Kim jestem, a kim chciałbym być? Jak napisać autocharakterystykę

Podobne dokumenty
Zapraszam Cię gorąco... przygotowujemy zaproszenie

Oto oryginalne opowiadanie ćwiczymy umiejętność redagowania opowiadania twórczego z użyciem dialogu

Moja wakacyjna przygoda

Świat wokół nas opisujemy przedmioty

W duecie z rzeczownikiem pojęcie i funkcje przyimka

2. Metody prezentacji informacji

Scenariusz lekcji dla klasy IV

To lektura godna polecenia. Piszemy recenzję

Wypowiedzenie, zdanie, równoważnik zdania, czyli w jaki sposób budujemy swoje wypowiedzi

Rodzaje zdań złożonych

2. Metody adresowania w arkuszu kalkulacyjnym

2. Opracowanie grafiki w dokumencie tekstowym

2. Tabele w bazach danych

Scenariusz lekcji. wymienić podstawowe zasady redakcji tekstu; wymienić elementy budowy dokumentu na podstawie listu oficjalnego;

2. Czy jestem patriotą? Karol Wojtyła *** [Ziemia trudnej jedności]. Quiz wiedzy o naszej ojczyźnie

Konspekt lekcji języka polskiego w klasie VI Na podstawie lektury Kwiat kalafiora Małgorzaty Musierowicz

Scenariusz lekcji. omówić pojęcie formatowania dokumentu tekstowego; wyszczególnić charakterystyczne cechy wzorca dokumentu tekstowego;

Kiedy słowa mówią o liczbach poznajemy liczebniki

1. 2. Dobór formy do treści dokumentu w edytorze tekstu MS Word

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

Idę drogą tupiąc nogą. Problemy pisowni wyrazów z ą, ę, em, en, om, on

Scenariusz lekcji klasa III Technikum

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

Scenariusz lekcyjny Rozwiązywanie zadań z wykorzystaniem działań na logarytmach. Scenariusz lekcyjny

2. Graficzna prezentacja algorytmów

PREZENTACJA MULTIMEDIALNA

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

1. Zabawa słowem Karuzela z madonnami Mirona Białoszewskiego

Ślady Biblii we współczesnej polszczyźnie

Słowne: pogadanka, gra dydaktyczna Jaki to ptak?, praca grupowa, analiza wykresów, analiza rysunków przedstawiających sylwetki ptaków.

Scenariusz lekcji. omówić funkcję przycisków kalkulatora kieszonkowego i aplikacji Kalkulator;

Przyrządy do kreślenia, plansza połażenie prostych i odcinków, kąty, domino, krzyżówka, kartki z gotowymi figurami.

Słynny malarz polski Jan Matejko

1. Każdy ma swojego dusiołka

Jak napisać ciekawą baśń? Ćwiczenia redakcyjne i stylistyczne

ROZWÓJ I ZRÓŻNICOWANIE POZIOMU SPOŁECZNO-GOSPODARCZEGO PAŃSTW

Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie V. Czas realizacji - 45minut. Temat: Staś Tarkowski rycerz bez skazy. Cele lekcji: Uczeń:

2. Metoda i forma pracy Burza mózgów, mapa mentalna, dyskusja, praca zbiorowa, praca indywidualna

Rozszerzanie i skracanie ułamków dziesiętnych

Scenariusz lekcji. wymienić różne sposoby pozyskiwania informacji ze szczególnym uwzględnieniem technologii informatycznej;

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI PLANOWANEJ DO PRZEPROWADZENIA W KLASIE I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO

śledzi tok lekcji, zapamiętuje najważniejsze informacje;

2. Metoda i forma pracy - Metody: poszukująca, problemowa, aktywizująca ucznia - Formy: praca grupowa, praca indywidualna ucznia

Tworzymy Magiczną Księgę Kucharską Ambrożego Kleksa

Poznajemy różne formy rzeczownika odmieniamy rzeczownik przez przypadki

Scenariusz lekcji. program do obsługi poczty elektronicznej np. Microsoft Outlook.

DODATKOWE ZAJĘCIA DYDAKTYCZNO WYRÓWNAWCZE Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO GRUPA II (KLASY VIII) SCENARIUSZ ZAJĘĆ

1. Oportunizm a altruizm czy istnieją obecnie?

1. Czym są wiara, nadzieja i miłość według Czesława Miłosza?

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: Scenariusz lekcji

Scenariusz lekcji. opisać podstawowe atrybuty czcionki; scharakteryzować pojęcia indeksu górnego i dolnego; wymienić rodzaje wyrównywania tekstu;

Materiały plastyczne (arkusz papieru, flamaster czerwony i czarny, tekturowe pudełko z kartkami, na których są wypisane nazwy uczuć).

Odejmowanie ułamków dziesiętnych

Scenariusz lekcji. opisać działanie poczty elektronicznej; opisać podobieństwa i różnice między pocztą elektroniczną i tradycyjną;

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA z JĘZYKA POLSKIEGO DLA KLAS 4-6 SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Projekt, ćwiczenie pisemne, ilustracja, prezentacja, praca z klasą, praca w zespołach.

