KONSPEKT LEKCJI FIZYKI DLA KLASY I GIMNAZJUM
|
|
- Milena Barańska
- 8 lat temu
- Przeglądów:
Transkrypt
1 Anna Kierzkowska nauczyciel fizyki i chemii w Gimnazjum Nr 2 w Starachowicach KONSPEKT LEKCJI FIZYKI DLA KLASY I GIMNAZJUM Temat lekcji: Pomiary wielkości fizycznych. Międzynarodowy Układ Jednostek Miar SI. Cel główny lekcji: uświadomienie uczniom, że na lekcjach fizyki niejednokrotnie będą dokonywać pomiarów różnych wielkości uporządkowanie i wzbogacenie ich dotychczasowej wiedzy o wielkościach fizycznych, jednostkach, przyrządach pomiarowych. Przeprowadzając lekcję zakładamy, że uczniowie potrafią prowadzić proste obserwacje oraz mierzyć czas i odległość. Jest to jedna z pierwszych lekcji fizyki w gimnazjum. Cele szczegółowe: 1. uczeń potrafi wskazać przyrząd pomiarowy służący do wyznaczania masy, długości, czasu, temperatury, 2. uczeń wymienia jednostki stosowane przy pomiarach powyższych wielkości, 3. uczeń potrafi określić swoimi słowami, na czym polega pomiar, 4. uczeń wie po co wprowadzono Międzynarodowy Układ Jednostek Miar SI, 5. uczeń potrafi wykorzystać różne źródła informacji do poszerzania swoich wiadomości. Metoda prowadzenia lekcji: elementy metody problemowej z zastosowaniem prostych pomiarów prowadzonych przez uczniów, metoda słowna. Formy pracy: grupowa, zbiorowa jednolita. Środki dydaktyczne: foliogramy / zał. 1i 2 /, zestawy ćwiczeń izadań przygotowane dla uczniów przez nauczyciela do wykonania na lekcji i na pracę domową / zał. 3 /, linijki, centymetr krawiecki, suwmiarka, przedmioty codziennego użytku w kształcie prostopadłościanu. PRZEBIEG LEKCJI: 1. Sprawy organizacyjne. 2. Zapoznanie uczniów z celami lekcji, formami pracy, zapisanie tematu lekcji. 3. Uczniowie podzieleni na 4 grupy opracowują zadanie 1. Treść zadania jest taka sama dla wszystkich grup, inna jest wielkość fizyczna, dla której mają wskazać znane im przyrządy pomiarowe i jednostki.
2 Zadanie 1 Uzupełnij tabelę; wymień znaneci przyrządyi jednostki, które służą do pomiaru wielkość: 1. grupa 1: masa, 2. grupa 2: czas, 3. grupa 3: długość, 4. grupa 4: temperatura. NAZWA WIELKOŚCI Przyrządy pomiarowe Np. masa ciała Jednostki 1. Prezentacja efektów pracy uczniów. Nauczyciel zapoznaje uczniów z informacjami oróżnych jednostkach używanych dawniej,takich jak np. stopa, cale, piędź, łokieć. 2. Nauczyciel poleca, aby uczniowie wskazali wśród wymienionych jednostek danej wielkości tą, która ich zdaniem jest najczęściej stosowana- najważniejsza. 3. Po wysłuchaniu propozycji uczniów, nauczyciel informuje ich o Międzynarodowym Układzie Jednostek Miar SI. / foliogram 1 / oraz wyjaśnia uczniom, które z jednostek, przez nich wymienione są stosowane jako jednostki podstawowe. 4. Uczniowie wykonują: Zadanie 2 Za pomocą linijki zmierz wskazaną krawędź prostopadłościanu wyznaczoną długość zapisz na kartce. 5. Po wykonaniu pomiaru oraz odczytaniu wyników pomiaru,nauczyciel stawia pytanie: na czym ich zdaniem polegał ten pomiar, co to znaczy dokonać pomiaru wielkości?. 6. Przy pomocy nauczyciela uczniowie dochodzą do wniosku, że dokonać pomiaru oznacza porównać wielkość mierzoną z jej jednostką,. Uświadamia uczniom, że wynik pomiaru powinien być wyrażony w określonych jednostkach, zapisywanych skrótem, który nazywamy mianem. 7. Sformułowanie notatki do zeszytu, której treść dotyczy : 8. Międzynarodowego Układu Jednostek Miar SI, 9. dokonywania pomiaru wielkości fizycznej. 10. Nauczyciel poleca uczniom sprawdzić jaką najmniejszą długość zmierzą za pomocą: linijki, centymetra krawieckiego, suwmiarki.
