Scenariusz zajęcia z elementami programowania dla dzieci 3 - letnich

Podobne dokumenty
Scenariusz zajęcia z programowania dla dzieci 3 - letnich

Scenariusz zajęć z kodowania. Lekcja otwarta Data r. Klasa I b Prowadząca- Mariola Matuszewska

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

#UczymyDzieciProgramować #ZadanieWprogramie

#UczymyDzieciProgramować #ZadanieWprogramie

- scenariusz zajęć z elementami kodowania

Temat: W zdrowym ciele, zdrowy duch - scenariusz zajęć. z elementami kodowania

Obszar wsparcia: A. Rozwój funkcji słuchowych. Scenariusz zajęć

#UczymyDzieciProgramować #ZadanieWprogramie

Temat: W krainie figur geometrycznych. Cele ogólne:

Temat: W świecie książek, w świecie marzeń. - scenariusz zajęć z elementami kodowania

#UczymyDzieciProgramować #ZadanieWprogramie

w Miejskim Przedszkolu Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi w Sochaczewie

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

klasa 1 3 edukacja wczesnoszkolna Temat : Dni tygodnia Przedmiot: zajęcia zintegrowane Autor: Anna Świć Czas trwania: min (uzależniony od wieku,

GRY MATEMATYCZNE. Matematyka w rękach dziecka zabawy z Numiconem. Wspomaganie dzieci w rozwijaniu bogatych obrazów pojęciowych liczb.

PODSTAWA PROGRAMOWA WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO. Opracowanie: Hanna Kubicka, Patrycja Augustyniak

#UczymyDzieciProgramować #ZadanieWprogramie

Program koła matematycznego,, Zabawy z matematyką. Realizowanego w Przedszkolu Miejskim z Oddziałem Żłobkowym w Wolinie.

#UczymyDzieciProgramować #ZadanieWprogramie

PRZEWODNIK DLA NAUCZYCIELI

#UczymyDzieciProgramować #ZadanieWprogramie

#UczymyDzieciProgramować #ZadanieWprogramie

Kształtowanie kompetencji matematycznych Układanie i rozwiązywanie zadań z treścią oraz zapisywanie czynności matematycznych

SCENARIUSZ ZAJĘĆ MUZYCZNO RUCHOWYCH

Scenariusz zajęć dla 4-latków

Temat : Herbatka i konfitura uczuć

SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO DLA RODZICÓW. Warsztat fakultatywny. Inne jest ciekawe

#UczymyDzieciProgramować #ZadanieWprogramie

Celem wychowania przedszkolnego jest:

OPRACOWANO W RAMACH PROJEKTU "PODNOSZENIA KOMPETENCJI ZAWODOWYCH NAUCZYCIELI PRZEDSZKOLA I EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ W ZAKRESIE ROZWIJANIA UZDOLNIEŃ

I TYDZIEŃ WRZEŚNIA PODSUMOWANIE ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH TRZYLATKI. Wrzesień tydzień pierwszy. Temat tygodnia: Pierwszy raz w przedszkolu.

II TYDZIEŃ WRZEŚNIA PODSUMOWANIE ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH TRZYLATKI. Wrzesień tydzień drugi. Temat tygodnia: Jestem przedszkolakiem.

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

#UczymyDzieciProgramować #ZadanieWprogramie

#UczymyDzieciProgramować #ZadanieWprogramie

Temat: Jesień na talerzu - scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć dla 5- latków

Zestawienie różnic w podstawie programowej wychowania przedszkolnego po wprowadzeniu zmian z 17 czerwca 2016 r.

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji,

Obszar wsparcia: Rozwój funkcji słuchowych. Scenariusz zajęć

#UczymyDzieciProgramować #ZadanieWprogramie

SCENARIUSZ ZA JĘĆ KLASA: III BLOK TEMATYCZNY: TEMAT: PODSTAWA PROGRAMOWA:

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę działam - idę w świat

MAGICZNY DYWAN A DIAGNOZOWANIE POTRZEB ROZWOJOWYCH I EDUKACYJNYCH DZIECKA. Andrzej Peć FUNTRONIC

Obszar wsparcia: A. Rozwój funkcji słuchowych. Scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

