Zestaw scenariuszy. Scenariusz integralnej jednostki tematycznej klasa III

Podobne dokumenty
Gra w kolory program nauczania edukacji wczesnoszkolnej

Cele nauczania: a)poznawcze: Cele ogólne kształcenia: -uczeń umie odejmować ułamki dziesiętne. Aktywności matematyczne:

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej. Gra w kolory program nauczania edukacji wczesnoszkolnej

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

25. NIE TYLKO WORECZKI CZYLI O ROZUMIENIU SYSTEMU DZIESIĘTNEGO, CZ. I

Scenariusz lekcji matematyki w klasie 3 a z zastosowaniem niektórych elementów OK.

Matematyka Fragmenty programu nauczania dla szkoły podstawowej klasy 4

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

Scenariusz zajęć Edukacja matematyczna Czas realizacji zajęć : 45 min

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę działam - idę w świat

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

KONSPEKT MATEMATYKA. Temat lekcji: Rozwiązujemy zadania tekstowe wykorzystując dodawanie i odejmowanie ułamków dziesiętnych.

Zestaw scenariuszy. Scenariusz integralnej jednostki tematycznej

Wyruszamy w fantastyczną podróż

Wyniki procentowe poszczególnych uczniów

I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę III, edukacja matematyczna

Działania na ułamkach zwykłych powtórzenie wiadomości

Scenariusz zajęć integralnych Dzień aktywności klasa III a

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz lekcji matematyki w klasie V. Temat: Przykłady potęg o wykładniku naturalnym - (2 godziny).

Metryczka Justyna Płonka Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego w Kozach

Autor: Małgorzata Urbańska. Temat lekcji: Zadania matematyczne nie z tej planety.

Temat: Odejmowanie w pamięci

Metody i techniki nauczania: ćwiczenia praktyczne, zabawa ruchowa, gra dydaktyczna

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie. Uczeń :

33. NIE TYLKO WORECZKI CZYLI O ROZUMIENIU SYSTEMU DZIESIĘTNEGO, CZ. I

SCENARIUSZ LEKCJI. - pracować w sposób wytrwały i samodzielny, - pracować zgodnie z pozytywnymi postawami etycznymi, - dobrze organizować pracę,

UMIEJĘTNOŚCI TRZECIOKLASISTÓW OBUT 2013, TIMSS, PIRLS

SCENARIUSZ LEKCJI. międzyprzedmiotowa lekcja nawiązuje do treści przyrodniczych.

DOMINO MATEMATYCZNE PRZEZNACZENIE dla dzieci na zajęcia pozalekcyjne indywidualne i grupowe 1. DOMI dopełnianie do klocków, 56 zadań

SPRAWOZDANIE Z ZAJĘĆ WYRÓWNAWCZYCH Z MATEMATYKI DLA KLAS IV-VII

Ad maiora natus sum III nr projektu RPO /15

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

PROGRAM ZAJĘĆ WYRÓWNAWCZYCH Z MATEMATYKI DLA UCZNIÓW KLASY IV. Realizowanych w ramach projektu: SZKOŁA DLA KAŻDEGO

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Rozkład łatwości zadań

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1 GIMNAZJUM

Opracowanie: mgr Joanna Jakubiak-Karolak mgr Ewa Niedźwiedzka. Strona 1 z 14

Klasa Klasa 4. Raport dla ucznia nr 1. Wynik procentowy poszczególnych zadań dla ucznia nr 1

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie. Uczeń :

SCENARIUSZ LEKCJI. Streszczenie. Czas realizacji. Podstawa programowa

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę - działam - idę w świat

Zestaw scenariuszy. Scenariusz integralnej jednostki tematycznej klasa III

LEKCJA OTWARTA Z MATEMATYKI. Temat lekcji: Pole powierzchni prostopadłościanu i sześcianu.

Tytuł. Autor. Dział. Innowacyjne cele edukacyjne. Czas. Przebieg. Etap 1 - wprowadzenie. Etap 2 - algorytm 3. Sztuka szybkiego liczenia Cz.