3 11. Po wysłuchaniu odpowiedzi uczniów, nauczyciel informuje ich, co to jest niepewność pomiaru ( dyktuje również zapis do zeszytu ). 12. Uporządkowanie wiadomości uczniów o relacjach pomiędzy wymienianymi przez nich jednostkami długości,czasu,masy. Nauczyciel przedstawia uczniom foliogram 2 ( Najczęściej stosowane przedrostki do wielkości fizycznych ). Uświadamia potrzebę stosowania przedrostów do wielkości fizycznych. 11. Utrwalenie wiadomości ( uczniowie wykonują w grupach zadania przygotowanych przez nauczyciela, wskazane osoby piszą rozwiązania na tablicy, po sprawdzeniu uczniowie zapisują je w zeszytach. ). Zadanie 3 Zmierzono długość kawałka materiału. Wynosi ona: 2m 45cm 6mm. Zapisz ten wynik tylko w a) metrach, b) centymetrach, c) milimetrach. Zadanie 4 Oblicz ile godzin żyje przeciętnie człowiek ( za przeciętny czas życia człowieka przyjmij 70 lat). Zadanie 5 Uzupełnij brakujące liczby, dokonując zamiany jednostek: 13. 5kg =...dag =... g =... mg h =... min =... s 15. 2,5 km =... m =... cm 16. Zadanie pracy domowej: Nauczyciel poleca uczniom, aby wyszukali informacje dotyczące innych jednostek, które powszechnie stosowane są w krajach anglosaskich, pomocne im w tym będą encyklopedie, tablice matematyczne itp. Uzyskana wiadomości zapiszą w tabeli : Uzupełnij tabelę: Nazwa jednostki funt (angielski ) uncja jard cal ar Zadanie 6 Mierzymy w tych jednostkach wielkość Związek tej jednostki z jednostkami używanymi na co dzień
4 Załącznik 1 do wykonania foliogramu MIĘDZYNARODOWY UKŁAD JEDNOSTEK MIAR SI Międzynarodowy Układ SI, który przyjęto w 1960 roku oparty jest na następujących siedmiu jednostkach podstawowych : Wielkość Jednostka Skrót długość metr m masa kilogram kg czas sekunda s natężenie prądu elektrycznego amper A temperatura kelwin K światłość kandela cd Ilość materii mol mol Na podstawie powyższych jednostek oraz dwóch jednostek uzupełniających( dotyczących miary kąta) zostały zdefiniowane inne jednostki, tzw. jednostki pochodne. Załącznik 2- do wykonania foliogramu Tabela najczęściej stosowanych przedrostków tworzących nazwy jednostek Nazwa przedrostka Symbol Wartość (mnożnik) giga- G mega M kilo- k hekto- h 100 deka - da 10 decy- d 0,1 centy- c 0,01 mili- m 0,001 mikro- µ 0, nano- n 0,
5 Załącznik 3 Zestaw zadań przewidzianych do wykonania na lekcji i w domu : Zadanie 1 Uzupełnij tabelę; wymień znaneci przyrządyi jednostki, któresłużą do pomiaru wymienionej wielkości : NAZWA WIELKOŚCI Np.... Przyrządy pomiarowe Jednostki Zadanie 2 Zapomocą linijki zmierz wskazaną krawędź prostopadłościanu wyznaczoną długość zapisz na kartce. Zadanie 3 Zmierzono długość kawałka materiału. Wynosi ona 2m 45cm 6mm. Zapisz ten wynik tylko w: a) metrach, b) centymetrach, c) milimetrach. Zadanie 4 Oblicz ile godzin żyje przeciętnie człowiek ( za przeciętny czas życia człowieka przyjmij 70 lat). Zadanie 5 Uzupełnij brakujące liczby, dokonując zamiany jednostek: 1. 5kg =... dag =... g =... mg 2. 2 h =... min =... s 3. 2,5 km =... m =... cm Uzupełnij tabelę: Nazwa jednostki funt (angielski ) uncja jard cal ar Zadanie 6 Mierzymy w tych jednostkach wielkość Związek tej jednostki z jednostkami używanymi na co dzień
Miernictwo elektroniczne
Miernictwo elektroniczne Policz to, co można policzyć, zmierz to co można zmierzyć, a to co jest niemierzalne, uczyń mierzalnym Galileo Galilei Dr inż. Zbigniew Świerczyński p. 112A bud. E-1 Wstęp Pomiar
Fizyka (Biotechnologia)
Fizyka (Biotechnologia) Wykład I Marek Kasprowicz dr Marek Jan Kasprowicz pokój 309 marek.kasprowicz@ur.krakow.pl www.ar.krakow.pl/~mkasprowicz Marek Jan Kasprowicz Fizyka 013 r. Literatura D. Halliday,
Własność ciała lub cecha zjawiska fizycznego, którą można zmierzyć, np. napięcie elektryczne, siła, masa, czas, długość itp.
Opracował: mgr inż. Marcin Wieczorek www.marwie.net.pl 1.. Własność ciała lub cecha zjawiska fizycznego, którą można zmierzyć, np. napięcie elektryczne, siła, masa, czas, długość itp. 2. Układ wielkości.
Fizyka. w. 02. Paweł Misiak. IŚ+IB+IiGW UPWr 2014/2015
Fizyka w. 02 Paweł Misiak IŚ+IB+IiGW UPWr 2014/2015 Wektory ujęcie analityczne Definicja Wektor = uporządkowana trójka liczb (współrzędnych kartezjańskich) a = a x a y a z długość wektora: a = a 2 x +
Konspekt lekcji z fizyki w klasie I LO
mgr Sylwia Rybarczyk esryba@poczta.onet.pl nauczyciel fizyki i matematyki XLIV LO w Łodzi Konspekt lekcji z fizyki w klasie I LO TEMAT: Zjawisko fizyczne, wielkość fizyczna, jednostki - utrwalenie zdobytych
Zbiór wielkości fizycznych obejmujący wszystkie lub tylko niektóre dziedziny fizyki.
Opracował: mgr inż. Marcin Wieczorek www.marwie.net.pl 1.. Własność ciała lub cecha zjawiska fizycznego, którą można zmierzyć, np. napięcie elektryczne, siła, masa, czas, długość itp. 2. Układ wielkości.
Maria Rozenbajgier, Ryszard Rozenbajgier, Małgorzata Godlewska, Danuta Szot-Gawlik. Świat fizyki
Maria Rozenbajgier, Ryszard Rozenbajgier, Małgorzata Godlewska, Danuta Szot-Gawlik Świat fizyki Zeszyt przedmiotowo-ćwiczeniowy dla uczniów gimnazjum Część 1A Właścicielem tego zeszytu jest: Klasa Gimnazjum
Scenariusz lekcji fizyki w klasie drugiej gimnazjum
Scenariusz lekcji fizyki w klasie drugiej gimnazjum Temat: Opór elektryczny, prawo Ohma. Czas trwania: 1 godzina lekcyjna Realizowane treści podstawy programowej Przedmiot fizyka matematyka Realizowana
Legalne jednostki miar wykorzystywane w ochronie atmosfery i pokrewnych specjalnościach naukowych
Legalne miar wykorzystywane w ochronie atmosfery i pokrewnych specjalnościach naukowych Legalne miar: 1). naleŝące do układu SI : podstawowe, uzupełniające pochodne 2). legalne, ale spoza układu SI Ad.
