Dydaktyka zintegrowanego nauczania przyrody Semestr 5 Rok akademicki 2018/19 Ćw. 1 Zajęcia organizacyjne Przedstawienie programu zajęć oraz wymogów

Podobne dokumenty
1. Zajęcia organizacyjne. Zapoznanie z programem zajęć z dydaktyki zintegrowanego nauczania przyrody. oraz wymogami zaliczenia.

I. Cele i zadania praktyki.

Dydaktyka biologii KARTA KURSU (realizowanego w module specjalności) Biologia z przyrodą (nazwa specjalności)

KARTA KURSU (realizowanego w module specjalności) Chemia z przyrodą

1. Zasady nauczania przyrody. Charakterystyka zasad nauczania. Część praktyczna: Portfolio Omówienie regulaminu praktyki z przyrody.

KARTA KURSU (realizowanego w module specjalności) Biologia z chemią

Scenariusz lekcji biologii dla klasy I gimnazjum

II. Zasady nauczania. Ligia Tuszyńska wykład dla doktorantów wydziałów przyrodniczych 2013

Załącznik Nr 1 KARTA PRZEDMIOTU. 1. NAZWA PRZEDMIOTU: Podstawy dydaktyki. 2. KIERUNEK: Pedagogika. 3. POZIOM STUDIÓW: studia pierwszego stopnia

Projektowanie procesu kształcenia. Struktura zajęć laboratoryjnych i terenowych

Karta (sylabus) modułu/przedmiotu. Pedagogika. ... (Nazwa kierunku studiów) studia pierwszego stopnia

PLAN ROZWOJU ZAWODOWEGO Nauczyciela stażysty ubiegającego się o stopień nauczyciela kontraktowego. Katarzyna Zalewska

S Y L A B U S. Druk DNiSS nr 11D

Sposób dokumentacji odpowiedzialne 1. Organizacja pracy zespołu: -omówienie zasad współpracy; -określenie zadań do realizacji w roku

Opis modułu kształcenia

SPRAWOZDANIE Z PRAKTYKI PEDAGOGICZNEJ INFORMACJE OGÓLNE. 1. Miejsce praktyki (adres):

Załącznik Nr 1 KARTA PRZEDMIOTU. 1. NAZWA PRZEDMIOTU: Podstawy dydaktyki. 2. KIERUNEK: Pedagogika. 3. POZIOM STUDIÓW: studia pierwszego stopnia

S Y L A B U S. Druk DNiSS nr 11D

I nforma c j e ogólne. Dydaktyka medyczna. Pielęgniarstwo Nie dotyczy

KARTA UMIEJĘTNOŚCI / KOMPETENCJI STUDENTA PRAKTYKA ZAWODOWA Rok akademicki /.

Przedmiot wybieralny 14. Kod przedmiotu. Informacje ogólne. Nazwa przedmiotu Przedmiot wybieralny WB-OSP-PW-14-Ć-S15_pNadGenC5HW1.

Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Karta przedmiotu. obowiązuje studentów, którzy rozpoczęli studia w roku akademickim 2013/2014

SYLABUS. DOTYCZY CYKLU KSZTAŁCENIA (skrajne daty)

Profil studiów ogólnoakademicki. Języki wykładowe polski Liczba punktów ECTS 3. Dyscypliny pedagogika

SYLABUS Z PRAKTYKI WDROŻENIOWEJ DOTYCZY CYKLU KSZTAŁCENIA

KARTA PRZEDMIOTU 1. NAZWA PRZEDMIOTU: WYMIARY I RODZAJE WSPÓŁCZESNEGO BEZPIECZEŃSTWA 2. KIERUNEK: BEZPIECZEŃSTWO NARODOWE, STUDIA STACJONARNE

Opis efektów kształcenia dla modułu zajęć

Dydaktyka geografii i przyrody w szkole podstawowej #

Semestr I i II (zimowy i letni) Pielęgniarstwo 4

Projektowanie procesu kształcenia. Struktura zajęć akademickich, laboratoryjnych i terenowych

