposób trasę dla robotów; Wie, które sekwencje kolorów odpowiadają za skręt w lewo lub w prawo; Potrafi współpracować w parach lub zespołach. Zgodność z podstawą programową Wychowania Przedszkolnego. Osiągnięcia dziecka: Społeczny obszar rozwoju dziecka Komunikuje się z dziećmi i osobami dorosłymi, wykorzystując komunikaty werbalne i pozawerbalne. Poznawczy obszar rozwoju dziecka Wykonuje własne eksperymenty graficzne farbą, kredką, ołówkiem, mazakiem itp., tworzy proste i złożone zna- ki, nadając im znaczenie, samodzielnie planuje ruch przed zapisaniem, np. znaku graficznego, litery i innych w przestrzeni sieci kwadratowej lub liniatury, określa kierunki i miejsca na kartce papieru; Wyraża ekspresję twórczą podczas czynności konstrukcyjnych i zabawy, zagospodarowuje przestrzeń nadając znaczenie umieszczonym w nich przedmiotom; Klasyfikuje przedmioty według: wielkości, kształtu, koloru, przeznaczenia; Podejmuje samodzielną aktywność poznawczą np.: oglądanie książek, zagospodarowywanie przestrzeni własnymi pomysłami konstrukcyjnymi, korzystanie z nowoczesnej technologii itd.; Śpiewa piosenki. Metody: poszukujące, podające, praktycznego działania. Formy: zbiorowa (praca z całą grupą), zespołowa, indywidualna. Pomoce dydaktyczne: KARTY PRACY 01, 02, 03, 04, 05, 06 (plansze do kodowania), flamastry, roboty, wielokolorowe klocki lub materiały plastyczne. EduSense Sp. z o.o. www.edu-sense.pl www.ozobot.pl facebook.com/edusense 2
3-6 lat Jesień w lesie Przygotowanie do zajęć: Przygotuj wszystkie potrzebne do zajęć materiały; Sprawdź, czy roboty są naładowane i skalibrowane, Przygotuj markery (sprawdź przed zajęciami czy mają właściwy odcień, dobierz taki, który będzie prawidłowo odczytany przez robota). Przebieg zajęć Przebieg aktywności na zajęciach Powiedz dzieciom, że na dzisiejszych zajęciach stworzą las, zanim jednak to zrobią, to posłuchają piosenki; Poproś dzieci o to, żeby postarały się zapamiętać jak najwięcej nazw grzybów, wymienionych w piosence; Zbieramy grzyby Z wielkim koszem, idzie jesień po lesie Co w tym koszu, pani jesień nam niesie Ref: Kurki, rydze i maślaki Borowiki i kozaki pozbieramy dziś Muchomora ominiemy z daleka Niech muchomor na złe muchy tu czeka Ref: Kurki, rydze i maślaki Borowiki i kozaki pozbieramy dziś EduSense Sp. z o.o. www.edu-sense.pl www.ozobot.pl facebook.com/edusense 3
3-6 lat Jesień w lesie Poszukamy żółtych kurek pod sosną Nad potokiem smaczne rydze nam rosną Ref: Kurki, rydze i maślaki Borowiki i kozaki pozbieramy dziś Autor słów piosenki: Agnieszka Galica Porozmawiajcie o słowach piosenki, spytaj dzieci, które grzyby się w niej pojawiły, które ich zdaniem są jadalne a które trujące; Sprawdźcie w atlasie grzybów lub w internecie czy mieliście rację; Podziel dzieci na zespoły i rozdaj im różnego rodzaju klocki, poproś, aby zbudowali z nich drzewa, chmury, słonko. EduSense Sp. z o.o. www.edu-sense.pl www.ozobot.pl facebook.com/edusense 4
3-6 lat Jesień w lesie Kiedy poszczególne elementy będą gotowe zaprezentuj dzieciom KARTY PRACY 01, 02, 03, 04, 05, 06, wskaż na czym będzie polegało zadanie (dzieci wypełniają przestrzeń między liniami brązową barwą, tworząc trasę dla robota. Na odcinkach bezpośrednio stykających się z kodami wypełniają przestrzeń barwą czarną. Następnie kolorują kody, w taki sposób, żeby ruch robota po konturze grzyba był ciągły, żeby powstała pętla zawsze ); Rozdaj dzieciom KARTY PRACY 01, 02, 03, 04, 05, 06 (jedną na parę dzieci) i poproś o wykonanie zadania; Po skończonej pracy dzieci układają ze swoich budowli las, ustawiają w nim grzyby i puszczają po nich roboty. Sprawdzają, czy we wszystkich przypadkach powstała pętla zawsze ; Podziękuj dzieciom za aktywny udział w zajęciach. UWAGA: Zajęcia można przeprowadzić opcjonalnie zamieniając część konstrukcyjną z wykorzystaniem klocków na plastyczną. Wtedy dzieci wykonują las z kolorowego papieru lub malują go farbami, kredkami itd. Pozostała część zajęć przebiega bez zmian. EduSense Sp. z o.o. www.edu-sense.pl www.ozobot.pl facebook.com/edusense 5
Materiały pomocnicze 01 3-6 lat Kosz Pani Jesieni
Karta pracy dziecka 01 3-6 lat Jesień w lesie
Karta pracy dziecka 02 3-6 lat Jesień w lesie
Karta pracy dziecka 03 3-6 lat Jesień w lesie
Karta pracy dziecka 04 3-6 lat Jesień w lesie
Karta pracy dziecka 05 3-6 lat Jesień w lesie
Karta pracy dziecka 06 3-6 lat Jesień w lesie