Scenariusz godziny wychowawczej w klasie VI

Scenariusz lekcji matematyki w pierwszej klasie gimnazjum przebiegającej z wykorzystaniem technologii komputerowej

Poznajemy historię najświetniejszego bohatera ateńskiego dzieje Tezeusza

W jaki sposób powstają słowa? Wiadomości wstępne ze słowotwórstwa

1. Scenariusz lekcji: Najnowsze marki samochodów

PLAN METODYCZNY LEKCJI JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASIE IV C

Scenariusz lekcji. opisać podstawowe zastosowania komputerów w szkole i najbliższym otoczeniu;

A. B. Co warto wiedzieć o aminokwasach?

1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności.

3. Liczba Pi. 1. Cele lekcji. a. 2. Metoda i forma pracy. b. 3. Środki dydaktyczne

Difunkcyjne pochodne powtórzenie wiadomości

Scenariusz lekcji. podać definicję matematyczną grafu; wymienić podstawowe rodzaje grafów;

Marzenia uskrzydlają... Historia Dedala i Ikara

II. Metoda pracy Praca z podręcznikiem i atlasem, opis, wyjaśnianie, rozmowa dydaktyczna, obserwacja, prezentacje, gra dydaktyczna, pokaz.

1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości. 2.

Koszty klasowej wycieczki praca w arkuszu kalkulacyjnym MS Excel

Dodawanie ułamków o jednakowych mianownikach

Scenariusz lekcji. wymienić nazwy funkcji logicznych (jeżeli, licz.jeżeli); omówić funkcje, korzystając z informacji zawartych w Pomocy programu;

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI, FIZYKI LUB BIOLOGII Z WYKORZYSTANIEM FILMU ROZKŁAD NORMALNY.

Dodawanie ułamków dziesiętnych

1. Obywatel w urzędzie gminy

Matczyna miłość zaklęta w naturze. Mit o Demeter i Korze

2. Nabieramy umiejętności korzystania ze słowników

SCENARIUSZ LEKCJI. - odpowiedzialnie wywiązywać się z powierzonego zadania. - pracować w sposób kreatywny i samodzielny, - dobrze organizować pracę,

Poruszamy się zwinnie w gąszczu terminów językoznawczych. Charakterystyka języka mówionego i pisanego

Ad maiora natus sum III nr projektu RPO /15

Scenariusz lekcji. 1. Informacje wstępne: Data: 27 maja 2013r.

Scenariusz lekcji. omówić stosowane urządzenia sieciowe: switch, hub, router;

Scenariusz lekcyjny Przesunięcia wykresu funkcji równolegle do osi odciętych i osi rzędnych. Scenariusz lekcyjny

Jak zaprezentować się przyszłemu pracodawcy?

Scenariusz lekcji: Manewry wykonywane przez kierującego rowerem: wymijanie, omijanie i wyprzedzanie

Wprowadzenie. Agnieszka Nowicka

Poznajemy rodzaje podmiotu

PODSTAWA PRAWNA. Ustawa o systemie oświaty Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 30 kwietnia 2007 r.

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

Temat: Poznajemy budowę i rolę żeńskiego układu rozrodczego

Scenariusz lekcji. podać definicję metody zachłannej stosowanej w algorytmie; wymienić cechy algorytmów zachłannych;

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA KLAS 4-6 SZKOŁY PODSTAWOWEJ

2. Rozmowy i dyskusje w Internecie

Scenariusz lekcji. wymienić podstawowe typy danych omówione na lekcji; wymienić funkcje konwertujące typy danych, omawiane na lekcji.

Funkcja rzeczownika w zdaniu

Wielki astronom Mikołaj Kopernik

Sposoby sprawdzania i oceniania osiągnięć edukacyjnych uczniów

Scenariusz zajęć języka angielskiego w klasie Va Temat: Where is the bank? opis położenia budynków względem siebie.

Transkrypt:

Kim jestem, a kim chciałbym być? Jak napisać autocharakterystykę 1. Cele lekcji a) Wiadomości Uczeń: potrafi wskazać różnice między charakterystyką a autocharakterystyką, umie określać cechy wyglądu i cechy wewnętrzne, wie, które informacje wykorzystać, wie co to jest akapit i zna jego funkcję. b) Umiejętności Uczeń: potrafi redagować charakterystykę i autocharakterystykę, nazywa cechy wyglądu i charakteru, selekcjonuje i wartościuje informacje, poprawnie rozmieszcza tekst, pamiętając o akapitach. 2. Metoda i forma pracy Praca indywidualna 3. Środki dydaktyczne Słowniki, lusterka, karty pracy 4. Przebieg lekcji a) Faza przygotowawcza Na początku zajęć nauczyciel rozdaje uczniom karty pracy (załącznik 1), które będą podstawą organizacyjną zajęć. Lekcja poświęcona jest bowiem kształceniu umiejętności redagowania autocharakterystyki. Podstawowym celem jest zgromadzenie słownictwa niezbędnego w pisaniu tego rodzaju wypowiedzi pisemnej. Uczniowie będą musieli krytycznie spojrzeć na samych siebie i