Dash podróżuje pomiędzy krajami sąsiadującymi z Polską

#UczymyDzieciProgramować #ZadanieWprogramie

Temat zajęć: Dash podróżuje pomiędzy krajami sąsiadującymi z Polską

Temat: Witaj przedszkole, witaj szkoło - scenariusz zajęć. z elementami kodowania

Temat: Zadania Sowy Mądrej Głowy. Cele ogólne:

Marzec 2009 W świecie sztuki. Cele ogólne:

KONCEPCJA PRACY SAMORZĄDOWEGO PRZEDSZKOLA W KOCHANOWICACH

BANK DOBRYCH PRAKTYK

Miesięczny plan pracy dydaktyczno wychowawczej w grupie 7 MOTYLKI WRZESIEŃ 2017

Obszar wsparcia: Zabawy edukacyjne wzmacniające motywację dziecka do poznawania i rozwiązywania problemów. Scenariusz zajęć

Program edukacyjny Gry i zabawy matematyczne

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć nr 7

Wykorzystanie programu Paint na lekcjach matematyki w nauczaniu zintegrowanym

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

PLAN PRACY PRZEDSZKOLA NA ROK SZKOLNY 2011/2012. Przedszkole Nr 117 im. Czecha w Poznaniu.

ROCZNY PLAN PRACY PRZEDSZKOLA MIEJSKIEGO NR 21 WYCHOWAWCZO-DYDAKTYCZNEJ PODSTAWA PRAWNA. Program wychowawczy został opracowany w oparciu o:

Scenariusz zajęć nr 3

SCENARIUSZ ZAJĘĆ WYCHOWANIA FIZYCZNEGO ( EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA)

Czy warto pomagać zapoznanie z literą p na przykładzie wyrazu podstawowego pomoc

PLAN PRACY wychowawczo-dydaktycznej na miesiąc: MAJ 2018

Scenariusz zajęć dla 5-latków

Jestem sprawny, wesoły i zdrowy

STATUT. [tekst ujednolicony, stan na 1 grudnia 2017 r.] ROZDZIAŁ 1 POSTANOWIENIA OGÓLNE

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę działam - idę w świat

Scenariusz zajęć nr 8

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

PLAN PRACY DYDAKTYCZNO- WYCHOWAWCZEJ NA MIESIĄC WRZESIEŃ "CZERWONE TRUSKAWKI"

Zajęcia ruchowo - taneczne Roztańczone stópki

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

W tym roku do gmin trafi łącznie prawie 504 mln zł, z czego:

#UczymyDzieciProgramować #ZadanieWprogramie

ZAMERZENIA WYCHOWAWCZO- DYDAKTYCZNE GRUPA VI PUCHATKI WRZESIEŃ 2018

Nowelizacja rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej

RAMOWY ROZKŁAD DNIA. Załącznik do uchwały Rady Pedagogicznej nr 6/2017 z dnia 24 sierpnia 2017r.

Procedura dopuszczania do użytku programów wychowania przedszkolnego i programów nauczania ogólnego

RAPORT z ewaluacji wewnętrznej przeprowadzonej w Przedszkolu Samorządowym nr 4 w Myślenicach w roku szkolnym 2016/2017

ROCZNY PLAN PRACY PRZEDSZKOLA 128 NA ROK SZKOLNY 2016/2017

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Biało-czerwony maj Temat: Piękna jest moja Ojczyzna SCENARIUSZ Z WYKORZYSTANIEM METODY PROJEKTÓW

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Kolorowe ozdoby choinkowe. Historia choinki.

Mali czytelnicy. Nikt nie rodzi się czytelnikiem, czytelnika trzeba wychować...

Klasa I, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Jesteśmy grupą Temat: Bawimy się w grupie SCENARIUSZ Z WYKORZYSTANIEM METODY PROJEKTÓW

Cele szczegółowe: Uczeń: - śpiewa piosenki pt. Familijny blues, Piosenka dla babci, Piosenka o dziadku,

Scenariusz zajęć nr 8

z wykorzystaniem robotów Ozobot

Scenariusz zajęć ruchowych grupy Żółte Słoneczka z Tęczowego Przedszkola w Dzierzgoniu w ramach akcji Szkoła w Ruchu Obszar nr 1

Kto i jak uczy sześciolatki w krakowskich szkołach samorządowych? Analiza ankiet nauczycieli

Roczny Plan Pracy Publicznego Przedszkola w Godziszce na rok szkolny 2016/2017. Tęczowa matematyka

SCENARIUSZ ZAJĘĆ RUCHOWYCH

Nowa podstawa programowa nauczania przedszkolnego oraz dla szkoły podstawowej wyzwaniem dla tematyki wychowania komunikacyjnego

RAMOWY ROZKŁAD DNIA. Załącznik do uchwały Rady Pedagogicznej nr 4/2018 z dnia 30 sierpnia 2018r.

