Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

Podobne dokumenty
Scenariusz lekcji matematyki w szkole ponadgimnazjalnej. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

Scenariusz lekcji z matematyki w szkole ponadgimnazjalnej

Scenariusz lekcji matematyki w klasie II LO

Ad maiora natus sum III nr projektu RPO /15

Wytyczne dotyczące praktyk WMPSNŚ UKSW

WARSZTATY METODYCZNE (dla nauczycieli matematyki szkół ponadgimnazjalnych)

. Funkcja ta maleje dla ( ) Zadanie 1 str. 180 b) i c) Zadanie 2 str. 180 a) i b)

Kurs Pedagogiczny. Studia licencjackie - matematyka

Scenariusz lekcji. 3. Temat lekcji: Zastosowanie własności trójmianu kwadratowego: rysowanie wykresu, wyznaczanie wzoru o podanych własnościach;

Kurs Pedagogiczny. Studia licencjackie - matematyka

Ad maiora natus sum III nr projektu RPO /15

SCENARIUSZ LEKCJI. Miejsca zerowe funkcji kwadratowej i ich graficzna prezentacja

Scenariusz lekcji otwartej z matematyki w II klasie szkoły ponadgimnazjalnej

Temat: Pole równoległoboku.

Scenariusz lekcyjny Obliczanie pierwiastków dowolnego stopnia i stosowanie praw działań na pierwiastkach. Scenariusz lekcyjny

Scenariusz lekcji 1. Informacje wst pne: 2. Program nauczania: 3. Temat zaj 4. Integracja: 5. Cele lekcji: Ucze potrafi:

Scenariusz lekcyjny Przesunięcia wykresu funkcji równolegle do osi odciętych i osi rzędnych. Scenariusz lekcyjny

KONSPEKT ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

Proporcjonalność prosta i odwrotna

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI PLANOWANEJ DO PRZEPROWADZENIA W KLASIE I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO

Lekcja 2. Pojęcie równania kwadratowego. Str Teoria 1. Równaniem wielomianowym nazywamy równanie postaci: n

Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy I gimnazjum z wykorzystaniem programu edurom Matematyka G1

Dział I FUNKCJE I ICH WŁASNOŚCI

Scenariusz lekcji diagnozującej z matematyki przygotowującej do sprawdzianu z funkcji kwadratowej

Temat (rozumiany jako lekcja) Propozycje środków dydaktycznych. Liczba godzin. Uwagi

2. Graficzna prezentacja algorytmów

Zespół Szkół Budowlano Geodezyjnych im. S. Wł. Bryły w Białymstoku Scenariusz zajęć z przedmiotu: Budownictwo ogólne

SCENARIUSZ LEKCJI. Klasa: I liceum profilowane Blok tematyczny: Własności funkcji kwadratowej

SCENARIUSZ LEKCJI. Wielomiany komputerowe wykresy funkcji wielomianowych

TEMAT: Podsumowanie wiadomości z działu Atomy i cząsteczki.

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

Temat: Podsumowanie wiadomości z działu: Nie tylko kalkulator ćwiczenia z wykorzystaniem monitora interaktywnego. Zajęcia komputerowe klasa VI a

Scenariusz lekcyjny Przekształcenie wzorów występujących w matematyce, fizyce, chemii. Scenariusz lekcyjny

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

FUNKCJE I RÓWNANIA KWADRATOWE. Lekcja 78. Pojęcie i wykres funkcji kwadratowej str

Scenariusz lekcji. Opracował: Paweł Słaby

PRACA KONKURSOWA LEKCJA Z PLUSEM KATEGORIA: IV KLASA SP

Scenariusz zajęć. Temat: Podział administracyjny Polski

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

Pojęcie funkcji i jej podstawowe własności.

Scenariusz lekcji matematyki: Podsumowanie wiadomości o wielomianach rozwiązywanie interaktywnego testu. Scenariusz lekcji

SCENARIUSZ LEKCJI Przesuwanie paraboli - wykorzystanie arkusza kalkulacyjnego na lekcjach matematyki

Uczniowie zapisują temat do zeszytów.