SCENARIUSZ LEKCJI FIZYKI W GIMNAZJUM
Barbara Jasicka nauczyciel fizyki Gimnazjum nr 7 w Gorzowie Wlkp. SCENARIUSZ LEKCJI FIZYKI W GIMNAZJUM I. MODUŁ TEMATYCZNY : Jak opisujemy ruch? II. TEMAT : Wyznaczenie prędkości przemieszczania się za
3. Podstawowe wiadomości z fizyki. Dr inż. Janusz Dębiński. Mechanika ogólna. Wykład 3. Podstawowe wiadomości z fizyki. Kalisz
Dr inż. Janusz Dębiński Mechanika ogólna Wykład 3 Podstawowe wiadomości z fizyki Kalisz Dr inż. Janusz Dębiński 1 Jednostki i układy jednostek Jednostką miary wielkości fizycznej nazywamy wybraną w sposób
Fizyka. w. 03. Paweł Misiak. IŚ+IB+IiGW UPWr 2014/2015
Fizyka w. 03 Paweł Misiak IŚ+IB+IiGW UPWr 2014/2015 Jednostki miar SI Jednostki pochodne wielkość nazwa oznaczenie definicja czestotliwość herc Hz 1 Hz = 1 s 1 siła niuton N 1 N = 1 kgm 2 s 2 ciśnienie
Konspekt lekcji matematyki
Konspekt lekcji matematyki 1) Nauczyciel: Ewelina Śliż ) Przedmiot: Matematyka 3) Szkoła: Gimnazjum 4) Klasa: III 5) Czas trwania lekcji: 45 min 6) Nr programu nauczania: DPN 500 17 /08 7) Jednostka metodyczna:
Mierzymy opór elektryczny rezystora i żaróweczki. czy prawo Ohma jest zawsze spełnione?
1 Mierzymy opór elektryczny rezystora i żaróweczki czy prawo Ohma jest zawsze spełnione? Czas trwania zajęć: 1h Określenie wiedzy i umiejętności wymaganej u uczniów przed przystąpieniem do realizacji zajęć:
Badanie prawa Archimedesa
Badanie prawa Archimedesa 1. Cele lekcji a) Wiadomości 1. Uczeń wie, że na każde ciało zanurzone w cieczy działa siła wyporu. 2. Uczeń wie, od czego zależy siła wyporu. b) Umiejętności 1. Uczeń potrafi
Temat: Pole równoległoboku.
Scenariusz lekcji matematyki w klasie V Temat: Pole równoległoboku. Ogólne cele edukacyjne - rozwijanie umiejętności posługiwania się językiem matematycznym - rozwijanie wyobraźni i inwencji twórczej -
Fizyka dla inżynierów I, II. Semestr zimowy 15 h wykładu Semestr letni - 15 h wykładu + laboratoria
Fizyka dla inżynierów I, II Semestr zimowy 15 h wykładu Semestr letni - 15 h wykładu + laboratoria Wymagania wstępne w zakresie przedmiotu: - Ma wiedzę z zakresu fizyki oraz chemii na poziomie programu
SYMBOLE STOSOWANE W RYSUNKU TECHNICZNYM ELEKTRYCZNYM NA PRZYKŁADZIE DOMOWEJ INSTALACJI ELEKTRYCZNEJ
Bożena Piekarska Ośrodek Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego ŁCDNiKP SYMBOLE STOSOWANE W RYSUNKU TECHNICZNYM ELEKTRYCZNYM NA PRZYKŁADZIE DOMOWEJ INSTALACJI ELEKTRYCZNEJ III etap edukacji (klasa I) Cele
Fizyka. II rok 2015/2016. Piotr Jaracz. Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej i Zarządzania PAN Warszawa
Fizyka II rok 2015/2016 Piotr Jaracz Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej i Zarządzania PAN Warszawa 1. Co to jest fizyka Fizyka nauka, która bada ogólne własności materii, przestrzeni i czasu i formułuje
SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH
SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH Część organizacyjna: Opracowała: grupa ds. korelacji matematyczno-fizycznej Przedmiot: matematyka Klasa: I technikum poziom podstawowy Czas trwania: 45 min. Data: Część merytoryczna
Podstawowe umiejętności matematyczne - przypomnienie
Podstawowe umiejętności matematyczne - przypomnienie. Podstawy działań na potęgach założenie:. założenie: założenie: a>0, n jest liczbą naturalną założenie: Uwaga:. Zapis dużych i małych wartości w postaci
ŁĄCZENIE REZYSTORÓW. POMIAR REZYSTANCJI
Krzysztof Makowski Ośrodek Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego ŁCDNiKP ŁĄCZENIE REZYSTORÓW. POMIAR REZYSTANCJI III etap edukacji Obszar kształcenia: Zajęcia techniczne w gimnazjum. Moduł: Elektroniczny.
