SCENARIUSZ DO LEKCJI W OGRODZIE BOTANICZNYM TEMAT: ROŚLINY RÓŻNYCH ŚRODOWISK. CELE LEKCJI: I. WIADOMOŚCI: - wykazanie bioróżnorodności - poznanie morfologicznych i anatomicznych przystosowań ekologicznych roślin - rozpoznawanie gatunków roślin II. UMIEJĘTNOŚCI: - obserwacji - analizowania, wyciągania wniosków -szukaniazależności między budową a środowiskiem życia III. POSTAWY: - aktywna postawa w poznawaniu zagadnień biologicznych - samokształcenia - poszanowania oraz szacunku dla różnych form życia - świadomości miejsca człowieka w przyrodzie i potrzeby zachowania bioróżnorodności - potrzeby prowadzenia obserwacji w celu rozwiązywania problemów teoretycznych i praktycznych METODY I FORMY PRACY: - aktywizujące: obserwacja, praca z tekstem źródłowym, praca indywidualna i w grupach. ŚRODKI DYDAKTYCZNE: - naturalne okazy roślin -podręcznik dla klasy I, dostępne podręczniki ekologii, biogeografii, fizjologii roślin, internet, karta pracy ucznia. TOK LEKCJI: I. FAZA WSTĘPNA Sprawy organizacyjno porządkowe: sprawdzenie obecności, rozdanie kart pracy, podział na grupy i przydział zadań. Podanie tematu lekcji.
II. FAZA REALIZACYJNA 1. Sprawdzenie wiedzy dotyczącej podstawowych pojęć związanych z realizowanym tematem: A. Formy życiowe wg Raunkiaera: 1. fanerofity 2. chamefity 3. hemikryptofity 4. geofity 5. terofity B. Formy ekologiczne roślin: 1. hydrofity 2. higrofity 3. kserofity: sukulenty i sklerofity 4. epifity 5. liany 6. rośliny mięsożerne 7. pasożyty i półpasożyty 2. Uczniowie wykonują przydzielone zadania i wypełniają kartę pracy. Ich zadaniem jest określenie cech charakterystycznych budowy morfologicznej roślin związanych z określonym środowiskiem życia - zaobserwowane cechy wpisują do karty pracy i próbują wyjaśnić te zależności. Jednocześnie przy każdym gatunku wymienionej rośliny określają formężyciową. 3. Po wykonaniu przydzielonych zadań, uczniowie dzielą się swoimi spostrzeżeniami. Uzupełniają ewentualne braki. 4. Na podstawie literatury uzupełniają treści dotyczące anatomiczno fizjologlicznych przystosowań roślin do życia w różnych warunkach. III. FAZA PODSUMOWUJĄCA 1. Uczniowie definiują pojęcie bioróżnorodności, wskazują iuzasadniają konieczność jej zachowania i ochrony. 2. Określają korzyści jakie płyną z przeprowadzania samodzielnych obserwacji. 3. Nauczyciel ocenia pracę uczniów. ZADANIE DOMOWE Każda grupa opracowuje poster dotyczący wybranej grupy roślin. Opracował: Janusz Piasecki, LO nr IX we Wrocławiu
KARTA PRACY UCZNIA. IMIĘ INAZWISKO TEMAT LEKCJI:. MIEJSCE PRACY:... Okrytonasienne prezentują niezwykłą różnorodność form życiowych. Należą tu rośliny bardzo małe, osiągające 1-2 mm długości jak i wielkie drzewa przekraczające 100 m wysokości. Niektóre gatunki zamykają swój cykl życiowy w zaledwie kilka tygodni, większość roku spędzając w postaci nasienia, inne natomiast to tysiącletnie drzewa. Okrytonasienne bytują w najrozmaitszych siedliskach: skrajnie suchych, wilgotnych, niektóre wtórnie powróciły do środowiska wodnego. Większość zakorzeniona jest w glebie, niektóre jednak wykorzystują inne gatunki roślin jako miejsce swojego bytowania. Dzięki ogromnym zdolnościom przystosowawczym, rośliny okrytonasienne, są szeroko rozpowszechnione na kuli ziemskiej, żyją wzróżnicowanych warunkach, czego wyrazem jest ich zróżnicowanie morfologiczno anatomiczne. Na dzisiejszej lekcji, Twoim zadaniem jest określenie cech morfologicznych i anatomicznych wybranych gatunków roślin w powiązaniu z ich środowiskiem i trybem życia. Wypełnij kartę pracy starannie. Jeśli nie będziesz czegoś pewny (pewna) informację wpisz ołówkiem. Życzę powodzenia w pracy.
1. Wyjaśnij pojęcia: Fanerofity... Chamefity.... Hemikryptofity.. Geofity.. Terofity.. 2. Hydrofity to..... Przykładowe gatunki:...... Cechy budowy morfologicznej i anatomicznej... 3. Higrofity to.. Przykładowe gatunki.. Cechy budowy morfologicznej i anatomicznej...
4. Kserofity to Dzielimy je na sukulenty i sklerofity... Przykładowe gatunki sklerofitów Cechy budowy morfologicznej i anatomicznej... Przykładowe gatunki sukulentów Cechy budowy morfologicznej i anatomicznej... 5. Epifity to Przykładowe gatunki... Cechy morfologiczne i anatomiczne... 6. Liany to.... Przykładowe gatunki..... Cechy budowy morfologicznej i anatomicznej...
... 7. Rośliny mięsożerne to........ Przykładowe gatunki... Cechybudowyprzystosowujące do pobierania i trawienia pokarmu. 8. Pasożyty to Przykładowe gatunki.. Półpasożyty to Przykładowe gatunki..... 9. Co to jest bioróżnorodność?... 10. Jakie znaczenie ma zachowanie i ochrona bioróżnorodnośći? Opracował: Janusz Piasecki, LO nr IX we Wrocławiu