Jak kształcić umiejętność analizy treści zadania

Podobne dokumenty
Scenariusz lekcji matematyki: Zastosowanie równań i układów równań do rozwiązywania zadań tekstowych. Scenariusz lekcji

Konspekt lekcji matematyki

WARSZTATY METODYCZNE (dla nauczycieli matematyki szkół ponadgimnazjalnych)

Scenariusz lekcji matematyki: Podsumowanie wiadomości o wielomianach rozwiązywanie interaktywnego testu. Scenariusz lekcji

Temat lekcji: Rozwiązywanie zadań tekstowych związanych z działaniami na wyrażeniach dwumianowanych.

Konspekt lekcji matematyki opracowany przez: Jadwigę Murawiecką nauczyciela Szkoły Podstawowej w Chodowie

Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy I gimnazjum z wykorzystaniem programu edurom Matematyka G1

Dodawanie ułamków zwykłych lekcja w kl.ivb mgr Sylwia Naliwko nauczyciel matematyki w Zespole Szkół im.ks. Jerzego Popiełuszki w Juchnowcu Górnym

Scenariusz lekcji. Opracował: Paweł Słaby

KONSPEKT DO LEKCJI MATEMATYKI W KL.V. TEMAT: Pole i obwód prostokąta w zadaniach praktycznych.

1. Obywatel w urzędzie gminy

3.12 Powtórzenie wiadomości - Instytucje rynkowe

CELE OGÓLNE: CELE OPERACYJNE:

Przygotowanie biznes planu. Autor: mgr inż. Halina Duraj, mgr Ewelina Holesz, mgr Urszula Sawa

Peer learning. Anna Szylar Urszula Szymańska-Kujawa

KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI DLA KLASY V SZKOŁY PODSTAWOWEJ. Temat: Wyznaczanie liczb pierwszych metodą sita Eratostenesa.

Konspekt lekcji otwartej dla II klasy gimnazjum Temat: Krótki film o przebaczeniu...

Scenariusz lekcji matematyki z wykorzystaniem techniki komputerowej. Temat lekcji : Przekształcanie wykresów funkcji trygonometrycznych.

Metoda dyskusji na lekcji języka polskiego.

Konspekt lekcji otwartej języka polskiego w I klasie liceum ogólnokształcącego

Temat: Zastosowanie metody JIGSAW w nauce dodawania ułamków o tych samych mianownikach.

Przedmiotowe zasady oceniania z przyrody. w Szkole Podstawowej nr 3. im. Jarosława Dąbrowskiego w Dębnie

Szczegółowe warunki realizacji projektu edukacyjnego w Publicznym Gimnazjum w Osieku. Informacje ogólne

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z HISTORII (PSO) w Gimnazjum w Starym Kurowie

Scenariusz lekcji matematyki Równania pierwszego stopnia z jedną niewiadomą w zadaniach.

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie. Uczeń :

SPOSOBY SPRAWDZANIA OSIĄGNIĘĆ EDUKACYJNYCH UCZNIÓW HISTORIA I SPOŁECZEŃSTWO

5.12 Powtórzenie wiadomości - Zakładam przedsiębiorstwo

Konspekt lekcji hospitacyjnej z matematyki w klasie III gimnazjum

Formy i sposoby sprawdzania i oceniania wiedzy i umiejętności uczniów:

Scenariusz lekcji matematyki w klasie II LO

I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę III, edukacja matematyczna

Dodawanie ułamków dziesiętnych

Wymagania Edukacyjne w Szkole Podstawowej nr 4. im. Marii Dąbrowskiej w Kaliszu. Matematyka. Przedmiotem oceniania są:

Scenariusz lekcji matematyki w klasie I gimnazjum z wykorzystaniem metod aktywizujących prowadząca: mgr Daniela Moch

Scenariusz lekcji wychowawczej w kl. II gimnazjum

Temat: Programujemy historyjki w języku Scratch tworzymy program i powtarzamy polecenia.