Analiza wymiarowa i równania różnicowe
Część 1: i równania różnicowe Instytut Sterowania i Systemów Informatycznych Universytet Zielonogórski Wykład 5 Plan Część 1: 1 Część 1: 2 Część 1: Układ SI (Système International d Unités) Siedem jednostek
I. Przedmiot i metodologia fizyki
I. Przedmiot i metodologia fizyki Rodowód fizyki współczesnej Świat zjawisk fizycznych: wielkości fizyczne, rzędy wielkości, uniwersalność praw Oddziaływania fundamentalne i poszukiwanie Teorii Ostatecznej
Scenariusz zajęć. - współpracuje w grupie - interpretuje uzyskane wyniki i wykorzystuje je do formułowania wniosków
Scenariusz zajęć Źródło: Scenariusz napisany w oparciu o projekt M. Bartosiewicz pt. Obliczanie objętości brył o nieregularnych kształtach. Przedmiot: matematyka Temat: Różne metody obliczanie objętości
Anna Nagórna Wrocław, r. nauczycielka chemii i fizyki
Anna Nagórna Wrocław, 1.09.2015 r. nauczycielka chemii i fizyki Plan pracy dydaktycznej na fizyce wraz z wymaganiami edukacyjnymi na poszczególne oceny w klasach pierwszych w roku szkolnym 2015/2016 na
Wyznaczanie okresu drgań wahadła informacje ogólne dla nauczyciela
Wyznaczanie okresu drgań wahadła informacje ogólne dla nauczyciela Proponowane tutaj doświadczenie nadaje się do wykorzystania na III etapie edukacyjnym i służy do realizacji punktu 9.12 podstawy programowej:
SCENARIUSZ LEKCJI. Nazwa. Nazwa szkoły. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień Temat: Dlaczego i jak oddychamy?
Nazwa Nazwa szkoły SCENARIUSZ LEKCJI Scenariusz zajęć z wykorzystaniem metody eksperymentu dla klasy IV Szkoła Podstawowa w Dukli Tytuł i numer projektu Nowa jakość kształcenia w Szkole Podstawowej w Zespole
PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z FIZYKI W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 2 IM. HENRYKA SIENKIEWICZA. w MUROWANEJ GOŚLINIE
PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z FIZYKI W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 2 IM. HENRYKA SIENKIEWICZA w MUROWANEJ GOŚLINIE Przedmiotowy System Oceniania z fizyki jest zgodny z Wewnątrzszkolnym Systemem Oceniania w
Należy pamiętać, że czas liczymy w niedziesiątkowym systemie oraz:
ZAMIANA JEDNOSTEK Zamiana jednostek to prosta sztuczka, w miejsce starej jednostki wpisujemy ile to jest w nowych jednostkach i wykonujemy odpowiednie działanie, zobacz na przykładach. Ćwiczenia w zamianie
Scenariusz lekcji fizyki Temat: SIŁA SPRĘŻYSTOŚCI I JEJ ZALEŻNOŚĆ OD BEZWZGLĘDNEGO PRZYROSTU DŁUGOŚCI SPRĘŻYNY.
Scenariusz lekcji fizyki Temat: SIŁA SPRĘŻYSTOŚCI I JEJ ZALEŻNOŚĆ OD BEZWZGLĘDNEGO PRZYROSTU DŁUGOŚCI SPRĘŻYNY. I klasa Gimnazjum Towarzystwa Salezjańskiego Nauczyciel fizyki prowadzący lekcje: Bożena
Wykład 3 Miary i jednostki
Wykład 3 Miary i jednostki Prof. dr hab. Adam Łyszkowicz Katedra Geodezji Szczegółowej UWM w Olsztynie adaml@uwm.edu.pl Heweliusza 12, pokój 04 Od klasycznej definicji metra do systemu SI W 1791 roku Francuskie
Redefinicja jednostek układu SI
CENTRUM NAUK BIOLOGICZNO-CHEMICZNYCH / WYDZIAŁ CHEMII UNIWERSYTETU WARSZAWSKIEGO Redefinicja jednostek układu SI Ewa Bulska MIERZALNE WYZWANIA ŚWIATA MIERZALNE WYZWANIA ŚWIATA MIERZALNE WYZWANIA ŚWIATA
PODSTAWOWA TERMINOLOGIA METROLOGICZNA W PRAKTYCE LABORATORYJNEJ
Klub Polskich Laboratoriów Badawczych POLLAB PODSTAWOWA TERMINOLOGIA METROLOGICZNA W PRAKTYCE LABORATORYJNEJ Andrzej Hantz Centrum Metrologii im. Zdzisława Rauszera RADWAG Wagi Elektroniczne Metrologia
Plan metodyczny do lekcji fizyki. TEMAT: Prawo Ohma. Opór elektryczny.
Opracowała mgr Renata Kulińska Plan metodyczny do lekcji fizyki. TEMAT: Prawo Ohma. Opór elektryczny. Cel ogólny: Badanie zależność natężenia prądu od napięcia w obwodzie prądu stałego. Sporządzenie wykresu
Dr inż. Michał Marzantowicz,Wydział Fizyki P.W. p. 329, Mechatronika.
Sprawy organizacyjne Dr inż. Michał Marzantowicz,Wydział Fizyki P.W. marzan@mech.pw.edu.pl p. 329, Mechatronika http://adam.mech.pw.edu.pl/~marzan/ http://www.if.pw.edu.pl/~wrobel Suma punktów: 38 2 sprawdziany
Konspekt lekcji historii do hospitacji diagnozującej w klasie czwartej.
Autor: mgr Małgorzata Woszczenko Szkoła Podstawowa nr 2 w Skawinie Przedstawiam w niniejszej publikacji scenariusz lekcji historii w klasie czwartej szkoły podstawowej przystosowany do przeprowadzenia
WYMAGANIA EDUKACYJNE FIZYKA ROK SZKOLNY 2017/ ) wyodrębnia z tekstów, tabel, diagramów lub wykresów, rysunków schematycznych
WYMAGANIA EDUKACYJNE FIZYKA ROK SZKOLNY 2017/2018 I. Wymagania przekrojowe. Uczeń: 1) wyodrębnia z tekstów, tabel, diagramów lub wykresów, rysunków schematycznych lub blokowych informacje kluczowe dla
mgr Agnieszka Łukasiak Zasadnicza Szkoła Zawodowa przy Zespole Szkół nr 3 we Włocławku
Wybrane scenariusze lekcji matematyki aktywizujące uczniów. mgr Agnieszka Łukasiak Zasadnicza Szkoła Zawodowa przy Zespole Szkół nr 3 we Włocławku Scenariusz 1- wykorzystanie metody problemowej i czynnościowej.
