SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

Podobne dokumenty
SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

SCENARIUSZ LEKCJI. Nazwa. Nazwa szkoły. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień Temat: Dlaczego i jak oddychamy?

SCENARIUSZ LEKCJI. Nazwa. Nazwa szkoły. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień Temat: Dojrzewanie to czas wielkich przemian.

SCENARIUSZ LEKCJI. Nazwa. Nazwa szkoły. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień Temat: Kiedy zachorujesz. Przyroda klasa IV.

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień wskaże linię widnokręgu jako miejsce gdzie niebo pozornie styka się z Ziemią;

SCENARIUSZ LEKCJI. Temat: Zmiany stanów skupienia wody

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

Temat zajęć: Poznawanie właściwości i zastosowań magnesu. Rodzaj zajęć: lekcja wprowadzająca nowe pojęcia z zakresu oddziaływań (siły magnetyczne)

Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy I gimnazjum z wykorzystaniem programu edurom Matematyka G1

SCENARIUSZ LEKCJI PRZYRODY DLA KL. IV

Tytuł: Budowa i działanie narządu wzroku

Scenariusz lekcji: Manewry wykonywane przez kierującego rowerem: wymijanie, omijanie i wyprzedzanie

Dodawanie ułamków zwykłych lekcja w kl.ivb mgr Sylwia Naliwko nauczyciel matematyki w Zespole Szkół im.ks. Jerzego Popiełuszki w Juchnowcu Górnym

Scenariusz lekcji fizyki Temat: OD CZEGO ZALEŻY SIŁA TARCIA?

Pomoc w rozjaśnianiu ciemności Tadeusz Różewicz Przepaść.

KONSPEKT LEKCJI CELE EDUKACYJNE. - kształtuje proces samodzielnego myślenia i uczenia się drogą obserwacji

Cele: uczeń zna pojęcie symetrii potrafi zebrać potrzebne informacje i korzystać zróżnych źródeł informacji

Temat: Pole równoległoboku.

Temat: Elementy pogody i przyrządy do ich pomiaru. Konspekt lekcji przyrody dla klasy IV. Dział programowy. Przyroda i jej elementy.

SCENARIUSZ LEKCJI. - odpowiedzialnie wywiązywać się z powierzonego zadania. - pracować w sposób kreatywny i samodzielny, - dobrze organizować pracę,

Temat: Programujemy historyjki w języku Scratch tworzymy program i powtarzamy polecenia.

Proporcjonalność prosta i odwrotna

DOBRE PRAKTYKI ERASMUS + mgr Marta Faroń Lekcja plastyki (1x45 min.) Perspektywa zbieżna.

Przedmiot: Edukacja dla bezpieczeństwa. Cele ogólne: Cele operacyjne uczeń: Treści nauczania: Metody pracy: Formy pracy:

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

SCENARIUSZ LEKCJI. 3. Temat lekcji Obliczanie drogi, prędkości i czasu w ruchu jednostajnym.

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 4.10 Temat zajęć: Ile tak naprawdę zarobię? Wynagrodzenia brutto i netto

Jaki utwór nazywamy bajką?

CELE OGÓLNE: CELE OPERACYJNE:

KONSPEKT LEKCJI ZAJĘC TECHNICZNYCH W KLASIE IVa. Poznanie przepisów dotyczących ruchu pieszych na drodze

KONSPEKT LEKCJI MATEMARTKI DLA KLASY 5

Temat: Poznajemy znaki drogowe pionowe i poziome..

Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Temat: Odejmowanie w pamięci

KĄTY. Cele operacyjne. Metody nauczania. Materiały. Czas trwania. Struktura i opis lekcji

Zespół Szkół Budowlano Geodezyjnych im. S. Wł. Bryły w Białymstoku Scenariusz zajęć z przedmiotu: Budownictwo ogólne

Scenariusz zajęć. Temat: Podział administracyjny Polski

Scenariusz lekcji: Przyczyny powstawania wypadków w ruchu drogowym powstające z winy dzieci (część 1)

DZIAŁ 1. Liczby naturalne

SCENARIUSZ LEKCJI FIZYKI W KLASIE 8 Z WYKORZYSTANIEM TIK

Temat: Podsumowanie wiadomości z działu: Nie tylko kalkulator ćwiczenia z wykorzystaniem monitora interaktywnego. Zajęcia komputerowe klasa VI a

Po pierwsze - Po drugie - Po trzecie - Po czwarte - 1. Jak wezwać pogotowie ratunkowe? 2. Telefony alarmowe:

Zasady ruchu drogowego dla rowerzysty - przypomnienie wiadomości. Wykorzystanie podstawowych funkcji przeglądarki do przeglądania stron WWW.