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH DLA KLAS IV-VI

Scenariusz lekcji matematyki w klasie I gimnazjum wg programu Matematyka 2001

ARKUSZ OBSERWACYJNY LEKCJI. Uwagi nauczyciela hospitującego lekcję koleżeńską na temat zajęć:

KONSPEKT ZAJĘĆ Temat: Charakterystyka biznesplanu plan finansowy. Cel ogólny kształcenia: Cele szczegółowe zajęć:

KĄTY. Cele operacyjne. Metody nauczania. Materiały. Czas trwania. Struktura i opis lekcji

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

DZIAŁANIA NA LICZBACH WYMIERNYCH - ZADANIA TEKSTOWE

DZIAŁ 1. Liczby naturalne i ułamki

Zasady ruchu drogowego dla rowerzysty - przypomnienie wiadomości. Wykorzystanie podstawowych funkcji przeglądarki do przeglądania stron WWW.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASIE III SZKOŁY PODSTAWOWEJ WG PROGRAMU KREATOR

POMYSŁ DOBREJ PRAKTYKI

Temat: Wykorzystywanie zasobów przez ucznia

REGULAMIN PROJEKTU EDUKACYJNEGO W GIMNAZJUM Nr 1 w ZSO nr 5 w Tarnowie 1. Projekt edukacyjny jest zespołowym, planowym działaniem, mającym na celu

Scenariusz zajęć integralnych Dzień aktywności klasa III a

Opracowanie: Marlena Szwarc. Scenariusz godziny wychowawczej w gimnazjum. Temat: Podejmowanie decyzji.

SCENARIUSZ LEKCJI. Cel ogólny: Utrwalenie wiadomości i umiejętności dotyczących ułamków dziesiętnych.

Przedmiotowy System Oceniania z historii dla klas IV- VI w Zespole Szkół w Cmolasie

Wyniki procentowe poszczególnych uczniów

PROPONOWANE MODUŁY SZKOLENIOWE - TEMATYKA. przedstawienie się;

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1

KONSPEKT MATEMATYKA. Temat lekcji: Rozwiązujemy zadania tekstowe wykorzystując dodawanie i odejmowanie ułamków dziesiętnych.

SCENARIUSZ LEKCJI 3. Ułamkowy as - powtórzenie wiadomo ci o ułamkach zwykłych cz.1.

Konspekt do lekcji matematyki dn w klasie IIIa Gimnazjum nr 7 w Rzeszowie.

REGULAMIN REALIZACJI PROJEKTU EDUKACYJNEGO w ZKPiG Nr 25. Projekt edukacyjny - Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 sierpnia 2010 roku

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z PRZYRODY W KLASACH 4, 6a, 6b w roku szkolnym 2018/2019

Scenariusz zajęć. Temat: Podział administracyjny Polski

Odejmowanie ułamków dziesiętnych

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

IV. Materiały i środki dydaktyczne: krzyżówka foliogramy rzutnik kserokopie zadań samodzielnie opracowanych zeszyty

ARKUSZ OBSERWACJI ZAJĘĆ cz. I

Działania na ułamkach zwykłych powtórzenie wiadomości

Scenariusz godziny wychowawczej w kl. VI

ZADANIA NA KARTACH. Właścicielem ogródka jest pan Nowakowski. Na działce rosną 3 jabłonie, 2 grusze, winogron i wiele odmian kwiatów.

Raport klasy 5 B. Wyniki procentowe poszczególnych uczniów. Średni wynik klasy 14,13 pkt 59% Średni wynik szkoły 15,39 pkt 64%

Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum

KRYTERIA OCENIANIA Z MATEMATYKI

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA - MATEMATYKA

Liliana Komorowska Gimnazjum Publiczne w Taczanowie Drugim. Porównywanie liczb wymiernych Scenariusz lekcji dla klasy I gimnazjum

Przedmiotowy System Oceniania z Informatyki w Publicznym Gimnazjum w Bielicach

Propozycje oceny pracy w grupie oraz prezentacji grupowej opracowane przez zespół humanistyczny.

