Scenariusz zajęć podsumowujący cykl tematyczny o lesie w grupie dzieci 6 letnich (mini konkurs)



Podobne dokumenty
Scenariusz zajęć Temat: Jak zachowują się jesienią zwierzęta?

IV TYDZIEŃ WRZEŚNIA PODSUMOWANIE ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH TRZYLATKI. Aktywność i działalność dziecka

SCENARIUSZ ZAJĘCIA W GRUPIE 4-5 latków. Temat: Leśne zwierzęta. Prowadząca: mgr Ewa Majczak. Cele ogólne: - zajęcia ruchowe

Peletek jest znowu z Wami. Tym razem zaprasza nauczycieli przedszkola.

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji;

- Poszerzanie wiedzy przyrodniczej o nazwy drzew liściastych i iglastych oraz ich owoców.

Zamierzenia dydaktyczno-wychowawcze na miesiąc październik dla grupy III.

Plan pracy na miesiąc Październik grupa MALUCHY. Jesienią w parku zwierzęta w parku

Tematyka kompleksowa Przewidywane osiągnięcia Teksty wierszy i piosenek

Październik Plan Pracy "Maluchów" Jesienne Owoce Jesienne Warzywa Skarby Jesieni Las Jesienią

Plan miesięczny: wrzesień

Aktywność słuchowa i muzyczna: - zna i śpiewa piosenkę Dwa jabłka; - rozpoznaje dźwięki wysokie i niskie; - rozwija słuch i poczucie rytmu.

Poznajemy parkmiejski scenariuszwycieczki z dziećmi sześcioletnimi do parku

KONSPEKT LEKCJI. Temat : Uczymy się wędrować i obserwować przyrodę przygotowanie do wycieczki

Zestaw scenariuszy. Temat bloku czterech zajęć. Cztery pory roku. 1. Jesień

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE III

Październik. TYDZIEŃ 1.: co nam niesie zmiany w lesie?

Scenariusz zajęć nr 7

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć Temat: Zwierzęta przygotowują się do zimy.

ODKRYWAMY LAS. zajęcia w grupie dzieci 4-letnich Nutki prowadzone metodą projektu. Termin realizacji: r r

MARZEC. Uważnie słucha opowiadań, tekstu mówionego, wypowiada się na jego temat;

EDUKACJA EKOLOGICZNA W PRZEDSZKOLU

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę działam - idę w świat

SCENARIUSZ ZAJĘCIA Z ZAKRESU POZNAWANIA PRZYRODY PRZEPROWADZONEGO W DNIU 13.X.2008r.

Scenariusz zajęć. Edukacja wczesnoszkolna polonistyczna, przyrodnicza.

Scenariusz nr 3. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień dary niesie

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

Nadanie imienia grupie Wiewiórki Przygotowania do tej uroczystości trwały od połowy września. Włączyłam do nich zarówno dzieci jak i rodziców.

SCENARIUSZ ZA JĘĆ KLASA: III BLOK TEMATYCZNY: TEMAT: PODSTAWA PROGRAMOWA:

Wrzesień 2018 Grupa: Maluchy

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia W lesie. W jesiennym lesie. Zagadnienia z podstawy programowej

PLAN PRACY MALUCHÓW - październik 2016

BANK DOBRYCH PRAKTYK

Konspekt dnia dla dzieci 5-6 letnich. Temat dnia: MALOWAŁA JESIEŃ /temat na 1lub 2 dni wg zainteresowania i możliwości dzieci/ Cele ogólne:

Temat: Świat dzikich zwierząt. Utrwalenie nazw zwierząt. Wprowadzenie słownictwa dotyczącego zwyczajów zwierząt

