RACHUNKOWOŚĆ ZAWODOWA - CZELADNIK



Podobne dokumenty
Rachunkowość zawodowa baza pytań przykładowych 2015 r.

Zadanie 1. Oblicz: 65 % liczby 80, 28 % liczby 12,4, 4,6 % liczby 32 3

Zadanie 1 Pierwsza rata, która stanowi 9% ceny roweru, jest równa 189 zł. Rower kosztuje: A zł. B zł. C zł. D zł.

Kurs ZDAJ MATURĘ Z MATEMATYKI MODUŁ 1 Zadania liczby rzeczywiste cz.1

KARTA PRACY Z PROCENTÓW - nowa

ZADANIA MATURALNE LICZBY RZECZYWISTE - POZIOM PODSTAWOWY. Opracowała mgr Danuta Brzezińska

Procent (od łac. per centum - na sto) to sposób wyrażenia liczby jako ułamka o mianowniku 100. Procent oznaczamy symbolem %.

Szacowanie kosztów i przychodów działalności gospodarczej Rachunek Wyników. 30 marzec 2015 r.

ZADANIA I ETAPU LIGI ZADANIOWEJ

Rachunkowość menedżerska Budżet wiodący dla przedsiębiorstwa produkcyjnego

Zadanie 1( 15 pkt) Zamień procenty na ułamki: a) 4%, 30%, 4,2%, 0,8%, 64%, 120%, 242,2%, 22,5% b) 2 4 %, 6 %, %, %, 14 %, 33 %

Zestaw powtórzeniowy z matematyki dla uczniów kl II PG nr 3. Część 3 (równania i nierówności; twierdzenie Pitagorasa)

Licz i zarabiaj matematyka na usługach rynku finansowego

KL. I. ZAD. 2 Zapytano rybaka, ile waży złowiona przez niego rybka. Rybak odpowiedział:

ZESTAW ZADAŃ Konkurs Finanse w matematyce

ZADANIE 1. NAJWIEKSZY INTERNETOWY ZBIÓR ZADAŃ Z MATEMATYKI

Procenty zadania maturalne z rozwiązaniami

Trenuj przed sprawdzianem! Matematyka Test 3

ZBIÓR ZADAŃ PROCENCIK

Powodzenia! Zadanie 1 (0-1) Średnia arytmetyczna liczb a, b, c, wynosi 15. Średnia liczb a + 7, b + 3, c + 8 wynosi:

Szacowanie kosztów i przychodów działalności gospodarczej. 20 marzec 2017 r.

Zadanie 1. Bilans spółki GALA SA w Warszawie na dzień 31 grudnia 20XX r. wykazywał następujące składniki aktywów i pasywów:

Maraton Matematyczny Klasa I październik

INFLACJA

Procentowe: 1. Towar po podwyżce o 30% kosztuje 845 zł. Ile kosztował ten towar przed podwyżką?

SPIS TREŚCI. Do Nauczyciela Regulamin konkursu Zadania

Temat 1: Budżetowanie

MARATON GRUDNIOWY KLASA I Zadanie 1. Zadanie2 Ile kosztuje rower, jeżeli pierwsza rata, która stanowi 9% ceny roweru, jest równa 189 zł?

Zadania egzaminacyjne - matematyka

1 2. Zamień procent na ułamek: a) 57 % 1 4. Zamień promil na ułamek: a) Zamień procent na promil: a) 21 %

Sprawdzian 1. Zadanie 3. (0 1). Dokończ poniższe zdanie wybierz odpowiedź spośród podanych.

pudełka w kształcie walca, którego wysokość wynosi 10 cm, a średnica 24 cm. Czy dobrze została dobrana średnica tych pudełek?

KONKURS PRZEDMIOTOWY Z MATEMATYKI dla uczniów szkół podstawowych 5 marca 2015 r. zawody III stopnia (wojewódzkie)

KONKURS MATEMATYCZNY w szkole podstawowej 2010/2011 ETAP WOJEWÓDZKI

PROCENY, PROMILE I PUNKTY PROCENTOWE

PDF stworzony przez wersje demonstracyjna pdffactory Pro

1. Dom zajmuje powierzchni działki. Ile to m 2? A. 80 m 2 B. 100 m 2 C. 120 m 2 D. 160 m 2

31 MAJA 2012 CZAS PRACY: 90 MIN.

Powtórzenie - ułamki zwykłe i dziesiętne klasa 6

Klasa 3.Graniastosłupy.