12. ILE TO KOSZTUJE CZYLI OD ZAGADKI DO ZADANIA TEKSTOWEGO, CZ. I

Dodawanie ułamków dziesiętnych

16. CO TU PASUJE CZYLI O DOSTRZEGANIU ZWIĄZKÓW, PODOBIEŃSTW I RÓŻNIC, CZ. II

SCENARIUSZE ZAJĘĆ KLASA 1 DIDASKO Ewa Kapczyńska, Krystyna Tomecka

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Odkrywam siebie i uczę się poznawać świat Temat: Inni, a jednak tacy sami

34. NIE TYLKO WORECZKI CZYLI O ROZUMIENIU SYSTEMU DZIESIĘTNEGO, CZ. II

1.1a- uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji; 1.1b- tworzy kilkuzdaniowe wypowiedzi w formie ustnej;

Rachunki trudne i nudne? Nie muszą, mogą być ciekawe!

KĄTY. Cele operacyjne. Metody nauczania. Materiały. Czas trwania. Struktura i opis lekcji

SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

SCENARIUSZE ZAJĘĆ DO KLASY II realizowane w ciągu pięciu dni. OPRACOWAŁA: BOŻENA GŁÓWCZYK

Scenariusz zajęć nr 6

Program zajęć wyrównawczych z zakresu edukacji polonistycznej i matematycznej w kształceniu zintegrowanym klasa III B

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Wyniki procentowe poszczególnych uczniów

Klasa I, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Jesteśmy grupą. Temat: Dzień Taty

W przyszłość bez barier

Klasa I, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Tydzień żartów i zagadek Temat: Prima aprilis

KONSPEKT ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

Dodawanie ułamków o jednakowych mianownikach

Matematyka. Opis arkusza zadań. Zestaw M1.

KONSPEKT ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

Roboty grają w karty

Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum

SCENARIUSZ LEKCJI. Autorzy scenariusza: Krzysztof Sauter (informatyka), Marzena Wierzchowska (matematyka)

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Samorządni Temat: Wybieramy samorząd klasowy SCENARIUSZ Z WYKORZYSTANIEM METODY PROJEKTU

Wymagania Edukacyjne w Szkole Podstawowej nr 4. im. Marii Dąbrowskiej w Kaliszu. Matematyka. Przedmiotem oceniania są:

DZIAŁ 1. Liczby naturalne

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: JACY JESTEŚMY. Scenariusz nr 7

MAJ klasa 2 MATEMATYKA. Temat: Jak dodajemy? Jak odejmujemy?

LUTY klasa 2 MATEMATYKA

KONSPEKT LEKCJI MATEMARTKI DLA KLASY 5

Scenariusz zajęć nr 8

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę-działam-idę w świat

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę -działam-idę w świat

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

Scenariusz lekcji matematyki Równania pierwszego stopnia z jedną niewiadomą w zadaniach.

Środki dydaktyczne Zestaw zadań/pytań z działu Mnożenie i dzielenie ułamków zwykłych. Każde pytanie znajduje się na osobnej karteczce.

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: oblicza wartości liczbowe wyrażeń algebraicznych mnoży jednomiany.

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

7. ILE TO KOSZTUJE CZYLI OD ZAGADKI DO ZADANIA TEKSTOWEGO, CZ. I

Wyniki procentowe poszczególnych uczniów

PRZEZNACZENIE dla dzieci na zajęcia pozalekcyjne indywidualne i grupowe

Program koła matematycznego,, Zabawy z matematyką. Realizowanego w Przedszkolu Miejskim z Oddziałem Żłobkowym w Wolinie.

Klasa I, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Wyprawy z rodzicami. Temat: Dzień Mamy

Klasa I, edukacja przyrodnicza, krąg tematyczny Pory roku: zima. Temat: Miesiące

Raport z analizy badania diagnozującego uczniów klas czwartych

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Zgoda buduje, niezgoda rujnuje Temat: Każdy z nas jest ważny

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę - działam - idę w świat. Temat lekcji: Pomagamy dzieciom z Bullerbyn piec pierniki.