Robienie gratisów czy kradzież? rozmowa o bohaterze książki Złoty pelikan i wpływie reklamy na postępowanie człowieka

Działania na ułamkach zwykłych powtórzenie wiadomości

Kształcone wiadomości i umiejętności. Uczeń:

Scenariusz lekcji matematyki w pierwszej klasie gimnazjum przebiegającej z wykorzystaniem technologii komputerowej

Scenariusz lekcji matematyki w szkole ponadgimnazjalnej. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

Słowne: pogadanka, analiza budowy człowieka, doświadczenie, praca indywidualna.

mgr Agnieszka Łukasiak Zasadnicza Szkoła Zawodowa przy Zespole Szkół nr 3 we Włocławku

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

Cele nauczania: a)poznawcze: Cele ogólne kształcenia: -uczeń umie odejmować ułamki dziesiętne. Aktywności matematyczne:

Scenariusz lekcji. z wykorzystaniem elementów metod poszukujących i metody pracy z książką

Scenariusz zajęć z przyrody w klasie V

Temat: Uzależnienia są groźne na tropie papierosów, alkoholu i gier komputerowych.

SCENARIUSZ LEKCJI. ćwiczenia utrwalające. 4. Integracja:

Treści nauczania zgodne z podstawą programową:

Projekt Na ratunek propozycja dla II etapu edukacyjnego

SYMBOLE STOSOWANE W RYSUNKU TECHNICZNYM ELEKTRYCZNYM NA PRZYKŁADZIE DOMOWEJ INSTALACJI ELEKTRYCZNEJ

Scenariusz lekcji. Cel ogólny: Poznanie budowy, roli i mechanizmu działania układu wydalniczego człowieka

Metody i techniki nauczania: ćwiczenia praktyczne, ćwiczenia interaktywne, zabawa ruchowa.

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

Edukacja dla bezpieczeństwa PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA. Rok szkolny 2015/ Wewnątrzszkolnego Systemu Oceniania w Zespole Szkół w Osiecznej.

Świat moralnych i estetycznych wartości romantycznych w Świteziance Adama Mickiewicza

Ad maiora natus sum III nr projektu RPO /15

Scenariusz lekcji przyrody w klasie IV z wykorzystaniem tablicy interaktywnej

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII DLA UCZNIÓW KLASY I (ZAKRES PODSTAWOWY) SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

Przyrządy do kreślenia, plansza połażenie prostych i odcinków, kąty, domino, krzyżówka, kartki z gotowymi figurami.

Scenariusz lekcji biologii dla klasy I gimnazjum

SCENARIUSZ LEKCJI. (podstawa programowa pkt 7. Uczeń rozpoznaje i nazywa figury: punkt, prosta, półprosta i odcinek).

Postawy: Uczeń: - Odpowiada za bezpieczeństwo własne i kolegów, - Jest dociekliwy i dokładny, - Wykazuje postawę badawczą.

Scenariusz lekcji. 3. Temat lekcji: Zastosowanie własności trójmianu kwadratowego: rysowanie wykresu, wyznaczanie wzoru o podanych własnościach;

Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy VI szkoły podstawowej z wykorzystaniem programu edurom Matematyka P6

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

SCENARIUSZ LEKCJI 3. Ułamkowy as - powtórzenie wiadomo ci o ułamkach zwykłych cz.1.

Scenariusz godziny wychowawczej w klasie VI

Twórcza szkoła dla twórczego ucznia Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

ZESPÓŁ SZKÓŁ ROLNICZYCH CKP W BIAŁYMSTOKU. Scenariusz zajęć z MECHANIZACJI ROLNICTWA w klasie I technikum rolniczego

Słowne: pogadanka, gra dydaktyczna Jaki to ptak?, praca grupowa, analiza wykresów, analiza rysunków przedstawiających sylwetki ptaków.

