Konspekt lekcji języka polskiego w klasie II technikum zawodowego i liceum



Podobne dokumenty
SCENARIUSZ ZAJĘĆ. Małgorzata Marcinkowska, Aleksandra Michałowska

1. Granice uczuć Niepewność Adama Mickiewicza

temat: Romantyczne widzenie świata i człowieka Romantyczność A. Mickiewicza

1.01 Profil osoby przedsiębiorczej

1. Czym są wiara, nadzieja i miłość według Czesława Miłosza?

8 W przemysłowym mieście

Praca na konkurs. pt. Lekcje, jakich nie było! Autor: Helena Pupiec


KRYTERIA OCENIANIA JĘZYK POLSKI

Ludzkość w szponach zmysłów i szatana. Motyw grzesznego życia w literaturze i sztuce wieków średnich

1. Zabawa słowem Karuzela z madonnami Mirona Białoszewskiego

śledzi tok lekcji, zapamiętuje najważniejsze informacje;

Pojęcie funkcji i jej podstawowe własności.

Czasownik bez tajemnic

Przedmiotowy system oceniania z biologii w szkole podstawowej

2. Czy jestem patriotą? Karol Wojtyła *** [Ziemia trudnej jedności]. Quiz wiedzy o naszej ojczyźnie

Scenariusz lekcyjny Obliczanie pierwiastków dowolnego stopnia i stosowanie praw działań na pierwiastkach. Scenariusz lekcyjny

KONSPEKT ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

KRYTERIA OCENY ROCZNEJ Z JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE IV

Wymagania edukacyjne na poszczególne oceny z przedmiotu historia w odniesieniu do nowej podstawy programowej.

RAMOWY PLAN METODYCZNY III

Plan poprawy efektów kształcenia w szkole podstawowej na rok szkolny 2012/2013 opracowany na podstawie analizy wyników sprawdzianu po klasie szóstej

Konspekt lekcji historii: Określanie czasu minionych wydarzeń

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA UCZNIÓW KLASY VI NA POSZCZEGÓLNE OCENY I OKRES OCENA CELUJĄCA

Propozycja metodyczna dla klasy VI

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z HISTORII W KLASACH IV-VI W SZKOLE PODSTAWOWEJ

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO - POZIOM PODSTAWOWY

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1

Cele nauczania: a)poznawcze: Cele ogólne kształcenia: -uczeń umie odejmować ułamki dziesiętne. Aktywności matematyczne:

Załącznik nr 1. Rozwiąż krzyżówkę

PLAN METODYCZNY LEKCJI JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KLASIE IV C

INFORMATYKA SZKOŁA PODSTAWOWA IM. ARKADEGO FIEDLERA W PRZEŹMIEROWIE

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA POLSKIEGO OBOWIĄZUJĄCY VII LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCYM W TARNOWIE

Scenariusz lekcyjny Przekształcenie wzorów występujących w matematyce, fizyce, chemii. Scenariusz lekcyjny

KĄTY. Cele operacyjne. Metody nauczania. Materiały. Czas trwania. Struktura i opis lekcji

INDYWIDUALIZACJA PRACY Z UCZNIEM Z DYSLEKSJĄ ROZWOJOWĄ W SZKOLE

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZYRODY

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA KLAS 4-6 SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Wymagania edukacyjne z języka polskiego. dla klasy III gimnazjum

Scenariusz lekcyjny Rozwiązywanie zadań z wykorzystaniem działań na logarytmach. Scenariusz lekcyjny

Konspekt lekcji otwartej z języka polskiego przeprowadzonej w dniu r w ZS nr 1 w Lublinie w klasie liceum ogólnokształcącego.

*12 Polska między wojnami

Wymagania edukacyjne z języka polskiego dla klasy 4. Ocena celująca:

Wymagania edukacyjne. z języka polskiego. w Gimnazjum w ZSO w Zakopanem

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA z przedmiotu historia

Przedmiotowy system oceniania język angielski klasy I III

OCENĘ DOBRĄ OCENĘ DOSTATECZNĄ

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

Temat 5. Programowanie w języku Logo

Jaki utwór nazywamy bajką?

