DZIAŁ 1. Liczby naturalne i ułamki

Podobne dokumenty
DZIAŁ 1. Liczby naturalne i ułamki

DZIAŁ 1. Liczby naturalne

DZIAŁ 1. Liczby naturalne część 1

Odejmowanie ułamków dziesiętnych

KONSPEKT MATEMATYKA. Temat lekcji: Rozwiązujemy zadania tekstowe wykorzystując dodawanie i odejmowanie ułamków dziesiętnych.

Środki dydaktyczne Zestaw zadań/pytań z działu Mnożenie i dzielenie ułamków zwykłych. Każde pytanie znajduje się na osobnej karteczce.

Matematyka Fragmenty programu nauczania dla szkoły podstawowej klasy 4

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

Wyniki procentowe poszczególnych uczniów

Działania na ułamkach zwykłych powtórzenie wiadomości

16. CO TU PASUJE CZYLI O DOSTRZEGANIU ZWIĄZKÓW, PODOBIEŃSTW I RÓŻNIC, CZ. II

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

KONSPEKT LEKCJI MATEMARTKI DLA KLASY 5

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie. Uczeń :

Konspekt. do lekcji matematyki w kl. V SP dział,,ułamki zwykłe

PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Rachunki trudne i nudne? Nie muszą, mogą być ciekawe!

Dydaktyka matematyki (II etap edukacyjny) II rok matematyki Semestr letni 2016/2017 Ćwiczenia nr 8

Dodawanie ułamków dziesiętnych

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie

Dodawanie ułamków o jednakowych mianownikach

LEKCJA OTWARTA Z MATEMATYKI. Temat lekcji: Pole powierzchni prostopadłościanu i sześcianu.

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE V.

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

Sprawdzian umiejętności matematycznych po klasie V szkoły podstawowej

Maria Mauryc SP nr 2 w Czarnej Białostockiej

25. NIE TYLKO WORECZKI CZYLI O ROZUMIENIU SYSTEMU DZIESIĘTNEGO, CZ. I

7. ILE TO KOSZTUJE CZYLI OD ZAGADKI DO ZADANIA TEKSTOWEGO, CZ. I

Mnożenie ułamków zwykłych przez liczby naturalne

SPRAWOZDANIE Z ZAJĘĆ WYRÓWNAWCZYCH Z MATEMATYKI DLA KLAS IV-VII

Dodawanie ułamków zwykłych lekcja w kl.ivb mgr Sylwia Naliwko nauczyciel matematyki w Zespole Szkół im.ks. Jerzego Popiełuszki w Juchnowcu Górnym

9. ILE TO KOSZTUJE CZYLI OD ZAGADKI DO ZADANIA TEKSTOWEGO, CZ. III

Scenariusz lekcji matematyki w klasie 3 a z zastosowaniem niektórych elementów OK.

a) Przypomnienie wiadomości o ułamkach zwykłych. licznik

KARTA ODPOWIEDZI UZUPEŁNIA UCZEŃ

Przeanalizujemy przykład pozwalający ustalić zależność między bokami prostokąta, którego pole wynosi 12 cm 2.

WYMAGANIA NA POSZCZEGÓLNE OCENY Z MATEMATYKI DLA KL. 5

SCENARIUSZ LEKCJI 3. Ułamkowy as - powtórzenie wiadomo ci o ułamkach zwykłych cz.1.

Scenariusz lekcji matematyki w klasie V. Temat: Przykłady potęg o wykładniku naturalnym - (2 godziny).

Scenariusz lekcji matematyki w klasie 5 przeprowadzonej dnia r. w Szkole Podstawowej im. Papieża Jana Pawła II w Bełżcu

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI. Temat: Podzielność liczb całkowitych Cel: Uczeń tworzy łańcuch argumentów i uzasadnia jego poprawność

Analiza wyników sprawdzianu próbnego w kl.6a / r.szk. 2015/2016

PROGRAM ZAJĘĆ WYRÓWNAWCZYCH Z MATEMATYKI DLA UCZNIÓW KLASY IV. Realizowanych w ramach projektu: SZKOŁA DLA KAŻDEGO

MATEMATYKA WYMAGANIA EDUKACYJNE DLA KLASY V

Matematyka na przełomie

Scenariusz lekcyjny Obliczanie pierwiastków dowolnego stopnia i stosowanie praw działań na pierwiastkach. Scenariusz lekcyjny

