Metryczka. Jolanta Fabjańczuk Szkoła Podstawowa im. Edwarda Szymańskiego w Stoczku ul. Węgrowska Stoczek

Podobne dokumenty
Temat lekcji: Rozwiązywanie zadań tekstowych związanych z działaniami na wyrażeniach dwumianowanych.

KĄTY. Cele operacyjne. Metody nauczania. Materiały. Czas trwania. Struktura i opis lekcji

Temat: Odejmowanie w pamięci

KONSPEKT LEKCJI MATEMARTKI DLA KLASY 5

Uczniowie zapisują temat do zeszytów.

Dydaktyka matematyki (II etap edukacyjny) II rok matematyki Semestr letni 2016/2017 Ćwiczenia nr 1

Scenariusz lekcji matematyki w klasie V. Temat: Przykłady potęg o wykładniku naturalnym - (2 godziny).

Temat: Pole równoległoboku.

Metryczka Justyna Płonka Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego w Kozach

Środki dydaktyczne Zestaw zadań/pytań z działu Mnożenie i dzielenie ułamków zwykłych. Każde pytanie znajduje się na osobnej karteczce.

STYCZEŃ klasa 2 MATEMATYKA

OCENIANIE KSZTAŁTUJĄCE NA LEKCJI MATEMATYKI. Scenariusz lekcji proponowany przez Jolantę Strzałkowską nauczyciela matematyki w Gimnazjum nr 1 w Kole

Cele nauczania: a)poznawcze: Cele ogólne kształcenia: -uczeń umie odejmować ułamki dziesiętne. Aktywności matematyczne:

Przeanalizujemy przykład pozwalający ustalić zależność między bokami prostokąta, którego pole wynosi 12 cm 2.

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie. Uczeń :

Scenariusz lekcji z matematyki w szkole ponadgimnazjalnej

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

Ad maiora natus sum III nr projektu RPO /15

Dydaktyka matematyki (II etap edukacyjny) II rok matematyki Semestr letni 2016/2017 Ćwiczenia nr 8

a) Przypomnienie wiadomości o ułamkach zwykłych. licznik

Przekształcenia wykresu funkcji wykładniczej - scenariusz lekcji. ( czas realizacji: 2- wie godziny lekcyjne)

Scenariusz lekcji matematyki w klasie 5 przeprowadzonej dnia r. w Szkole Podstawowej im. Papieża Jana Pawła II w Bełżcu

KRYTERIA I ZASADY OCENIANIA Z MATEMATYKI. zgodne z Wewnątrzszkolnymi Zasadami Oceniania w Zespole Szkół przy ul. Grunwaldzkiej 9 w Łowiczu.

SPRAWOZDANIE Z ZAJĘĆ WYRÓWNAWCZYCH Z MATEMATYKI DLA KLAS IV-VII

Scenariusz lekcji otwartej z matematyki w klasie 1C LO (2 godziny lekcyjne) przeprowadzonej w dniu r.

3. Cele sformułowane w języku ucznia: dowiesz się, czym są przypadki rzeczownika, dowiesz się, jak odmieniać rzeczownik przez przypadki

DODAWANIE I ODEJMOWANIE SUM ALGEBRAICZNYCH

WYKORZYSTANIE KOMPUTERA NA LEKCJI MATEMATYKI W I KLASIE GIMNAZJUM.

Scenariusz zajęć. - współpracuje w grupie - interpretuje uzyskane wyniki i wykorzystuje je do formułowania wniosków

MAJ klasa 2 MATEMATYKA. Temat: Jak dodajemy? Jak odejmujemy?

Ad maiora natus sum III nr projektu RPO /15

Liliana Komorowska Gimnazjum Publiczne w Taczanowie Drugim. Porównywanie liczb wymiernych Scenariusz lekcji dla klasy I gimnazjum

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III, Jesień wokół nas

Dodawanie ułamków dziesiętnych

Scenariusz zajęć nr 100 Temat: Ważymy znalezione skarby.

LEKCJA OTWARTA Z MATEMATYKI. Temat lekcji: Pole powierzchni prostopadłościanu i sześcianu.

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę - działam - idę w świat. Temat lekcji: Pomagamy dzieciom z Bullerbyn piec pierniki.

Przygotowanie uczniów do egzaminu ósmoklasisty z matematyki. mgr Joanna Palińska

Konspekt lekcji matematyki

Metody i techniki nauczania: ćwiczenia praktyczne, zabawa ruchowa, gra dydaktyczna

Agnieszka Kogut, Olga Kogut, Monika Michalewska, Janusz Łata Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III, Jesień wokół nas

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla uczniów klasy II. Ortografia na wesoło. Temat: Dyktando twórcze zawierające nazwy zwierząt pisane przez ż

MATEMATYKA SZKOŁA PODSTAWOWA TEST CAŁOROCZNY PO KLASIE PIĄTEJ

Przedmiotowy system oceniania z biologii rok szkolny 2018/2019

Przedmiotowe zasady oceniania z biologii rok szkolny 2019/2020

SCENARIUSZE ZAJĘĆ DO KLASY II realizowane w ciągu pięciu dni. OPRACOWAŁA: BOŻENA GŁÓWCZYK

Analiza wyników sprawdzianu próbnego w kl.6a / r.szk. 2015/2016

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

Pojęcie funkcji i jej podstawowe własności.