Karta (sylabus) modułu/przedmiotu...pedagogika... (Nazwa kierunku studiów)

Język wykładowy Język polski

Uczenie się biologii wymaga dobrej organizacji pracy Sposoby odżywiania się organizmów

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZYRODY I GEOGRAFII SZKOŁA PODSTAWOWA PRZY UL. REJTANA 6 W PYRZYCACH. rok szkolny 2018/2019

SYLABUS. DOTYCZY CYKLU KSZTAŁCENIA (skrajne daty) Pływanie terapeutyczne. mgr Bożena Nawrot ćwiczenia konwersatoryjne

SYLABUS DOTYCZY CYKLU KSZTAŁCENIA (skrajne daty)

Opis efektów kształcenia dla modułu zajęć

im. Wojska Polskiego w Przemkowie

21. Jakie znamy choroby aparatu ruchu, jak z nimi walczyć i zapobiegać?

Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach KIERUNEK: WYCHOWANIE FIZYCZNE SPECJALNOŚĆ: WYCHOWANIE FIZYCZNE I EDUKACJA DLA BEZPIECZEŃSTWA

SYLABUS. DOTYCZY CYKLU KSZTAŁCENIA (skrajne daty) Praca w zespołach badawczych

160 godzin (4 tygodnie) liczba godzin w semestrze: 10. Imię i nazwisko koordynatora przedmiotu oraz prowadzących zajęcia

Przedmiotowe Zasady Oceniania

SZKOŁA PODSTAWOWA W GOSTKOWIE IM. GEN. JÓZEFA WYBICKIEGO PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZYRODY DLA KLAS IV VI

Kod przedmiotu: 05.1-WP-PED-PNM Typ przedmiotu: specjalnościowy

KARTA KURSU. Kod Punktacja ECTS* 2

KARTA KURSU. Biologia środowiskowa. Kod Punktacja ECTS* 2. Dr Lucjan Schimscheiner Dr Robert Kościelniak

Przedmiotowe zasady oceniania biologia, klasa 6

Przedmiotowy system oceniania

PLAN PRACY ZESPOŁU MATEMATYCZNO-PRZYRODNICZEGO NA ROK SZKOLNY 2016/2017

PLAN PRACY ZESPOŁU PRZEDMIOTOWEGO EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. JANUSZA KORCZAKA W KLESZCZOWIE NA ROK SZKOLNY 2014/2015

REGULAMIN STUDENCKICH PRAKTYK ZAWODOWYCH, PEDAGOGICZNYCH W ZAKRESIE PRZYRODY I MATEMATYKI

Współczesne wyzwania pielęgniarstwa. Wymiar zajęć. Studia stacjonarne / studia niestacjonarne. Forma zajęć Ogółem Wykłady Seminaria Ćwiczenia

Ekonomiczny Kierunek. Seminarium (Sem.) S/90 NS/ Imię i nazwisko koordynatora przedmiotu oraz prowadzących zajęcia

Plan pracy Zespołu Przedmiotowego Edukacji Wczesnoszkolnej Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Kleszczowie na rok szkolny 2015/2016

ZAŁOŻENIA I CELE PRZEDMIOTOWEGO SYSTEMU OCENIANIA

KARTA PRZEDMIOTU. 1. NAZWA PRZEDMIOTU: Pedagogika przedszkolna i na I i II etapie edukacyjnym. 2. KIERUNEK: Filologia, specjalność filologia angielska

KARTA PRZEDMIOTU. Nature in preschool USYTUOWANIE PRZEDMIOTU W SYSTEMIE STUDIÓW

S YL AB US MODUŁ U ( PRZEDMIOTU) I nforma cje ogólne. Dydaktyka medyczna

Przedmiotowy system oceniania biologia gimnazjum

ocena celująca I. Świat zwierząt

DZIENNIK PRAKTYK STUDENCKICH

SYLABUS. DOTYCZY CYKLU KSZTAŁCENIA (skrajne daty) I rok, 1 semestr Przedmiot kształcenia treści podstawowych dr Dorota Ochojska