SCENARIUSZ ZAJĘĆ SZKOLNEGO KOŁA NAUKOWEGO Z PRZEDMIOTU MATEMATYKA PROWADZONEGO W RAMACH PROJEKTU AKADEMIA UCZNIOWSKA

Cele nauczania: a)poznawcze: Cele ogólne kształcenia: -uczeń umie odejmować ułamki dziesiętne. Aktywności matematyczne:

Metryczka Justyna Płonka Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego w Kozach

Program zajęć wyrównawczych z matematyki dla grupy 6.1. zajęcia pozalekcyjne realizowane w ramach projektu

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

EGZAMIN ÓSMOKLASISTY od roku szkolnego 2018/2019

WYMAGANIA NA POSZCZEGÓLNE OCENY Z MATEMATYKI W KL. 4

Scenariusz lekcji matematyki w kl. IV szkoły podstawowej.

Raport klasy 4 A. Wyniki procentowe poszczególnych uczniów. Średni wynik klasy 13,13 pkt 60% Średni wynik szkoły 14,47 pkt 66%

SCENARIUSZ LEKCJI W KLASIE I GIMNAZJUM

Ad maiora natus sum III nr projektu RPO /15

Zespół Szkół Budowlano Geodezyjnych im. S. Wł. Bryły w Białymstoku Scenariusz zajęć z przedmiotu: Budownictwo ogólne

Raport klasy 5 B. Wyniki procentowe poszczególnych uczniów. Średni wynik klasy 14,13 pkt 59% Średni wynik szkoły 15,39 pkt 64%

Wymagania na poszczególne oceny szkolne

SCENARIUSZ LEKCJI. 3. Temat lekcji Ułamek jako część całości.

Temat: Przedstawianie i odczytywanie informacji przedstawionych za pomocą wykresów. rysowanie i analizowanie wykresów zależności funkcyjnych.

Program zajęć wyrównawczych z matematyki dla grupy 5.3. zajęcia pozalekcyjne realizowane w ramach projektu

MATEMATYKA Z PLUSEM DLA KLASY IV W KONTEKŚCIE WYMAGAŃ PODSTAWY PROGRAMOWEJ. II. Działania na liczbach naturalnych. Uczeń:

Ad maiora natus sum III nr projektu RPO /15

Wymagania na poszczególne oceny szkolne Klasa VI - matematyka

ARKUSZ HOSPITACJI DIAGNOZUJĄCEJ

POMIAR DYDAKTYCZNY Z MATEMATYKI

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Figury płaskie. Uczeń:

MIĘDZYSZKOLNA LIGA PRZEDMIOTOWA EDUKACJA MATEMATYCZNA klasa II PŁOCK 2014

WYMAGANIA SZCZEGÓŁOWE Z PODSTAWY PROGRAMOWEJ. II. Działania na liczbach naturalnych. Uczeń:

Proporcjonalność prosta i odwrotna

7. ILE TO KOSZTUJE CZYLI OD ZAGADKI DO ZADANIA TEKSTOWEGO, CZ. IV

Temat: Graniastosłupy- obliczanie pola powierzchni i objętości graniastosłupa.

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Równania. Uczeń: rozwiązuje równania stopnia pierwszego z jedną niewiadomą.

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej. Gra w kolory program nauczania edukacji wczesnoszkolnej

SCENARIUSZ LEKCJI. 3. Temat lekcji Obliczanie drogi, prędkości i czasu w ruchu jednostajnym.

I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę III, edukacja matematyczna

Procenty w życiu codziennym

UMIEJĘTNOŚCI TRZECIOKLASISTÓW OBUT 2013, TIMSS, PIRLS

Program edukacyjny wspierający nauczanie matematyki w klasach IV i VI

SPRAWDZIAN W KLASIE VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ W ROKU SZKOLNYM 2015/2016

Rozszerzanie i skracanie ułamków dziesiętnych

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KLASY IV A Z UŻYCIEM TIK

Zadania w których wskaźnik łatwości był niż 0.5. Zadanie 15. (0 1) wskaźnik łatwości 0.37 dla szkoły

LICZBA GODZIN LEKCYJNYCH WYMAGANIA SZCZEGÓŁOWE Z PODSTAWY PROGRAMOWEJ UWAGI TEMAT 1. LICZBY I DZIAŁANIA 23

15 w 13 mieści się 0 razy. Przecinek wstawiamy nad przecinkiem. Nie ma już cyfr w dzielnej? 27,6 = 27,60, więc możemy wpisać zero.