Scenariusz lekcji. 1. Informacje wstępne: Data: 16 października 2012r.

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO - OCENIANIE BIEŻĄCE, SEMESTRALNE I ROCZNE (2015/2016)

Konspekt lekcji informatyki/zajęć komputerowych

Formy i sposoby sprawdzania i oceniania wiedzy i umiejętności uczniów:

Konspekt lekcji języka polskiego w klasie szóstej szkoły podstawowej. Temat: DLACZEGO POWIEŚĆ HISTORYCZNA NIE JEST PODRĘCZNIKIEM HISTORII?

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA UKRAIŃSKIEGO W SZKOLE PODSTAWOWEJ

1. W klasach 1-3 przyjmuje się następujące formy oceny bieżącej:

WYMAGANIA I KRYTERIA OCENIANIA Z HISTORII KLASA I III GIMNAZJUM

-1- KONSPEKT Z LEKCJI JĘZYKA FRANCUSKIEGO. Podręcznik: Francofolie Express 2, Wydawnictwo Szkolne PWN, Warszawa 2013

Lekcja jest zapisana w programie SMART Notebook i znajduje się na moim chomiku aniador3. Przedmiot: Edukacja wczesnoszkolna - edukacja matematyczna.

Konspekt lekcji języka polskiego w gimnazjum Autor: Wioletta Rafałowicz. Temat: Największa jest miłość - Hymn o miłości Św. Pawła.

4) praktyczne opanowanie umiejętności ogólnych i specjalistycznych, których wpojenie należy do celów nauczania przewidzianych programem nauczania,

Analiza wyników egzaminu gimnazjalnego 2016 r. Test humanistyczny język polski

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA JĘZYK POLSKI

WYMAGANIA EDUKACYJNE NA POSZCZEGÓLNE OCENY dla uczniów klasy III Gimnazjum nr 47 sportowego w Krakowie opracowany: przez zespół polonistów gimnazjum

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA I WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA KLASY VI

1.02 Rodzaje zachowań człowieka

PROGRAM ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO- WYRÓWNAWCZYCH Z JĘZYKA POLSKIEGO I JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KL. V I VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie. Uczeń :

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA UCZNIÓW KLASY VI ZGODNE Z PROGRAMEM NAUCZANIA JĘZYKA POLSKIEGO SŁOWA NA START W KLASIE VI

KONSPEKT LEKCJI CELE EDUKACYJNE. - kształtuje proces samodzielnego myślenia i uczenia się drogą obserwacji

A więc to tak rodzi się sztuka? wyrażamy opinię na temat obrazu i jego interpretacji

OSIĄGNIĘCIA EDUKACYJNE DO ZAJĘĆ Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO

Konspekt lekcji języka polskiego w kl. II LO

Przedmiotowy system oceniania z matematyki

Kryteria oceniania z języka polskiego dla klasy III gimnazjum

KRYTERIA OCENY PRAC PISEMNYCH Język polski

Konspekt lekcji języka polskiego w liceum Cierpienie HIoba

Szkoła Podstawowa nr 247 w Warszawie klasy I-III

Świat moralnych i estetycznych wartości romantycznych w Świteziance Adama Mickiewicza

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z JĘZYKA POLSKIEGO

KRYTERIA OCEN Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA KL. II. Kształcenie literacko kulturowe

Proporcjonalność prosta i odwrotna

P R Z E D M I O T O W Y S Y S T E M O C E N I A N I A

Scenariusz lekcji języka polskiego dla klasy I gimnazjum. z wykorzystaniem elementów oceniania kształtującego

Scenariusz lekcji języka polskiego przeprowadzonej w klasie II gimnazjum.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA. z przedmiotu Edukacja dla bezpieczeństwa

KONSPEKT ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

-zna i stosuje w swoich wypowiedziach pojęcia i terminy związane z filmem, teatrem, książką, muzeum, Internetem;

KRYTERIA OCENIANIA Z JĘZYKA KASZUBSKIEGO W KL. IV-VI rok szkolny 2017/2018

WZÓR SYLLABUSA. Metodyka nauczania literatury i języka polskiego

Analiza wyników egzaminu gimnazjalnego 2014 r. Test humanistyczny język polski

Cele: uczeń zna pojęcie symetrii potrafi zebrać potrzebne informacje i korzystać zróżnych źródeł informacji

Kryteria ocen z zakresu historii w klasie IV, V, VI

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z HISTORII

Stosunki polsko - krzyżackie

- Uczeń może poprawić każdą ocenę niedostateczną w terminie 2 tygodni od zwrotu poprawionych prac.