Powtórzenie i utrwalenie wiadomości zajęcie zaplanowane na 3 godziny lekcyjne (przyroda + technika) w klasie V szkoły podstawowej

DODAWANIE I ODEJMOWANIE SUM ALGEBRAICZNYCH

Mutacje jako źródło różnorodności wewnątrzgatunkowej

Na polowaniu z Wielkomiludem

Scenariusz zajęć otwartych dla nauczycieli Publicznego Gimnazjum w Pajęcznie prowadzonych przez Iwonę Jędrzejewską

Metryczka Justyna Płonka Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego w Kozach

Scenariusz nr 46 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

DEBATA. Jestem za, czy przeciw integracji Polski z Unią Europejską.

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1

UKŁAD WSPÓŁRZĘDNYCH NA PŁASZCZYŹNIE

SCENARIUSZ LEKCJI Owoce i warzywa źródłem witamin

SCENARIUSZ LEKCJI. Temat: Obserwujemy zjawisko elektryzowania się ciał.

A więc to tak rodzi się sztuka? wyrażamy opinię na temat obrazu i jego interpretacji

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 4.6 Temat zajęć: Obowiązki i prawa pracownika oraz pracodawcy

PIERWSZA POMOC. Mały ratownik

Szczegółowe wymagania edukacyjne edukacja dla bezpieczeństwa

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Transkrypt:

Nazwa Nazwa szkoły SCENARIUSZ LEKCJI Scenariusz zajęć z wykorzystaniem metody eksperymentu dla klasy IV Szkoła Podstawowa w Dukli Tytuł i numer projektu Nowa jakość kształcenia w Szkole Podstawowej w Zespole Szkół Nr 1 w Dukli, Nr RPPK.09.02.00-18-0049/16 Autor Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017 Temat: Jak postępować w razie wypadku? Przyroda klasa IV Cel lekcji: Wiadomości - uczeń: - wymieni zawartość podręcznej apteczki ; - poda zastosowanie wybranych leków i materiałów opatrunkowych; - poda numery telefonów alarmowych; - wymieni osoby, które należy zawiadomić w razie wypadku; - określi zasady postępowania w razie wypadku, którego jest świadkiem np. drogowego, pożaru, tonięcia. Umiejętności - ucznia; -odróżni elementy przyrody ożywionej od nieożywionej; - analizuje tekst z podręcznika oraz ilustracje; Metody nauczania; - słowne: pogadanka, dyskusja; - obserwacyjna Formy pracy: - indywidualna; - grupowa; - zbiorowa

Środki dydaktyczne ; - krzyżówki; - ilustracje obrazujące sposoby oparzenia ran; - zeszyt ćwiczeń (str. 6,7) - przygotowany zestaw materiałów opatrunkowych; - apteczka; - eliminatka (zał. Nr1); - plansze pierwszej pomocy; - tablica multimedialna. Przebieg lekcji: 1.Podział uczniów na grupy, nawiązanie do wcześniej omówionych zagadnień, zadanie pytania i polecenia: a. Co to jest wypadek? b. Jakim wypadkom najczęściej ulegają dzieci? c. Jakie są przyczyny wypadków? d. Wymień podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas zabaw. 2. Nauczyciel przeprowadza krótka pogadankę na temat scenariusza: Wypadek i co dalej? Poleca uczniom wykonanie eliminatki (zał.nr1)wklejenie jej do zeszytu. - zał. Nr1 Wykreśl co drugie pole, zaczynając od zaznaczonego. Pozostałe litery czytane poziomo utworzą hasło, a czytane pionowo numery alarmowe. 9----A----P----D----I----W----E S----9----E----R----T----9----K 9----A----W----E----S----T----1 X----9----L----Z----N----9----P 7----B----A----Y-----P----T----1 H----9----E----O----S----8----W