Konkursy w województwie podkarpackim w roku szkolnym 2013/2014 KONKURS Z MATEMATYKI DLA UCZNIÓW SZKÓŁ PODSTAWOWYCH ETAP REJONOWY

Zad. 1 Korzystając z rysunku oblicz długość odcinka OA, jeśli CD=4, AB=5, OC=8

Przed Tobą zestaw zadań konkursowych. Na ich rozwiązanie masz 90 minut. wybieraj tak, aby osiągnąć jak najlepszy wynik. POWODZENIA

Metody kalkulacji kosztu jednostkowego

KONKURS MATEMATYCZNY DLA KLASY IV

1. Jaką kwotę zgromadzimy po 3 latach na lokacie bankowej jeśli roczna NSP wynosi 4%, pierwsza wpłata wynosi 300 zl i jest dokonana na poczatku

XII WOJEWÓDZKI KONKURS MATEMATYCZNY DLA UCZNIÓW GIMNAZJÓW

Zadanie laboratoryjne "Wybrane zagadnienia badań operacyjnych"

Międzyszkolne Zawody Matematyczne Klasa I LO i I Technikum - zakres podstawowy Etap wojewódzki rok Czas rozwiązywania zadań 150 minut

PRÓBNY EGZAMIN GIMNAZJALNY

III. OBLICZENIA PROCENTOWE.

Procent prosty Def.: Procent prosty Zad. 1. Zad. 2. Zad. 3

OBLICZANIE PÓL I OBWODÓW FIGUR PŁASKICH

Część I. 1. Jaka jest ostatnia cyfra liczby będącej wynikiem działania ?

Test z procentów. 1 S t r o n a p r z y g o t o w a n i e d o m a t u r y p o d s t a w o w e j z m a t e m a t y k i

Kapitał zapasowy Udzielone pożyczki długoterminowe Materiały Towary 400 Zysk netto 300 Należności z tytułu 400

KONKURS Z MATEMATYKI DLA UCZNIÓW SZKÓŁ PODSTAWOWYCH Etap Wojewódzki

~ A ~ 1. Jaka cyfra stoi na dwutysięcznym miejscu po przecinku w rozwinięciu dziesiętnym ułamka a. 1 b. 2 c. 5 d. 7 e. 8

Roczna amortyzacja 20A1 20A2 20A3 20A4 20A5. Roczna amortyzacja. 20A1 20A2 20A3 20A4 20A5 c) metoda wydajności pracy. Roczna amortyzacja

Zestaw 6, klasa 1 luty 2016/2017

WIELKOŚ CI WPROŚT PROPORCJONALNE I ODWROTNIE PROPORCJONALNE

Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu Wydział Ekonomiczny w Szczecinie Rachunkowość finansowa mgr Bartosz Pilecki

14:00 15:00 16:00. Godzina Turysta A. Godzina. Oceń prawdziwość podanych zdań. Wybierz P, jeśli zdanie jest prawdziwe, albo F jeśli jest fałszywe.

Pojęcia, wymagania i przykładowe zadania na egzamin poprawkowy dla klas III w roku szkolnym 2015/2016 w Zespole Szkół Ekonomicznych w Zielonej Górze

ZAPRASZAMY DO II ETAPU MATEMATYCZNEJ LIGI ZADANIOWEJ TERMIN ODDAWANIA ROZWIĄZANYCH ZADAŃ UPŁYWA 6 GRUDNIA 2012 R. ZAPRASZAMY!!!

Zastosowanie matematyki w finansach i bankowości

WOJEWÓDZKI KONKURS MATEMATYCZNY

EGZAMIN W KLASIE TRZECIEJ GIMNAZJUM CZĘŚĆ 2. MATEMATYKA

Badanie wyników nauczania z matematyki klasa II

Klasa I. 5. Cenę pewnego towaru dwukrotnie zwiększono o 30% i obecnie kosztuje on 422,50 zł. Jaka była początkowa cena tego towaru?

Konkurs wiedzy ekonomicznej

KONSPEKT ZAJĘĆ Temat: Charakterystyka biznesplanu plan finansowy. Cel ogólny kształcenia: Cele szczegółowe zajęć:

LICZBY WYMIERNE. Zadanie 1 Wskaż jedną poprawną odpowiedź. Liczba XLIV zapisana w systemie rzymskim jest równa:

ZADANIA DO ROZWIĄZANIA. MAJ 2016 r.

VII POWIATOWY KONKURS MATEMATYCZNY SZKÓŁ GIMNAZJALNYCH W POGONI ZA INDEKSEM ZADANIA PRZYGOTOWAWCZE ROZWIĄZANIA I ODPOWIEDZI rok szkolny 2015/2016

ZADANIE KONKURSOWE I etap

5. Oblicz pole powierzchni bocznej tego graniastosłupa.

ZESTAW EGZAMINACYJNY NR 1.

TEST CAŁOROCZNY KL I

Temat: Proporcje. Wielkości wprost i odwrotnie proporcjonalne.