Rozkład wyników ogólnopolskich

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Małgorzata Prusak Kraków Scenariusz zajęć całodziennych. Kształcenie zintegrowane kl.i

Transkrypt:

Scenariusz integralnej jednostki tematycznej klasa III Temat bloku: Kolejny w planie wynikowym zależy od realizowanej edukacji matematycznej Temat dnia: Kolejny w planie wynikowym zależy od realizowanej edukacji matematycznej Tematy poszczególnych edukacji realizowanych w danym dniu: 1. Matematyczna: doskonalenie umiejętności rachunkowych dodawanie w zakresie 50. Zapisy podstawy programowej treści * : 1. Edukacja matematyczna: 3) zapisuje cyframi i odczytuje liczby w zakresie 100; rozumie dziesiątkowy system pozycyjny 5) dodaje i odejmuje liczby w zakresie 100 (bez algorytmów działań pisemnych) 8) rozwiązuje proste zadania tekstowe Cele zajęć: Zestaw scenariuszy U c z e ń: uważnie słucha korzysta z przekazywanych informacji pisze liczby ze słuchu oraz przepisuje z druku w zakresie 50 doskonali umiejętność dodawania w pamięci liczb w zakresie 50 podaje propozycje rozwiązania zadania tekstowego, podaje wynik, podaje odpowiedź Kształcone postawy: odpowiedzialność wytrwałość Rozwijane umiejętności ponadprzedmiotowe: myślenie matematyczne umiejętność prowadzenia elementarnych rozumowań matematycznych Metody: nauczania praktycznego (rozwijanie umiejętności, ćwiczenie wg T. Nowackiego) aktywizująca ( Sprawdzam!, aut. J. Pytlik, zał. 1.) Formy: zbiorowa indywidualna Środki dydaktyczne: kartoniki z liczbami 0 9 po dwa dla każdego ucznia, karta gry Lotto, fasolka / kartoniki do zasłaniania, kartoniki z działaniami, kartki / pulpity / woreczki + mazak suchościeralny, nalepki rysunek dla ucznia, klej, zadanie tekstowe (wyświetlone na tablicy

multimedialnej), kubki jednorazowe ok. 50 sztuk z zapisanymi na denku działaniami w zakresie 50. Czas zajęć: 3 godz. * Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 31 maja 2014 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół. Załącznik nr 2, s. 10. Przebieg zajęć: Uwaga: nauczyciel sam wyznacza przerwy stosownie do potrzeb dzieci Czynności nauczyciela 1. Powitanie uczniów i czynności organizacyjne 2. Rozgrywki drużynowe czas zacząć Nauczyciel czuwa nad prawidłowym przebiegiem pracy, wskazuje ewentualne błędy w pracach uczniów, udziela wskazówek uczniom wg potrzeb. Nauczyciel podsumowuje i ocenia wysiłek uczniów. 3. Czynności końcowe. Czynności ucznia Powitanie na dywanie, zabawa matematyczna: Jaką jesteś liczbą? uczniowie wybierają po dwie liczby i układają dowolnie liczby dwucyfrowe, następnie odpowiadają na pytania nauczyciela. Rozgrywki parami w Lotto. Budujemy wieżę uczniowie kolejno (w parach) wybierają kubki z działaniami, których wynik jest liczba parzystą i budują z nich wieżę. Wygrywa para, która prawidłowo ustali wynik działania na kubku i wybuduje najwyższą wieżę. Podział na grupy czteroosobowe. Uczniowie pracują metodą Sprawdzam! (praca grupowa). Uczniowie rozwiązują zadanie tekstowe, podają możliwe sposoby rozwiązania. Nanoszenie wyników na wspólną kartę pracy. Porównywanie wyników. Dokonują samooceny pracy. Podsumowanie zajęć. Porządkowanie sali. Uwagi/środki dydaktyczne Kartoniki z liczbami od 0 do 9 po dwie dla ucznia (zał. 2.). Karty do gry w lotto po jednej na parę, Kubeczki jednorazowe z zapisanymi na denku działaniami w zakresie 50, Załącznik 1., nalepki (zał. 3.. zał. 4.).