ROZKŁAD MATERIAŁU DLA KLASY IV SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Temat Rozwiązywanie zadań tekstowych związanych z działaniami na liczbach dziesiętnych

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z MATEMATYKI W KLASIE 4

Scenariusz zajęć nr 8

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1

TEMAT 1. LICZBY I DZIAŁANIA Rachunki pamięciowe, dodawanie i odejmowanie. 2. O ile więcej, o ile mniej 2 LICZBA GODZIN LEKCYJNYCH

Metody: pogadanka, pokaz, symulacja, ćwiczenie interaktywne, ćwiczenia praktyczne.

Program zajęć wyrównawczych z matematyki dla grupy 4.2. Metoda projektu w nauczaniu matematyki. zajęcia pozalekcyjne realizowane w ramach projektu

EGZAMIN ÓSMOKLASISTY od roku szkolnego 2018/2019

Rozkład łatwości zadań

A) 0,84; B) 8,4; C) 0,084; D) 0,0084; jest równa: ; C) 1; D) 0;

Transkrypt:

1 kl. 6, Scenariusz lekcji Dzielenie pisemne DZIAŁ 1. Liczby naturalne i ułamki Temat w podręczniku: Dzielenie pisemne Temat jest przeznaczony do realizacji podczas 2 godzin lekcyjnych. Został zaplanowany jako druga i trzecia godzina z tematu Dzielenie pisemne. CELE OGÓLNE doskonalenie sprawności rachunkowej wykorzystywanie i tworzenie informacji modelowanie matematyczne rozumowanie i tworzenie strategii CELE SZCZEGÓŁOWE Uczeń: dzieli liczby wielocyfrowe przez liczby jednocyfrowe i dwucyfrowe dzieli pisemnie ułamki dziesiętne przez liczby naturalne ustala miejsce przecinka w dzieleniu ułamków dziesiętnych sposobem pisemnym zapisuje wynik dzielenia w różnych postaciach i interpretuje go stosownie do treści zadania analizuje i rozwiązuje zadania tekstowe z zastosowaniem dzielenia pisemnego i interpretuje wynik działania stosownie do treści zadania METODY pogadanka dyskusja gra dydaktyczna praca z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej FORMY PRACY praca indywidualna praca w parach praca z całą klasą ŚRODKI DYDAKTYCZNE kartoniki z cyframi od 1 do 9 karty pracy (załączniki 1 4) prezentacja multimedialna PRZEBIEG ZAJĘĆ Lekcja 1 Faza wprowadzająca (5 min) Temat lekcji: Różne postaci wyniku dzielenia Czynności organizacyjno-porządkowe. Sprawdzenie pracy domowej. Podanie tematu lekcji i omówienie jej przebiegu: Na tej lekcji będziemy doskonalić umiejętność wykonywania dzielenia pisemnego oraz rozwiązywać zadania tekstowe z zastosowaniem dzielenia i zapisywać wynik tego dzielenia w różnych postaciach w zależności od treści zadania.