SP-5 ~ A ~ ~ 1 ~ 5. Na przyjęciu urodzinowym Kuby były trzy torty. Każdy z gości zjadł po jednym kawałku

miesiące. Postanowił resztę puszek sprzedawać po cenie promocyjnej. Jaka powinna być nowa cena, by sprzedawca odzyskał zainwestowane pieniądze?

PRÓBNY EGZAMIN ÓSMOKLASISTY

I Konkurs Matematyka i Ekonomia dla uczniów klas V - VI szkół podstawowych Etap II 19 marca 2013 r.

Przykładowy arkusz egzaminacyjny I - poziom podstawowy - wersja B. Stopnie: bdobry (5) dobry (4) (2) chłopcy

KLASA DRUGA MATEMATYKA (odpowiednio) atomów, cząsteczek lub jonów. 2,28 10 km. Zapisz tę odległość bez użycia potęgi

KONKURS PRZEDMIOTOWY Z MATEMATYKI DLA UCZNIÓW GIMNAZJUM

EGZAMIN ÓSMOKLASISTY MATEMATYKA

I Konkurs Matematyka i Ekonomia dla uczniów klas V-VI szkół podstawowych Etap I 28 lutego 2013 r.

I Ty możesz zostać Pitagorasem. Próbny arkusz egzaminacyjny z matematyki dla gimnazjalistów. Arkusz II. Luty Liczba punktów 30, czas pracy 90min

PRÓBNY EGZAMIN GIMNAZJALNY

WARTOŚĆ PIENIĄDZA W CZASIE c.d. (WACC + Spłata kredytu)

Lekcja 43., 44. Temat: Analizowanie sytuacji finansowej przedsiębiorstwa Temat w podręczniku: Sprawozdania finansowe przedsiębiorstwa.

RACHUNKOWOŚĆ ĆWICZENIA: 1. KOSZTY I PRZYCHODY W FIRMIE 2. MAJĄTEK PODMIOTÓW GOSPODARCZYCH

WYRAŻENIA ALGEBRAICZNE, RÓWNANIA, UKŁADY RÓWNAŃ. Zadanie 1. Wyrażenie algebraiczne 4ab-ab+2a+a można zapisać w postaci: C. s = v t C.

EGZAMIN W KLASIE TRZECIEJ GIMNAZJUM

EGZAMIN W KLASIE TRZECIEJ GIMNAZJUM CZĘŚĆ 2. MATEMATYKA

WACC Montaż finansowy Koszt kredytu

b) PLN/szt. Jednostkowa marża na pokrycie kosztów stałych wynosi 6PLN na każdą sprzedają sztukę.

Transkrypt:

RACHUNKOWOŚĆ ZAWODOWA - CZELADNIK 1. Ania w miesiącu przepracowuje 20 dni roboczych, pracując po 8 godzin dziennie. Wskaż jakie będzie miesięczne wynagrodzenie Ani, jeśli stawka za godzinę pracy wynosi 12 zł. A. 1920 zł B. 1600 zł C. 1900 zł 2. Wskaż jaka jest powierzchnia pomieszczenia o wymiarach 200cm x 400cm. A. 4m 2 B. 6m 2 C. 8m 2 3. Wskaż ile należy dodać wiader cementu do 12 wiader piasku aby otrzymać zaprawę cementową o proporcji składników 1:4. A. 2 wiadra B. 3 wiadra C. 4 wiadra 4. Wykonanie usługi zajmuje 20 minut. Stawka za jedną roboczogodzinę wynosi 36 zł a koszt potrzebnych materiałów to 6 zł. Wskaż jaki będzie koszt wykonania usługi. A. 12 zł B. 18 zł C. 20 zł 5. Kosmetyczka zamówiła do zakładu następujące materiały: 3 maski nawilżające po 12 zł/szt., 2 kremy do rąk po 8,20 zł/szt., 5 pilników do paznokci po 4,5 zł/szt., 1200 ml zmywacza do paznokci po 2 zł/100 ml. Na całe zamówienie otrzymała dodatkowo opust w wysokości 20%. Wskaż ile zapłaciła kosmetyczka za zamówione materiały. A. 79,12 zł B. 94,94 zł C. 102,20 zł 6. Cenę produktu obniżono najpierw o 10% a po miesiącu o kolejne 20%. Wskaż o ile % obniżono cenę produktu. A. 15% B. 28% C. 30% 7. Do zabiegu parafinowego dłoni, wykorzystuje się parafinę której 400g opakowanie kosztuje 40 zł. W trakcie pojedynczego zabiegu zużywa się 80g parafiny. Wskaż jaki jest koszt materiałów zużywanych podczas pojedynczego zabiegu. A. 5 zł B. 8 zł C. 10 zł 8. Małgosia postanowiła nadwyżkę środków pieniężnych w wysokości 2400 zł ulokować na 5 miesięcznej lokacie bankowej oprocentowanej 10% w skali roku. Wskaż jakie odsetki otrzyma Małgosia po zakończeniu okresu lokaty.

