KONSPEKT ZAJĘĆ OTWARYCH DLA RODZICÓW Z EDUKACJI ZDROWOTNO MOTORYCZNEJ Data: 18.03.2009r. (środa) Klasa: Ia Prowadząca: Monika Wawrzyńska Temat zajęć: Ćwiczenia i zabawy z przyborami nietypowymi kształtującymi sprawność ogólną Formy pracy: indywidualna; w zespołach; frontalna; ćwiczenia ze współćwiczącym; tory przeszkód (strumieniowa). Metody pracy według Wincentego Okonia: metody pro aktywne: zabawowo klasyczna, bezpośredniej celowości ruchu (zadaniowa), ścisła. Przewidywane osiągnięcia uczniów: poprawnie wykonuje ćwiczenia kształtujące ogólną sprawność z nietypowymi przyborami; wyzwala inicjatywę i pomysłowość w posługiwaniu się nim; przeżywa radość z zabawy; rozwija swoją sprawność fizyczną; radzi sobie z sukcesem i porażką; kształtuje motorykę (szybkość, zwinność, gibkość, skoczność); zna podstawowe zasady bezpieczeństwa na zajęciach ruchowych; umie dokonać oceny zajęć i samooceny. 1
Cele wychowawcze zajęć: umie współdziałać w grupie; przestrzega ustalonych reguł oraz rywalizuje, stosując zasadę fair play; bierze czynny udział na zajęciach; nabiera wiary we własne siły; czuje się dowartościowany; spontanicznie reaguje na polecenia prowadzącej; ma świadomość przynależności do klasy jako grupy. Środki dydaktyczne: butelki, gazety, pachołki, miski, kawałki sznurka, pudełka od zapałek, kawałki waty, odznaki Najlepszy sportowiec. 2
Przebieg zajęć Powitanie dzieci z prowadzącą stają w kole, odwracają się tyłem do środka, kładą się na dywanie swoich kolegów i koleżanek, obie ręce kładą za głową, unoszą lekko do góry i starają się przywitać z jak największą ilością rąk. 1. Czynności organizacyjno porządkowe zbiórka w szeregu; sprawdzenie gotowości do zajęć; motywowanie uczniów do aktywnego uczestnictwa w zajęciach; 2. Rozgrzewka, psychomotoryka, profilaktyka. dzieci biegną po obwodzie koła, na gwizdek zmiana kierunku biegu; Zabawa pt.: Pasażerowie statku - uczestnicy wyobrażają sobie, że są pasażerami statku. Prowadzący wyjaśnia znaczenie komend: na prawą burtę-wszyscy biegną na prawą stronę na lewą burtę-biegną w lewą stronę cała naprzód -bieg do przodu na rufę-do tyłu sztorm-łapią się za ręce zabawa pt.: Chodzenie - dzieci chodzą swobodnie po sali. Prowadzący co chwilę zmienia polecenia: chodzimy jak ludzie bardzo zmęczeni, smutni, radośni, zamyśleni, chodzimy z parasolem pod wiatr, w śnieżnych zaspach, po gorącym piasku. 3. Realizacja głównego zadania Ćwiczenia i zabawy z przyborami nietypowymi kształtującymi sprawność ogólną. Ćwiczenia kształtujące z butelkami. marsz po kole, dzieci odbierają od prowadzącej plastikowe butelki; stanie na prawej nodze, przekładanie butelki pod zgiętą w kolanie lewą nogą. Po kilku powtórzeniach - zmiana nogi; 3
podrzuty butelki w górę i chwyty oburącz; podrzuty butelki w górę i chwyty jednorącz; podrzuty butelki w górę, obrót i chwyty oburącz; w staniu, butelka wzniesiona w górę i trzymana oburącz puszczanie butelki i łapanie jej, zanim dotknie podłoża; leżenie przodem, butelka pionowo miedzy stopami, próby napisania swojego imienia, rysowania figur geometrycznych: koło, kwadratu, prostokąta i trójkąta; w staniu butelka leży na podłożu różne formy przeskoków przez nią: obunóż, jednonóż, w przód, w tył, w bok, z półobrotami; zabawa pt.: Butelka- poczta - dzieci podzieleni na dwa zespoły, tworzą szeregi i siadają skrzyżnie,. Przed każdym zespołem stoi butelka. Na sygnał prowadzącej pierwsze dziecko chwyta butelkę i podaje ją siedzącemu za nim, ten natomiast następnemu. Butelka poczta przechodzi w ten sposób aż do ostatniego dziecka z szeregu. Ten po otrzymaniu butelki podnosi ją do góry, dając znak dotarcia przesyłki. Kiedy powtarzamy zabawę przekazywania przesyłki, rozpoczyna ostatnie dziecko w szeregu przesyłka trafi w ten sposób do pierwszego ucznia w rzędzie; Zabawa pt.: Przewróć postaw dzieci są podzieleni na dwa zespoły przed każdym w slalomie stoją butelki. Na sygnał pierwsi z rzędów biegną do butelek, przewracają je i szybko wracają do rzędów, następna osoba musi wszystkie butelki ustawić. Tak wie jedno dziecko przewraca, a drugie ustawia. Zabawa kończy się kiedy wszyscy z rzędów wykonają bieg. Ćwiczenia kształtujące z gazetami. Każde dziecko otrzymuje podwójną kartkę z gazety. w siadzie skrzyżnym w kręgu. Gazeta trzymana oburącz przed sobą. Skręty tułowia w lewo i w prawo, czytanie wolne i szybkie; leżenie tyłem, gazety w obu rękach nad głową, sięganie wyprostowanymi nogami za głowę, dotknięcie gazet palcami stóp; 4
zwijanie gazet w kulki na czas; rzuty kulkami do celu; zabawa bieżna Sprinterzy - Pierwsi z rzędów zakładają gazetę na klatkę piersiową i na sygnał zaczynają tak szybki bieg, aby opór powietrza utrzymywał ją przy klatce piersiowej. Obiegając pachołek wracają do rzędu. Drudzy i następni wykonują taką samą czynność. Ćwiczenia kształtujące z kawałkiem sznurka. Każde dziecko otrzymuje kawałek sznurka. zawiązywanie na czas pięć supełków na sznurku; naśladowanie sznurkiem ruchów wycierania pleców ręcznikiem; przechodzenie przez sznurek do przodu i do tyłu (sznurek trzymany oburącz przed sobą); sznurek trzymany oburącz przed sobą, wymach prawej i lewej nogi do sznurka; ułożenie ze sznurka na ławce dowolnej litery lub cyfry. Ćwiczenia kształtujące z pudełkiem od zapałek. Każde dziecko otrzymuje pudełko od zapałek. rzuty prawą ręką i złapanie pudełka lewą ręką (odwrotnie); rzuty z tyłu w górę i złap pudełka z przodu (odwrotnie); kładzenie pudełka na lewej stopie i podrzucanie wysoko, złapanie prawą lub lewą rękę; położenie pudełka na podłodze i próby przesunięcia do dmuchnięciem. 5. Czynności organizacyjno porządkowe dmuchanie do siebie kawałka watki w parach; marsz na piętach i palcach uporządkowanie miejsca zajęć; podsumowanie i ocena aktywności uczniów. Dzieci wspólnie z prowadząca siadają w kręgu. Każdy uczeń stara się 5
dokończyć zdanie: Na zajęciach czułem/ czułam się... Już umiem... Świetnie radzę sobie z... Najbardziej podobało mi się... 6