PRZEDMIOTOWE OCENIANIE Z PRZYRODY

Cele nauczania: a)poznawcze: Cele ogólne kształcenia: -uczeń umie odejmować ułamki dziesiętne. Aktywności matematyczne:

Aktywne metody w nauczaniu matematyki, czyli o pracy w grupach.

SCENARIUSZ LEKCJI Owoce i warzywa źródłem witamin

Szkoła Podstawowa nr 247 w Warszawie klasy I-III

Uczniowie gimnazjum biorą udział w realizacji projektu edukacyjnego.

Regulamin realizacji projektów edukacyjnych

KONSPEKT ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

PRACA Z UCZNIAMI METODĄ PROJEKTU SAMOKONTROLA I SAMOOCENA W SFERZE ZDOLNOŚCI MOTORYCZNYCH ORAZ STANU ZDROWIA UCZNIÓW. Opracował; Marek Piernikarski

Przebieg i organizacja kursu

Regulamin realizacji projektu edukacyjnego w Gimnazjum nr 11. w Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr 15 w Poznaniu

Informacja dla ucznia przystępującego do sprawdzianu w klasie szóstej

Codzienne wybory co kupić, jak kupować? Autor: Tomasz Sas

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO GIMNAZJUM

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

KONSPEKT LEKCJI- I. Temat: Zdrowie i jego wymiary

Konspekt lekcji. Przebieg zajęć: czas całkowity 90 minut. I. Rozpoczęcie zajęć 20 minut

ZARYS WYTYCZNYCH/REKOMENDACJI

KOMPUTERY W PRACY. Projekt edukacyjny dla uczniów klas 4 szkoły podstawowej z przedmiotu informatyka

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA ZAJĘCIA KOMPUTEROWE II ETAP EDUKACYJNY - KLASY IV - VI

Transkrypt:

1 Jak kształcić umiejętność analizy treści zadania mgr Bożena Koczorowska Rozwiązując zadanie tekstowe, już na wstępie, uczeń napotyka na barierę w postaci treści zadania. Treść tą musi przeczytać ze zrozumieniem, przeanalizować, porządkując dane, uświadomić sobie jasno cel, ku któremu powinien zmierzać, rozwiązując zadanie. Dla większości uczniów nie jest to łatwe. Konieczne jest, zatem, kształcenie umiejętności analizy treści zadania. Jedną z metod, która uatrakcyjni lekcję, pobudzi uczniów do większej aktywności i jednocześnie pozwoli kształcić te właśnie umiejętności jest metoda zadań na kartach. Uczniowie otrzymują treść zadania rozłożoną na czynniki pierwsze : pojedyncze informacje składające się na treść zadania zapisane są na oddzielnych kartach. Na kartach mogą znaleźć się również informacje tylko pozornie przydatne w zadaniu. Rolą ucznia jest: 1. Dokonać selekcji informacji: odrzucić informacje nieprzydatne w zadaniu. 2. Uporządkować informacje tak, by powstało zadanie spójne logicznie. 3. Przeanalizować treść zadania, przygotowujączestawpytań, na które odpowiedzi zawarte są wtekście zadania. 4. Rozwiązać zadanie. Oto konspekt lekcji przeprowadzonej w klasie III gimnazjum metodą zadań na kartach. Była to lekcja powtórzeniowa z zastosowań procentów.