szczerze opisać własną osobowość. Nauczyciel powinien w tym miejscu przypomnieć, na czym polega różnica między krytycznym a krytykanckim spojrzeniem i oceną. b) Faza realizacyjna 1. Nauczyciel prosi uczniów, aby lusterka, które przynieśli, położyli przed sobą. Każdy ma dokładnie przyjrzeć się sobie i na karcie pracy zaznaczyć cechy, które wybierze. Należy dokonać analizy wszystkich elementów wyglądu zewnętrznego. 2. Notatki sporządzają uczniowie na swoich kartach pracy. Karty te nie mogą podlegać ocenie nauczyciela. 3. Po uzupełnieniu części karty dotyczącej wyglądu zewnętrznego uczniowie będą odpowiadać na pytania dotyczące ich cech osobowości. Następnie uzupełniają część 1 tabelki jaki jestem? (załącznik 2). 4. Potem nauczyciel poleca uzupełnienie części 2 tej tabelki: kim chciałbym być? c) Faza podsumowująca Po wykonaniu tego ćwiczenia nauczyciel prosi o wykonanie ćwiczeń leksykalnych (załącznik 3) oraz omawia pracę domową. 5. Bibliografia 1. Cienkowski W., Praktyczny słownik wyrazów bliskoznacznych, Polska Oficyna Wydawnicza BGW, Warszawa 1993. 2. Kuziak M., Rzepczyński S., Jak dobrze napisać?, Wydawnictwo Horyzont, Warszawa 2002, s. 53-61. 3. Szkolny słownik ortograficzny, Malczewski J., Malczewska L., Oficyna Wydawnicza Graf-Punkt, Warszawa 2002.

6. Załączniki a) Karta pracy ucznia załącznik 1. (zadania zawarte w karcie pracy mogą stać się podstawą do przygotowania planu autocharakterystyki) PREZENTACJA POSTACI IMIĘ I NAZWISKO: WIEK: PŁEĆ: MIEJSCE ZAMIESZKANIA: AKTUALNE GŁÓWNE ZAJĘCIE: WYGLĄD ZEWNĘTRZNY twarz Czoło Oczy brwi Nos Wargi broad ELEMENT WYGLĄDU OKREŚLENIA okrągła, pełna, pociągła, szczupła, wychudzona, zaokrąglona niskie, wysokie, pomarszczone, gładkie piwne, brązowe, szare, zielone, niebieskie, kocie, duże, małe gęste, rzadkie, krzaczaste, cienkie, nastroszone, delikatne mały, delikatny, krzywy, orli, cienki, długi, wąski, zadarty, piegowaty wąskie, cienkie, grube, pełne zaokrąglona, kwadratowa, spiczasta

Szyja Włosy Sylwetka długa, krótka, smukła długie, krótkie, blond, kręcone, ciemne, kasztanowe, puszyste, rude, czarne, proste zgrabna, szczupła, wysportowana, pochylona, zgarbiona CECHY CHARAKTERU sposób bycia otwarty, komunikatywny, pewny siebie, powolny, temperamentny, ekspresyjny Zalety Wady upodobania Zainteresowania character osobowość ambitny, czuły, dobry, przyjazny, lojalny, wrażliwy, konsekwentny, pracowity, obowiązkowy, spontaniczny, mądry, inteligentny, pomysłowy, zapobiegliwy, sprawiedliwy, punktualny, zaradny, troskliwy, optymista, przebojowy, taktowny, towarzyski, pogodny leniwy, złośliwy, nietowarzyski, ponury, pesymista, lekkoduch, nieczuły, gburowaty, egoista, niehonorowy, niezaradny, nieczuły, niepunktualny, zamknięty w sobie, zawistny ciekawy świata, pasjonat, hobbista, otwarty na innych, altruista, społecznik przyrodnicze, matematyczne, artystyczne, humanistyczne spokojny, wybuchowy, melancholijny, flegmatyczny zamknięta, skryta, otwarta, konfliktowa, skłonna do kompromisów załącznik 2.

JAKI JESTEM? KIM CHCIAŁBYM BYĆ? załącznik 3. Do podanych rzeczowników dopisz ich antonimy skryty skąpy ponury nieśmiały elegancki tchórzliwy niemiły niegrzeczny nietowarzyski niekulturalny b) Praca domowa Korzystając z notatek sporządzonych na zajęciach, przygotuj szczerą autocharakterystykę. Pamiętaj, by dokładnie omówić swoje mocne strony. Praca powinna liczyć przynajmniej 15 zdań. Wszystkie argumenty zawsze uzasadnij, wykorzystaj słownictwo poznane na zajęciach.

7. Czas trwania lekcji 2 x 45 minut 8. Uwagi do scenariusza Scenariusz przeznaczony jest do realizacji w klasie 5.