SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

Podobne dokumenty
Tytuł. Autor. Dział. Innowacyjne cele edukacyjne. Czas. Przebieg. Etap 1 - Wprowadzenie z rysem historycznym i dyskusją

Siatki i sklejanie wielościanów Praca konkursowa Matematyka dla Młodych

GEOMETRIA PRZESTRZENNA (STEREOMETRIA)

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

Stereometria bryły. Wielościany. Wielościany foremne

Wielościany gwiaździste

Konspekt lekcji matematyki z wykorzystaniem multimedialnych podręczników EDU ROM przeprowadzonej w klasie VI SP

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI. prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

Karta pracy M+ do multipodręcznika dla klasy 8 szkoły podstawowej

INFORMATYKA MÓJ SPOSÓB NA POZNANIE I OPISANIE ŚWIATA PROGRAM NAUCZANIA INFORMATYKI Z ELEMENTAMI PRZEDMIOTÓW MATEMATYCZNO-PRZYRODNICZYCH

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI. prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

Temat:,,Figury kosmiczne. Kosmiczna kuracja odchudzająca lub tucząca. Cele szczegółowe:

STEREOMETRIA CZYLI GEOMETRIA W 3 WYMIARACH

Z przestrzeni na płaszczyznę

Krzyżówka oraz hasła do krzyżówki. Kalina R., Przewodnik po matematyce dla klas VII-VIII, część IV, SENS, Poznań 1997, s

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

1.2. Ostrosłupy. W tym temacie dowiesz się: jak obliczać długości odcinków zawartych w ostrosłupach, jakie są charakterystyczne kąty w ostrosłupach.

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

MAZOWIECKI PROGRAM STYPENDIALNY DLA UCZNIÓW SZCZEGÓLNIE UZDOLNIONYCH NAJLEPSZA INWESTYCJA W CZŁOWIEKA 2016/2017

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI. prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

Program zajęć wyrównawczych z matematyki dla grupy 6.1. zajęcia pozalekcyjne realizowane w ramach projektu

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

Scenariusz lekcji matematyki w pierwszej klasie gimnazjum przebiegającej z wykorzystaniem technologii komputerowej

2. Permutacje definicja permutacji definicja liczba permutacji zbioru n-elementowego

Plan wynikowy klasa 3. Zakres podstawowy

Proporcjonalność prosta i odwrotna

Program zajęć wyrównawczych z matematyki dla grupy 5.3. zajęcia pozalekcyjne realizowane w ramach projektu

Scenariusz lekcji otwartej z matematyki w klasie VI

SCENARIUSZ ZAJĘĆ SZKOLNEGO KOŁA NAUKOWEGO Z PRZEDMIOTU MATEMATYKA PROWADZONEGO W RAMACH PROJEKTU AKADEMIA UCZNIOWSKA

Graniastosłupy mają dwie podstawy, a ich ściany boczne mają kształt prostokątów.

Program zajęć wyrównawczych z matematyki dla grupy 4.2. Metoda projektu w nauczaniu matematyki. zajęcia pozalekcyjne realizowane w ramach projektu

Agnieszka Kamińska, Dorota Ponczek. MATeMAtyka 3. Plan wynikowy. Zakres podstawowy

Rozkład materiału nauczania

Wymagania edukacyjne z matematyki dla klasy III a,b liceum (poziom podstawowy) rok szkolny 2018/2019

Spis treści. Wyrażenia wymierne. Prawdopodobieństwo. Stereometria

Temat lekcji Zakres treści Osiągnięcia uczeń: I. FUNKCJE 14

Konspekt do lekcji matematyki dn w klasie II d w Gimnazjum nr 7 w Zamościu.

Wymagania edukacyjne z matematyki dla klasy III gimnazjum

Agnieszka Kamińska, Dorota Ponczek. MATeMAtyka 3. Szczegółowe wymagania edukacyjne z matematyki w klasie trzeciej.