KĄTY. Cele operacyjne. Metody nauczania. Materiały. Czas trwania. Struktura i opis lekcji

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1

Działania na ułamkach zwykłych powtórzenie wiadomości

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

Konspekt lekcji matematyki

KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI (2 LEKCJE) W III KLASIE GIMNAZJUM OPRACOWAŁA RENATA WOŁCZYŃSKA

SCENARIUSZ LEKCJI. TEMAT LEKCJI: O czym mówią współczynniki funkcji liniowej? - wykorzystanie arkusza kalkulacyjnego na lekcjach matematyki

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie. Uczeń :

Scenariusz lekcji klasa III Technikum

Cele: uczeń zna pojęcie symetrii potrafi zebrać potrzebne informacje i korzystać zróżnych źródeł informacji

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1 GIMNAZJUM

Środki dydaktyczne Zestaw zadań/pytań z działu Mnożenie i dzielenie ułamków zwykłych. Każde pytanie znajduje się na osobnej karteczce.

Scenariusz lekcyjny Rozwiązywanie zadań z wykorzystaniem działań na logarytmach. Scenariusz lekcyjny

SCENARIUSZ LEKCJI. Autorzy scenariusza: Krzysztof Sauter (informatyka), Marzena Wierzchowska (matematyka)

Kup książkę Poleć książkę Oceń książkę. Księgarnia internetowa Lubię to!» Nasza społeczność

Sposoby przedstawiania algorytmów

Jednostka modułowa: M3.J3 Posługiwanie się językiem obcym przy sporządzaniu i ekspedycji potraw

Scenariusz lekcji otwartej z matematyki w klasie 1C LO (2 godziny lekcyjne) przeprowadzonej w dniu r.

Temat: Odejmowanie w pamięci

Scenariusz lekcji matematyki: Zastosowanie równań i układów równań do rozwiązywania zadań tekstowych. Scenariusz lekcji

Scenariusz lekcji matematyki w klasie 3 a z zastosowaniem niektórych elementów OK.

Scenariusz lekcji matematyki w klasie V. Temat: Przykłady potęg o wykładniku naturalnym - (2 godziny).

Treści nauczania zgodne z podstawą programową:

Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego.

PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Konspekt lekcji matematyki klasa 4e Liceum Ogólnokształcce

Dodawanie ułamków o jednakowych mianownikach

Plan metodyczny lekcji

PREZENTACJA MULTIMEDIALNA

Zapisywanie algorytmów w języku programowania

Możliwość wykorzystania komputera na zajęciach podstaw przedsiębiorczości na przykładzie lekcji nt. podatków pośrednich (scenariusz lekcji)

Scenariusz lekcji matematyki, klasa 1 LO.

DZIAŁ 1. Liczby naturalne

SCENARIUSZ LEKCJI FIZYKI W KLASIE 8 Z WYKORZYSTANIEM TIK

mgr Agnieszka Łukasiak Zasadnicza Szkoła Zawodowa przy Zespole Szkół nr 3 we Włocławku

Temat lekcji: Środowisko geograficzne Polski powtórzenie wiadomości. (temat zgodny z podstawą programową rozporządzenia MEN z dnia r.

ROZKŁAD MATERIAŁU DO 1 KLASY LICEUM (ZAKRES PODSTAWOWY) A WYMAGANIA PODSTAWY PROGRAMOWEJ.

Temat: Programujemy historyjki w języku Scratch tworzymy program i powtarzamy polecenia.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z MATEMATYKI dla uczniów Technikum Kreatywnego w Szczecinie podstawa programowa dla klas I i II

2. Tabele w bazach danych

Scenariusz lekcji matematyki w klasie pierwszej szkoły ponadgimnazjalnej z wykorzystaniem komputerów.

