Konspekt do lekcji matematyki dn w klasie II d w Gimnazjum nr 7 w Zamościu.

Podobne dokumenty
Konspekt do lekcji matematyki dn r. w klasie V SP nr 11 w Rzeszowie

Projekt Zobaczę-dotknę-wiem i umiem, dofinansowany przez Fundację mbanku w partnerstwie z Fundacją Dobra Sieć

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE VI

Konspekt do lekcji matematyki w klasie II gimnazjum

Konspekt lekcji matematyki w klasie 1 gimnazjum

Konspekt do lekcji matematyki dn w klasie IIIa Gimnazjum nr 7 w Rzeszowie.

Powtórzenie wiadomości o figurach na płaszczyźnie

Temat: Pole równoległoboku.

Scenariusz lekcji matematyki w klasie I gimnazjum wg programu Matematyka 2001

Dydaktyka matematyki (III etap edukacyjny) IV rok matematyki Semestr letni 2017/2018 Ćwiczenia nr 7

Własności walca, stożka i kuli.

Scenariusz lekcji matematyki, klasa 1 LO.

Definiowanie procedur z parametrami w Logo Komeniuszu.

mgr Agnieszka Łukasiak Zasadnicza Szkoła Zawodowa przy Zespole Szkół nr 3 we Włocławku

AKTYWNA TABICA 2017/2017 Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Nowym Targu

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

Scenariusz lekcji matematyki dla klasy I Gimnazjum

Dydaktyka matematyki (II etap edukacyjny) II rok matematyki Semestr letni 2016/2017 Ćwiczenia nr 9

PLANIMETRIA CZYLI GEOMETRIA PŁASZCZYZNY CZ. 3

Nawi zanie do gimnazjum Planimetria Trójk Rysujemy Rysujemy Rysujemy Zapisujemy t zewn trzny trójk ta, Trójk ty ze wzgl du na miary k tów Trójk

PROGRAM ZAJĘĆ MATEMATYCZNYCH DLA UCZNIÓW Z DYSLEKSJĄ V KLASA SZKOŁY PODSTAWOWEJ

GEOPLAN Z SIATKĄ TRÓJKĄTNĄ

Podsumowanie wiadomości o wielokątach. (klasa III gimnazjum)

Wielokąty i Okręgi- zagadnienia

Własności i konstrukcje wielokątów foremnych scenariusz lekcji

Konspekt lekcji powtórzeniowej z matematyki w klasie V

Praktyczne przykłady wykorzystania GeoGebry podczas lekcji na II etapie edukacyjnym.

Wymagania edukacyjne z matematyki dla kl. 2 Gimnazjum Publicznego im. Jana Pawła II w Żarnowcu w roku szkolnym 2016/2017

1. FUNKCJE DZIAŁ Z PODRĘCZNIKA L.P. NaCoBeZu kryteria sukcesu w języku ucznia

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Figury płaskie. Uczeń:

Wielokąty z papieru i ciągi

Cele: uczeń zna pojęcie symetrii potrafi zebrać potrzebne informacje i korzystać zróżnych źródeł informacji

AUTOR : HANNA MARCINKOWSKA. TEMAT : Symetria osiowa i środkowa UWAGA:

Konspekt. do lekcji matematyki w kl. I gimnazjalnej dział Figury na płaszczyźnie

KRYTERIA OCENY Z MATEMATYKI W KLASIE I GIMNAZJUM

Wojewódzki Konkurs Przedmiotowy z Matematyki dla uczniów gimnazjów województwa śląskiego w roku szkolnym 2011/2012

Program przedmiotowo- wychowawczy z matematyki w kl.v

WYMAGANIA EDUKACYJNE W KLASIE DRUGIEJ Z MATEMATYKI GIMNAZJUM NR 19 W KRAKOWIE

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE IV

Tytuł. Autor. Dział. Innowacyjne cele edukacyjne. Czas. Przebieg. Etap 1 - Wprowadzenie z rysem historycznym i dyskusją

Konspekt lekcji matematyki kl. I gimnazjum Temat: Funkcje - powtórzenie

Dydaktyka matematyki (II etap edukacyjny) II rok matematyki Semestr letni 2016/2017 Ćwiczenia nr 1

WIELOKĄTY FOREMNE I ICH PRZEKĄTNE

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

Cele nauczania: a)poznawcze: Cele ogólne kształcenia: -uczeń umie odejmować ułamki dziesiętne. Aktywności matematyczne:

Scenariusz lekcji matematyki w kl. V.