2 kl. 6, Scenariusz lekcji Dzielenie pisemne Faza realizacyjna 1. Na dobry początek (3 min) Uczniowie rozgrywają grę w parach. Jeden z graczy tasuje swoje kartoniki z cyframi od 1 do 9 i wykłada jeden. Drugi gracz wykłada po kolei swoje kartoniki i za każdym razem podaje wynik mnożenia liczby zapisanej na wyłożonym przez siebie kartoniku przez liczbę wyłożoną przez pierwszego gracza. Pierwszy gracz sprawdza wyniki. Potem uczniowie zamieniają się rolami. 2. Doskonalenie umiejętności dzielenia pisemnego (17 min) Karta pracy I uczniowie samodzielnie wykonują dzielenia, zapisują, jakie cyfry zostały zastąpione poszczególnymi literami, i odczytują hasło. Rozwiązania sprawdzają w parach. Zad. 1 i 2 z karty pracy II uczniowie samodzielnie wykonują zamianę ułamków zwykłych niewłaściwych na liczby naturalne, liczby mieszane lub ułamki dziesiętne. Rozwiązania sprawdzają wspólnie na forum klasy. 3. Rozwiązywanie zadań tekstowych (16 min) Zad. 1 z karty pracy III uczniowie samodzielnie rozwiązują podpunkt A, wykorzystując umiejętności zdobyte podczas pracy z kartą II. W podpunkcie B są trzy odrębne zadania, które łączy wspólne działanie. Odpowiedź w każdym zadaniu należy jednak zapisać inaczej zależy ona od kontekstu. Podczas sprawdzania poprawności poszczególnych odpowiedzi na forum klasy uczniowie biorą udział w dyskusji. Faza podsumowująca (4 min) Uczniowie odpowiadają na pytanie: W jaki sposób możemy przedstawić wynik dzielenia 13 : 5? Ocena pracy uczniów. Zadanie pracy domowej. Zad. 7 9 s. 35 36 w zeszycie ćwiczeń (zad. 4 6 s. 35 36 w zeszycie Radzę sobie coraz lepiej). Zad. 4 s. 51 z podręcznika. Lekcja 2 Faza wprowadzająca (5 min) Temat lekcji: Interpretacja wyniku dzielenia w zależności od treści zadania tekstowego Czynności organizacyjno-porządkowe. Sprawdzenie pracy domowej. Podanie tematu lekcji i omówienie jej przebiegu: Na tej lekcji będziemy rozwiązywać zadania tekstowe oraz interpretować otrzymany wynik i udzielać odpowiedzi na zadane pytanie w zależności od treści zadania. Faza realizacyjna 1. Na dobry początek (5 min) Każdy uczeń rozkłada przed sobą kartoniki z cyframi od 1 do 9. Nauczyciel podaje pewną liczbę, a każdy z uczniów podnosi do góry kartoniki z cyframi, których iloczyn jest równy tej liczbie. 2. Rozwiązywanie zadań tekstowych (3 min) Zad. 1 4 z karty pracy IV uczniowie samodzielnie rozwiązują zadania. Poprawność poszczególnych kroków prowadzących do rozwiązania zadania sprawdzają wspólnie na forum klasy. Nauczyciel wyświetla slajdy od 3 do 6 zawierające rozwiązania tych zadań. Zad. 5 z karty pracy IV uczniowie samodzielnie rozwiązują zadanie. Poprawność poszczególnych kroków prowadzących do rozwiązania zadania sprawdzają wspólnie na forum klasy. Nauczyciel wyświetla slajd 7 zawierający rozwiązanie tego zadania. Uczniowie biorą udział w dyskusji.

3 kl. 6, Scenariusz lekcji Dzielenie pisemne Zad. 6 z karty pracy IV uczniowie samodzielnie rozwiązują zadanie. Nauczyciel wyświetla slajd 8 zawierający rozwiązanie tego zadania. Podczas wyświetlania kolejnych etapów rozwiązania tego zadania uczniowie biorą udział w dyskusji. Faza podsumowująca Uczniowie odpowiadają na pytanie: Na czym polega sprawdzenie otrzymanego wyniku z warunkami zadania? Ocena pracy uczniów. Zadanie pracy domowej. Zad. 5, 6 i 8 s. 52 z podręcznika. Dla chętnych: zad. 9 i 1 s. 52 53 z podręcznika. (5 min)

4 kl. 6, Scenariusz lekcji Dzielenie pisemne KARTA PRACY I Załącznik 1 Zadanie Wykonaj dzielenia pisemne. Jakie cyfry zastąpiono literami? Wpisz do tabeli odpowiednie litery i odczytaj hasło. G 3 6 5 4 : 9 A 1, 2 : 1 5 E A G: A: E: A: C 6 4 8 : 1 6 17,92 :,7 = L 1 : R U C: R: L: U: T 9 3, 7 5 : 2 5 J T: J: Hasło: 1 2 3 4 5 6 7 8 9

5 kl. 6, Scenariusz lekcji Dzielenie pisemne KARTA PRACY II Załącznik 2 Zapisz ułamek w postaci liczby naturalnej lub liczby mieszanej. 2214 a) 18 5287 b) 13 477 c) 6 Zadanie 2 Zamień ułamek zwykły na ułamek dziesiętny. 1163 a) 8 1415 b) 25 2421 c) 12