Scenariusz sytuacji edukacyjnej z zakresu edukacji przyrodniczej

ZADANIA REALIZOWANE W MIESIĄCU WRZEŚNIU W GRUPIE TRZECIEJ,,WIEWIÓRKI

PLAN PRACY wychowawczo-dydaktycznej na miesiąc: MAJ 2018

Rozpoznajemy buki w Wolińskim Parku Narodowym

PLAN PRACY DYDAKTYCZNO-WYCHOWAWCZEJ PAŹDZIERNIK

Scenariusz zajęć przyrodniczych nr 4

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

KRYTERIA OCENY OPISOWEJ W NAUCZANIU ZINTEGROWANYM EDUKACJA PRZYRODNICZO SPOŁECZNA KLASA II

PROPOZYCJE AKTYWNOŚCI W ZAKRESIE PERCEPCJI SŁUCHOWEJ. Temat ośrodka tygodniowego: Witajcie po wakacjach! Temat ośrodka dziennego: Odgłosy wakacji.

Program profilaktyki. Niepublicznego Przedszkola Fundacji Familijny Poznań. Leonardo. Dbam o moje zdrowie i bezpieczeństwo

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji,

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Plan pracy Opiekuńczo- Wychowawczo- Dydaktyczny Wrzesień Grupa II dzieci 4-5 letnich

RAPORT Z DIAGNOZY GOTOWOŚCI SZKOLNEJ UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH ROK SZKOLNY 2014/2015

CZĘŚĆ KOŃCOWA: 8. Na zakończenie lekcji uczniowie otrzymują krzyżówkę do rozwiązania. 9. Podsumowanie zajęć. Podziękowanie.

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Zakupy. Zakupy. Zagadnienia z podstawy programowej

Scenariusz zajęć integralnych Dzień aktywności klasa III a

Scenariusz nr 15 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne. Metody (według Okonia)

Scenariusz zajęć. Przebieg zajęć. Część wstępna. Część główna

Miesięczny plan pracy dydaktyczno wychowawczej w grupie II LUTY 2018

Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień dary niesie. Scenariusz nr 9

PLAN PRACY DYDAKTYCZNO- WYCHOWAWCZEJ NA MIESIĄC WRZESIEŃ "CZERWONE TRUSKAWKI"

Miesięczny plan pracy dydaktyczno wychowawczej w grupie I WRZESIEŃ 2017

poznanie zasad ruchu drogowego i ich przestrzeganie

Scenariusz nr 10. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień dary niesie

I pół. Przyrost umiejęt./ wiedzy II I = II pół. 1.Umiejętności społeczne. 175 punktów możliwych do zdobycia. Liczba A. Liczba A. II pół.

Temat: Jesień w sadzie, ogrodzie i w parku. - scenariusz zajęć z elementami kodowania

ZAMERZENIA WYCHOWAWCZO- DYDAKTYCZNE GRUPA VI PUCHATKI WRZESIEŃ 2018

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Temat tygodniowy: Jesienna muzyka. Temat dnia: Zabawy słowno-muzyczne, doskonalenie zdolności fonematycznych i małej motoryki.

Scenariusz zajęć nr 1

KASZTANOWIEC GRUPA: WESOŁE NUTKI

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z ZAKRESU EDUKACJI MATEMATYCZNEJ

EWALUACJA AUTORSKIEGO PROJEKTU

Scenariusz zajęć dla klasy III wycieczka do lasu. (oprac. Urszula Silarska PSP w Lewinie Brzeskim)

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

5-latki. Wspominamy wakacje. Razem jest wesoło. Zaspokajanie poczucia bezpieczeństwa podczas pobytu w przedszkolu

Scenariusz 4. Realizacja

PLTYCZNEJ PLAN PRACY LISTOPAD GRUPA: MANDARYNKI 82 PLAN PRACY WYCHOWAWCZO-DYDAKTYCZNEJ LISTOPAD

Tematyka kompleksowa:

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

ZAMIERZENIA WYCHOWAWCZO DYDAKTYCZNE. Temat kompleksowy: Jesień w ogrodzie- poznajemy warzywa.

KONSPEKT ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE I

PRZYRODNICZE AZYLE W MIEJSKICH PRZEDSZKOLACH RAPORT NR 16. Zimowe schronienia zwierząt.