A. 100 zł B. 240 zł C. 20 zł 9. Miesięczne koszty ponoszone przez Renię w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą są następujące: koszt zużytych materiałów: 1000 zł koszt wynajmu lokalu: 1000 zł koszt zużytej energii elektrycznej: 500 zł Wskaż jaki % kosztów ogółem stanowi koszt wynajmu lokalu. A. 25% B. 40% C. 45% 10. Wartość brutto opakowania produktu wynosi 25,83 zł. Wskaż jaka będzie wartość netto opakowania produktu zakładając stawkę podatku VAT na poziomie 23%. A. 19,89 zł B. 20,69 zł C. 21,00 zł 11. Za 3 opakowania produktu Magda zapłaciła 36 zł. Wskaż ile opakowań produktu będzie mogła zakupić Magda za 115,20 zł, jeśli cena opakowania zostanie obniżona o 20%. A. 9 opakowań B. 12 opakowań C. 15 opakowań 12. W opakowaniu znajdowało się 300 sztuk ozdób. Pierwszego dnia zużyto 20% zawartości opakowania a kolejnego dnia 20% tego co pozostało po pierwszym dniu. Wskaż ile ozdób znajduje się jeszcze w opakowaniu. A. 192 B. 186 C. 170 13. Przy zakupie sofy Marta wpłaciła 20% jej wartości. Pozostałą należność sprzedawca rozłożył na 3 równe raty po 400 zł każda. Wskaż ile kosztowała sofa. A. 1200 zł B. 1500 zł C. 1700 zł 14. W salonie kosmetycznym, klientka ma do wyboru 40 kolorów lakieru: 4 lakiery w odcieniu brązu, 6 lakierów w odcieniu czerwieni, pozostałe lakiery są różne. Wskaż jaki % wszystkich lakierów stanowią pozostałe lakiery. A. 55% B. 60% C. 75% 15. Stażystka pracuje po 4 godziny dziennie. Stawka za roboczogodzinę wynosi 8 zł. Wskaż jakie otrzyma wynagrodzenie, jeśli przepracowała 19 dni. A. 670 zł B. 645 zł C. 608 zł

16. Klientka zapłaciła w gabinecie odnowy 120 zł, z czego 30 zł kosztował krem do twarzy a pozostałą część stanowił koszt usługi. Wskaż jak % wydatków ogółem stanowił koszt usługi. A. 75% B. 50% C. 45% 17. Za 0,5 l lakieru zapłacono 45 zł. Podczas jednego zabiegu zużywa się 40 ml lakieru. Wskaż jaki jest koszt materiałów zużywanych podczas jednego zabiegu. A. 4,50 zł B. 3,60 zł C. 3,30 zł 18. Stolarz podzielił deskę o długości 48 cm na 3 części, będące do siebie w stosunku 1:2:3. Wskaż jaka jest długość najdłuższej części. A. 20 cm B. 24 cm C. 26 cm 19. Krysia dysponowała 0,4 l lakieru. Pierwszego dnia zużyła 100 ml a kolejnego 80 ml. Wskaż ile % lakieru nie zostało jeszcze zużyte. A. 55% B. 60% C. 70% 20. Cena urządzenia została najpierw obniżona o 20% a następnie podwyższona o 30% nowej ceny. Aktualna cena wynosi 1144,00 zł. Wskaż jaka była cena urządzenia po obniżce. A. 850,00 zł B. 880,00 zł C. 920,00 zł 21. W kremie o masie 120g, algi stanowią 15%. Wskaż ile ważą algi zawarte w kremie. A. 12g B. 18g C. 22g 22. Średnia arytmetyczna kosztu wykonania usługi wyniosła 35 zł. Za 15 usług zapłacono 555 zł. Wskaż jaki był koszt 16 usługi. A. 9 zł B. 7 zł C. 5 zł 23. Kosmetyczka wykonuje dziennie 6 zabiegów depilacji brwi. Po wprowadzeniu oferty promocyjnej, dzienna ilość wykonywanych zabiegów wzrosła do 9. Wskaż o ile % wzrosła ilość dziennie wykonywanych zabiegów. A. 50% B. 60% C. 70% 24. Kosmetyczka otrzymuje miesięczne wynagrodzenie składające się z wynagrodzenia podstawowego + 20% premii od wynagrodzenia podstawowego. W marcu otrzymała premię w wysokości 500 zł. Wskaż jakie wynagrodzenie otrzymała kosmetyczka za pracę wykonaną w marcu.