CHOCIAŻ MAŁO LATEK MAM, WSZYSTKIE CYFRY DOBRZE ZNAM

Transkrypt:

Scenariusz zajęcia z elementami programowania dla dzieci 3 - letnich Grupa docelowa: Dzieci 3 letnie z grupy Chrząszcze z Przedszkola Nr 56 Niezapominajka Wrocław, ul. Dożynkowa 6a Strona 1 Prowadzący: Ludwika Michałowska Termin: 19 stycznia 2017 rok (czwartek) Temat: Auto dziadka - Tworzenie skryptów podczas zabaw offline na edukacyjnej macie edukacyjnej. Cel ogólny: Wprowadzenie podstawowych zasad tworzenia skryptu. Kształcenie orientacji kierunkowej. Ćwiczenie współdziałania w zespole. Cele szczegółowe Udział dzieci w zorganizowanej zabawie matematycznej próby prawidłowego określania kierunków: w prawo, w lewo, do góry. Posługiwanie się klockiem podskok (wykonanie ruchu na tym samym polu), Budowanie elementów auta (kół) według podanego kodu, oraz intuicyjne ułożenie auta według osi symetrii. Rozpoznawanie liczb po obrazie cyfry, oraz liczby elementów. Obserwowanie podczas manipulowania klockami ruchu efektów zmian poprzez dosuwanie elementów. Zabawy manipulacyjne klockami ruchu na macie edukacyjnej. Doskonalenie umiejętności współdziałania w zespole i stosowania zasad, które zostały ustalone.

Zgodność z Podstawą Programową z dnia 17 czerwca 2016 roku (obowiązującą od dnia 01.09.2016): Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: porozumiewanie się z dorosłymi i dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i sytuacjach zadaniowych (1. Obszar podstawy programowej Wychowania Przedszkolnego), Wspomaganie rozwoju mowy, oraz innych umiejętności komunikacyjnych dzieci (3. Obszar podstawy programowej Wychowania Przedszkolnego), Wspieranie dzieci w rozwijaniu czynności intelektualnych, które stosują w poznawaniu i rozumieniu siebie i swojego otoczenia (4. Obszar podstawy Wychowania Przedszkolnego), Wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci, poprzez zabawy konstrukcyjne, budzenie zainteresowań technicznych (10. Obszar podstawy programowej Wychowania Przedszkolnego), Wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczną (13. Obszar podstawy programowej Wychowania Przedszkolnego), Poznanie ról społecznych w rodzinie, kształtowanie świadomości okazywania szacunku najbliższej rodzinie (15. Obszar podstawy programowej Wychowania Przedszkolnego). Strona 2 Orientacyjny czas realizacji zajęć: 30 min - (uzależniony od wieku dzieci, możliwości rozwojowych i liczebności grupy) Formy pracy: Zespołowa, indywidualna Pomoce dydaktyczne: Informacja: Ilustracja Babci i Dziadka przykryta puzzlami z cyframi i liczmanami kwiatkami, Wizytówki indywidualne ze znaczkiem indywidualnym i znakiem graficznym imienia. Mata edukacyjna, Klocki ruchu: strzałki w prawo, w lewo, do góry, koła czerwone i zielone, klocki do ułożenia kół, część auta ułożona na macie z kwadratów, elementy do stworzenia drugiej części auta, postać dziadka, dwóch kociąt: Wery i Wiktora, Nagrania muzyczne: utwór muzyczny Marsz, miauczenia kota, mruczenia kota. Scenariusz zajęć dla dzieci w wieku przedszkolnym został opracowany w taki sposób, żeby w zajęciu można było wykorzystać elementy technologii informatycznej programowanie dla najmłodszych tak, by edukacja zachowała swoje klasyczne zadania, a metody uczenia były nowoczesne.