PLAN KIERUNKOWY. Liczba godzin: 180

Scenariusz lekcji. nazwać elementy składowe procedury; wymienić polecenia służące do malowania wnętrza figur;

Scenariusz lekcji diagnozującej z matematyki przygotowującej do sprawdzianu z funkcji kwadratowej

WYMAGANIA EDUKACYJNE

LEKCJA OTWARTA Z MATEMATYKI. Temat lekcji: Pole powierzchni prostopadłościanu i sześcianu.

OKREŚLENIE WYMAGAŃ NA POSZCZEGÓLNE OCENY Z MATEMATYKI DLA UCZNIÓW GIMNAZJUM

Rozkład łatwości zadań

Scenariusz lekcji. opisać zasady programowania strukturalnego; wyjaśnić pojęcia: procedura własna, procedura z parametrem, lista, zmienna;

Symetryczne eksperymenty

Program zajęć rozwijających zainteresowania.,, I ty możesz zostać Pitagorasem. Opracowany przez Monikę Chodacz

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI. prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

W ŚWIECIE WIELOKĄTÓW GWIAŹDZISTYCH

Konspekt lekcji matematyki z wykorzystaniem multimedialnych podręczników EDU ROM przeprowadzonej w klasie VI SP

7. PLANIMETRIA.GEOMETRIA ANALITYCZNA

Temat: Odejmowanie w pamięci

Scenariusz lekcji matematyki w kl. IV

ARKUSZ HOSPITACJI DIAGNOZUJĄCEJ

Przedmiotowy system oceniania Wymagania na poszczególne oceny,,liczy się matematyka

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Wykresy funkcji. Uczeń:

PRACA KONKURSOWA LEKCJA Z PLUSEM KATEGORIA: IV KLASA SP

Scenariusz zajęć nr 6

Metryczka Justyna Płonka Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego w Kozach

WYKRESY FUNKCJI LINIOWEJ

SCENARIUSZ LEKCJI OTWARTEJ Z MATEMATYKI W KL.II gimnazjum

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCYM. Powtórzenie i utrwalenie wiadomości dotyczących geometrii figur płaskich.

Jedności. Tysiące. Miliony

XII. GEOMETRIA PRZESTRZENNA GRANIASTOSŁUPY

KRYTERIA OCENY Z MATEMATYKI W KLASIE I GIMNAZJUM. Arytmetyka

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

Wymagania edukacyjne niezbędne do uzyskania poszczególnych śródrocznych ocen klasyfikacyjnych z matematyki klasa 2 (oddział gimnazjalny)

Program zajęć wyrównawczych z matematyki dla grupy 6.1. zajęcia pozalekcyjne realizowane w ramach projektu

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z MATEMATYKI W KLASIE II W PUBLICZNYM GIMNAZJUM NR 2 W ZESPOLE SZKÓŁ W RUDKACH

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

KONSPEKT LEKCJI. matematyka VI Symetria w geometrii, przyrodzie, architekturze i sztuce oraz w Ŝyciu codziennym i technice.

COMENIUS PROJEKT ROZWOJU SZKOŁY. Sezamie, otwórz się! - rozwijanie zdolności uczenia i myślenia uczniów.

Geometria. Rodzaje i własności figur geometrycznych:

Przyrządy do kreślenia, plansza połażenie prostych i odcinków, kąty, domino, krzyżówka, kartki z gotowymi figurami.

Scenariusz lekcji otwartej z techniki. przeprowadzonej przez mgr inż. Wiesławę Cudek. TEMAT JEDNOSTKI LEKCYJNEJ: Zasady rzutowania, rzuty prostokątne.