Ad maiora natus sum III nr projektu RPO /15
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z MATEMATYKI W KLASIE II LICEUM PROWADZONYCH W CELU UZUPEŁNIENIA WIADOMOŚCI Temat: Wyznaczanie równania prostej prostopadłej i prostej
Proporcjonalność prosta i odwrotna
Literka.pl Proporcjonalność prosta i odwrotna Data dodania: 2010-02-14 14:32:10 Autor: Anna Jurgas Temat lekcji dotyczy szczególnego przypadku funkcji liniowej y=ax. Jednak można sie dopatrzeć pewnej różnicy
Temat: Graniastosłupy- obliczanie pola powierzchni i objętości graniastosłupa.
Scenariusz lekcji z matematyki dla klasy I Gimnazjum Temat: Graniastosłupy- obliczanie pola powierzchni i objętości graniastosłupa. Cel ogólny: rozróżniać rodzaje graniastosłupów oraz obliczać pole powierzchni
Miernictwo przemysłowe
Miernictwo przemysłowe Józef Warechowski Olsztyn, 2014 Charakterystyka pomiarów w produkcji żywności Podstawa formalna do prowadzenia ciągłego nadzoru nad AKP: PN-EN ISO 9001 punkt 7.6 1 1 a) Bezpośrednie,
Scenariusz zajęć nr 27 Temat: Co to za wypukłe kropki? w świecie osób niewidomych.
Scenariusz zajęć nr 27 Temat: Co to za wypukłe kropki? w świecie osób niewidomych. Cele operacyjne: Uczeń: rozpoznaje pismo punktowe i opisuje jego przeznaczenie, wymienia trudności, z jakimi stykają się
Fizyka i wielkości fizyczne
Fizyka i wielkości fizyczne Fizyka: - Stosuje opis matematyczny zjawisk - Formułuje prawa fizyczne na podstawie doświadczeń - Opiera się na prawach podstawowych (aksjomatach) Wielkością fizyczną jest każda
Pomiary fizyczne. Wykład II. Wstęp do Fizyki I (B+C) Rodzaje pomiarów. Układ jednostek SI Błedy pomiarowe Modele w fizyce
Pomiary fizyczne Wykład II: Rodzaje pomiarów Wstęp do Fizyki I (B+C) Wykład II Układ jednostek SI Błedy pomiarowe Modele w fizyce Rodzaje pomiarów Zliczanie Przykłady: liczba grzybów w barszczu liczba
Zajęcia wstępne. mgr Kamila Rudź pokój C 116A / C KONSULTACJE. Poniedziałki
Zajęcia wstępne mgr Kamila Rudź pokój C 116A / C 145 KONSULTACJE Poniedziałki 15.00 16.00 Wtorki 11.00 12.00 http://kepler.am.gdynia.pl/~karudz kamilar@am.gdynia.pl Kurtki zostawiamy w szatni. Zakaz wnoszenia
Zajęcia wstępne. mgr Kamila Rudź pokój C 145.
Zajęcia wstępne mgr Kamila Rudź pokój C 145 http://kepler.am.gdynia.pl/~karudz Kurtki zostawiamy w szatni. Zakaz wnoszenia jedzenia i picia. Praca z urządzeniami elektrycznymi: włączamy tylko za zgodą
KONSPEKT LEKCJI MATEMARTKI DLA KLASY 5
KONSPEKT LEKCJI MATEMARTKI DLA KLASY 5 KLASA 5E PROWADZĄCA: Anna Sałyga DZIAŁ PROGRAMOWY: Arytmetyka TEMAT: Dodawanie i odejmowanie liczb mieszanych. CELE: Poziom wiadomości: (kategoria A) uczeń zna algorytm
Pomiar pól wielokątów nieregularnych w terenie.
Pomiar pól wielokątów nieregularnych w terenie. Czas trwania zajęć: 45 minut Kontekst w jakim wprowadzono doświadczenie: Pierwsza część zajęć odbywa się w terenie (boisko szkolne lub inny teren o nieutwardzonej
Temat: WIĄZANIE KOWALENCYJNE /ATOMOWE / JAKO JEDEN ZE SPOSOBÓW ŁĄCZENIA SIĘ ATOMÓW.