A. 2400 zł B. 3000 zł C. 3500 zł 25. Przy zakupie szafy doliczono 23% podatku VAT. Wskaż ile zapłacono za szafę, jeśli podatek VAT wyniósł 437,00 zł. A. 2337,00 zł B. 4370,00 zł C. 3470,00 zł 26. Przy zakupie dłuta doliczono 8% podatku VAT. Wskaż ile kosztowało dłuto, jeśli podatek VAT wyniósł 1,72 zł. A. 23,22 zł B. 24,66 zł C. 25,78 zł 27. Przy zakupie za gotówkę, urządzenie kosztuje 1500 zł. Sprzedawca oferuje również możliwość zakupu na raty. Spłata ratalna jest rozłożona na 5 miesięcy i jest dokonywana w równych ratach miesięcznych. W przypadku zakupu na raty cena urządzenia jest o 15% wyższa. Wskaż jaka jest wysokość miesięcznej raty. A. 345 zł B. 500 zł C. 425 zł 28. Za opakowanie produktu zapłacono 28,08 zł. W cenę został wliczony 8% podatek VAT. Wskaż ile kosztowałaby produkt, gdyby stawka podatku VAT wynosiła 23%? A. 30,49 zł B. 28,98 zł C. 31,98 zł 29. Płytka II gatunku jest o 40% tańsza niż płytka I gatunku. Wskaż ile kosztuje płytka I gatunku, jeśli płytka II gatunku kosztuje 2,70 zł. A. 3,40 zł B. 4,50 zł C. 4,90 zł 30. Zakład produkcyjny zatrudnia 15 pracowników. Powierzchnia produkcyjna zakładu wynosi 240 m 2. Wskaż jaka powierzchnia zakładu przypada na pojedynczego pracownika. A. 16m 2 B. 20m 2 C. 22m 2 31. Do naprawy dachu, zakupiono cztery arkusze blachy o wymiarach 150cm x 150cm i dwa arkusze blachy o wymiarach 100cm x 50 cm. Wskaż ile m 2 blachy zakupiono do naprawy dachu. A. 10m 2 B. 12m 2 C. 14m 2 32. Firma budowlana za zamówione materiały zapłaciła 4000 zł a za przewóz 12% wartości zamówionych materiałów. Wskaż całkowity koszt realizacji zamówienia. A. 4480 zł

B. 5240 zł C. 5320 zł 33. Długość deski wynosiła 12 m. Najpierw odcięto 1/4 długości a kolejno 1/4 pozostałej części. Wskaż ile metrów deski jeszcze pozostało. A. 6,50 m B. 6,75 m C. 7,20 m 34. Wymiary belki nadprożowej wynoszą 5m x 0,6m x 0,9m. Wskaż jaka będzie objętość betonu użytego do wykonania belki. A. 2,4 m 3 B. 2,7 m 3 C. 3,7 m 3 35. Wskaż jaki jest koszt ogrzania pomieszczenia grzejnikiem o mocy 4000W przez 6 godzin, jeśli koszt 1kWh energii elektrycznej wynosi 0,40 zł. A. 8,20 zł B. 9,40 zł C. 9,60 zł 36. Adam za najem pomieszczenia biurowego płaci miesięczny czynsz w wysokości 600 zł, natomiast za najem pomieszczenia produkcyjnego płaci trzy razy więcej. Wskaż jaka jest miesięczna wysokość opłat Adama z tytułu najmu pomieszczeń. A. 2400 zł B. 2600 zł C. 2800 zł 37. Pracownik przepracował w miesiącu 20 dni. Jego dzienne wynagrodzenie wynosi 100 zł. Dodatkowo otrzymał 30% premii od przysługującego mu wynagrodzenia. Wskaż jakie wynagrodzenie otrzymał pracownik za przepracowany miesiąc. A. 2400 zł B. 2600 zł C. 2800 zł 38. Pracownik przepracował w miesiącu 20 dni. Jego dzienne wynagrodzenie wynosi 100 zł. Dodatkowo otrzymał 30% premii od przysługującego mu wynagrodzenia. Wskaż jaką wysokość premii otrzymał pracownik. A. 500 zł B. 600 zł C. 700 zł 39. Pracownik zatrudniony w systemie akordowym w ciągu miesiąca wytworzył 3200 sztuk elementów. Za każdy wytworzony element otrzymuje 1,20 zł. Wskaż ile wyniesie wynagrodzenie pracownika za przepracowany miesiąc. A. 2680 zł B. 2890 zł C. 3840 zł 40. Przedsiębiorca wziął z banku pożyczkę. Do chwili obecnej spłacił 20% zadłużenia tj. 1000 zł. Wskaż jaka była wartość wziętej pożyczki. A. 5000 zł