ZASADY I KRYTERIA OCENIANIA GEOGRAFIA KL. 7

Kryteria oceniania osiągnięć uczniów (wymagania konieczne wiadomości i umiejętności): Dostosowane dla wszystkich etapów kształcenia.

2. Metoda i forma pracy Burza mózgów, mapa mentalna, dyskusja, praca zbiorowa, praca indywidualna

Transkrypt:

Konspekt lekcji języka polskiego w klasie II technikum zawodowego i liceum Autor: Bogumiła Pilszak Temat: Adama Mickiewicza apoteoza młodości. Zadania lekcji w zakresie: 1) wiadomości: - Uczeń zapoznaje się z Odą do młodości a. Mickiewicza; - Uczeń utrwala wiedzę o cechach gatunkowych ody; - Uczeń poznaje znaczenie terminu apoteoza ; - Uczeń przypomina wiadomości o postaciach mitologicznych przywołanych w utworze a. Mickiewicza; 2) umiejętności: - Uczeń kształci sytuacyjną sprawność językową poprzez ćwiczenia słownikowo frazeologiczne; - Uczeń potrafi określić części mowy w przysłowiach dotyczących młodości; - Uczeń umie narysować wykresy i określić rodzaje zdań złożonych; - Uczeń wyrabia sprawność krytycznego czytania tekstu literackiego; - Uczeń doskonali umiejętność wyróżniania w utworze lirycznym środków stylistycznych; - Uczeń rozwija sprawność wykorzystania odpowiedniego kontekstu historycznego i kulturowego dla lepszego zrozumienia utworu; - Uczeń potrafi uzasadnić swoje stanowisko w kwestii źródeł konfliktu dorośli dzieci; - Uczeń wyrabia umiejętność interpretacji poglądów i myśli ludzi sztuki na temat młodości; - Uczeń rozwija swoją wyobraźnię i wrażliwość poprzez ćwiczenia w redagowaniu zakończenia zdań; - Uczeń umie wskazać w utworze cytaty odnoszące się do młodości i określające starość; - Uczeń kształci umiejętność nazywania stanów emocjonalnych podmiotu lirycznego; - Uczeń dostrzega w utworze obrazowanie metaforyczne i symboliczne 3) postaw: - Uczeń nabiera krytycznego dystansu do młodzieńczego buntu, który wywołuje konflikt z rodzicami. 1

Typ lekcji: Pierwsza lekcja oparta na metodzie zajęć praktycznych, schemat drugiej oparty na heurezie. Metody, strategie i techniki dydaktyczne: metoda zajęć praktycznych, elementy heurezy i metody problemowej, metoda oglądowa i podająca, elementy dyskusji. Środki dydaktyczne: podręcznik dla kl. II technikum zawodowego, kserokopie ćwiczeń, ilustracja M. Ginsburga do Ody do młodości Formy organizacji nauczania: praca indywidualna i zespołowa. Literatura wykorzystana: 1. B. Chrząstowska, Lektura i poetyka, Warszawa 1987. 2. S. Bortnowski, Jak uczyć poezji, Warszawa 1991. 3. A. Witkowska, Mickiewicz. Słowo i czyn, Warszawa 1975. 4. S. Makowski, E. Szymanis, Adam Mickiewicz, wydanie I, Warszawa 1992. 5. Cz. Zgorzelski, O sztuce poetyckiej Mickiewicza. Próby zbliżeń i uogólnień, Warszawa, 1976. 6. E. Szymanis, Kreacja romantycznego indywidualizmu w Odzie do młodości, Polonistyka, 1987, nr 7. 7. S. Zabierowski, Między poetyką a polityką. Odbiór Ody do młodości w latach 1820-1970, Katowice, 1976. Do realizacji przewidziano dwie jednostki lekcyjne. 2