Konspekt lekcji chemii w klasie I gimnazjum. Temat: WIĄZANIE KOWALENCYJNE /ATOMOWE / JAKO JEDEN ZE SPOSOBÓW ŁĄCZENIA SIĘ ATOMÓW. Cele operacyjne. Uczeń wie - czym się różni atom od cząsteczki, -jaką rolę
KONSPEKT ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH
KONSPEKT ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH Część organizacyjna: Przedmiot: fizyka Klasa: II technikum poziom rozszerzony Czas trwania: 45 min. Data: Część merytoryczna: Dział programowy: Ruch harmoniczny i fale mechaniczne
KONSPEKT ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH
KONSPEKT ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH Część organizacyjna: Opracowała: grupa 4 ds. korelacji matematyczno-fizycznej Przedmiot: matematyka Klasa: I technikum poziom podstawowy Czas trwania: 45 min. Data: Część merytoryczna
Mgr Sławomir Adamczyk Konspekt lekcji fizyki w klasie I gimnazjum
Mgr Sławomir Adamczyk Konspekt lekcji fizyki w klasie I gimnazjum Temat: Masa a ciężar. Cele poznawcze i kształtujące: Uczeń wie: co to jest ciężar ciała w jaki sposób wyznaczyć ciężar za pomocą siłomierza
Wydział Geoinżynierii Nowy Grodzisk, 8 marca 2006 Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej NAZWA PRZEDMIOTU
UWAGA: strona tytułowa, musi zwierać podane niżej elementy, układ graficzny dowolny Wydział Geoinżynierii Nowy Grodzisk, 8 marca 2006 Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej NAZWA PRZEDMIOTU Sprawozdanie
KONSPEKT LEKCJI. Temat : Uczymy się wędrować i obserwować przyrodę przygotowanie do wycieczki
Beata Cieślewicz KONSPEKT LEKCJI Temat : Uczymy się wędrować i obserwować przyrodę przygotowanie do wycieczki 1. Cele ogólne : 1) Wzbudzanie w dzieciach ciekawości poznawczej 2) Wyrabianie w dzieciach
To jest fizyka 1. Rozkład materiału nauczania (propozycja)
To jest fizyka 1. Rozkład materiału nauczania (propozycja) Kursywą oznaczono treści dodatkowe Temat lekcji Treści nauczania Metody pracy Środki nauczania Uwagi 1 2 3 4 5 Temat 1. Organizacja zajęć na lekcjach
Podstawy niepewności pomiarowych Ćwiczenia
Podstawy niepewności pomiarowych Ćwiczenia 1. Zaokrąglij podane wartości pomiarów i ich niepewności. = (334,567 18,067) m/s = (153 450 000 1 034 000) km = (0,0004278 0,0000556) A = (2,0555 0,2014) s =
Przedmiot i metodologia fizyki
Przedmiot i metodologia fizyki Świat zjawisk fizycznych Oddziaływania fundamentalne i cząstki elementarne Wielkości fizyczne Układy jednostek Modele matematyczne w fizyce 10 30 Świat zjawisk fizycznych
Laboratorium Podstaw Fizyki. Ćwiczenie 100a Wyznaczanie gęstości ciał stałych
Prowadzący: najlepszy Wykonawca: mgr Karolina Paradowska Termin zajęć: - Numer grupy ćwiczeniowej: - Data oddania sprawozdania: - Laboratorium Podstaw Fizyki Ćwiczenie 100a Wyznaczanie gęstości ciał stałych
LABORATORIUM Z FIZYKI
LABORATORIUM Z FIZYKI LABORATORIUM Z FIZYKI I PRACOWNIA FIZYCZNA C w Gliwicach Gliwice, ul. Konarskiego 22, pokoje 52-54 Regulamin pracowni i organizacja zajęć Sprawozdanie (strona tytułowa, karta pomiarowa)
SCENARIUSZ LEKCJI W KLASIE I GIMNAZJUM
Opracowała Elżbieta Tomczak SCENARIUSZ LEKCJI W KLASIE I GIMNAZJUM Motto lekcji: To, co musiałeś odkryć samodzielnie, zostawia w twym umyśle ścieżkę, którą w razie potrzeby możesz pójść jeszcze raz. Georg
Scenariusz lekcji fizyki
Scenariusz lekcji fizyki Temat: BADAMY SIŁĘ CIĘZKOŚCI. JAK SIŁA ZALEŻY OD MASY CIAŁA. I klasa Gimnazjum Towarzystwa Salezjańskiego Studenci prowadzący lekcje: Agnieszka Gościniak i Anna Kimlińska Studenci
PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z FIZYKI DOŚWIADCZALNEJ
PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z FIZYKI DOŚWIADCZALNEJ realizowany w III Liceum Ogólnokształcącym im. św. Jana Kantego w Poznaniu w roku szkolnym 2016/17 Przedmiotowy system oceniania stosowany na zajęciach
Reguły obliczeń chemicznych
Reguły oliczeń chemicznych Zapisywanie wyników pomiarów i oliczeń Ilościowe rezultaty eksperymentów lu oliczeń chemicznych przedstawia się w postaci licz, zapisywanych za pomocą cyfr, czyli umownych znaków
Scenariusz zajęć na hospitację diagnozującą z fizyki kl I gimnazjum,,pomiary wybranych wielkości fizycznych
Scenariusz zajęć na hospitację diagnozującą z fizyki kl I gimnazjum,,pomiary wybranych wielkości fizycznych Temat: Pomiary wybranych wielkości fizycznych Diagnoza: W I semestrze na lekcjach fizyki uczniowie
Cele i problematyka projektu pracy edukacyjnej.
Projekt pracy edukacyjnej Skala. Wstęp. Uczeń przychodzący do szkoły ma pewien zasób własnych doświadczeń w kontaktach z przyrodą i własne wyobrażenie o świecie, w którym żyje. Dziecko poruszając się w
Kuratorium Oświaty w Lublinie ZESTAW ZADAŃ KONKURSOWYCH Z FIZYKI DLA UCZNIÓW GIMNAZJUM ROK SZKOLNY 2014/2015 ETAP OKRĘGOWY
Kuratorium Oświaty w Lublinie ZESTAW ZADAŃ KONKURSOWYCH Z FIZYKI DLA UCZNIÓW GIMNAZJUM ROK SZKOLNY 2014/2015 KOD UCZNIA ETAP OKRĘGOWY Instrukcja dla ucznia 1. Arkusz zawiera 6 zadań. 2. Przed rozpoczęciem
Temat: Odejmowanie w pamięci
Odejmowanie w pamięci scenariusz lekcji matematyki w kl. IV Temat: Odejmowanie w pamięci Klasa: IV szkoły podstawowej Czas realizacji: 45 minut Cel główny: kształcenie umiejętności wykonywania odejmowania
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Scenariusz lekcji Temat: Czym różni się atom od cząsteczki? Teresa Bagińska, Gimnazjum w Nowym Mieście Lub. Przedmiot chemia Klasa pierwsza Czas trwania 45 minut Dział programowy: Wewnętrzna budowa materii.