Załącznik 1. Metoda Sprawdzam!, oprac. Jolanta Pytlik Uczniowie podzieleni na grupy czteroosobowe pracują przy ławkach ustawionych w sposób: U 1 U 3 Stos kartoników U 2 U 4 Nauczyciel przygotowuje taki sam zestaw kartoników dla wszystkich grup (do wielokrotnego użycia), np.: 15 + 5 = 17 + 9 = 10 + 14 = 34 + 7 = 32 + 18 = Przykładowa karta wyników: Grupa 1 Zad.1 Zad.2 Zad.3 Tu grupa wpisuje wynik Równie dobrze uczniowie mogą zapisywać kolejne wyniki, kolejno oddzielając je przecinkiem: 20, 26 Przygotowane kartoniki kładziemy na środku grzbietem do góry. Wszyscy uczniowie mają kartki/pulpity suchościeralne/worki nylonowe nałożone na tekturową podstawkę dla wygody i tempa pracy oraz ołówek (do kartki) lub mazaki suchościeralne i ściereczki. Uczeń pierwszy podnosi jeden kartonik i pokazuje go wszystkim w grupie. Odkłada na bok, aby wszyscy widzieli. Wszyscy uczniowie (w grupie) zapisują działanie na swoich kartkach/pulpitach/woreczki itp. i obliczają wynik. Uczeń pierwszy również oblicza, patrzy czy wszyscy koledzy w grupie już obliczyli, wtedy mówi: Sprawdzam!, na ten znak wszyscy pokazują swoje działania oraz obliczony wynik. Jeśli wszyscy mają taki sam wynik, tenże uczeń zapisuje na karcie odpowiedzi swojej grupy. Jeśli wyniki nie są takie same, grupa przelicza jeszcze raz, szukają błędu na karcie wyników może być tylko jeden wynik!

Uczeń pierwszy pełni rolę kapitana drużyny przez całą rundę, odsłaniając kolejne kartoniki i zapisując wyniki na kartę odpowiedzi. Członkowie grupy obliczają samodzielnie, nie rozmawiają podczas indywidualnych obliczeń, dopiero kiedy wyniki są różne, następuje dyskusja. Po zakończeniu rundy kapitanowie oddają karty odpowiedzi nauczycielowi. Nazwa metody Cel Zaangażowanie uczniów Sprawdzam! sprawdzanie wiedzy uczniów z różnych dziedzin, tu: matematyka. zaangażowani wszyscy uczniowie w tym samym czasie. Potrzebne materiały kartoniki z zadaniami, karta odpowiedzi. Czas trwania 10 minut. Załącznik 2. Gra w Lotto przykładowa karta Gra polega na nazywaniu kolejnych liczb przez nauczyciela lub ucznia wskazanego przez nauczyciela kolejne liczby losuje się z kubka/woreczka (tu: w woreczku/kubku znajdują się liczby w zakresie 1 50). Uczniowie zasłaniają karteczkami liczby, które znajdują się na ich karcie. Wygrywa uczeń, który pierwszy zasłoni wszystkie liczby. Oto rozgrywka w zakresie liczb 0 50 Objaśnienie: w kolumnach znajdują się liczby w przedziale: 50 59 40 49 30 39 20 29 10 19 1 9 52 34 23 6 44 11 59 35 27 8 Nauczyciel lub uczeń nazywa wylosowane liczby w zakresie 0 50, uczniowie patrzą na swoje karty i zasłaniają czystymi kartonikami/żetonami/fasolką itp. kwadracik z wylosowaną liczbą. Uczeń, który jako pierwszy zasłonił wszystkie swoje liczby, podnosi rękę. Następuję publiczne sprawdzanie czy zadanie jest poprawnie wykonane. Jeśli tak uczeń wygrał tę rozgrywkę. Powyżej znajduje się przykładowa karta, nauczyciel tworzy takie karty (kilka rodzajów) z zakresu liczb, jaki aktualnie opanowali uczniowie: 10 liczb w trzech rzędach.

Załącznik 3. Zadanie tekstowe Do sklepu Jacek i Agatka przyszła dostawa nowych gier planszowych dla dzieci: trzy paczki z grą Jaślino po 10 w każdej paczce, trzy gry Ele mele dudki oraz dwie paczki z grą Trzy po trzy po 5 gier w paczce. Oblicz, ile gier było w dostawie? Uczniowie rozwiązują zadanie dowolnym sposobem! Załącznik 4. Nalepki dla każdego ucznia po poprawnym wykonaniu zadania: Uczeń otrzymuje kolejne części, które składa w całość i przykleja do zeszytu/na kartkę. Za: [http://pl.dreamstime.com/] Uwaga: rysunek dowolny związany z grą planszową dla dzieci, podzielony na odpowiednią liczbę części uczeń samodzielnie wybiera sobie z koperty część za dobre rozwiązanie zadania.