OPRACOWANIE MONIKA KASIELSKA

Twórcza szkoła dla twórczego ucznia Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

Scenariusz lekcji fizyki Temat: OD CZEGO ZALEŻY SIŁA TARCIA?

Odejmowanie ułamków dziesiętnych

ARKUSZ HOSPITACJI DIAGNOZUJĄCEJ

2. Metoda i forma pracy - Metody: poszukująca, problemowa, aktywizująca ucznia - Formy: praca grupowa, praca indywidualna ucznia

Przekształcenia wykresu funkcji wykładniczej - scenariusz lekcji. ( czas realizacji: 2- wie godziny lekcyjne)

SCENARIUSZ LEKCJI: TEMAT LEKCJI: Postać kanoniczna funkcji kwadratowej. Interpretacja danych w arkuszu kalkulacyjnym

OCENIANIE KSZTAŁTUJĄCE NA LEKCJI MATEMATYKI. Scenariusz lekcji proponowany przez Jolantę Strzałkowską nauczyciela matematyki w Gimnazjum nr 1 w Kole

Konspekt lekcji matematyki opracowany przez: Jadwigę Murawiecką nauczyciela Szkoły Podstawowej w Chodowie

ROZKŁAD MATERIAŁU DO 1 KLASY LICEUM (ZAKRES ROZSZERZONY) A WYMAGANIA PODSTAWY PROGRAMOWEJ.

2. Metody adresowania w arkuszu kalkulacyjnym

Maria Mauryc SP nr 2 w Czarnej Białostockiej

Scenariusz lekcyjny Zastosowanie układów równań liniowych do rozwiązywania zadań tekstowych. Scenariusz lekcyjny

Scenariusz lekcji marketingu w klasie III Technikum Ekonomiczne

Transkrypt:

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej Opracowanie: Anna Borawska Czas trwania zajęć: jedna jednostka lekcyjna (4ut) Powiązanie z wcześniejszą wiedzą Uczniowie przypominają, że na poprzednich lekcjach poznali funkcję kwadratową w postaci ogólnej i kanonicznej (zapisanie przykładu na tablicy). Nauczyciel informuje, że nie są to jedyne postacie, w jakich można zaprezentować funkcję kwadratową. Cele lekcji Uczeń: dokonuje rozkładu funkcji kwadratowej na czynniki liniowe, zna pojęcie pierwiastków trójmianu kwadratowego, umie sprowadzać postać ogólną funkcji do iloczynowej i na odwrót. Cele sformułowane w języku ucznia Na dzisiejszej lekcji dowiesz się, jak przedstawić funkcję kwadratową w postaci iloczynowej. Będziesz umiał podać pierwiastki funkcji kwadratowej. Jak sprawdzę, czy cel został osiągnięty Na zakończenie zajęć nauczyciel prosi o dokończenie zdań: Z dzisiejszej lekcji zapamiętam..., Zaskoczyło mnie..., Na dzisiejszej lekcji podobało mi się/nie podobało mi się....

Czego nauczyciel będzie oczekiwał i wymagał od uczniów? Na co będzie zwracał uwagę? ( NaCoBeZu ) Nauczyciel informuje uczniów: po dzisiejszej i poprzednich lekcjach będziesz umiał przekształcać i prezentować funkcję kwadratową w różnych postaciach, zidentyfikować daną postać funkcji kwadratowej, nazwać ją, obliczyć deltę, przedstawić liczbę pierwiastków (o ile istnieją). Kluczowe pytania dla uczniów Ile imion (postaci) może mieć funkcja kwadratowa? Formy pracy: indywidualna, zbiorowa. Środki dydaktyczne podręcznik MATeMAtyka. Część 1. Podręcznik dla szkół ponadgimnazjalnych. Zakres podstawowy, Wojciech Babiański, Lech Chańko, Joanna Czarnowska, Grzegorz Janocha, Nowa Era 2012, zeszyt, karta pracy (załącznik), tablica. Metody operacyjne wiodąca: ćwiczenia uczniowskie, wspomagające: wykład, praca z tekstem zawartym w podręczniku, praca w grupach. Kolejne etapy I faza wprowadzająca Zamierzona struktura lekcji Proponowany przebieg lekcji sprawdza obecność i pracę domową, prosi o przypomnienie wiadomości z poprzedniej lekcji (postać ogólna i kanoniczna funkcji kwadratowej, wykres funkcji kwadratowej), ocenia przygotowanie uczniów, pyta uczniów: Czego jeszcze chcecie się dowiedzieć o funkcji kwadratowej?, W jaki sposób chcecie dziś pracować?, podaje temat lekcji. zapisują na tablicy wzór na postać ogólną i postać kanoniczną funkcji kwadratowej, objaśniają użyte we wzorach oznaczenia, szkicują wykres dowolnej funkcji kwadratowej z zaznaczeniem charakterystycznych punktów. Czas (przykładowy)