Tok lekcji Ogniwo lekcji Czynności nauczyciela I. Faza orientacyjna - Wyobraźcie sobie, żeczasnagle zatrzymuje się w miejscu. Czego najbardziej żałowalibyście? - Mówi się, że młodość to najpiękniejszy okres w życiu. Czy zgadzacie się ztym twierdzeniem? - W jednej ze szkół przeprowadzono sondę na temat relacji rodzicedzieci. Posłuchajcie wypowiedzi kilku uczniów... Jakie jest Wasze zdanie na ten temat? II. Faza operacyjna - Za chwilę podzielicie się na kilka grup. Waszym zadaniem będzie zinterpretowanie myśli sławnych ludzi odnoszących się do okresu młodości. - Dopiszcie zakończenie następujących zdań: Czynności ucznia Uczniowie udzielają odpowiedzi. Uczniowie prezentują swoje stanowiska w tej kwestii. Uczniowie słuchają wypowiedzi swoich rówieśników poddanych ankiecie, a następnie przedstawiają swoje zdanie. Uczniowie otrzymują maksymy autorstwa J.Kochanowskiego, J. Alberione, K.Krausa. Uwagi 3

Młodzi ludzie marzą o... Za 20 lat... Na starość chciałbym... - Czy znacie jakieś przysłowia związane z młodością? Podajcie przykłady. Oto kilka przysłów, w których określicie części zdania, nazwiecie rodzaj zdania złożonego i narysujecie wykres. Uczniowie uzupełniają. Uczniowie podają swoje propozycje. Nauczyciel rozdaje kartki z następującymi przysłowiami: Czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał. Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci. Używaj świata póki służą lata. Co za młodu zaniedbasz, to Ci na starość nie zwróci. Uczniowie wykonują polecenia nauczyciela. - Teraz podzielicie się na 2 grupy i spróbujecie znaleźć argumenty za stwierdzeniami, iż zarówno młodość jak istarość mają same pozytywne strony. Uczniowie pracują w Dyskusja. 2 grupach gromadząc odpowiednie argumenty. Przedstawiają je swoim kolegom, którzy starają się Koniec podać lekcji. kontrargumenty. pierwszej 4

Druga jednostka lekcyjna. Ogniwo lekcji Czynności nauczyciela Czynności ucznia Uwagi I. Wprowadzenie - Otwórzcie swoje podręczniki, gdzie znajduje się utwór A.Mickiewicza zatytułowany Oda do młodości. Zanim przystąpicie do lektury tego tekstu, zapiszcie w zeszytach temat dzisiejszej lekcji. Nauczyciel zapisuje temat na tablicy. - Czy potraficie wyjaśnić, co oznacza termin apoteoza? Znaczenie tego pojęcia zapiszcie w swoich zeszytach. Nauczyciel podaje definicję. II. Część właściwa. - Wymieńcie wyróżniki gatunkowe ody. - Proszę, aby jedna osoba głośno i wyraźnie przeczytała tekst wiersza. - Kim jest podmiot liryczny? Wskażcie w tekście zwroty, które go charakteryzują. Uczniowie wykonują polecenie nauczyciela. Uczniowie notują temat w zeszytach. Uczniowie zapisują. Uczniowie odpowiadają. Wskazany uczeń czyta. Uczniowie udzielają odpowiedzi odwołującsię do tekstu utworu. - Opozycję młodośćstarość spróbujemy przedstawić w tabeli. Zgromadźcie wszystkie cytaty odnoszące się do tych pojęć! Uczniowie zapisują odpowiednie cytaty w tabeli: STAROŚĆ MŁODOŚĆ 5

III. Zakończenie Podsumowanie. IV. Zadanie pracy domowej - Jak podsumujecie tabelę? Wpiszcie epitety charakteryzujące i młodość istarość, na podstawie zebranego materiału. - Odszukajcie w utworze nawiązania do mitologii. Wiadomości o mitycznych postaciach przygotujcie na następną lekcję. słaba, bezsilna, egoistyczna, bezbarwna, samolubna itp. potężna, święta, kreacyjna, idealna, wszechmocna, silna, wspaniała, piękna itp. Uczniowie notują w zeszytach treść zadania. 6