B. 4500 zł C. 3800 zł 41. Stawka godzinowa kucharza wynosi 18 zł a jego pomocnika 12 zł. Zespół składa się z dwóch kucharzy oraz czterech pomocników. Wskaż jakie będzie wynagrodzenie zespołu za 30 godzin pracy. A. 2420 zł B. 2520 zł C. 2680 zł 42. Kawałek ciasta o masie 80g kosztuje 5,80 zł. Wskaż ile kosztuje 1kg ciasta. A. 68,70 zł B. 69,80 zł C. 72,50 zł 43. Do produkcji 1kg ciasta biszkoptowego potrzeba 324g cukru. Wskaż ile cukru zużyje się do produkcji 8kg ciasta biszkoptowego. A. 3248g B. 3240g C. 2592g 44. Koszt surowców do wyprodukowania 20 kg sernika wyniósł 180 zł. Wskaż jaki będzie koszt surowców do wyprodukowania 30 kg sernika. A. 270 zł B. 280 zł C. 290 zł 45. Samochód dostawczy zużywa 9 litrów paliwa na 100km. Każdego dnia pokonuje trasę 90km. Wskaż ile litrów paliwa zostanie zużyte w ciągu 5 dni. A. 39,80 litrów B. 40,50 litrów C. 41,20 litrów 46. Zakład cukierniczy sprzedaje gdańskie brukowce pakowane po 200g w ozdobne torebki. Wskaż ile torebek potrzeba do zapakowania 5kg gdańskich brukowców. A. 24 B. 25 C. 26 47. Wskaż jaki jest obwód tortu którego średnica wynosi 30 cm. A. 94,20 cm B. 98,20 cm C. 99,60 cm 48. Pracownik pobrał zaliczkę w wysokości 400 zł co stanowi 20% jego miesięcznego wynagrodzenia. Wskaż ile wynosi miesięczne wynagrodzenie pracownika. A. 2000 zł B. 2100 zł C. 2200 zł 49. Cena towaru przed obniżką wynosiła 150 zł a po obniżce wynosi 105 zł. Wskaż o ile procent obniżono cenę towaru.

A. 25% B. 30% C. 35% 50. Procentowa zawartość tłuszcze w cieście piaskowym wynosi 40%. Wskaż ile tłuszcze znajduje się w 6kg tego ciasta? A. 2,4 kg B. 3,2 kg C. 3,0 kg 51. Do wyprodukowania ciasta francuskiego zużyto 10kg surowca. Ubytek produkcyjny wynosi 30%. Wskaż jaka będzie masa gotowego wyrobu. A. 6kg B. 7kg C. 8kg 52. Do wyprodukowania 16kg ciasta drożdżowego zużyto 4kg mąki. Wskaż jaka jest procentowa zawartość mąki w cieście drożdżowym. A. 25% B. 30% C. 32% 53. Koszt produkcji mazurka stanowi 55% jego ceny. Wskaż jaki jest koszt produkcji 2kg mazurka, jeśli cena 1kg wynosi 22 zł. A. 24,20 zł B. 26,80 zł C. 29,90 zł 54. Oprocentowanie kredytu bankowego w skali roku wynosi 20%. Stopa inflacji wynosi 4%. wskaż jaki jest realne oprocentowanie kredytu. A. 16% B. 18% C. 20% 55. Cukiernia sprzedaje sernik w cenie 24,00 zł za kilogram. Zysk stanowi 25% ceny. Wskaż jaki będzie zysk ze sprzedaży 8 kilogramów sernika. A. 48,00 zł B. 49,00 zł C. 50,00 zł 56. Wartość energetyczna jednego eklera wynosi 380 kcal. Wskaż ile eklerów powinien zjeść pracownik fizyczny, aby zaspokoić dzienne zapotrzebowanie na kalorie wynoszące 3040 kcal. A. 6 B. 8 C. 10 57. Cena 1kg masła wynosi 14 zł. Cukiernik zamówił 4 opakowania masła pakowane po 15kg. Wskaż ile zapłaci cukiernik za zamówione masło. A. 840 zł B. 880 zł C. 900 zł

58. Wskaż ile cm ma krawędź kwadratu o polu powierzchni 81cm 2. A. 9 cm B. 11 cm C. 12 cm 59. Wysokość miesięcznego czynszu za najem pomieszczenia wynosi 450 zł. Wskaż jaka będzie roczna wysokość czynszu za najem pomieszczenia. A. 5200 zł B. 5400 zł C. 5600 zł 60. Klient zamówił 12 zdjęć formatu 9x13 w cenie 0,28 zł/szt. i 10 zdjęć formatu 10x15 w cenie 0,38 zł/szt. Wskaż ile klient zapłaci za zamówione zdjęcia. A. 7,90 zł B. 7,60 zł C. 7,16 zł 61. Stawka za jedną roboczogodzinę wynosi 15,60 zł. Wskaż jaka jest stawka za jedną roboczominutę. A. 0,26 zł B. 0,30 zł C. 0,36 zł 62. Do umycia jednej głowy zużywa się 8 ml szamponu. Wskaż ile głów można umyć mając do dyspozycji 6 butelek szamponu o pojemności 400 ml każda. A. 280 B. 300 C. 320 63. Wykonanie fryzury zajmuje 40 minut a koszt jednej roboczo minuty wynosi 0,40 zł. Wskaż jaki będzie koszt robocizny za wykonanie fryzury. A. 14,80 zł B. 15,60 zł C. 16,00 zł 64. Jeśli połączymy dwie części 8% roztworu H 2 O 2 to ilu % roztwór H 2 O 2 otrzymamy? A. 4% B. 6% C. 8% 65. Przedsiębiorca wypracował 12000 zł obrotu. Z tej kwoty otrzymał 40% i zapłacił 19% podatku. Wskaż jaką kwotę otrzymał przedsiębiorca. A. 4800 zł B. 4700 zł C. 4600 zł 66. Wskaż jaki będzie obwód koła o średnicy 9 cm. A. 28,26 cm B. 27,90 cm C. 26,56 cm