Temat zajęć: Poznawanie właściwości i zastosowań magnesu. Rodzaj zajęć: lekcja wprowadzająca nowe pojęcia z zakresu oddziaływań (siły magnetyczne)
POZNAJEMY ZJAWISKO MAGNETYZMU Temat zajęć: Poznawanie właściwości i zastosowań magnesu Poziom nauczania: klasa VI Czas trwania zajęć: 2 x po 45 minut Rodzaj zajęć: lekcja wprowadzająca nowe pojęcia z zakresu
Scenariusz lekcji fizyki Temat: OD CZEGO ZALEŻY SIŁA TARCIA?
Scenariusz lekcji fizyki Temat: OD CZEGO ZALEŻY SIŁA TARCIA? I KLASA- Gimnazjum Towarzystwa Salezjańskiego Studenci Uniwersytetu Szczecińskiego prowadzący lekcje fizyki: Sylwia Tillack, Ewelina Świerczewska
Powtórzenie i utrwalenie wiadomości zajęcie zaplanowane na 3 godziny lekcyjne (przyroda + technika) w klasie V szkoły podstawowej
Opracowanie Anna Nowak Blok tematyczny: Człowiek a środowisko Temat: Podstawowe potrzeby życiowe człowieka Powtórzenie i utrwalenie wiadomości zajęcie zaplanowane na 3 godziny lekcyjne (przyroda + technika)
Fizyka 1 Wróbel Wojciech. w poprzednim odcinku
w poprzednim odcinku 1 Nauka - technika 2 Metodologia Problem Hipoteza EKSPERYMENT JAKO NARZĘDZIE WERYFIKACJI 3 Fizyka wielkości fizyczne opisują właściwości obiektów i pozwalają również ilościowo porównać
Przedmiotowy system oceniania z fizyki obowiązujący w Publicznym Gimnazjum w Złotnikach od dnia r.
Przedmiotowy system oceniania z fizyki obowiązujący w Publicznym Gimnazjum w Złotnikach od dnia 01.09.2015r. Celem tego systemu, z którym uczniowie zostali zapoznani na początku roku szkolnego, było głównie
SCENARIUSZ LEKCJI Z FIZYKI DLA KLASY III GIMNAZJUM. Temat lekcji: Co wiemy o drganiach i falach mechanicznych powtórzenie wiadomości.
SCENARIUSZ LEKCJI Z FIZYKI DLA KLASY III GIMNAZJUM Temat lekcji: Co wiemy o drganiach i falach mechanicznych powtórzenie wiadomości. Prowadzący: mgr Iwona Rucińska nauczyciel fizyki, INFORMACJE OGÓLNE
Scenariusz lekcji fizyki
Wiesław Balcerzak Nauczyciel Szkoły Podstawowej im. P. J. Gołaszewskiego z Oddziałami Gimnazjum w Gołyminie Ośrodku Scenariusz lekcji fizyki Temat: Energia. Czas 45 minut Cele ogólne Wprowadzenie pojęcia
Konspekt lekcji z fizyki z zastosowaniem technologii komputerowej. (ścieżka edukacyjna medialna)
Sylwia Rybarczyk esryba@poczta.onet.pl nauczyciel fizyki i matematyki XLIV LO w Łodzi Konspekt lekcji z fizyki z zastosowaniem technologii komputerowej. (ścieżka edukacyjna medialna) Temat: Od jakich wielkości
Sprawozdanie Zajęcia pozalekcyjne dla uczniów klas I III Matematyka jest wszędzie Prowadzący: mgr Elżbieta Wójcik
Bądź twórczy obserwuj, odkrywaj i działaj, Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007 2013 Sprawozdanie
Prawa fizyki wyrażają związki między różnymi wielkościami fizycznymi.
Prawa fizyki i wielkości fizyczne Fizyka (z stgr. φύσις physis "natura") nauka o przyrodzie w najszerszym znaczeniu tego słowa. Prawa fizyki wyrażają związki między różnymi wielkościami fizycznymi. Prawa
MATEMATYKA SZKOŁA PODSTAWOWA TEST CAŁOROCZNY PO KLASIE PIĄTEJ
MATEMATYKA SZKOŁA PODSTAWOWA TEST CAŁOROCZNY PO KLASIE PIĄTEJ Drogi uczniu, przed Tobą test sprawdzający wiadomości i umiejętności matematyczne po klasie V. Rozwiązując zadania dowiesz się, co z matematyki
Karta pracy do doświadczeń
1 Karta pracy do doświadczeń UWAGA: Pola z poleceniami zapisanymi niebieską czcionką i ramkami z przerywaną linią wypełniają uczniowie uczestniczący w zajęciach. A. Temat w formie pytania badawczego lub
Wymagania edukacyjne z fizyki II klasa Akademickie Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego.
Wymagania edukacyjne z fizyki II klasa Akademickie Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego. I. Wymagania programowe 1. Obserwowanie i opisywanie zjawisk fizycznych i astronomicznych. 2. Posługiwanie się metodami
Temat: SZACOWANIE NIEPEWNOŚCI POMIAROWYCH
Temat: SZCOWNIE NIEPEWNOŚCI POMIROWYCH - Jak oszacować niepewność pomiarów bezpośrednich? - Jak oszacować niepewność pomiarów pośrednich? - Jak oszacować niepewność przeciętną i standardową? - Jak zapisywać
DOKŁADNOŚĆ POMIARU DŁUGOŚCI 1
DOKŁADNOŚĆ POMIARU DŁUGOŚCI 1 I. ZAGADNIENIA TEORETYCZNE Niepewności pomiaru standardowa niepewność wyniku pomiaru wielkości mierzonej bezpośrednio i złożona niepewność standardowa. Przedstawianie wyników
1.01 Profil osoby przedsiębiorczej
Być przedsiębiorczym nauka przez praktykę Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego 1.01 Profil osoby przedsiębiorczej Urszula Mentel al. T. Rejtana 16c,
Metryczka. Jolanta Fabjańczuk Szkoła Podstawowa im. Edwarda Szymańskiego w Stoczku ul. Węgrowska Stoczek
Metryczka Jolanta Fabjańczuk Szkoła Podstawowa im. Edwarda Szymańskiego w Stoczku ul. Węgrowska 34 07-104 Stoczek Do napisania tego scenariusza skłonił mnie artykuł p. Agnieszki Demby Matematyka w nauczaniu
PLAN REALIZACJI MATERIAŁU NAUCZANIA FIZYKI W GIMNAZJUM WRAZ Z OKREŚLENIEM WYMAGAŃ EDUKACYJNYCH
PLAN REALIZACJI MATERIAŁU NAUCZANIA FIZYKI W GIMNAZJUM WRAZ Z OKREŚLENIEM WYMAGAŃ EDUKACYJNYCH Krzysztof Horodecki, Artur Ludwikowski, Fizyka 1. Podręcznik dla gimnazjum, Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe
Temat: Programujemy historyjki w języku Scratch tworzymy program i powtarzamy polecenia.
