Działania na ułamkach zwykłych powtórzenie wiadomości

Podobne dokumenty
Mnożenie ułamków zwykłych przez liczby naturalne

Dodawanie ułamków o jednakowych mianownikach

Odejmowanie ułamków dziesiętnych

Rozszerzanie i skracanie ułamków dziesiętnych

Dodawanie ułamków dziesiętnych

Działania na ułamkach zwykłych rozwiązywanie zadań

Środki dydaktyczne Zestaw zadań/pytań z działu Mnożenie i dzielenie ułamków zwykłych. Każde pytanie znajduje się na osobnej karteczce.

Dodawanie ułamków zwykłych lekcja w kl.ivb mgr Sylwia Naliwko nauczyciel matematyki w Zespole Szkół im.ks. Jerzego Popiełuszki w Juchnowcu Górnym

KONSPEKT LEKCJI MATEMARTKI DLA KLASY 5

PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Cele nauczania: a)poznawcze: Cele ogólne kształcenia: -uczeń umie odejmować ułamki dziesiętne. Aktywności matematyczne:

Maria Mauryc SP nr 2 w Czarnej Białostockiej

DODAWANIE I ODEJMOWANIE SUM ALGEBRAICZNYCH

POMIAR DYDAKTYCZNY Z MATEMATYKI

Scenariusz lekcji matematyki w kl. IV szkoły podstawowej.

DZIAŁ 1. Liczby naturalne

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1 GIMNAZJUM

Scenariusz lekcyjny Obliczanie pierwiastków dowolnego stopnia i stosowanie praw działań na pierwiastkach. Scenariusz lekcyjny

KĄTY. Cele operacyjne. Metody nauczania. Materiały. Czas trwania. Struktura i opis lekcji

Ja i planeta Ziemia w zadaniach matematycznych. 1. Cele lekcji. 2. Metoda i forma pracy. 3. Środki dydaktyczne. 4. Przebieg lekcji.

Scenariusz lekcji matematyki w klasie V. Temat: Przykłady potęg o wykładniku naturalnym - (2 godziny).

DZIAŁ 1. Liczby naturalne i ułamki

Temat: Odejmowanie w pamięci

SCENARIUSZ LEKCJI 3. Ułamkowy as - powtórzenie wiadomo ci o ułamkach zwykłych cz.1.

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z MATEMATYKI DLA KLASY VI wg podstawy programowej z VIII 2008r.

PLAN KIERUNKOWY. Liczba godzin: 180

Wymagania z matematyki klasa V Matematyka z plusem. Wymagania. Czynności Kat. 2(K) 3(P) 4(R) 5(D) 6(W) celu

Metryczka Justyna Płonka Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego w Kozach

Scenariusz lekcji matematyki w kl. V.

SZCZEGÓŁOWE WYMAGANIA EDUKACYJNE DLA KLAS 4-6 SP ROK SZKOLNY 2015/2016

Dydaktyka matematyki (II etap edukacyjny) II rok matematyki Semestr letni 2016/2017 Ćwiczenia nr 8

SPRAWOZDANIE Z ZAJĘĆ WYRÓWNAWCZYCH Z MATEMATYKI DLA KLAS IV-VII

Temat: Pole równoległoboku.

MATEMATYKA WYMAGANIA EDUKACYJNE DLA KLASY IV. Dział programowy: DZIAŁANIA W ZBIORZE LICZB NATURALNYCH

WYMAGANIA NA POSZCZEGÓLNE OCENY Z MATEMATYKI DLA KL. 5

Scenariusz lekcji matematyki w klasie 3 a z zastosowaniem niektórych elementów OK.

MATEMATYKA WYMAGANIA EDUKACYJNE DLA KLASY V

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z MATEMATYKI W KLASIE 4

a) Przypomnienie wiadomości o ułamkach zwykłych. licznik

Liliana Komorowska Gimnazjum Publiczne w Taczanowie Drugim. Porównywanie liczb wymiernych Scenariusz lekcji dla klasy I gimnazjum

Zadanie 1. Zadanie 2. Zadanie 3. Zadanie 4. Zadanie 5. Zadanie 6. strona 1. Imię i nazwisko:... Klasa:... W prostokącie zamalowano:

DZIAŁ 1. Liczby naturalne i ułamki

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

Metody i techniki nauczania: ćwiczenia praktyczne, zabawa ruchowa, gra dydaktyczna

WYMAGANIA EDUKACYJNE NA POSZCZEGÓLNE OCENY Z MATEMATYKI W KLASIE IV

Wyniki procentowe poszczególnych uczniów

Kryteria ocen z matematyki w klasie IV

Przyrządy do kreślenia, plansza połażenie prostych i odcinków, kąty, domino, krzyżówka, kartki z gotowymi figurami.