67. Do wykonania naprawy skrzyni biegów zakupiono materiał o wartości 900 zł. Wykonanie naprawy zajmuje 6 godzin a stawka za roboczogodzinę wynosi 80 zł. Wskaż jaki będzie koszt usługi naprawy skrzyni biegów. A. 1290 zł B. 1380 zł C. 1425 zł 68. Bartłomiej zakupił w Anglii komplet 4 opon zimowych. Jedna opona kosztuje 20$. Wskaż jaka jest wartość kompletu opon w walucie polskiej, przyjmując że kurs $ wynosi 4,52 zł. A. 361,60 zł B. 331,60 zł C. 335,80 zł 69. Ściana ma długość 4m. Na ścianie ułożono płytki klinkierowe do wysokości 6m. Wskaż jaka jest powierzchnia płytek ułożonych na ścianie. A. 24m 2 B. 26m 2 C. 28m 2 70. W szkolnych rozgrywkach halowych piłki ręcznej, udział wzięło 48 uczniów. Liczby uczestników turnieju z klas pierwszych, drugich i trzecich są do siebie w proporcji 1:3:4. Wskaż jaki procent uczestników rozgrywek stanowią trzecioklasiści. A. 20% B. 30% C. 50% 71. W pewnym sklepie za 15 jednakowych butelek soku, trzeba zapłacić 42 zł. Wskaż ile butelek soku będzie można zakupić za 40,32 zł, jeśli cena butelki soku wzrośnie o 20%. A. 10 B. 12 C. 14 72. Średnia zarobków Grzegorza za I kwartał wyniosła 1800 zł. Wskaż ile Grzegorz zarobił w styczniu, jeśli w lutym otrzymał 1750 zł a w marcu 1900 zł. A. 1750 zł B. 1800 zł C. 1850 zł 73. Suma długości trzech desek wynosi 52cm. Trzecia deska jest dwa razy dłuższa od pierwszej deski a druga deska jest o 4 cm dłuższa od pierwszej deski. Wskaż jaka jest długość trzeciej deski. A. 24 cm B. 25 cm C. 27 cm 74. Do wykonania 1m 2 ściany grubości 1 cegły potrzeba 93 sztuki cegieł. Wskaż jaki będzie koszt wykonania 20m 2 ściany, jeśli 1 cegła kosztuje 0,90 zł. A. 1674,00 zł B. 1692,00 zł C. 1712,00 zł

75. Wskaż ile cegieł potrzeba do wymurowania ścianki działowej o grubości 14cm, długości 6m i wysokości 2,4m przy zużyciu wynoszącym 60 cegieł na 1m 3. A. 121 B. 130 C. 125 76. Z 200 kg mąki uzyskano 260 kg chleba. Wskaż jaka jest wydajność chleba. A. 126 B. 130 C. 132 77. Wskaż ile mąki należy zużyć do przygotowania 400kg ciasta o wydajności 125%. A. 320kg B. 309kg C. 298kg 78. Podaj jakim procentem liczby 400 jest liczba 20. A. 5% B. 10% C. 20% 79. Na 1m 2 powierzchni wypiekanej pieca można upiec 20 sztuk chleba. Wskaż ile sztuk chleba można upiec na 22m 2 powierzchni wypiekanej pieca. A. 420 B. 440 C. 455 80. Według instrukcji producenta do 8kg zaprawy klejowej należy dodać 10% emulsji elastycznej. Wskaż ile to gramów. A. 8 B. 80 C. 800 81. Z blachy w kształcie koła o średnicy 5 cm, wycięto trójkąt prostokątny którego przeciwprostokątna jest jednocześnie średnicą koła a jedno z ramion ma długość 3 cm. Wskaż powierzchnię blachy, która pozostanie po wycięciu trójkąta. A. 6,00 cm 2 B. 13,63 cm 2 C. 19,63 cm 2 82. Kowal z drutu o długości 24m, chce wykonać trzy koła. Postanowił podzielić drut na trzy części, których stosunek jest równy 1:2:3. Wskaż, jaką długość będzie miała środkowa część. A. 4 m B. 8 m C. 24 m 83. Cenę wyrobu obniżono najpierw o 20%, a po pół roku nową cenę obniżono o 30%. Wskaż o ile % zmniejszyła się cena wyrobu po obu obniżkach. A. 50% B. 44% C. 25%