Miesięczny plan pracy dydaktyczno wychowawczej w grupie 7 Motylki PAŹDZIERNIK 2017

PROJEKT DRZEWO GRUPA III

Scenariusz zajęć z okazji 22 kwietnia Dnia Ziemi

1.1a- uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji; 1.1c-wyszukuje w tekście potrzebne informacje;

STANDARDY I WSKAŹNIKI EDUKACYJNE 2018/2019r.

DIAGNOZA DZIECI 5 LETNICH- JESIEŃ GRUPA,,MISIE

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji,

Osiągnięcia edukacyjne dla dzieci z oddziału przedszkolnego na rok szkolny 2014/2015 Oczekiwane efekty aktywności społecznej dziecka

KLASOWY SYSTEM OCENIANIA

OGRÓD PRZEDSZKOLNY W CZTERECH PORACH ROKU

Oferta dotycząca propozycji prowadzenia zajęć pozalekcyjnych w roku szkolnym 2009/2010 w SP 93 im. Tradycji Orła Białego

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

Ewaluacja wewnętrzna 2017/2018

KWARTALNIK ROZSTRZYGNIĘCIA KONKURSÓW: C.D. LISTY ZWYCIĘZCÓW ROK 2009, NR Ważne tematy: KWIECIEŃ 2009

Scenariusz zajęd w Ośrodku opracowany przez nauczyciela mianowanego

PLAN PRACY WYCHOWAWCZO-DYDAKTYCZNY GRUPA: MANDARYNKI MIESIĄC: LISTOPAD

Transkrypt:

Jolanta Kłapsia nauczycielka Przedszkola Publicznego nr 4 ul. Gustawa Morcinka 20, 43-430 Skoczów zam.: Pierściec ul. Jaśminowa 9, 43 430 Skoczów tel. kont. 693961102 e mail: jolka1803@autograf.pl Scenariusz zajęć podsumowujący cykl tematyczny o lesie w grupie dzieci 6 letnich (mini konkurs) 1

Świat rzeczy i zjawisk przyrodniczych oddziałuje na wszystkie zmysły dziecka różnorodnością barw, kształtów, dźwięków, smaków i zapachów. Dziecko jest częścią środowiska przyrodniczego, funkcjonuje w nim i z niego korzysta, dlatego tak ważne jest, by przygotować je intelektualnie i emocjonalnie do współdziałania z przyrodą oraz uświadomić mu fakt łączności z nią. Kontakt z przyrodą uczy dziecko poznania i rozumienia świata, kształci wrażliwość, odpowiedzialność oraz umiejętność dostrzegania piękna przyrody, a także chęć do podejmowania działań na rzecz jej ochrony. Las jest bogatym źródłem poznania świata przyrodniczego, zawiera bogaty skład florystyczny i faunistyczny i w związku z tym duże bogactwo problematyki. Z tego bogactwa będą dzieci korzystały tyle razy, ile razy będą w lesie. Nie można więc przy jednorazowej bytności przekazać im całej wiedzy o lesie. Byłoby to nawet nie właściwe i niecelowe. Zatem nauczycielka musi dobrze zaplanować zarówno ten pierwszy kontakt z lasem, jak też następne. Jesień to doskonała pora roku, aby rozbudzić w dzieciach zainteresowanie mieszkańcami i roślinnością lasu i zapoczątkować jego poznawanie. Bogactwo kolorów i skarbów jakie można o tej porze roku znaleźć w lesie, to doskonały materiał do prowadzenia cyklu zajęć podczas, których dzieci dokonują obserwacji, porównań, nabywają wiadomości o życiu roślin i zwierząt. Scenariusz, który przygotowałam jest podsumowaniem takiego cyklu i jednocześnie sprawdzeniem na ile realizowane treści zostały przyswojone i opanowane przez dzieci. 2