Prowadzący: Dariusz Stefańczyk Szkoła Podstawowa w Kurzeszynie Konspekt lekcji z informatyki w klasie IV Dział programowy: Programowanie. Podstawa programowa 1. Treści nauczania: Rozumienie, analizowanie
02. WYZNACZANIE WARTOŚCI PRZYSPIESZENIA W RUCHU JEDNOSTAJNIE PRZYSPIESZONYM ORAZ PRZYSPIESZENIA ZIEMSKIEGO Z WYKORZYSTANIEM RÓWNI POCHYŁEJ
TABELA INFORMACYJNA Imię i nazwisko autora opracowania wyników: Klasa: Ocena: Numery w dzienniku Imiona i nazwiska pozostałych członków grupy: Data: PRZYGOTOWANIE I UMIEJĘTNOŚCI WEJŚCIOWE: Należy posiadać
P. R. Bevington and D. K. Robinson, Data reduction and error analysis for the physical sciences. McGraw-Hill, Inc., 1992. ISBN 0-07- 911243-9.
Literatura: P. R. Bevington and D. K. Robinson, Data reduction and error analysis for the physical sciences. McGraw-Hill, Inc., 1992. ISBN 0-07- 911243-9. A. Zięba, 2001, Natura rachunku niepewności a
Strategia realizacji spójności pomiarów chemicznych w laboratorium analitycznym
Slide 1 Uniwersytet Warszawski Wydział Chemii Centrum Nauk Biologiczno- Chemicznych Strategia realizacji spójności pomiarów chemicznych w laboratorium analitycznym Ewa Bulska ebulska@chem.uw.edu.pl Slide
Czym jest Fizyka? Podstawowa nauka przyrodnicza badanie fundamentalnych i uniwersalnych właściwości materii oraz zjawisk w przyrodzie gr. physis - prz
FIZYKA 1 Czym jest fizyka jako nauka? Fizyka i technika Wielkości fizyczne skalarne, wektorowe, tensorowe operacje na wektorach Pomiar i jednostki fizyczne Prawa i zasady fizyki Czym jest Fizyka? Podstawowa
3.10 Rynek ubezpieczeń
Być przedsiębiorczym nauka przez praktykę Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego 3.10 Rynek ubezpieczeń Katarzyna Sowa al. T. Rejtana 16c, 35-959 Rzeszów
WYMAGANIA EDUKACYJNE Z FIZYKI
WYMAGANIA EDUKACYJNE Z FIZYKI Gimnazjum WYMAGANIA PODSTAWOWE ( OCENA dopuszczająca, dostateczna) Uczeń : Zna i prawidłowo posługuje się symbolami wielkości fizycznych Zna jednostki wielkości fizycznych
Zmierzyłem i co dalej? O opracowaniu pomiarów i analizie niepewności słów kilka
Zmierzyłem i co dalej? O opracowaniu pomiarów i analizie niepewności słów kilka Jakub S. Prauzner-Bechcicki Grupa: Chemia A Kraków, dn. 7 marca 2018 r. Plan wykładu Rozważania wstępne Prezentacja wyników
OCENIANIE KSZTAŁTUJĄCE NA LEKCJI MATEMATYKI. Scenariusz lekcji proponowany przez Jolantę Strzałkowską nauczyciela matematyki w Gimnazjum nr 1 w Kole
OCENIANIE KSZTAŁTUJĄCE NA LEKCJI MATEMATYKI Scenariusz lekcji proponowany przez Jolantę Strzałkowską nauczyciela matematyki w Gimnazjum nr 1 w Kole Lekcja: matematyka Gimnazjum kl. II Temat: Liczby bardzo
Scenariusz lekcji matematyki w kl. IV
Scenariusz lekcji matematyki w kl. IV TEMAT LEKCJI: Okrąg i koło. Treści nauczania z podstawy programowej : Wielokąty, koła, okręgi. Uczeń wskazuje na rysunku, a także rysuje cięciwę, średnicę, promień
FIZYKA KLASA 7 Rozkład materiału dla klasy 7 szkoły podstawowej (2 godz. w cyklu nauczania)
FIZYKA KLASA 7 Rozkład materiału dla klasy 7 szkoły podstawowej (2 godz. w cyklu nauczania) Temat Proponowana liczba godzin POMIARY I RUCH 12 Wymagania szczegółowe, przekrojowe i doświadczalne z podstawy
PREZENTACJA MULTIMEDIALNA
PREZENTACJA MULTIMEDIALNA i n ż. M a g d a l e n a P i ę t k a P. W I E D Z Y & P. E D U K A C Y J N E Strona 1 i n ż. M a g d a l e n a P i ę t k a P. W I E D Z Y & P. E D U K A C Y J N E Strona 2 i n