2 KONSPEKT ETAPY LEKCJI PRZEBIEG LEKCJI UMIEJĘTNOŚCI KLUCZOWE Zaangażowanie: Uczniów podzieliłam na 6 zespołów pięcioosobowych: Komunikacja każdy wchodzący do klasy uczeń otrzymywał karteczkę nauczyciel klasa, z zadaniem do rozwiązania. Wynik zadania (liczba od uczeń uczniowie 1 do 6) był numerem grupy ucznia (załącznik nr 1) Badanie: Przekształcanie: Prezentacja: Następnie każda grupa otrzymała informację pisemną dotyczącą zasad pracy w grupie (załącznik nr 2) Kiedy uczniowie, w każdym z zespołów, przydzielili sobie funkcje, otrzymali instrukcję określającą zasady postępowania przy wykonywaniu zadania oraz karty z tekstem. (załącznik nr 3 i 4) Uczniowie przeczytali treść instrukcji analizując otrzymane polecenia, dyskutując i wypowiadając wątpliwości Uczniowie przystąpili do wykonania zadania. Pracowali bardzo intensywnie indywidualnie i wspólnie. W tej fazie lekcji zajęłam stanowisko obserwatora, przysłuchiwałam się rozmowom uczniów, odpowiadałam na ich pytania. Sprawozdawcy poszczególnych zespołów omówili problemy rozwiązywane przez ich grupy i przedstawili rozwiązania zadań. Ponieważ, każde dwie grupy miały do rozwiązania takie samo zadanie, w trakcie prezentacji wywiązywała się dyskusja. W tej części lekcji moja rola polegała na ocenie poprawności merytorycznej pracy uczniów. Wewnętrzna samodzielna organizacja grupy. Skuteczne porozumiewanie się w grupie (mówienie i słuchanie. Planowanie i organizowanie uczenia się. Praca w grupach. Komunikacja. Wzajemne uczenie się Analiza. Rozwiązywanie problemów. Organizacja własnej pracy. Wypełnianie powierzonych ról. Komunikacja: Grupa uczeń Klasa nauczyciel Uczenie się odpowiedzialności za przedstawienie rezultatów pracy zespołowej. Wypełnianie powierzonej roli sprawozdawcy.

3 Refleksja: Uczniowie ocenili swoje prace w grupach przez podniesienie palców w skali od 1 do 5. Omówili takżepracę grupy, analizując tempo pracy, organizację czasu oraz wywiązywanie się uczniów z pełnionych ról wystąpienia liderów. Na zakończenie poprosiłam uczniów, by o wartości takiej formy pracy wypowiedzieli się pisemnie przez zaznaczenie na osi liczbowej punktu odpowiadającego liczbie przyznanych lekcji punktów w skali 1 do 10. Pogłębianie świadomości procesu własnego uczenia się.

4 Załącznik nr 1 1. x = 10% z 60 7. x = 50% z 12 13. x = 25% z 24 2. x = 10% z 50 8. x = 50% z 10 14. x = 25% z 20 3. x = 10% z 40 9. x = 50% z 8 15. x = 25% z 16 4. x = 10% z 30 10. x = 50% z 6 16. x = 25% z 12 5. x = 10% z 20 11. x = 50% z 4 17. x = 25% z 8 6. x = 10% z 10 12. x = 50% z 2 18. x = 25% z 4 19. 1% z x = 0,06 6 25. 25% z x = 4 20. 1% z x = 0,05 5 26. 25% z x = 4 21. 1% z x = 0,04 27. 25% z x = 1 22. 1% z x = 0,03 3 28. 25% z x = 4 23. 1% z x = 0,02 1 29. 25% z x = 2 24. 1% z x = 0,01 1 30. 25% z x = 4 Załącznik nr 2 Wybierzcie spośród siebie: lidera, wspierającego, sekretarza i sprawozdawcę. Lider - osoba, która pilnuje czasu, sprawdza czy każdy rozumie, na czym polega zadanie i rozumie sposób rozwiązania zadania, podsumowuje pracę grupy. Wspierający - osoba, która pilnuje, by każdy mógł zabrać głos,prosiowyrażenie opinii, zachęca do podejmowania działań, chwali za podawane pomysły. Sekretarz - osoba, która zapisuje podawane pomysły, zadaje pytania, by wyjaśnić, co mówiący ma na myśli. Sprawozdawca - osoba, która przedstawia wyniki pracy grupy całej klasie.