UŁAMKI ZWYKŁE I DZIAŁANIA NA UŁAMKACH ZWYKŁYCH W KLASIE V SZKOŁY PODSTAWOWEJ

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z MATEMATYKI DLA KLASY VI ROK SZKOLNY 2015/2016 PROGRAM NAUCZANIA MATEMATYKA 2001 DLA KLAS 4 6 SZKOŁY PODSTAWOWEJ

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE V.

STANDARDY WYMAGAŃ W ZAKRESIE WIEDZY MATEMATYCZNEJ UCZNIA KLASY IV W ROZBICIU NA OCENY

I. Liczby i działania

Temat: Podsumowanie wiadomości z działu: Nie tylko kalkulator ćwiczenia z wykorzystaniem monitora interaktywnego. Zajęcia komputerowe klasa VI a

Konspekt. do lekcji matematyki w kl. V SP dział,,ułamki zwykłe

Temat (rozumiany jako lekcja) Propozycje środków dydaktycznych. Liczba godzin. Uwagi

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie. Uczeń :

Wymagania edukacyjne z matematyki

GRUPA A UŁAMKI ZWYKŁE KLASA V

Rozkład łatwości zadań

Ułamki zwykłe. mgr Janusz Trzepizur

Scenariusz lekcji matematyki Równania pierwszego stopnia z jedną niewiadomą w zadaniach.

Program przedmiotowo- wychowawczy z matematyki w kl.v

SCENARIUSZ LEKCJI W KLASIE I GIMNAZJUM

Wymagania dla klasy siódmej. Treści na 2 na 3 na 4 na 5 na 6 Uczeń: Uczeń: Uczeń: Uczeń: Uczeń: DZIAŁ 1. LICZBY

KRYTERIA OCEN Z MATEMATYKI DLA KLASY I GIMNAZJUM

Wymagania eduka cyjne z matematyki

OGÓLNE KRYTERIA OCENIANIA DLA KLASY IV

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z MATEMATYKI DLA KLAS IV VI

Kryteria oceniania z matematyki dla klas V- VI w Szkole Podstawowej nr 3 w Jastrzębiu Zdroju.

WYMAGANIA NA POSZCZEGÓLNE OCENY Z MATEMATYKI W KL. 4

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

Matematyka Fragmenty programu nauczania dla szkoły podstawowej klasy 4

Wymagania na poszczególne oceny szkolne

ocena dopuszczająca ocena dostateczna ocena dobra ocena bardzo dobra ocena celująca

Wymagania edukacyjne z matematyki

Kryteria ocen z matematyki

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Wykresy funkcji. Uczeń:

STANDARDY WYMAGAŃ W ZAKRESIE WIEDZY MATEMATYCZNEJ UCZNIA KLASY V W ROZBICIU NA OCENY

Wymagania na poszczególne oceny szkolne Klasa 7

Kryteria oceny osiągnięć uczniów w klasie I gimnazjum z matematyki ( Program Matematyka z plusem dla III etapu edukacyjnego) oprac.

Wymagania na poszczególne oceny szkolne

MATEMATYKA WYMAGANIA EDUKACYJNE DLA KLASY IV

Działania pisemne na liczbach naturalnych powtórzenie

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Wyrażenia algebraiczne. Uczeń:

Wymagania na poszczególne oceny szkolne

Wymagania na poszczególne oceny szkolne

HOSPITACJA DIAGNOZUJĄCA

1. LICZBY DZIAŁ Z PODRĘCZNIKA L.P. NaCoBeZu kryteria sukcesu w języku ucznia

konieczne (ocena dopuszczająca) Temat podstawowe (ocena dostateczna) dopełniające (ocena bardzo dobra) rozszerzające (ocena dobra)

Wymagania edukacyjne z matematyki dla klasy IV

Wymagania dla klasy szóstej Treści na 2 na 3 na 4 na 5 na 6 Uczeń: Uczeń: Uczeń: Uczeń: Uczeń: Mnożenie ułamków zwykłych

rozszerzające (ocena dobra) podstawowe (ocena dostateczna)

Scenariusz lekcyjny Zadania typu maturalnego: procenty, przedziały, wartość bezwzględna, błędy przybliżeń, logarytmy. Scenariusz lekcyjny

Wymagania edukacyjne z matematyki w klasach IV

RAPORT Z ZAKRESU UMIEJĘTNOŚCI MATEMATYCZNYCH. przeprowadzonego w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 10. im.