84. Antek zakupił dwa gatunki materiału, za które zapłacił łącznie 374,80 zł. Materiał pierwszego gatunku kosztował 21,80 zł za metr, natomiast materiał drugiego gatunku kosztował 28,30 zł za metr. Wskaż ile metrów materiału pierwszego gatunku zakupił Antek, jeśli wiadomo że materiału drugiego gatunku zakupił 4 metry. A. 4 metry B. 12 metrów C. 16 metrów 85. Do magazynu przyjęto 45 półtuszy o łącznej wadze 5040 kg. Wskaż ile waży jedna półtusza. A. 112 kg B. 110 kg C. 98 kg 86. Wskaż ile soli należy dać na 20 kg mięsa drobnego, jeśli na 80 kg mięsa dajemy 2 kg soli. A. 0,5 kg B. 0,4 kg C. 0,2 kg 87. Wydajność wędliny wynosi 80%. Wskaż ile wsadu potrzeba do uzyskania 92 kg gotowej wędliny. A. 115,00 kg B. 106,40 kg C. 165,60 kg 88. 40% wyrobu gotowego sprzedano z zyskiem 20-procentowym a pozostałą część wyrobu gotowego sprzedano z zyskiem 10-procentowym. Wskaż ogólny zysk uzyskany na sprzedaży wyrobu gotowego. A. 14% B. 15% C. 30% 89. Do wykonania krzesła, zakupiono materiał o wartości 120 zł. Wykonanie krzesła zajęło stolarzowi 4 godziny, koszt roboczogodziny wynosi 22 zł. Wskaż jaki % usługi stanowi koszt robocizny. A. 42,31% B. 57,69% C. 73,33% 90. W pewnym sklepie za 14 jednakowych opakowań kleju, trzeba zapłacić 224 zł. Wskaż ile opakowań kleju będzie można zakupić za 441,6 zł, jeśli cena opakowania wzrośnie o 15%. A. 20 B. 22 C. 24 91. Do wykonania pewnej ściany potrzeba 20 pustaków oraz dwa razy więcej cegieł. Wskaż jaki będzie koszt materiałów, wiedząc że cena pustaka to 10 zł/szt. a cena cegły 8 zł/szt. A. 520 zł B. 360 zł C. 640 zł

92. Koszt wylania jednego m 3 ławy wynosi 140 zł. Wskaż jaki koszt poniesie klient, który zlecił wylanie prostokątnej ławy o wymiarach 80 cm x 1 m x 160 cm. A. 179,20 zł B. 140,00 zł C. 128,00 zł 93. W części murowanej płotu, należy wykonać 8 prostopadłościennych słupków o wymiarach 40cm x 40cm x 160cm. Wskaż ile sztuk cegieł potrzeba na wykonanie wszystkich słupków, jeśli na 1m 3 muru zużywa się 300 cegieł. A. 375 B. 2400 C. 615 94. Lakiernik ma przygotować do lakierowania 15 elementów. Pewnego dnia wykonał 18 elementów. Wskaż o ile procent przekroczył plan. A 30% B 20% C 25% 95. Cena 3 pił tarczowych wynosi 387,90 zł. Wskaż ile kosztuje 1 piła? A. 140,50 zł B. 130,00 zł C. 129,30 zł 96. Oblicz ile km przejedzie samochód mający w zbiorniku 48 litrów paliwa, jeśli jego średnie zużycie wynosi 6 litrów na 100 km. A. 400 km B. 500 km C. 800 km 97. Do wykonania pewnej spódniczki potrzebne będą trzy zamki różnej długości, będące do siebie w proporcji 1:2:6. Wskaż jaką długość ma średni zamek, jeśli wiadomo że suma długości trzech zamków wynosi 1,71 m. A. 38 cm B. 114 cm C. 86 cm 98. Samochód jedzie z prędkością 90 km/h. Wskaż ile km pokona w ciągu 150 minut. A. 225 km B. 180 km C. 135 km 99. Akwarium ma wymiary 50x50x50 [cm]. Podaj jaka jest objętość akwarium. A. 12,50 l B. 125,00 l C. 1,25 l 100. Płyta szklana o grubości 6 mm ma wymiary 321x22 [cm]. Wskaż jaka jest powierzchnia tej płyty w m 2. A. 0,71 m 2 B. 0,70 m 2 C. 0,69 m 2