Dziennik praktyk studia pierwszego stopnia

Studia licencjackie w zakresie jednej głównej specjalności nauczycielskiej chemii. Przedmioty kształcenia nauczycielskiego

Praktyka pedagogiczna dyplomowa w szkołach podstawowych integracyjnych (kl. I-III)

Wyższa Szkoła Pedagogiczna ZNP Warszawa, ul. Smulikowskiego 6/8

Wydział Nauk o Zdrowiu Ratownictwo Medyczne I SPS. Kształcenie w zakresie dydaktyki

REGULAMIN XIV KONKURSU PRZYRODNICZEGO

Wymagania edukacyjne z biologii dla klasy 6 szkoły podstawowej oparte na Programie nauczania biologii Puls życia autorstwa Anny Zdziennickiej

KARTA KURSU. Punktacja ECTS* Dr Marek Guzik

SYLABUS. DOTYCZY CYKLU KSZTAŁCENIA (skrajne daty) Pływanie terapeutyczne

PLAN ROZWOJU ZAWODOWEGO NAUCZYCIELA STAŻYSTY NA STOPIEŃ NAUCZYCIELA KONTRAKTOWEGO

PROGRAM praktyki zawodowej (nauczycielskiej) z zakresu wychowania fizycznego zał. 4

Z3.2-P-RKP-3 WYDANIE N1 Strona 1 z 5

PROGRAM PRAKTYKI PEDAGOGICZNEJ

Kierunek: Biologia nauczanie przyrody

PROGRAM PRAKTYKI ASYSTENCKO-PEDAGOGICZNEJ dla studentów III roku studiów stacjonarnych pierwszego stopnia MODUŁ KOMPETENCYJNY: SURDOPEDAGOGIKA

Szkolny zestaw programów nauczania obowiązujący w Szkole Podstawowej im. K. Makuszyńskiego w Pacanowie w roku szkolnym 2018/2019

KARTA KURSU (realizowanego w module specjalności) Biologia z chemią. (nazwa specjalności) Nazwa Edukacja dla zrównoważonego rozwoju 2

Opis modułu kształcenia

Przyroda UwB. I rok studiów

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu. Karta przedmiotu. obowiązuje studentów rozpoczynających studia w roku akademickim 2010/2011

przedmiotów-matematyczno przyrodniczych metodą projektu

KLASA VI WYMAGANIA NA POSZCZEGÓLNE OCENY (BIOLOGIA) Poziom wymagań

PROGRAM PRAKTYKI PEDAGOGICZNEJ-DYPLOMOWEJ

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZYRODY DLA KLAS IV VI

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZYRODY 2014/2015. OPRACOWAŁ: Wiesław Chomiuk

KARTA MODUŁU KSZTAŁCENIA

KARTA PRZEDMIOTU. 1. NAZWA PRZEDMIOTU: Ekologia. 2. KIERUNEK: Wychowanie fizyczne. 3. POZIOM STUDIÓW: II stopień

PAŃSTWOWA WYŻSZA SZKOŁA ZAWODOWA W KONINIE WYDZIAŁ KULTURY FIZYCZNEJ I OCHRONY ZDROWIA

KARTA PRZEDMIOTU. 12. PRZEDMIOTOWE EFEKTY KSZTAŁCENIA Odniesienie do kierunkowych efektów kształcenia (symbol)

SYLABUS. DOTYCZY CYKLU KSZTAŁCENIA (skrajne daty) Praca w zespołach badawczych

WYMAGANIA EDUKACYJNE BIOLOGIA klasa 6

PRZEDMIOTOWE OCENIANIE NA LEKCJACH PRZYRODY W KLASACH VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Przedmiotowy System Oceniania z biologii w Gimnazjum. Przedmiotowy system oceniania z biologii w gimnazjum opracowany został oparciu o:

Podkowiańska Wyższa Szkoła Medyczna im. Z. i J. Łyko. Syllabus przedmiotowy 2017/ /22 r.