Wymagania na poszczególne oceny szkolne

Transkrypt:

Działania na ułamkach zwykłych powtórzenie wiadomości. Cele lekcji a) Wiadomości. Uczeń zna pojęcia sumy, różnicy i iloczynu. 2. Uczeń zna sposób obliczania sumy ułamków zwykłych, różnicy ułamków zwykłych, iloczynu ułamków zwykłych przez liczby naturalne.. Uczeń zna kolejność wykonywania działań. b) Umiejętności. Uczeń potrafi dodawać i odejmować ułamki zwykłe. 2. Uczeń potrafi mnożyć ułamki zwykłe i liczby mieszane przez liczby naturalne.. Uczeń rozwiązuje zadania tekstowe z zastosowaniem tych działań. c) Podstawy. Uczeń współpracuje w grupie. 2. Metoda i forma pracy Metody: Formy: Metoda czynnościowa Praca z całą klasą Praca w grupach dwuosobowych Praca indywidualna. Środki dydaktyczne. Tablica korkowa 2. Trzy kartonowe osie liczbowe. Zestawy 0 kopert, po jednym na każdą ławkę, z czterema kartonikami w każdej kopercie, według załącznika 2

4. Kartonowy prostokąt podzielony na 2 równych części, z których pokolorowano 4 części 5. Kartki z ułamkami zgodnie z pytaniami z załącznika 6. Zestawy zadań po jednym na każdą ławkę zgodnie z załącznikiem. Karteczki z plusami 8. Plansza z napisem Ułamki zwykłe, z imionami uczniów i kolumnami kratek odpowiadających kolejnym lekcjom o ułamkach 4. Przebieg lekcji Uczniowie piszą 0 minutową kartkówkę sprawdzającą umiejętność wykonywania działań mnożenia ułamków zwykłych lub liczb mieszanych przez liczby naturalne. a) Faza przygotowawcza N nauczyciel, U uczniowie N Wskazuje przypięte do tablicy korkowej trzy kartonowe osie liczbowe. Poleca przedstawić na kolejnych z nich działania: 4 + 5 4 + 4 =, 5 6 6 =, 2 =. U Dorysowują na osiach strzałki wskazujące przedstawione działania, odczytują wyniki. N Informuje, że celem lekcji będzie doskonalenie umiejętności wykonywania działań na ułamkach. Podaje temat lekcji: Działania na ułamkach powtórzenie wiadomości. Prosi o wykonanie trzech wcześniej analizowanych działań. U Zapisują temat lekcji, wykonują działania. b) Faza realizacyjna N Daje na każdą ławkę zestaw 0 ponumerowanych kopert. W każdej kopercie znajdują się cztery kartoniki z odpowiedziami, z których tylko jedna jest prawdziwa. Wyjaśnia, że będzie prezentował kolejno 0 pytań. Do każdego pytania należy otworzyć odpowiednią kopertę, wybrać spośród czterech jedną prawidłową odpowiedź i podnieść ją do góry na umówiony znak. U Otwierają pierwszą kopertę, rozkładają kartoniki. N Pokazuje karton z rysunkiem prostokąta podzielonego na dwanaście równych części, w którym pokolorowano 4 części, pyta, jaka część prostokąta została pokolorowana, poleca wybrać prawidłową odpowiedź. U Wybierają prawidłową odpowiedź spośród: 5 2,, 2 5, 6, podnoszą do góry kartonik z ułamkiem, sprawdzają nawzajem swoje odpowiedzi, wyznaczony uczeń uzasadnia, że 2 4 po skróceniu przez daje, zapisują działania skrócenia do zeszytu. N Prezentuje kolejne zadania (załącznik ), posługując się rysunkami na kartonie lub tablicą i kredą. U Wybierają prawidłowe odpowiedzi, przy każdym pytaniu uzasadniają wybór i opisują operację, którą należało wykonać przy dokonywaniu wyborów, zapisują działania do zeszytu.