WIELOKĄTY GWIAŹDZISTE. Paulina Bancerz

WOJEWÓDZKI KONKURS MATEMATYCZNY

KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI

Skrypt 15. Figury płaskie Symetrie

Scenariusz lekcji matematyki w pierwszej klasie gimnazjum przebiegającej z wykorzystaniem technologii komputerowej

Przeanalizujemy przykład pozwalający ustalić zależność między bokami prostokąta, którego pole wynosi 12 cm 2.

ARKUSZ HOSPITACJI DIAGNOZUJĄCEJ

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

KONSTRUKCJE I PRZEKSZTAŁCENIA GEOMETRYCZNE WERSJA A

Scenariusz lekcji. 3. Temat lekcji: Zastosowanie własności trójmianu kwadratowego: rysowanie wykresu, wyznaczanie wzoru o podanych własnościach;

SZTUKA ORIGAMI PRAKTYKA CZYNI MISTRZA!

Ćwiczenia z Geometrii I, czerwiec 2006 r.

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z MATEMATYKI DLA KLASY TRZECIEJ NA ROK SZKOLNY 2011/2012 DO PROGRAMU MATEMATYKA Z PLUSEM

Treści zadań Obozu Naukowego OMG

Scenariusz lekcji fizyki Temat: OD CZEGO ZALEŻY SIŁA TARCIA?

Transkrypt:

Monika Łokaj Matematyka III (licencjat) Konspekt do lekcji matematyki dn. 07.04.2006 w klasie II d w Gimnazjum nr 7 w Zamościu. Nauczyciel: Prowadząca: Monika Łokaj Temat lekcji: Geometria kartki papieru własności wielokątów foremnych. Czas trwania: 45 minut Cele: - uczeń wie jakie wielokąty nazywamy wielokątami foremnymi; - uczeń umie z papierowej kartki papieru składać wielokąty foremne; - uczeń zna własności wielokątów foremnych; - uczeń zna pojęcie środka i osi symetrii; - uczeń potrafi wskazywać środek i osie symetrii w wielokątach foremnych; Cele wychowawcze: - kształcenie i pobudzanie aktywności umysłowej; - rozwijanie zdolności poznawczych; - rozwijanie uczuć estetycznych; - wyrabianie spostrzegawczości i umiejętności obserwacji; Metody: - metoda podająca; - metody aktywizujące: a. burza mózgów; b. ćwiczenia praktyczne. Formy pracy: - praca z całą klasą; - samodzielna praca ucznia ukierunkowana i kontrolowana przez nauczyciela; Środki dydaktyczne: - zeszyty przedmiotowe; - przygotowane przez uczniów kartki papieru w kształcie kwadratu, prostokąta i cienkich pasków; Literatura: 1. M. Bury, A. KałuŜa, Trening przed zawodami matematycznymi, WSiP, Warszawa 1995. 2. Z. Bobiński i inni, Miniatury matematyczne, wyd. Aksjomat, Toruń 1995.

Przebieg lekcji: Czas Czynności nauczyciela Czynności uczniów 3 min 2 min Czynności organizacyjne: -przywitanie z uczniami; -sprawdzenie obecności: prowadząca prosi dyŝurnych o podanie nazwisk nieobecnych osób (o ile takie są); Prowadząca podaje temat lekcji: Uczniowie witają się z prowadzącą; DyŜurni podają nazwiska nieobecnych osób. Geometria kartki papieru własności wielokątów Uczniowie zapisują temat w foremnych. zeszytach. 2 min Prowadząca zaczyna lekcję pogadanką, mówi: W historii wielu narodów moŝna zauwaŝyć jak wielką rolę przywiązywano w pewnych etapach Uczniowie słuchają prowadzącej. ich kultury do tak prozaicznych czynności, jak składanie papieru. Chińczycy i Japończycy podnieśli składanie kartki papieru do rangi sztuki. W Japonii sztuka ta nazywa się origami. Doszło do tego, Ŝe w pewnym momencie Japonkę uwaŝano za niewykształconą, gdy nie znała ona sztuki origami. Dzisiaj będziemy razem składać karki papieru. Do najprostszych zadań moŝna zaliczyć składanie papieru tak, by otrzymać róŝne wielokąty. Przy pomocy tej umiejętności odkryjemy wiele własności tych wielokątów. 9 min I. Kwadrat. Prowadząca pyta się uczniów czy wiedzą jak wykonać z kartki papieru kwadrat. Jeśli uczniom nie wychodzi, prowadząca pokazuje i wtedy uczniowie składają razem z prowadzącą. Zaginamy kartkę papieru wzdłuŝ linii l tak, aby wierzchołek A znalazł się na boku DC. Otrzymamy następującą figurę: KaŜdy podaje swoją propozycję (burza mózgów) i uczniowie wspólnie składają kwadrat. Wystarczy teraz zagiąć kartkę wzdłuŝ linii EA 1 I odgiąć wzdłuŝ linii ED. A B Otrzymaną figurą jest kwadrat C D Uczniowie sprawdzają własności