Cele ogólne: Utrwalenie wiadomości związanych z tematyką Las i jego mieszkańcy jesienią ; kształtowanie umiejętności pracowania i współdziałania w zespole, podporządkowania się ustalonym zasadom i regułom; właściwe ustosunkowanie się do odniesionego sukcesu lub poniesionej porażki. Cele operacyjne (dziecko...): zna i potrafi rozpoznać niektóre zwierzęta leśne, zna i potrafi nazwać charakterystyczne dla miejsca i pory roku rośliny, potrafi dokonać klasyfikacji grzybów: jadalne, trujące, potrafi rozwiązywać zagadki słowne, obrazkowe i ruchowe, orientuje się w schemacie własnego ciała i przestrzeni, przestrzega ustalonych umów, znaków i symboli; potrafi rozpoznać i nazwać głosy zwierząt i ptaków, posługuje się liczebnikami głównymi i porządkowymi w zakresie liczby 10; udziela kilku zdaniowych wypowiedzi na określony temat, aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych. Forma pracy: indywidualna, zespołowa. Środki dydaktyczne: Znaczki z sylwetami zwierząt dla każdego dziecka (jeż, wiewiórka, zając, sowa), suche liście - kasztanowca, dębu, klonu, gałązka sosny, ilustracje tych drzew (kasztanowiec, dąb, klon, sosna) oraz kasztany, żołędzie, szyszki, skrzydlaki klonu, koperty z obrazkiem o zbieraniu grzybów pociętym na kawałki do składania, karty pracy do klasyfikacji grzybów, kaseta z nagraniami głosów zwierząt (jakimi dysponuje nauczyciel), maskotki zwierząt, znaczki Przyjaciela lasu, dyplom dla każdego dziecka. 3

PRZYGOTOWANIA WSTĘPNE 1. Przeprowadzenie cyklu zajęć o tematyce związanej z lasem. 2. Zgromadzenie i wysuszenie liści, kasztanów, żołędzi, szyszek, skrzydlaków klonu. 3. Przygotowanie znaczków zwierząt w takiej ilości, aby grupę podzielić na 4 równe zespoły. 4. Przygotowanie kart pracy, kopert z pociętymi obrazkami do składania. 5. Przygotowanie sylwet zwierząt o charakterystycznych cechach, łatwych do pokazania i naśladowania. 6. Przygotowanie dyplomu dla każdego dziecka za wykazanie się wiedzą o lesie oraz znaczków Przyjaciel lasu dla zwycięskiego zespołu. PRZEBIEG A. Wprowadzenie (zgromadzenie dzieci wokół siebie, zaproszenie i zachęcenie ich do wspólnych zabaw). 1. Rozwiązywanie zagadek o tematyce lasu: Borówki i grzyby Tam wszyscy zbieramy, zajączka i lisa również tam spotkamy. (las) Kolczaste ubranie nosi na swym grzbiecie, chowa się wśród liści Co to? Czy już wiecie? (jeż) W lesie go spotkasz, ma nogę i kapelusz, jest jadalny lub trujący co to jest? Czy wiesz już? (grzyb) Ruda kitka po gałązkach Żwawo w las pomyka, Gdy ją spotkasz, to do dziupli Szybciutko ucieka. (wiewiórka) Mały szaraczek wesoło kica ma długie uszy zwane słuchami, malutki ogon nazywa się omyk i długie nogi zwane skokami. (zając) Kto w znanej zabawie jest stary i mocno śpi, miód jest jego przysmakiem. Proszę odpowiedz mi! (niedźwiedź) 4