SYLABUS. DOTYCZY CYKLU KSZTAŁCENIA (skrajne daty)

Transkrypt:

Dydaktyka zintegrowanego nauczania przyrody Semestr 5 Rok akademicki 2018/19 Ćw. 1 Zajęcia organizacyjne Przedstawienie programu zajęć oraz wymogów zaliczenia. Zapoznanie z tematyką lekcji pokazowych i ustalenie harmonogramu. Podział metod nauczania ze względu na wspierane osiągnięcia uczniów. Przykłady metod wspierających prawidłowe relacje interpersonalne i ich znaczenie w nauczaniu treści przyrodniczych. Opracowanie kontraktu dotyczącego zasad współpracy w ramach zajęć z Dydaktyki zintegrowanego nauczania przyrody. Ćw. 2 Metody wspierające prawidłowe relacje interpersonalne w kształceniu przyrodniczym Zapoznanie z metodą Kapeluszy mentalnych. Zapoznanie z zasadami prowadzenia lekcji pokazowych. Jakie są zasady prawidłowego odżywiania się lekcja utrwalająca wiadomości Metoda kapeluszy mentalnych. Ćw. 3 Metody wspierające samokształcenie ucznia w nauczaniu treści przyrodniczych Przykłady stosowania metod wspierających samokształcenie na lekcjach przyrody. Przegląd pospolitych gatunków drzew i krzewów Polski. Zagrożenia dla rozwoju lasów rybi szkielet Ćw. 4 Metody wspierające zbieranie informacji Zapoznanie z wybranymi technikami zbierania informacji oraz ich przedstawiania. Rodzaje skał Ćw. 5 11 Lekcje pokazowe studentów Cele, organizacja i metody stosowane w nauczaniu treści botanicznych, zoologicznych, ekologicznych oraz z zakresu nauki o człowieku. Analiza przykładowych scenariuszy lekcji przyrody w szkole podstawowej. Pokazowe lekcje przyrody studentów. Tematy lekcji do wyboru 1. Poznajemy parzydełkowce, płazińce i nicienie. 2. Poznajemy pierścienice. 3. Poznajemy stawonogi. 4. Poznajemy mięczaki. 5. Poznajemy przystosowania ryb do życia w wodzie. 6. Jak gady przystosowały się do życia na lądzie? 7. Jak ptaki przystosowały się do lotu? 8. W świecie ptaków. 9. Poznajemy ssaki. 10. Odkrywamy tajemnice świata zwierząt - lekcja powtórzeniowa. 11. Przegląd wybranych obiektów o obszarów chronionych w Polsce. 12. Tatry kraina turni i grani. 13. Pogoda i roślinność Tatr. 14. Budowa i funkcje skóry.

Ćw. 12 Podsumowanie lekcji pokazowych. Ćw. 13 Zaliczenie Piśmiennictwo: 1. Cichy D. (red) Dydaktyka biologii w szkole podstawowej WS i P, Warszawa, 1991 2. Galska Krajewska A., Pazdro K.M. Dydaktyka chemii PWN, Warszawa, 1990, 3. Kupisiewicz Cz. Dydaktyka ogólna Wyd. Graf. Punkt., Warszawa 2000 4. Piskorz S. Zarys dydaktyki geografii PWN, Warszawa, 1997 5. Stawiński W., Walosik A. Dydaktyka biologii i ochrony środowiska PWN, Warszawa 2002 6. Arciszewska E., Dylak S Nauczanie przyrody CODN, Warszawa 2005 7. Kaczmarzyk Marek, Kopeć Dorota Dydaktyka zdrowego rozsądku 8. Muller J., Stawiński W. Obserwacje i doświadczenia w nauczaniu biologii WSiP, Warszawa, 1993 9. Stawarz J., Szlajfer F., Kowalczyk H. Tajemnice przyrody Nowa Era, 2016 Wymagania na zaliczenie 1. Aktywny udział w zajęciach. Osoby wyróżniające się za 3 aktywności na zajęciach uzyskują wyższą o pół stopnia ocenę końcową z semestru V) 2. Opracowanie konspektu lekcji na podany temat i przedstawienie lekcji pokazowej praca indywidualna, na ocenę.