KONSPEKT do przeprowadzenia lekcji matematyki

ZESPÓŁ SZKÓŁ W OBRZYCKU

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA I WYMAGANIA EDUKACYJNE Z MATEMATYKI Klasa 3

MATEMATYKA - WYMAGANIA EDUKACYJNE NA POSZCZEGÓLNE OCENY

Matematyka z plusem dla szkoły ponadgimnazjalnej. ZAŁOŻENIA DO PLANU RALIZACJI MATERIAŁU NAUCZANIA MATEMATYKI W KLASIE III (zakres podstawowy)

KARTA KURSU DLA STUDIÓW PODYPLOMOWYCH

Agnieszka Kamińska, Dorota Ponczek. Matematyka na czasie Gimnazjum, klasa 3 Rozkład materiału i plan wynikowy

MATEMATYKA ROZPOZNAWANIE FIGUR PRZESTRZENNYCH

XII. GEOMETRIA PRZESTRZENNA GRANIASTOSŁUPY

SCENARIUSZ LEKCJI OTWARTEJ Z MATEMATYKI W KL.II gimnazjum

Edyta Milanowska Scenariusz lekcji

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

Przedmiotowe zasady oceniania i wymagania edukacyjne

Geometria. Rodzaje i własności figur geometrycznych:

Przedmiotowe Zasady Oceniania

Wymagania edukacyjne z matematyki Klasa III zakres rozszerzony

Grafika inżynierska geometria wykreślna. 4. Wielościany. Budowa. Przekroje.

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z MATEMATYKI KLASA IV budownictwo ZAKRES ROZSZERZONY (135 godz.)

ARKUSZ HOSPITACJI DIAGNOZUJĄCEJ

Kryteria oceniania z matematyki dla klasy M+ (zakres rozszerzony) Klasa III

Młodzieżowe Uniwersytety Matematyczne. dr Michał Lorens

Wymagania na poszczególne oceny szkolne z. matematyki. dla uczniów klasy IIIa i IIIb. Gimnazjum im. Jana Pawła II w Mętowie. w roku szkolnym 2015/2016

KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI

SPRAWDZIAN NR 1. Suma długości krawędzi prostopadłościanu o wymiarach 4 cm x 6 cm x 10 cm jest równa. A. 20 cm B. 40 cm C. 60 cm D.

Katalog wymagań na poszczególne stopnie szkolne klasa 3

PROSZĘ SOBIE WYOBRAZIĆ, ŻE...

Czy pamiętasz? Zadanie 1. Rozpoznaj wśród poniższych brył ostrosłupy i graniastosłupy.

Wzór Eulera z wykorzystaniem klocków Reko

GEOPLAN Z SIATKĄ TRÓJKĄTNĄ

AUTORSKI PROGRAM ZAJĘĆ KOŁA MATEMATYCZNEGO DLA UCZNIÓW KLAS IV VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ MŁODY MATEMATYK

Dydaktyka matematyki (III etap edukacyjny) IV rok matematyki Semestr letni 2017/2018 Ćwiczenia nr 7

Plan wynikowy klasa 3

DZIAŁ 1. STATYSTYKA DZIAŁ 2. FUNKCJE

Scenariusz lekcji matematyki, klasa 1 LO.

BRYŁY PLATOŃSKIE W CZTERECH WYMIARACH

KARTA PRACY NAUCZYCIELA

Dydaktyka matematyki (II etap edukacyjny) II rok matematyki Semestr letni 2016/2017 Ćwiczenia nr 9

KRYTERIA OCEN Z MATEMATYKI DLA UCZNIÓW KL. II GIMNAZJUM

Prezentacja osiągnięć uczniów

KLASA CZWARTA TECHNIKUM WYMAGANIA NA POSZCZEGÓLNE OCENY

DELTOŚCIANY RÓŻNE KONSTRUKCJE

INFORMATYKA MÓJ SPOSÓB NA POZNANIE I OPISANIE ŚWIATA PROGRAM NAUCZANIA INFORMATYKI Z ELEMENTAMI PRZEDMIOTÓW MATEMATYCZNO-PRZYRODNICZYCH

Wymagania na poszczególne oceny szkolne Klasa 8

Zajęcia dodatkowe z matematyki dla klasy II i III gimnazjum

podstawowe (ocena dostateczna) rozszerzające (ocena dobra) wyrażenia tekstowe dotyczące kwadratowych

Wymagania kl. 3. Zakres podstawowy i rozszerzony

PROGRAM KOŁA MATEMATYCZNEGO Klasa IV

Dydaktyka matematyki (II etap edukacyjny) II rok matematyki Semestr letni 2018/2019 Ćwiczenia nr 5

w jednym kwadrat ziemia powietrze równoboczny pięciobok

Nawi zanie do gimnazjum Planimetria Trójk Rysujemy Rysujemy Rysujemy Zapisujemy t zewn trzny trójk ta, Trójk ty ze wzgl du na miary k tów Trójk

Temat: Pole równoległoboku.

Konieczne Podstawowe Rozszerzające Dopełniające Wykraczające. tworzyć teksty w stylu matematycznym

konieczne (ocena dopuszczająca) Temat podstawowe (ocena dostateczna) wykraczające (ocena celująca) DZIAŁ 1. PIERWIASTKI

MATEMATYKA klasa VIII wymagania edukacyjne na poszczególne oceny

Uczeń otrzymuje ocenę dostateczną, jeśli opanował wiadomości i umiejętności konieczne na ocenę dopuszczającą oraz dodatkowo:

Wymagania na poszczególne oceny szkolne

KRZYŻÓWKA Może być np. równoboczny lub rozwartokątny. Jego pole to a b HASŁO:

PLAN WYNIKOWY Z MATEMATYKI DLA II KL. GIMNAZJUM do podręcznika GWO Matematyka z plusem. PODSTAWOWE Uczeń zna: POTĘGI I PIERWIASTKI

Transkrypt:

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine 1. Autor: Anna Wołoszyn 2. Grupa docelowa: Klasa 2 Gimnazjum 3. Liczba godzin: 2 4. Temat zajęć: Geometria brył platońskich 5. Cele zajęć: Rozwijanie wyobraźni przestrzennej Kształtowanie umiejętności praktycznego wykorzystania własności figur przestrzennych Rozróżnianie brył platońskich Odkrywanie twierdzenie Eulera o wielościanach wypukłych Poznanie rysu historycznego geometrii starożytnej 6. Metody i techniki pracy: pogadanka, burza mózgów, praca z komputerem, rozwiązywanie problemów poprzez omawianie praktycznego zastosowania matematyki w życiu codziennym 7. Materiały dydaktyczne: prezentacja multimedialna dot. brył platoński, historii i ewaluacją matematyki na podstawie rozwoju geometrii, symulacja komputerowa Bryły, siatki brył 8. Literatura: ELITMAT- Dariusz Kulma, Kalejdoskop matematyczny" - Hugo Steinhaus, Matematyczne origami - krawędziowce" - Agata Wierzbie, Encyklopedia szkolna : Matematyka", Klasycy filozofii" - Ryszard Palacz 9. Przebieg zajęć: ETAP 1 nauczyciel wprowadza do tematu Przedstawia historię Platona oraz jego twórczość (prezentacja slajdy 1-6 - załącznik)

ETAP 2 powtórzenie wiadomości z poprzednich zajęć dot. własności graniastosłupów i ostrosłupów Pogadanka na temat brył - nauczyciel prezentuje modele brył. Uczniowie wymieniają nazwy brył. Zależność nazwy od podstawy bryły. Uczniowie podają ile poniższe bryły mają: wierzchołków, krawędzi, ścian. Nauczyciel zadaje pytanie: Czym są wielościany foremne? Czy wśród prezentowanych brył jest wielościan foremny? Na pewno uda się wskazać czworościan foremny i sześcian. Uczniowie podają definicje bryły, wielościanu, wielokąta foremnego i wielościanu foremnego. Nauczyciel przedstawia slajd 7 z zapisanymi definicjami.

ETAP 3 wprowadzenie i realizacja tematu zajęć. Omówienie własności kolejnych, wskazanych przez uczniów modeli brył przedstawiające wielościany foremne. Przedstawienie ciekawostek dot. teoria pięciu wielościanów foremnych według Platona.

Nauczyciel dzieli uczniów na grupy (mogą być dwuosobowe) i rozdaje siatki wszystkich wielościanów platońskich (załączniki). Prosi o złożenie (sklejenie) brył i uzupełnienie wniosków w karcie pracy - zadanie 1. Można zamiast sklejania siatek wykorzystać klocki REKO. Nauczyciel wskazuje, że istnieje stała zależność między liczbą ścian, wierzchołków i krawędzi. Uczniowie na pewno nie będą mieli problemu z wypełnieniem tabelki. Po obserwacji zapisują w karcie pracy wzór zależności między ilością ścian, krawędzi i wierzchołków w postaci: W+S=K+2

Nauczyciel zadaj pytanie: Czy wyprowadzana zależność jest zasadna dla innych brył, niekoniecznie platońskich? Nauczyciel przedstawia inne bryły np. wielościany Catalana o przystających ścianach, które nie są jednak figurami foremnymi, np. trzydziestościan rombowy Uczniowie powinni zauważyć, że wielokąt ma 30 ścian, 32 wierzchołki i 60 krawędzi. Zależność jest poprawna dla wszystkich wielokątów wypukłych a twierdzenie o zależności w+s=k+2 nazywamy twierdzeniem Eulera o wielościanach wypukłych. Zadanie 2. ETAP 4 - Zadania utrwalające materiał z lekcji Dodekaedr to dwunastościan, w którym wszystkie ściany są pięciokątami foremnymi. O bryle tej można powiedzieć, że: ma 30 krawędzi i 20 wierzchołków krawędzi jest 50% więcej niż wierzchołków ma 26 krawędzi i 16 wierzchołków suma wierzchołków i ścian równa jest sumie krawędzi powiększonej o trzy

Zadanie 3. Wielościany Catalana mają wszystkie ściany przystające, które nie są jednak wielokątami foremnymi. Jednym z takich wielościanów jest sześćdziestościan deltoidowy. Bryła ta ma: 61 wierzchołków 62 wierzchołki 57 wierzchołków 2 razy więcej krawędzi niż ścian ETAP 5- Posumowanie Nauczyciel zaznacza, że udało się wspólnie odkryć twierdzenie Eulera o wielościanach. Prosi o przypomnienie twierdzenia i wzoru Eulera, przedstawienie wielościanów foremnych i ich własności Na koniec lekcji w ramach ciekawostki warto przedstawić slajdy o bryłach niemożliwych, które na pewno zachęcą uczniów do rozwijania wyobraźni przestrzennej na lekcjach geometrii.

Film: http://youtu.be/ozbivi16okg 10. Spostrzeżenia po realizacja: Zaciekawić ucznia matematyką to jedno z najważniejszych zadań stojących przed nauczycielem. Aby to zrobić przygotowałam na lekcje prezentację multimedialną, film, siatki brył, modele brył i symulacje komputerowe. Zbiór ciekawostek dotyczących wielościanów foremnych pozwoliło urozmaicić i uatrakcyjnić lekcje. Wiadomości ściśle matematyczne są podane w ciekawy, które w miarę realizacji lekcji powalają wspólnie odkryć twierdzenie Eulera o wielościanach. Dodatkowo jeżeli czasu wystarczy przygotowałam ciekawostkę o bryły niemożliwych. Rozwijanie wyobraźni przestrzennej jest zaproszeniem do geometrii. Jest dobrym wstępem do matematyki. Daje to, co jest charakterystyczne dla matematyki i co najtrafniej opisał już Platon w starożytności: Matematycy kreślą konkretne figury, na których prowadzą swoje argumentacje, ale myślą nie o tych, co właśnie kreślą, ale o tych idealnych, prawdziwych, pomyślanych, których żaden człowiek nie może inaczej zobaczyć, jak tylko myślą (Platon, Państwo, Księga 6, 510 DE). Oświadczam, że scenariusz zajęć nie narusza praw autorskich osób trzecich. Czytelny podpis

KARTA PRACY - WIELOSCIANY Zadanie 1: Elementy wielościanów foremnych uzupełnij tabelę. Nazwa Liczba ścian i ich kształt Liczba krawędzi Liczba wierzchołków czworościan sześcian ośmiościan dwunastościan dwudziestościan wzór zależności między ilością ścian, krawędzi i wierzchołków. Zadanie 2. Dodekaedr to dwunastościan, w którym wszystkie ściany są pięciokątami foremnymi. O bryle tej można powiedzieć, że: ma 30 krawędzi i 20 wierzchołków krawędzi jest 50% więcej niż wierzchołków ma 26 krawędzi i 16 wierzchołków suma wierzchołków i ścian równa jest sumie krawędzi powiększonej o trzy Zadanie 3. Wielościany Catalana mają wszystkie ściany przystające, które nie są jednak wielokątami foremnymi. Jednym z takich wielościanów jest sześćdziestościan deltoidowy. Bryła ta ma: 61 wierzchołków 62 wierzchołki 57 wierzchołków 2 razy więcej krawędzi niż ścian

Siatka sześcianu

Siatka czworościanu

Siatka ośmiościanu

Siatka dwudziestościanu

Siatka dwunastościanu