6 kl. 6, Scenariusz lekcji Dzielenie pisemne A. Uzupełnij dzielenia pisemne. KARTA PRACY III Załącznik 3 2 9 : 8 2 9 : 8 Podaj wynik dzielenia 29 : 8: w postaci z resztą: w postaci liczby mieszanej: w postaci ułamka dziesiętnego: B. Przeczytaj treści zadań i zapisz do każdego z nich odpowiedź. Wykorzystaj różne sposoby zapisu wyniku dzielenia z części A. a) Za osiem jednakowych piłek zapłacono 29 zł. Ile kosztuje jedna piłka? Odp. b) W szkole Wojtka jest 29 piłeczek pingpongowych. Piłeczki zostały włożone do pudełek po 8 sztuk. Ile pudełek z piłeczkami zapakowano? Ile piłeczek zostało luzem? Odp. c) Partię 29 bochenków chleba podzielono równo między 8 stołówek szkolnych. Ile chleba otrzymała każda z tych stołówek? Odp.

kl. 4, Scenariusz lekcji Zadania tekstowe. Karty pracy KARTA PRACY IV Załącznik 4 Telewizor kupowany na raty kosztuje 3453 zł. Cała kwota została rozłożona na 24 raty, z których wszystkie oprócz pierwszej są równe. Pierwsza rata wynosi 256 zł. Ile jest równa druga rata? Odp. Zadanie 2 Tomek dostał od mamy 2 zł na opłacenie miesięcznego rachunku za obiady swoje i siostry w stołówce szkolnej. Każde z dzieci w tym okresie zjadło 19 obiadów. Po zapłaceniu rachunku Tomek otrzymał 29 zł reszty. Ile kosztuje jeden obiad? Odp. Zadanie 3 Zeszyt kosztuje 1,6 zł. Marysia oszacowała, że za zeszyty, które planuje kupić, nie zapłaci więcej niż 43 zł. Ile co najwyżej zeszytów planuje kupić Marysia? Odp.

kl. 4, Scenariusz lekcji Zadania tekstowe. Karty pracy Zadanie 4 Jeden litr farby wystarcza na pomalowanie 14 m 2 powierzchni. Farba sprzedawana jest w pojemnikach dziesięciolitrowych. Ile pojemników farby trzeba kupić, aby pomalować 385 m 2 powierzchni? Odp. Zadanie 5 Wzdłuż drogi o długości 1 km 892 m, po obu jej stronach, posadzono drzewa. Odległość między drzewami po każdej stronie drogi jest równa 4 m. Pierwsze drzewo posadzono na początku drogi, a ostatnie na końcu. Ile drzew posadzono? Odp. Zadanie 6 W szkole podstawowej liczącej 481 uczniów zorganizowano zawody sportowe z okazji Dnia Sportu. Organizatorzy imprezy planowali podzielić wszystkich uczestników na 13-osobowe zespoły. Jednak z powodu nieobecności 34 uczniów trzeba było zmniejszyć liczbę zespołów. Ostatecznie utworzono zespoły 13-osobowe i kilka 12-osobowych. Ile zespołów 13-osobowych, a ile 12-osobowych brało udział w zawodach? Odp.

kl. 4, Scenariusz lekcji Zadania tekstowe. Karty pracy Rozwiązania Karta pracy I 4 6 3 6 5 4 : 9 3 6 5 4 5 4, 6 8 1, 2 : 1 5 9 1 2 1 2 A: 3 G: 1 E: 9 A: 6 3 7 8 6 4 8 : 1 6 4 8 1 2 4 1 1 2 1 2 8 1 2 8 17,92 :,7 = 179,2 : 7 2 5, 6 1 7 9, 2 : 7 1 4 3 9 3 5 4 2 4 2 C: 7 R: 1 U: 4 L: 5 3, 7 5 9 3, 7 5 : 2 5 7 5 1 8 7 1 7 5 1 2 5 1 2 5 T: 3 J: 8 Hasło: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 G R A T U L A C J E

kl. 4, Scenariusz lekcji Zadania tekstowe. Karty pracy Karta pracy II a) 123 b) 46 13 9 c) 79 2 1 Zadanie 2 a) 145,375 b) 56,6 c) 21,75 Karta pracy III A. 29 : 8 = 36 r 2 29 : 8 = 36 4 1 29 : 8 = 36,25 3 6 2 9 : 8 2 4 5 4 8 2 3 6, 2 5 2 9 : 8 2 4 5 4 8 2 1 6 4 4 B. a) 36,25 zł b) 36 pudełek; 2 piłeczki luzem c) 36 4 1 chleba Karta pracy IV 139 zł Zadanie 2 4,5 zł Zadanie 3 26 zeszytów Zadanie 4 3 pojemniki Zadanie 5 948 drzew Zadanie 6 27 zespołów 13-osobowych i 8 zespołów 12-osobowych