3. Opracowanie protokołów obserwacji lekcji pokazowych praca indywidualna na ocenę. Ocena końcowa jest średnią ocen cząstkowych. Ocena końcowa z sem. V jest brana pod uwagę w ocenie z egzaminu w sem.vi Zasady oceny konspektu lekcji i lekcji pokazowej Ocena konspektu 1. struktura (kompletność, kolejność, rozkład w czasie) 2. cele lekcji (zgodność z podstawą programową, odniesienie do celów, realizacja celów) 3. zastosowane metody i środki dydaktyczne 4. ocena merytoryczna (prawidłowość sformułowania tez, terminologia) 5. ocena przygotowania (staranność, przejrzystość, szata graficzna) Każdy punkt oceniany jest maksymalnie na 1 pkt. (0, 0,5, 1). Ocena lekcji pokazowej: - struktura lekcji (kompletność i kolejność momentów lekcji, rozplanowanie ogniw lekcji w czasie, wykorzystanie czasu) - metody nauczania i środki dydaktyczne (celowość doboru i zastosowanie) - realizacja celów - przygotowanie organizacyjne - kompetencje (kreatywność, komunikacja, wykorzystanie technologii) Ocena protokołów: - struktura protokołów - ocena merytoryczna - ocena przygotowania - systematyczność Skala ocen: 3,0-3,4 dost; 3,5-3,9 dost; 4,0 4,4 +db; 4,5-5,0 bdb (dotyczy ocen cząstkowych i oceny końcowej) Załączniki: wzór konspektu; 2. wzór protokołu Załącznik 1

Numer albumu:. Data oddania konspektu:. Temat lekcji Treści Podstawy Programowej Struktura lekcji o wielu momentach nauczania - sprawy organizacyjne - powtórzenie, kontrola i ocena wiadomości - nawiązanie i wprowadzenie do nowego tematu lekcji - opracowanie nowego tematu lekcji (lekcja właściwa) - integracja wiadomości - zadanie pracy domowej Cele lekcji: 1. Wiadomości 2. Umiejętności 3. Postawy Metody nauczania Środki dydaktyczne Piśmiennictwo dla nauczyciela według wzoru: Nazwisko i inicjały imienia autora/ów, tytuł, wydawnictwo, rok wydania, strony Przebieg lekcji Czas trwania Czynności nauczyciela Faza wstępna: 1. Sprawy organizacyjnoporządkowe 2. Przypomnienie wiadomości z poprzedniej lekcji 3. Nawiązanie do nowej lekcji Faza główna Faza podsumowująca Praca domowa Czynności ucznia Załącznik 2. Wzór protokołu obserwacji lekcji pokazowej

Nazwisko i imię studenta oceniającego Nr albumu Protokół nr z dnia Temat: lekcji Treści podstawy programowej Opracowanie merytoryczne tematu wraz z piśmiennictwem fachowym Piśmiennictwo należy podać według podanego wzoru: Nazwisko autora/ów wraz z inicjałem, Tytuł, Wydawnictwo i rok wydania, strony Zastosowane metody i środki dydaktyczne nauczania podczas: - wprowadzenia do tematu - fazy głównej lekcji - integracji wiadomości Formy pracy Ocena lekcji obserwowanej: 1.przygotowanie merytoryczne i sposób prezentacji treści rzeczowych, stosowanie fachowego słownictwa 2.ocena struktury lekcji, 3.ocena doboru metod i środków dydaktycznych