Przebieg zajęcia: I cześć - wstęp 1. Chrząszcze w grupowych magicznych czapeczkach wchodzą do Sali inscenizacja ruchowa utworu Marsz. Strona 3 Marsz Czy gotowe nogi do dalekiej drogi? Marsz, marsz, maszerują wkoło Marsz, marsz, bardzo mi wesoło Marsz, marsz nogi mnie słuchają Nagle stop - odpoczywają Liczymy do czterech: raz, dwa, trzy, cztery Czy gotowe nogi do dalekiej drogi? Opis: maszerujemy, unosimy wysoko kolanka, tupiemy wesoło. Na przerwę w muzyce zastygamy w bezruchu, następnie liczymy do 4 i zaczynamy zabawę od początku. 2. Dzieci siadają przed tablicą, na której przypięta jest ilustracja Babci i Dziadzia jednak zasłonięta puzzlami, na których przyczepione są cyfry od 1 4, oraz w takiej samej ilości liczmany kwiatki. 3. Dzieci ustalają kolejność ściągania elementów puzzli (cyfra 1 1 kwiatek, cyfra 2 2 kwiatki, cyfra 3 3 kwiatki, cyfra 4 4 kwiatki) po ściągnięciu wszystkich puzzli ukazuje się portret Babci i Dziadka. 4. Swobodne wypowiedzi dzieci na temat: Kim są postacie na ilustracji? Za co kochamy Babcię i Dziadka? Kim jest Babcia i Dziadek dla naszych Rodziców? Itp. 5. N. informuje dzieci, że Dziadzio Franio ma wielki kłopot, chciał pojechać na wycieczkę, ale rozpadł mu się samochód i potrzebuje pomocy przedszkolaków. Na wycieczkę chce z nim jeszcze ktoś pojechać. Dzieci zgaduję kto?, a w tle słychać miauczenie kotów. Dzieci znajdują koty ukryte pod poduszkami, ale tylko dwa. Podają ich imiona: to Wera (z różową kokardką) i Wiktor (z żółtą kokardką)! Wincent i Wacława boją się jeździć autem i zostały w domu z Babcią. Dzieci odgadują, że auto Dziadzia Frania zbudujemy na macie edukacyjnej. 6. Po rozpoznaniu swojej indywidualnej wizytówki z imieniem i znaczkiem indywidualnym - dzieci zajmują miejsca przy macie edukacyjnej na której ułożona jest część auta. 7. Układają też we właściwych miejscach na macie koty: Werę (w lewym dolnym rogu) i Wiktora (w prawym dolnym rogu).

II część właściwa 8. Zaproponowanie dzieciom ułożenie klocków do których przypięte są kody. Na macie jest ułożone jest część auta, mata podzielona jest na pół czerwoną linią. Strona 4

9. Dzieci przystępują do działania układania klocków na macie według podanych kodów. KODY A zaczynamy z lewego dolnego rogu Strona 5 KODY B zaczynamy z prawego dolnego rogu

10. EFEKT działania dzieci ułożenie kół. Strona 6 11. Po działaniach dzieci okazuje się, że nie ma miejsca w aucie dla kotów, i samochód nie może pojechać. N. proponuje dzieciom zaglądnięcie do lusterka i sprawdzenie czy tam jest autko :). Na czerwonej linii zostaje przyłożone lustro i dzieci w nie zaglądają i widzą całe autko (wprowadzenie do osi symetrii). 12. N. proponuje dzieciom ułożenie autka na macie, ale tak żeby tył wyglądał tak samo jak przód.

13. Dzieci przystępują do działania poniżej prezentuję zamierzony efekt ponieważ jest to pierwsze działanie maluszków z osią symetrii auto może wyglądać inaczej, ale też będzie poprawnie ułożone i niezwykłe. Strona 7 III część zakończenie 14. Dzieci podziwiają swoje autko. Wsadzają kotki do auta i zastanawiają się, czy koty są zadowolone, bo zadowolony kot mruczy, a smutny miauczy. 15. Słychać mruczenie kotów. Dzieci biją brawa. 16. Pożegnanie dzieci żegnają się z gośćmi i wychodzą z Sali. Zajęcie opracowała i przeprowadziła Ludwika Michałowska, Przedszkole Nr 56 Niezapominajka we Wrocławiu