9 min Prowadząca prosi aby uczniowie sprawdzili za pomocą sztuki origami czy przekątne są równe, pod jakim kątem się przecinają i czy dzielą się na połowy. II. Trójkąt równoboczny: a) kwadratu i zapisują do zeszytu: 1. Przekątne są równe. 2. Przekątne przecinają się pod kątem prostym. 3. Przekątne dzielą się na połowy. 4. Kwadrat ma 4 osie symetrii. 5. Ma środek symetrii. Uczniowie z kwadratowej kartki składają trójkąt równoboczny. Zaginamy kwadrat tak, aby wierzchołki A i D oraz B i C pokryły się. W ten sposób, po odgięciu kartki, otrzymujemy linię l. b) 9 min Zaginamy kartkę tak, aby punkt A znalazł się na linii l a B nie zmienił połoŝenia. Analogicznie punkt D znalazł się na linii l, C nie zmienił połoŝenia. Otrzymujemy punkty E, F, O. c) Pozostałe części kartki zaginamy tak, aby pozostał jedynie wyznaczony trójkąt BOC, który jest trójkątem równobocznym. III. Sześciokąt: Korzystając z wcześniejszego punktu składamy kartkę tak, aby otrzymać trójkąt równoboczny. Uczniowie zastanawiają się nad własnościami trójkąta i zapisują do zeszytów: 1. Wysokości trójkąta równobocznego przecinają się w jednym punkcie; 2. Wysokości dzielą się w stosunku 1:2; 3. Trójkąt równoboczny ma 3 osie symetrii; 4. Nie ma środka symetrii.

Następnie zaginamy go tak, aby wyznaczyć jego wysokość, punkt przecięcia wysokości oznaczamy przez O. Uczniowie składają sześciokąt. 9 min Następnie zaginamy wszystkie wierzchołki trójkąta do wyznaczonego punktu O. Otrzymaliśmy w ten sposób sześciokąt foremny o boku równym 3 1 długości boku kwadratu. IV. Ośmiokąt Uczniowie wypisują własności sześciokąta: 1. Sześciokąt składa się z 6 trójkątów równobocznych; 2. Ma 6 osi symetrii; 3. Ma środek symetrii; Długość boku ośmiokąta jest równa róŝnicy długości przekątnej kwadratu i jego boku. Opis składania: a) Zaginamy kwadrat na połowę wzdłuŝ przekątnej BC. b) Przykładamy bok kwadratu do linii zagięcia i

powstaje punkt E. Przez zagięcie kartki wzdłuŝ odcinka EF zaznaczamy punkt podziału i odginamy. Zaginając wierzchołek C tak, aby pokrył się z punktem F otrzymujemy krawędź ośmiokąta. W ten sam sposób zaginamy pozostałe wierzchołki kwadratu i otrzymujemy ośmiokąt: Uczniowie odkrywają i zapisują własności ośmiokąta do zeszytu: 1. Ma 8 osi symetrii; 2. Ma środek symetrii; 2 min Prowadząca podsumowuje lekcję. Mówi, Ŝe geometria papieru okazała się interesującym zajęciem, dającym niespodziewane efekty i pobudzającym naszą fantazję. Prowadząca proponuje i zachęca wszystkich uczniów do spróbowania złoŝenia pięciokąta foremnego w domu. Jeśli się komuś to zadanie uda zostanie nagrodzony. Uwagi i spostrzeŝenia: