Konspekt lekcji diagnozującej z biologii dla kl. II gimnazjum Temat: Budowa i funkcjonowanie układu pokarmowego człowieka. Hasło programowe: Budowa i funkcjonowanie organizmu człowieka. Cele lekcji: w zakresie wiadomości: uczeń prawidłowo operuje pojęciami związanymi z odżywianiem człowieka dostrzega związek między budową a funkcją poszczególnych elementów układu określa kryteria podziału uzębienia oraz zna budowę i funkcje kosmków jelitowych zna gruczoły trawienne i nazywa ich wydzieliny w zakresie umiejętności: uczeń wskazuje i nazywa odcinki układu pokarmowego uczeń potrafi odczytać informacje korzystając z danych zawartych w tabeli dot. zapotrzebowania na określoną substancję lub pierwiastek odróżnia rodzaje uzębienia oraz potrafi odczytać informacje zawarte we wzorze zębowym wskazuje związek między określonym biopierwiastkiem a właściwą funkcją i źródłem soli mineralnych opisuje związek między gruczołami trawiennymi a ich rolą w procesie trawienia pokarmów potrafi wykorzystać swoją wiedzę w życiu codziennym. w zakresie postaw: rozwija własne zainteresowania biologiczne, dostrzega niebezpieczeństwa wynikające z nieprawidłowego odżywiania Metody: sprawdzające- praca indywidualna lub grupowa Środki dydaktyczne: Foliogramy, zestawy zadań Przebieg lekcji : a) Faza przygotowawcza. Nawiązanie do tematu lekcji. Uczniowie przypominają budowę i funkcjonowanie jakiego układu poznali na ostatnich lekcjach Nauczyciel kieruje do klasy informację o celach i przebiegu lekcji.. Sformułowanie tematu lekcji. b )Faza realizacyjna. Uczniowie otrzymują instrukcje i materiały do zadań, zgodnie z którą kolejno je wykonują Zad. Uczeń przyporządkowuje określone pojęcia do ich definicji. Pojęcia to: odżywienie, trawienie, aminokwasy, wchłanianie, próchnica, anoreksja, bulimia, Zad. Uczeń rozwiązuje diagram którego pierwsze litery wskażą witaminy rozpuszczalne w tłuszczach. Hasła określają znajomość pojęć biologicznych.
Zad. Na schemacie uczeń wskazuje i nazywa kolejne odcinki układu pokarmowego. Zad 4. Uczeń potrafi odczytać informacje korzystając z danych zawartych w tabeli dot. zapotrzebowania na określoną substancję lub pierwiastek będący składnikiem pokarmów. dzienny poziom zapotrzebowania na Energię dla grupy ludności o najwyższym stopniu zapotrzebowania dzienny poziom zalecanego spożycia Białka dla Młodzieży męskiej -5 lat Dzienny poziom zalecanego spożycia Węglowodanów dla Młodzieży żeńskiej -5 lat Dzienny poziom zalecanego spożycia Tłuszcze dla Mężczyzn -64 lat praca lekka Zalecane normy dietetyczne na Wapń dla Kobiety 9-0 lat Zalecane normy dietetyczne na Magnez dla Młodzież męska 4-8 lat Zalecane normy dietetyczne na Fosfor dla Dzieci 4-8 lat normy dietetyczne na Potas dla Kobiety karmiące do 8 lat normy dietetyczne na Żelazo dla Młodzież żeńska 4-8 lat najniższą Zalecaną normę dietetyczne na Jod dla grupy najwyższą Zalecaną normę dietetyczną na Fluor - grupa. normy dietetyczne na Witaminę A dla Kobiety powyżej 70 lat którym grupom ludności zalecane są maxymalne normy dietetyczne na Witaminę E grupy o minimalnej zalecane normie dietetycznej i bezpiecznej dawce na Witaminę C Zad 5. Uczeń potrafi odczytać wzór zębowy człowieka Rodzaj zębów Liczbę zębów określonego rodzaju oraz wpisać dane w odpowiednie miejsce tabeli. a b rodzaj uzębienia rodzaj zębów liczba zębów Zad 6. Uczeń wskazuje związek między określonym biopierwiastkiem a właściwą funkcją i źródłem soli mineralnych biopierwiastek funkcja Źródło soli mineralnych Ca Składnik zębów i kości, bierze udział w Mleko, twaróg mięso krzepnięciu krwi P Składnik zębów i kości Ryby, mleko i jego przetwory Fe Składnik hemoglobiny, transportuje tlen i dwutlenek węgla Śliwki, natka pietruszki, zielone warzywa J Składnik hormonu tarczycy Sól jodowana, owoce morza F Wzmacnia szkliwo zębów Pasta do zębów z fluorem, herbata
Zad 7. Uczeń na rysunku wskazuje elementy budowy kosmka jelitowego oraz określa związek jego budowy z miejscem wchłaniania Aminokwasów Cukrów prostych Kwasów tłuszczowych Zad 8. Uczeń opisuje związek między gruczołami trawiennymi a ich rolą w procesie trawienia pokarmów. Rodzaj gruczołu trawiennego Produkowane substancje / enzymy Substancja poddawana działaniu enzymu Końcowy produkt działania enzymu Amylaza śliny dwucukry Wątroba trypsyna Trawienie dwucukrów Glicerol i kwasy tłuszczowe Gruczoły żołądkowe Ścięte białko Pepsyna Zad. 9 Uczeń wykorzystuje wiedzę w sytuacjach typowych. Jesteś w sklepie spożywczym. Ciekawią cię kolorowe opakowania różnych produktów spożywczych. Czy potrafisz wykorzystać swoją wiedzę i kupić produkty świeże, o określonym (do m-cy) terminie trwałości, zdrowe, bez konserwantów, wytworzone z produktów ekologicznych. Jakich będziesz poszukiwał informacji lub znaków? Wskaż je Faza podsumowująca. Q GMO! Nauczyciel dokonuje podsumowania pracy uczniów podkreślając, że ocena ich pracy nastąpi po poprawie rozwiązywanych zadań.
ARKUSZ HOSPITACJI DIAGNOZUJĄCEJ Szkoła. Przedmiot. Kl uczniów.. Temat Nauczyciel/dyrektor Hospitujący.. Data hospitacji Cel hospitacji: Diagnoza stopnia opanowania wiadomości i umiejętności z zakresu budowy, funkcji oraz chorób układu pokarmowego człowieka kl. II gimnazjum Standardy nauczania Standard I uczeń posiada umiejętność stosowania terminów i pojęć biologicznych Narzędzia /oczekiwania względem ucznia Zad. Uczeń przyporządkowuje określone pojęcia do ich definicji. Odżywianie Trawienie Aminokwasy Wchłanianie Próchnica Anoreksja Bulimia Wszys cy Więk szość Prawie nikt nikt Zadanie. Uczeń rozwiązuje diagram którego pierwsze litery wskażą witaminy rozpuszczalne w tłuszczach Niedobór witamin Stosuje się ją u osób otyłych Jej źródłem są cukry i tłuszcze Jednostka energii zawartej w pożywieniu Zad. Na schemacie uczeń wskazuje i nazywa kolejne odcinki układu pokarmowego Standard II Uczeń odczytuje informacje przedstawion e w formie tabeli, Zad 4. Uczeń potrafi odczytać informacje korzystając z danych zawartych w tabeli dot. zapotrzebowania na określoną substancję lub pierwiastek Zad 5. Uczeń potrafi odczytać wzór zębowy
schematów, wzorów człowieka oraz wpisać dane w odpowiednie miejsce tabeli. Rodzaj uzębienia Rodzaj zębów Liczbę zębów określonego rodzaju Standard III Uczeń wskazuje i opisuje fakty, związki i zależności Zad 6. Uczeń wskazuje związek między określonym biopierwiastkiem a właściwą funkcją i źródłem soli mineralnych Ca P Fe J F Zad 8. Zad 7. Uczeń na rysunku wskazuje elementy budowy kosmka jelitowego oraz określa związek jego budowy z miejscem wchłaniania Aminokwasów Cukrów prostych Kwasów tłuszczowych Uczeń opisuje związek między gruczołami trawiennymi a ich rolą w procesie trawienia pokarmów Śliniankami Wątrobą Trzustką Standard IV Uczeń stosuje zintegrowaną wiedzę i umiejętności do rozwiązywania problemów Gruczołami żołądkowymi Zad 9. Uczeń potrafi wykorzystać swoją wiedzę w życiu codziennym. Ma za zadanie kupić produkty świeże, o określonym (do m-cy) terminie trwałości, zdrowe, bez konserwantów, wytworzone z produktów ekologicznych.
Wnioski i spostrzeżenia nauczyciela. Wnioski z hospitacji. Kierunki dalszej pracy nauczyciela. Data rozmowy pohospitacyjnej. Podpis hospitowanego podpis hospitującego