N Zbiera zestawy kopert, rozdaje kartki z zadaniami (załącznik ), poleca wykonać umieszczone na nich działania. W trakcie pracy uczniów udziela wskazówek, pomaga najwolniej pracującym. U Wykonują działania, konsultują wyniki. c) Faza podsumowująca N Rozdaje karteczki z jednym ułamkiem właściwym, niewłaściwym lub liczbą mieszaną. Prosi, aby każdy z uczniów zaznaczył swój ułamek na osi liczbowej. Ogłasza, że każdy rząd będzie zaznaczał ułamki na swojej osi liczbowej, a liczyć się będzie poprawność i szybkość pracy. Przy tablicy z osią liczbową może przebywać tylko jeden uczeń. Wszyscy uczniowie ze zwycięskiego rzędu zostaną nagrodzeni plusami. U Zaznaczają literami punkty o współrzędnych ułamkowych na swoich osiach, sprawdzają poprawność wyników kolegów z sąsiednich rzędów. N Ocenia pracę uczniów na lekcji. Zadaje pracę domową. Prosi, aby uczniowie, którzy nie mieli kłopotów z wykonaniem poleceń na lekcji i będą umieć samodzielnie odrobić pracę domową, przykleili kolorowy kwadracik przy swoim nazwisku na planszy Ułamki zwykłe, w kolumnie Działania na ułamkach. 5. Bibliografia. H. Lewicka, E. Rosłon, Matematyka wokół nas. Podręcznik dla klasy czwartej, WSiP, Warszawa 2000. 6. Załączniki Pytania nauczyciela do zestawu odpowiedzi zawartych w dziesięciu kopertach. załącznik. Jaka część prostokąta została pokolorowana? Wybierz prawidłową odpowiedź spośród ułamków umieszczonych na kartonikach w pierwszej kopercie (prezentuje rysunek prostokąta podzielonego na 2 części, w którym zamalowano cztery części). 2. Spośród ułamków umieszczonych na kartonikach w kopercie drugiej, wybierz największy.. Spośród ułamków umieszczonych na kartonikach w kopercie trzeciej, wybierz najmniejszy. 4. Spośród ułamków umieszczonych na kartonikach w kopercie czwartej, wybierz ułamek równy ułamkowi 4. 5. Spośród ułamków umieszczonych na kartonikach w kopercie piątej, wybierz ułamek równy ułamkowi 9 45. 6. Spośród ułamków umieszczonych na kartonikach w kopercie szóstej, wybierz ułamek mniejszy od liczby.. Spośród ułamków umieszczonych na kartonikach w kopercie siódmej, wybierz ułamek równy liczbie mieszanej 2 94. 8. Spośród liczb mieszanych umieszczonych na kartonikach w kopercie ósmej, wybierz liczbę mieszana równą 8 2. 9. Spośród ułamków umieszczonych na kartonikach w kopercie dziewiątej, wybierz ułamek,

który dodany do ułamka da sumę równą liczbie. 0. Spośród ułamków umieszczonych na kartonikach w kopercie dziesiątej, wybierz ułamek równy różnicy: 5. a) Karta pracy ucznia załącznik 2 Warianty odpowiedzi na pytania nauczyciela umieszczone w kolejnych kopertach:. 52,, 2 5, 6 2., 4, 0, 5. 9, 92, 9 5, 9 4. 6, 6 8, 9 2 5, 8 5. 5, 9,, 5 6. 5 20,, 5, 6. 20 8, 5 22 9, 9, 6 8. 5 52, 8, 2 0, 4 8 9. 2, 94, 4, 22 0. 4 54,, 5, 4 4 załącznik. Wykonaj działania: 5 + 2 5 8 + 54 = 24 5 54 = 2 6 = 2 0 9 02 + 2 0 9 = 2 ( 5 + 54 ) (6 52 52 ) = 5 5 9 5 + 94 = 2. Oblicz w działaniu brakujący element: x + 2 8 5 = 8, 2 6 5 + x = 0 6, 4 4 x = 4, 6 x = 5 b) Zadanie domowe Zadania 6/222, 0/222, 8/ 22, sprawdź swoje wiadomości ze str. 224 z poz.[] bibliografii.

. Czas trwania lekcji 45 minut 8. Uwagi do scenariusza Scenariusz lekcji matematyki Działania na ułamkach zwykłych powtórzenie wiadomości z działu Ułamki zwykłe jest przeznaczony do realizacji w klasie czwartej szkoły podstawowej, pracującej z podręcznikiem H. Lewickiej i E. Rosłon Matematyka wokół nas. Nauczyciel w trakcie lekcji stosuje ocenianie cząstkowe, wręczając uczniom karteczki z plusem. Dziesięć karteczek uczeń może wymienić na ocenę bardzo dobrą.