Scenariusz lekcji fizyki

Mgr Sławomir Adamczyk Konspekt lekcji fizyki w klasie I gimnazjum

Maria Rozenbajgier, Ryszard Rozenbajgier, Małgorzata Godlewska, Danuta Szot-Gawlik. Świat fizyki

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

SCENARIUSZ LEKCJI. ćwiczenia utrwalające. 4. Integracja:

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1 GIMNAZJUM

Scenariusz zajęd z matematyki dla klasy V. Temat: Matematyka w praktyce - koszt wykonania sałatki jarzynowej.

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Ważymy. Co można kupić na wagę? Zagadnienia z podstawy programowej

Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego.

Temat lekcji : Zbieramy, opracowujemy i prezentujemy dane.

Proporcjonalność prosta i odwrotna

Zestaw scenariuszy. Scenariusz integralnej jednostki tematycznej klasa III

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Wracamy do szkoły. Scenariusz nr 4

KONSPEKT LEKCJI FIZYKI DLA KLASY I GIMNAZJUM

SCENARIUSZ LEKCJI. Nazwa. Nazwa szkoły. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień Temat: Dlaczego i jak oddychamy?

Badanie prawa Archimedesa

KRYTERIA OCENIANIA Z MATEMATYKI

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 1 W LUBARTOWIE. Równania

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie V. Czas realizacji - 45minut. Temat: Staś Tarkowski rycerz bez skazy. Cele lekcji: Uczeń:

Centrum Doskonalenia Nauczycieli Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Wyszkowie

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z PRZYRODY w Szkole Podstawowej nr 17 im. Małgorzaty Kozery-Gliszczyńskiej w Pabianicach

KONSPEKT ZAJĘĆ Z JĘZYKA POLSKIEGO ZŁOTA KACZKA

Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum

Scenariusz lekcji z matematyki dla II klasy gimnazjum. Temat: Obliczanie pola powierzchni i objętości graniastosłupów oraz ostrosłupów.

2. Zapisz liczby za pomocą dodawania. Wśród składników ma znaleźć się liczba 10.

SCENARIUSZ LEKCJI 3. Ułamkowy as - powtórzenie wiadomo ci o ułamkach zwykłych cz.1.

Scenariusz lekcji matematyki, klasa 1 LO.

Jednostka modułowa: M3.J3 Posługiwanie się językiem obcym przy sporządzaniu i ekspedycji potraw

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z MATEMATYKI W KLASACH IV VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Scenariusz lekcji. Tytuł lekcji Lokaty bankowe (2 jednostki lekcyjne) Data i miejsce realizacji Maj 2015, Zespół Szkół w Wielgolesie

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

Konspekt do lekcji matematyki w klasie I

Przedmiotowy system oceniania z matematyki

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE V.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Metody: pogadanka, pokaz, symulacja, ćwiczenie interaktywne, ćwiczenia praktyczne.

Scenariusz lekcji z języka polskiego w klasie piątej. Temat: Podział liczebników ze względu na ich budowę i znaczenie.

SCENARIUSZ LEKCJI. (podstawa programowa pkt 7. Uczeń rozpoznaje i nazywa figury: punkt, prosta, półprosta i odcinek).

Dodawanie ułamków zwykłych lekcja w kl.ivb mgr Sylwia Naliwko nauczyciel matematyki w Zespole Szkół im.ks. Jerzego Popiełuszki w Juchnowcu Górnym

Scenariusz lekcji z wykorzystaniem monitora interaktywnego

Ocenianie kształtujące

Scenariusz lekcji matematyki w kl. IV szkoły podstawowej.

Przedmiotowy system oceniania z biologii w szkole podstawowej

III WOJEWÓDZKI KONKURS Z MATEMATYKI

B I U L E T Y N M E T O D Y C Z N Y

TEMAT DNIA: PODRÓŻUJEMY PO KRAJACH UNII EUROPEJSKIEJ.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA

Temat: Jak szybko płynie czas?

Transkrypt:

Metryczka Jolanta Fabjańczuk Szkoła Podstawowa im. Edwarda Szymańskiego w Stoczku ul. Węgrowska 34 07-104 Stoczek Do napisania tego scenariusza skłonił mnie artykuł p. Agnieszki Demby Matematyka w nauczaniu początkowym *. Autorka pisze: Uczniowie w klasie 4 za mało operują przedmiotami, a jest to niezbędne do wspierania myślenia przeciętnego dziesięciolatka. Lekcja, którą proponuję, dotyczy jednostek masy oraz zależności między jednostkami. Dzieci mogą same coś zważyć, zobaczyć różne wagi (szalkową wagę mam w szkole, kuchenną i łazienkową przyniosłam z domu). Kolejna lekcja może mieć formę turnieju, w którym wezmą udział grupy powstałe w czasie opisanej lekcji. Grupy mogą zdobywać punkty, rozwiązując zadania z podręcznika i zeszytu ćwiczeń. Pierwszą osobę wyłaniamy przez losowanie (np. rzut kostką). Po rozwiązaniu przykładu osoba ta ma prawo wybrać grupę, która jako następna rozwiąże na tablicy kolejny przykład. Jeśli jednak grupa popełni błąd, jej punkty trafiają do grupy, która wybierała. Na koniec lekcji należy policzyć punkty i uhonorować zwycięzców. Do przeprowadzenia lekcji potrzebuję wag: szalkowej, kuchennej i łazienkowej. Wagi ustawiam na końcu klasy i przykrywam, żeby nie rozpraszały uczniów w pierwszej części lekcji. * A. Demby, Matematyka w nauczaniu początkowym, [w:] Matematyka w Szkole 2008, nr 46, s. 4. 1

Scenariusz lekcji Temat: Jednostki masy. Klasa IV szkoły podstawowej. Tytuł rozdziału podręcznika M+: Systemy zapisywania liczb. Cele Metody Uczeń umie: zamieniać jednostki, w których wyrażane są masy, porównywać masy wyrażane w różnych jednostkach, posługiwać się jednostkami masy stosownie do potrzeb. pokaz, demonstracja, oglądowa, dociekań, czynnościowa (zadania do wykonania). Formy pracy indywidualna, grupowa, zbiorowa. Przebieg lekcji Część I czynności organizacyjne: sprawdzenie listy obecności, sprawdzenie pracy domowej, sformułowanie tematu i wprowadzenie do tematu. Część II tok lekcji. Jednostki masy Pytamy: Jakie znacie jednostki masy? (Uczniowie podają znane sobie jednostki. Nauczyciel ewentualnie naprowadza na te, których uczniowie nie wymienili.) Kiedy wykorzystujemy dane jednostki: Czego wagę podajemy w tonach? Podajcie przykłady. Czego wagę podajemy w kilogramach? Podajcie przykłady. Czego wagę podajemy w dekagramach? Podajcie przykłady. Czego wagę podajemy w gramach? Podajcie przykłady. 2

Uczniowie podają swoje propozycje. Zależności między jednostkami masy Na wadze szalkowej ustawiamy odważnik 50 g. Wybrany uczeń szuka odważnika, który sprawi, że waga będzie w równowadze. Następnie zapisuje na tablicy: 5 dag = 50 g Pytamy: Ile gram zmieści się w 1 dekagramie? Sprawdzamy w ten sam sposób 1 kg. Następnie uczniowie otrzymują od nauczyciela kartę (Załącznik 1.) i uzupełniają ją. Wagi Podział klasy na trzy grupy (losują karteczki z rysunkami; Załącznik 2.) Każda grupa podchodzi do wagi, której rysunek wylosowała. I grupa waga kuchenna, II grupa waga łazienkowa, III grupa waga szalkowa. Każda grupa musi wybrać 4 rzeczy lub osoby, które będą ważone. Zapisują swoje notatki na kartach (Załącznik 3.). Każda grupa musi dodatkowo zamienić odczytane na wadze wielkości na inne jednostki. Część III podsumowanie lekcji i ewaluacja, zadanie pracy domowej i jej omówienie (ćwiczenia 1 i 2 ze strony 43. podręcznika oraz ćwiczenie 8 ze strony 44. zeszytu ćwiczeń). 3

Załącznik 1. waga waga. waga.. Dopasuj podane masy do zwierzęcia przedstawionego fotografii. (Jedna masa jest niepotrzebna) 5000 kg 40 kg 20 dag 2 kg 50 dag ZAPAMIĘTAJ!!! 1 dag = 10... 1 kg = 100.. 1 kg = 1000.. 1 t = 1000.. 1

Załącznik 2. (do wycięcia)

Załącznik 3 grupa I Zapisz nazwę rzeczy lub imię osoby, którą ważysz. Podaj jej masę. 1... waży. (t, kg, dag, g) 2... waży. (t, kg, dag, g) 3... waży. (t, kg, dag, g) 4... waży. (t, kg, dag, g) Zamień jednostkę zapisanego wcześniej ciężaru. 1.. = 2.. = 3.. = 4.. =

grupa II Zapisz nazwę rzeczy lub imię osoby, którą ważysz. Podaj jej masę. 1... waży. (t, kg, dag, g) 2... waży. (t, kg, dag, g) 3... waży. (t, kg, dag, g) 4... waży. (t, kg, dag, g) Zamień jednostkę zapisanego wcześniej ciężaru. 5.. = 6.. = 7.. = 8.. =

grupa III Zapisz nazwę rzeczy lub imię osoby, którą ważysz. Podaj jej masę. 1... waży. (t, kg, dag, g) 2... waży. (t, kg, dag, g) 3... waży. (t, kg, dag, g) 4... waży. (t, kg, dag, g) Zamień jednostkę zapisanego wcześniej ciężaru. 9.. = 10.. = 11.. = 12.. =