5 Czas - 2 min. Załącznik nr 3 - INSTRUKCJA 1. Przeczytaj całą instrukcję i dopiero potem wykonuj poszczególne polecenia. 2. Każdy z członków grupy otrzymuje, z rozdania, karty z treścią zadania. 3. Każdy członek grupy odczytuje na głos treść zadania ze swojej karty (nie pokazując jej nikomu). Pozostali słuchają uważnie. 4. Każdy uczeń ponownie odczytuje tekst wykładająckartę na ławkę i ocenia czy zawarte w nim informacje są ważne dla rozwiązania zadania. 5. Grupa porządkuje treść zadania usuwając informacje nieistotne z punktu widzenia rozwiązania zadania. Właściwa treść zadania zapisuje na osobnej kartce. 6. Grupa przygotowuje zestaw pytań, na które odpowiedzi zawarte są wtreści zadania. 7. Grupa rozwiązuje zadanie. 8. Sprawozdanie z wykonania zadania grupy powinno zawierać: a) istotną treść zadania b) pytania do zadania c) rozwiązanie zadania.

6 Szkoła zorganizowała 2 kursy komputerowe Na kursy te uczęszczali dorośli i uczniowie Czas trwania każdego kursu wynosił 20 godz. Zajęcia odbywały się w poniedziałki i czwartki. Ile zapłaci uczeń za II kurs? Cennik Uczniowie 10 zł / h Cennik dorośli 15zł / h Cennik rabat w grupie 20 osobowej 20% Zał. nr 4. 1 Liczba uczestników Uczniowie Liczba uczestników Dorośli Liczba uczestników Uczniowie Godziny zajęć poniedziałek: 16 00-18 00 czwartek: 17 00-19 00 20 20 20 Kurs I Kurs II Kurs II

7 Jaki procent uczestników kursu II stanowili uczniowie? 20 Liczba uczestników - dorośli Kurs I Uczestnicy kursu 62,5% 37,5% Kurs I Kurs II

8.Marcin rozmawiał w niedzielę przez telefon. Była godz. 17 00 Marcin rozmawiał ze swoim szkolnym kolegą. Kolega ów mieszka w odległym o 80 km mieście. Ile zapłaci Marcin za 5 minut rozmowy? 8 00-18 00 do 100 km 8 00-18 00 do 100 km 18 00 22 00 do 100 km 22 00-8 00 do 100 km Do wszystkich opłat dolicza się 22% VAT Zał. nr 4. 2 dzień powszedni 57 gr. sobota, niedziela i święta 43 gr.. Każdego dnia 43 gr. Każdego dnia 29 gr. 8 00-18 00 powyżej 100 km 8 00-18 00 powyżej 100 km 18 00 22 00 powyżej 100 km 22 00-8 00 powyżej 100 km Rozmowa trwała 27 min. Dzień powszedni 76 gr. Sobota, niedziela i święta 57 gr. Każdego dnia 57 gr. Każdego dnia 38 gr. Opłata za 1 min

9 Lubelski Bank Depozytowo Kredytowy należy do grupy PKOSA. Bank ten wyemitował w 1997r. Certyfikaty depozytowe. Certyfikaty depozytowe to sześciomiesięczne papiery wartościowe na okaziciela. Bank wyemitował 30 tyś. certyfikatów depozytowych. Certyfikaty będą oprocentowane według stałej stopy. Zał. nr 4. 3 Stopa oprocentowania wyniesie 19% w skali roku. Certyfikat można sprzedać w dowolnym momencie nie tracąc odsetek. Pan Kowalski zamierza kupić dwa certyfikaty. Każdy kupiony przez Pana Kowalskiego certyfikat będzie miał wartość 1000zł Jeden z nich sprzeda we wrześniu. Drugi sprzeda w grudniu. Jeden sprzeda po upływie trzech miesięcy. Drugi sprzeda po upływie sześciu miesięcy. Ile pieniędzy zyska pan Kowalski?