2. Zabawa ruchowa. Znajdź swój domek - każde dziecko otrzymuje znaczek z sylwetą wybranego zwierzątka (ZAŁĄCZNIK NR 1). Dzieci poruszają się w rytm muzyki, gdy muzyka milknie, każde zwierzę znajduje swój domek (miejsce na sali oznaczone takim samym znaczkiem jakie posiada dziecko). W ten sposób grupa została podzielona na zespoły. Nauczycielka wyjaśnia dzieciom, że w dalszej części zespoły będą wykonywać różne zadania, za które będą otrzymywać punkty (żołędzie). Każdy zespół dostaje takie same zadanie do wykonania, za poprawne wykonanie zadania zespoły otrzymują punkty (żołędzie) miejsce I 4pkt; II 3pkt; III 2pkt, IV 1pkt. Po wykonaniu wszystkich zadań każdy zespół przelicza swoje punkty żołędzie i wygra ten, który zebrał największą ilość żołędzi. B. Zadania i zabawy 1. Dobieranie liści i owoców do drzew - każdy zespół otrzymuje ilustracje dwóch różnych drzew (ZAŁĄCZNIK NR 2). Zadanie polega na ułożeniu przy ilustracji właściwych dla tych drzew liści i owoców. 2. Szukanie ukrytych zwierząt prowadząca podaje każdemu zespołowi jakiego zwierzątka będzie szukać. Aby ułatwić poszukiwania nauczycielka zwraca dzieciom uwagę, aby przypomniały sobie w jakim domku dane zwierzątko mieszka np.: (jeż pod liśćmi), wiewiórka - w dziupli, lis w norze, dzięcioł na drzewie). 3. Czyj to głos dzieci słuchają odgłosów zwierząt z kasety magnetofonowej, zespół, który jako pierwszy poda poprawną odpowiedź przyznaje sobie 1pkt. Zabawa ruchowa - pomiędzy zadaniami ma na celu dostarczenie dzieciom zwiększonej ilości ruchu, który w wieku przedszkolnym stanowi ważny bodziec rozwoju. 5

Wiewiórki w dziupli dzieci dobierają się trójkami (nie koniecznie w ramach swojego zespołu). Dwoje dzieci trzymając się za ręce staje naprzeciw siebie (tworzy dziuplę), trzecie wchodzi do środka, jest wiewiórką. Na hasło nauczycielki wiewiórki z dziupli dzieci wybiegają i w swobodnym biegu, nie potrącając kolegów poruszają się po sali. Na kolejne hasło wiewiórki do dziupli - dzieci wracają na swoje miejsca. Zabawę powtarzamy 3 razy, tak aby każde dziecko mogło być wiewiórką. Następnie dzieci wracają do swoich zespołów. 4. Układanie obrazka z elementów każdy zespół otrzymuje kopertę z elementami obrazka do składania (ZAŁĄCZNIK NR 3). Zespoły w zależności od czasu ukończenia zadania otrzymują odpowiednią ilość punktów. Następnie w każdym zespole zostaje wybrany przedstawiciel, który opowie co przedstawia obrazek. Odpowiedź, którą dzieci uznają za najlepszą zostanie nagrodzona dodatkowym punktem. Zabawa ruchowa: Zbieranie grzybów dzieci maszerują po sali w dowolnych kierunkach, co jakiś czas wykonując skłon i naśladując zrywanie grzybów i wkładanie ich do koszyka. Po skończonej zabawie wracają do swoich zespołów. 5. Klasyfikacja grzybów na jadalne i trujące zespoły otrzymują karty pracy ( ZAŁACZNIK NR 4). Dzieci siadają do stolików (gdzie przygotowane są nożyczki i klej) i wycinają grzyby z karty pracy. Następnie naklejają je na kartki z tabelką (ZAŁĄCZNIK 4a), tak aby grzyby jadalne znalazły się w kolumnie TAK, a trujące w kolumnie NIE. 6. Jaki to zwierz?- zabawa pantomimiczna 2 dzieci z każdego zespołu losuje sylwety zwierząt i za pomocą ruchów, min i gestów naśladują to zwierzę. Pozostali odgadują; za każdą prawidłową odpowiedź zespół, który poda ją jako pierwszy zabiera 1 żołędzia. 6

Zabawa ruchowa: Jeże i lis dzieci (jeże) spacerują po sali na czworakach. Na hasło nauczycielki lis wykonują siad skulny. Zabawę powtarzamy 3 4 razy, następnie dzieci wracają do swoich zespołów. C. Zakończenie: Zespoły przeliczają punkty, nagradzanie brawami zespołu, który zebrał najwięcej punktów, oznaczenie dzieci z tego zespołu znaczkiem Przyjaciel lasu. Wręczenie dyplomów wszystkim dzieciom, gratulacje zdobytej wiedzy, umiejętności i współdziałania w zespołach. 7

8

9

10

11