SCENARIUSZ ZAJĘĆ. Opracowała: Małgorzata Parzybut nauczycielka matematyki w Publicznej Szkole Podstawowej w Naramicach



Podobne dokumenty
Konspekt lekcji Klasa 5 Temat: Uwalniamy królewnę w Ułamkowie utrwalenie wiadomości o ułamkach zwykłych.

SCENARIUSZ LEKCJI. o ułamkach zwykłych cz Integracja:

Zadania utrwalające poznane wiadomości o ułamkach zwykłych

SCENARIUSZ LEKCJI. Cel ogólny: Utrwalenie wiadomości i umiejętności dotyczących ułamków dziesiętnych.

Dodawanie ułamków zwykłych lekcja w kl.ivb mgr Sylwia Naliwko nauczyciel matematyki w Zespole Szkół im.ks. Jerzego Popiełuszki w Juchnowcu Górnym

HOSPITACJA DIAGNOZUJĄCA

SCENARIUSZ LEKCJI 3. Ułamkowy as - powtórzenie wiadomo ci o ułamkach zwykłych cz.1.

KONSPEKT LEKCJI MATEMARTKI DLA KLASY 5

POMIAR DYDAKTYCZNY Z MATEMATYKI

SCENARIUSZ LEKCJI. 3. Temat lekcji Ułamek jako część całości.

Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy I gimnazjum z wykorzystaniem programu edurom Matematyka G1

Ułamki zwykłe. mgr Janusz Trzepizur

Scenariusz lekcji matematyki w kl. V.

Rozszerzanie i skracanie ułamków dziesiętnych

Scenariusz lekcji matematyki w klasie 3 a z zastosowaniem niektórych elementów OK.

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE IV

PUBLIKACJA PODSUMOWUJACA ZAJĘCIA DODATKOWE Z MATEMATYKI. realizowane w ramach projektu Stąd do przyszłości. nr. POKL

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z MATEMATYKI w Zespole Szkół nr 6

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

PROJEKT MISJA PRZYRODA ZIELONE SZKOŁY W PARKACH NARODOWYCH

Działania na ułamkach zwykłych powtórzenie wiadomości

Cele nauczania: a)poznawcze: Cele ogólne kształcenia: -uczeń umie odejmować ułamki dziesiętne. Aktywności matematyczne:

Dodawanie ułamków o jednakowych mianownikach

Konspekt. do lekcji matematyki w kl. I gimnazjalnej dział Figury na płaszczyźnie

SCENARIUSZ LEKCJI. 3. Temat lekcji Obliczanie drogi, prędkości i czasu w ruchu jednostajnym.

Środki dydaktyczne Zestaw zadań/pytań z działu Mnożenie i dzielenie ułamków zwykłych. Każde pytanie znajduje się na osobnej karteczce.

KRYTERIA I ZASADY OCENIANIA Z MATEMATYKI. zgodne z Wewnątrzszkolnymi Zasadami Oceniania w Zespole Szkół przy ul. Grunwaldzkiej 9 w Łowiczu.

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE V.

a) Przypomnienie wiadomości o ułamkach zwykłych. licznik

STANDARDY WYMAGAŃ W ZAKRESIE WIEDZY MATEMATYCZNEJ UCZNIA KLASY IV W ROZBICIU NA OCENY

ARKUSZ HOSPITACJI DIAGNOZUJĄCEJ

KRYTERIA OCENIANIA Z MATEMATYKI

KONSPEKT DO LEKCJI MATEMATYKI W KL.V. TEMAT: Pole i obwód prostokąta w zadaniach praktycznych.

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1

KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI DLA KLASY V SZKOŁY PODSTAWOWEJ. Temat: Wyznaczanie liczb pierwszych metodą sita Eratostenesa.

PROGRAM ZAJĘCIA WYRÓWNAWCZE Z MATEMATYKI

Scenariusz lekcji matematyki w kl. IV szkoły podstawowej.

Scenariusz lekcji matematyki Równania pierwszego stopnia z jedną niewiadomą w zadaniach.

SCENARIUSZ LEKCJI. Nazwa. Nazwa szkoły. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień Temat: Dojrzewanie to czas wielkich przemian.

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

PROJEKT MISJA PRZYRODA ZIELONE SZKOŁY W PARKACH NARODOWYCH

Temat: A wszystko zaczęło się od..., czyli o stworzeniu świata.

PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

PROJEKT MISJA PRZYRODA ZIELONE SZKOŁY W PARKACH NARODOWYCH

I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę III, edukacja matematyczna

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z FIZYKI W GIMNAZJUM NR 1 IM. Z. IMBIEROWICZA W SŁUBICACH

Przedmiotowe zasady Oceniania z Biologii

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ

Zamiana ułamków na procenty oraz procentów na ułamki

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

Scenariusz lekcji matematyki w klasie 5 przeprowadzonej dnia r. w Szkole Podstawowej im. Papieża Jana Pawła II w Bełżcu

Scenariusz zajęć integralnych Dzień aktywności klasa III a

Dydaktyka matematyki (II etap edukacyjny) II rok matematyki Semestr letni 2016/2017 Ćwiczenia nr 7

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z MATEMATYKI W KLASIE 4

Scenariusz lekcyjny Obliczanie pierwiastków dowolnego stopnia i stosowanie praw działań na pierwiastkach. Scenariusz lekcyjny

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZEDMIOTU WIEDZA O SPOŁECZEŃSTWIE

KONSPEKT LEKCJI OTWARTEJ Z MATEMATYKI

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z MATEMATYKI. Zarządzenia i akty prawne dotyczące oceniania

SPRAWOZDANIE Z ZAJĘĆ WYRÓWNAWCZYCH Z MATEMATYKI DLA KLAS IV-VII

KĄTY. Cele operacyjne. Metody nauczania. Materiały. Czas trwania. Struktura i opis lekcji

Załącznik 1. Załącznik 2.

Scenariusz zajęć do Nauczania Zintegrowanego w kl. II.

Zespół Szkół im. Polskich Noblistów w Nowym Folwarku

Dydaktyka matematyki (II etap edukacyjny) II rok matematyki Semestr letni 2018/2019 Ćwiczenia nr 7

Scenariusz lekcji. Opracował: Paweł Słaby

Przedmiotowe ocenianie z matematyki

UŁAMKI ZWYKŁE I DZIAŁANIA NA UŁAMKACH ZWYKŁYCH W KLASIE V SZKOŁY PODSTAWOWEJ

KONSPEKT MATEMATYKA. Temat lekcji: Rozwiązujemy zadania tekstowe wykorzystując dodawanie i odejmowanie ułamków dziesiętnych.

projektu na wiedzę, umiejętności i postawy uczniów. Ankietę wypełniły 52 osoby: 27 dziewcząt i 25 chłopców.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z MATEMATYKI DLA KLAS IV VI

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO- WYRÓWNAWCZYCH Z MATEMATYKI DLA KLASY VI

Metoda : Forma pracy : praca z całą klasą, praca w grupach. Materiały i środki dydaktyczne : zestawy zadań do pracy w grupach, karty pracy ucznia

SCENARIUSZ ZAJĘĆ SPOŁECZNYCH GRUPA XXIV

Procenty w życiu codziennym

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE VI JAKA JEST LICZBA MEGGI?

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie. Uczeń :

ARKUSZ HOSPITACJI DIAGNOZUJĄCEJ

RAPORT Z EWALUACJI WEWNĘTRZNEJ W OBSZARZE IV: Zarządzanie szkołą lub placówką

DZIAŁ 1. Liczby naturalne i ułamki

Liliana Komorowska Gimnazjum Publiczne w Taczanowie Drugim. Porównywanie liczb wymiernych Scenariusz lekcji dla klasy I gimnazjum

RAPORT Z EWALUACJI WEWNĘTRZNEJ PRZEPROWADZONEJ W ZESPOLE SZKOLNO PRZEDSZKOLNYM W NOWEJ WSI EŁCKIEJ W ROKU SZKOLNYM 2012/2013

HOSPITACJA DIAGNOZUJĄCA

Scenariusz lekcji z języka polskiego w klasie piątej. Temat: Podział liczebników ze względu na ich budowę i znaczenie.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z MATEMATYKI W GIMNAZJUM

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę działam-idę w świat

GRUPA A UŁAMKI ZWYKŁE KLASA V

Moja wakacyjna przygoda

Scenariusz zajęć nr 5

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCYM. Powtórzenie i utrwalenie wiadomości dotyczących geometrii figur płaskich.

Program zajęć wyrównawczych z matematyki dla grupy 4.2. Metoda projektu w nauczaniu matematyki. zajęcia pozalekcyjne realizowane w ramach projektu

WEWNĄTRZSZKOLNE ZASADY OCENIANIA ZAJĘCIA KOMPUTEROWE KLASY IV-VI. Opracowała: mgr Anna Kozłowska. 1. Kontrola i ocena osiągnięć uczniów

1. W jakim stopniu warsztaty spełniły Pani/Pana oczekiwania dotyczące poznania założeń programu Twórczo odkrywam świat?

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

Mnożenie ułamków zwykłych przez liczby naturalne

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z WIEDZY O SPOŁECZEŃSTWIE W GIMNAZJUM NR 1 IM. HM.Z. IMBIEROWICZA W SŁUBICACH

Dodawanie ułamków dziesiętnych

Scenariusz lekcji z matematyki dla II klasy gimnazjum. Temat: Obliczanie pola powierzchni i objętości graniastosłupów oraz ostrosłupów.

Krzyżówka na lekcji o logarytmie liczby dodatniej i nie tylko

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

Transkrypt:

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Opracowała: Małgorzata Parzybut nauczycielka matematyki w Publicznej Szkole Podstawowej w Naramicach Temat: Uwalniamy królewnę w Ułamkowie utrwalenie wiadomości o ułamkach zwykłych. Klasa V Czas trwania zajęć: 2 godziny lekcyjne Cel główny: utrwalenie wiadomości o ułamkach zwykłych Cele operacyjne (szczegółowe): Uczeń umie wykonywać 4 działania na ułamkach zwykłych wyłączać całości z ułamków niewłaściwych skracać i rozszerzać ułamki sprowadzać ułamki do wspólnego mianownika porządkować ułamki czytać polecenia ze zrozumieniem zorganizować pracę w grupie współpracować w grupie dokonywać samooceny Metoda pracy: problemowa Formy pracy: grupowa, indywidualna Środki dydaktyczne: tekst baśni koperty (klucze) zawierające kolejne działania (polecenia), wskazówki lub nagrody karteczki do udzielania odpowiedzi medale kartki do rozwiązywania zadań (brudnopisy) przybory do pisania Zasady kształcenia: stopniowania trudności systematyczność trwałość efektywność 1

Czynności przedlekcyjne nauczyciela: Nauczyciel przygotowuje tyle zestawów kopert, na ile grup podzielona będzie klasa. W każdym zestawie znajdują się koperty oznaczone numerami: 1, 1 B, 2, 2 B, 3, 3 B, 4, 4 B, 5, 5 B, 6. Oprócz tego nauczyciel musi przygotować pewną ilość kopert oznaczonych numerami: 7, 7 B i 8. Ilość tych kopert zależy od poziomu klasy, bowiem przeznaczone są dla tych uczniów, którzy podejmą próbę rozwiązania zadania na ocenę celującą. Jeśli klasa jest zdolna i możemy założyć, że wszyscy uczniowie dadzą radę się zmierzyć z zadaniem na szóstkę, trzeba przygotować tyle kopert z numerami 7, 7 B i 8, ilu uczniów liczy klasa. Należy porozcinać cały tekst bajki z zadaniami (zał. 1) na ponumerowane części, które wkładamy do tak samo ponumerowanych kopert. Tekstu zaczynającego się od słów: Dawno, dawno... wraz z rysunkiem zamku nie wkładamy do koperty. Do kopert oznaczonych numerami: 1 B, 2 B, 3 B, 4 B, 5 B i 7 B wkładamy wierszyki (rozcinamy tekst z zał. 2 na ponumerowane części) zgodnie z ich numeracją. (Literka B na kopercie lub jej brak ma ułatwić pracę nauczycielowi, który nie może się pomylić, podając uczniom numery kolejnych zadań). Do kopert oznaczonych numerem 6 należy włożyć tyle medali, ilu uczniów jest w grupie. Medale należy wcześniej przygotować w domu. Do kopert oznaczonych numerem 8 należy włożyć oprócz tekstu: 8. Nagroda dodatkowa 6 wierszyk oznaczony numerem 8. 2

ETAPY LEKCJI ZAANGA- ŻOWANIE BADANIE PRZE- KSZTAŁ- CANIE PRZEBIEG LEKCJI Nauczyciel wyjaśnia temat lekcji, podaje cel lekcji. Uczniowie dzielą się na grupy, dokonują podziału zadań w grupie. Każda grupa otrzymuje tekst bajki o Ułamkowie; jeden z uczniów go odczytuje. Nauczyciel wyjaśnia, że od tej pory każda grupa będzie otrzymywała kolejne zadania w kopertach (numer zadania zgadza się z numerem na kopercie). Do każdego zadania grupa może otrzymać dwa rodzaje kopert - jeśli poprzednie zadanie rozwiązała prawidłowo, otrzymuje kopertę z tekstem następnego zadania; jeśli odpowiedź była błędna, otrzymuje w kopercie wskazówkę, co robić dalej (wierszyk). Odpowiedzi (błędne lub poprawne) przynoszą nauczycielowi na karteczkach wybrani przez grupę uczniowie. Aby ułatwić sobie pracę, nauczyciel może poprosić, by uczniowie pisali na kartkach numer zadania i odpowiedź. Uczniowie pracują intensywnie (w grupach) nad rozwiązaniem poszczególnych zadań. Prawidłowe rozwiązanie sprawdzają, otwierając koperty klucze. Uczniowie po zapoznaniu się z zawartością koperty nr 6 podejmują (indywidualnie) decyzję dotyczącą rozwiązywania zadania na ocenę celującą. Nauczyciel obserwuje pracę uczniów, wyjaśnia wątpliwości, sprawdza przynoszone przez uczniów na karteczkach odpowiedzi, podaje odpowiednie koperty klucze. UMIEJĘTNOŚCI KLUCZOWE komunikacja: nauczyciel uczeń organizacja pracy w grupie komunikacja: nauczyciel uczeń komunikacja: uczeń uczeń, uczeń nauczyciel twórcze rozwiązywanie problemów współpraca w grupie organizacja pracy podejmowanie decyzji (w zad. 6) 3

PREZEN- TACJA Wytypowane przez grupy osoby przedstawiają wyniki pracy grup: podają prawidłowe odpowiedzi, odczytują wierszyki wskazówki. REFLEKSJA Samoocena uczniów dotycząca ich udziału w pracy grupy, organizacji pracy i ich wpływu na końcowy rezultat, metod wykorzystywanych w czasie rozwiązywania zadań. Nawiązanie do treści wierszyka z koperty numer 8. Wypełnianie ankiety ewaluacyjnej. komunikacja: uczeń nauczyciel wypełnianie powierzonej roli sprawozdawcy komunikacja: uczeń nauczyciel, nauczyciel uczeń ocena własnej pracy Załączniki: - załącznik 1 (tekst bajki wraz z zadaniami) - załącznik 2 (wierszyki) - załącznik 3 (poprawne odpowiedzi do zadań dla nauczyciela) - ankieta ewaluacyjna dla ucznia 4

ANKIETA DLA UCZNIA EWALUACJA LEKCJI Opracowała: Małgorzata Parzybut nauczycielka matematyki w Publicznej Szkole Podstawowej w Naramicach Podkreśl właściwą odpowiedź. 1. Czy lekcja była ciekawa? a) tak b) przeciętnie c) nie 2. Czy polecenia były dla Ciebie zrozumiałe? a) nie b) tak c) częściowo 3. Jak układała się Twoja współpraca z grupą? a) bardzo dobrze b) źle c) dobrze 4. Czy lekcja pomogła Ci utrwalić wiadomości o ułamkach? a) nie b) tak c) nie wiem 5. Czy chciałbyś w przyszłości uczestniczyć w podobnych zajęciach? a) jest mi to obojętne b) tak c) nie Dziękuję.

załącznik 1 Dawno, dawno temu w przepięknej krainie zwanej Ułamkowo żyła mądra i śliczna królewna Kreska Ułamkowa. Niestety, zły czarodziej uwięził ją w głębi starego zamczyska. Od tej pory zapanował straszny chaos w Ułamkowie. Król Licznik obiecał nagrodę za uwolnienie królewny. Tę nagrodę możecie otrzymać Wy, jeśli spełnicie kilka warunków. 1. Aby wejść do zamczyska, musicie znaleźć szyfr do bramy. W tym celu należy nacisnąć na wszystkie ułamki równe liczbie 5 (położonej w środku szyfru). Ile jest takich ułamków? 2. Jesteście już w zamku. Żeby przejść przez pierwszą salę, musicie odnaleźć liczby, które ukryły się pod literami A, B, C, D. 1 3 27 20 + C 1 = = = 2 A B 18 = D 9 A= B= C= D= 1

3. Jesteście już w Wielkiej Sali. Na posadzce znajduje się gwiazda o pięciu ramionach skierowanych w stronę pięciorga drzwi. Tylko przez jedne drzwi można przejść bezpiecznie, pozostałe prowadzą do jaskini smoka o siedmiu głowach. Drzwi właściwe są oznaczone ułamkiem różniącym się od pozostałych Aby go odnaleźć, należy zapisać każdy ułamek w postaci ułamka nieskracalnego. 7 21 60 42 45 100 Jaki to ułamek? 42 40 18 60 4. Jesteście coraz bliżej królewny. Znajdujecie się teraz w komnacie, w której jest czworo drzwi. Za trojgiem drzwi znajdują się przepaści. Tylko jedne drzwi prowadzą do Kreski Ułamkowej. Są to drzwi, na których jest najmniejsza liczba. 1 10 * 5 3 4 5 3-3 4 1 2 2 : 2 9 3 2 * 7 4 M P T D Jaką literą oznaczone są te drzwi? 2

5. Przeszliście szczęśliwie przez kolejne drzwi. Kreska Ułamkowa już się niecierpliwi. Nie zwlekajcie więc, tylko uporządkujcie podane ułamki malejąco i odczytajcie hasło. 30 A = 10 R = 5 4 : 10 2 B = 2 4 1 + 2 4 3 O = 1 2 1 : 3 W = 1 5 6-5 6 HASŁO: 6. I oto Wasza nagroda. Za uwolnienie Kreski Ułamkowej każdy z Was otrzymuje honorowy tytuł i medal DZIELNEGO RYCERZA. DZIELNY RYCERZ UWAGA!!! DOTYCZY TYLKO CZŁONKÓW GRUP, KTÓRE CO NAJWYŻEJ RAZ OTRZYMAŁY KOPERTĘ Z WIERSZYKIEM!!! Macie jeszcze szansę otrzymania nagrody dodatkowej! Może ją dostać ten, kto zamieni złego czarownika w kamień. Aby to uczynić, musi samodzielnie i poprawnie rozwiązać zadanie nr 7 w czasie 5 minut. 3

7. Rozszyfruj to dzielenie: (Znaki:, i zastępują trzy różne cyfry).. 1. 8. NAGRODA DODATKOWA 6 Opracowała: Małgorzata Parzybut nauczycielka matematyki w Publicznej Szkole Podstawowej w Naramicach 4

załącznik 2 1 B. Zadanie niewykonane? Powtórz je, by przejść przez bramę. 2 B. To nie jest dobre rozwiązanie! Przemyśl jeszcze to zadanie. Wytęż umysł, czas ucieka, a królewna przecież czeka. 3 B. Jeszcze raz spróbuj, bracie, by się znaleźć w następnej komnacie. 4 B. Myślisz, że dobrze to zrobiłeś? Niestety, jednak się pomyliłeś! Wytęż główkę, niech pracuje, Królewna Cię oczekuje. 5 B. Powtórz jeszcze wiadomości, bo królewna pęknie ze złości! 7 B. Nie przejmuj się, jutro będzie lepiej! 8. Wszystko SUPER rozwiązałeś i złe moce pokonałeś! A SZÓSTECZKA obiecana do dziennika leci sama. Opracowała: Małgorzata Parzybut nauczycielka matematyki w Publicznej Szkole Podstawowej w Naramicach

Załącznik 3. (tylko dla nauczyciela) Poprawne odpowiedzi do zadań: Zad. 1) 3 Zad. 2) A=2, B=18, C=7, D=6 21 Zad. 3) 50 Zad. 4) T ( czyli 12 1 ) Zad. 5) Hasło: BRAWO Zad. 7) Zadanie ma cztery rozwiązania. Wystarczy, że uczeń poda jedno z nich. 1. 8 2 4 2. 6 3 2 3. 8 4 2 4. 6 2 3 Opracowała: Małgorzata Parzybut nauczycielka matematyki w Publicznej Szkole Podstawowej w Naramicach