II faza realizacyjna/wykładowa III faza badanie rozdaje karty pracy, wprowadza pojęcie postaci iloczynowej funkcji, przedstawia wzór na postać iloczynową funkcji kwadratowej, w którym zaznacza czynniki liniowe, na podstawie tabeli, znajdującej się w karcie pracy, omawia zapis tej samej funkcji w trzech postaciach wraz z podaniem czynników liniowych, wyjaśnia jak przejść z postaci iloczynowej do ogólnej, wprowadza pojęcie miejsca zerowego funkcji/pierwiastka równania kwadratowego, pokazuje, w jaki sposób znaleźć miejsca zerowe funkcji zapisanej w postaci iloczynowej i ogólnej (odczyt miejsc zerowych w postaci iloczynowej, obliczanie miejsc zerowych ze wzorów w postaci ogólnej), objaśnia, jak na podstawie wartości obliczonej delty przeprowadzić analizę występowania i liczby miejsc zerowych. słuchają wykładu nauczyciela, zapisują podane wzory, analizują tabelę z karty pracy, zadają pytania do przedstawionych treści. w parach analizują zadania znajdujące się w kacie pracy, w parach dyskutują nad rozwiązaniem zadań z karty pracy, wymieniają uwagi. obserwuje pracę uczniów, pomaga w rozwiązywaniu problemów. IV faza przekształcanie V faza prezentacja rozwiązują zadania na podstawie informacji zebranych w fazie badania, w miarę możliwości przedstawiają różne możliwości rozwiązania zadań, oceniają różne sposoby rozwiązania zadań, wybierają ich zdaniem najlepszy sposób rozwiązania zadania, argumentują swój wybór. obserwuje pracę uczniów, odpowiada na pytania uczniów. wybrani uczniowie prezentują rozwiązania na tablicy, pozostali uczniowie porównują sposoby rozwiązania zadań i wyniki ze swoimi, pozostali uczniowie zgłaszają uwagi w przypadku rozbieżności między ich rozwiązaniami a tymi prezentowanymi na tablicy, oceniają rozwiązania swoje i pozostałych uczniów. obserwuje sposób prezentacji, komentuje oraz ocenia prezentowane rozwiązania.

VI faza podsumowująca uświadamiają sobie czego się nauczyli, wyciągają wnioski do dalszej pracy, dokonują samooceny. wyraża swoją opinię na temat przebiegu lekcji i zaangażowania uczniów, ocenia pracę uczniów podczas lekcji, zadaje pracę domową. Załącznik Karta pracy

KARTA PRACY UCZNIA Imię i nazwisko... Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej. Zadanie 1. Podaj pierwiastki trójmianu kwadratowego. Przedstaw trójmian w postaci ogólnej. Zadanie 2. Podaj liczbę miejsc zerowych trójmianu kwadratowego. Przedstaw trójmian kwadratowy w postaci iloczynowej (o ile istnieje). Zadanie 3. Uzupełnij tabelę. Postać ogólna Postać kanoniczna Postać iloczynowa Czynniki liniowe