M----E----O----W----C----K----2 3. Odczytanie hasła PIERWSZA POMOC 997, 998,999, 112. Wspólnie wyjaśniają rozwiązanie eliminatki. 4. Nauczyciel informuje, jak należy postępować w razie wypadku, w którym są poszkodowani ( udzielanie pierwszej pomocy). EKSPERYMENT: 1. Cel prowadzonych badań: Celem eksperymentu jest zapoznanie uczniów z udzieleniem pierwszej pomocy poszkodowanemu. 2. Sposób przeprowadzenia eksperymentu: Eksperyment prowadzony jest podczas zajęć lekcyjnych przez uczniów, którzy pracują w grupach. 3. Sposób przeprowadzenia eksperymentu: W każdej z grup jeden uczeń nawiązuję do upadu z drabiny, drugi o skaleczeniu ostrym przedmiotem, trzeci o poparzeniu gorącym czajnikiem. Zadaniem uczniów jest udzielenie pierwszej pomocy doraźnej. Uczniowie poprzez własną obserwację odpowiadają na pytania nauczyciela, uzupełniają karty pracy. 4. Wyciągniecie wniosków: Na podstawie obserwacji eksperymentu uczniowie wyciągają wnioski na temat jak postępować w razie wypadku i jak pomóc poszkodowanemu. 5. Nauczyciel prosi uczniów, aby korzystając z podręcznika (str.124-129), oraz przeprowadzonych eksperymentów samodzielnie wykonali w karty pracy. 1 Opisz obrażenia, jakie mogą wystąpić w wyniku opisanych poniżej zdarzeń. Upadek z drabiny... Używanie przedmiotu o ostrych krawędziach... Dotknięcie gorącego czajnika...

2 Zapisz w tabeli, jak udzielić pomocy w przypadku wymienionych rodzajów obrażeń. Rodzaj obrażenia Objawy Sposób pomocy Stłuczenie Zwichnięcie lub złamanie Drobne zranienie Głębokie zranienie Oparzenie Miejsce uderzenia szybko puchnie, pod skórą pojawia się krwawy, bolesny wylew. Silny ból, zwiększający się przy próbie ruchu. Małe uszkodzenie skóry, z niewielkim wypływem krwi. Duża, głęboka rana i znaczny wypływ krwi. Zaczerwienienie skóry, silny ból, czasem pęcherze na skórze. 3 Napisz, co oznaczają poniższe symbole......................... 4 Rysunki przedstawiają sytuacje, które mogą się zdarzyć naprawdę. Pod jaki numer powinieneś zadzwonić, aby poinformować o tym zdarzeniu odpowiednie służby? Pożar Kradzież Zasłabnięcie......

6. Uczniowie odczytują odpowiedzi. 7. Nauczyciel podkreśla znaczenie znajomości numerów alarmowych dla groźnych wypadków. Jeżeli nie znają numeru 112,uzupełnia odpowiedzi i wyjaśnia znaczenie tego numeru. 8. Nauczyciel pyta uczniów jak powinna brzmieć treść meldunku, który złożyliśmy, dzwoniąc pod numer alarmowy. Uczniowie treść zapisują w zeszycie. - Treść meldunku: - Gdzie zdarzył się wypadek? - Zdarzył się w Dukli, na ulicy Kościuszki 13, koło Szkoły Podstawowej. - Co się stało? - Rowerzysta został potrącony przez samochód. - Ilu poszkodowanych? - Poszkodowany jest rowerzysta i kierowca samochodu. - Jakich urazów doznali? - Rowerzysta ma spuchniętą nogę i rozcięty łuk brwiowy, kierowca krwawi z czoła. - Kto zgłasza? - Nazywam się (imię zgłaszającego), mieszkam ( adres zgłaszającego). 9.Nauczyciel prezentuje uczniom apteczkę pierwszej pomocy. Wspólnie z uczniami ustalają, kiedy i jak należy korzystać z leków i środków opatrunkowych znajdujących się w apteczce. Nauczyciel omawia skaleczenie, stłuczenie, poparzenie, omdlenie. 10. Nauczyciel prezentuje wykonanie opatrunku w przypadku skaleczonego palca i mocno krwawiącej rany. np. na przedramieniu. Nauczyciel poleca wykonanie opatrunku w przypadku skaleczonego palca lub przedramienia. Uczniowie wykonuje ćwiczenie w 2 osobowych grupach na zmianę. Nauczyciel obserwuje pracę uczniów, udziela wskazówek i praktycznej pomocy. Faza podsumowująca: - Powtórzenie wiadomości omawianych na lekcji. - Ocena zaangażowania uczniów, ich aktywności na lekcji. - Przeprowadzenie ankiety ewaluacyjnej.

Ankieta ewaluacyjna dla ucznia Podkreśl wybraną odpowiedź. 1. Czy lekcja była dla Ciebie interesująca? TAK NIE NIE MAM ZDANIA 2. Czy byłeś zaangażowany w pracę grupy? TAK NIE 3. Czy atmosfera w grupie sprzyjała pracy? TAK NIE NIE MAM ZDANIA Uzasadnij... 4. Czy chciałbyś takich lekcji więcej? TAK NIE NIE MAM ZDANIA 5. Jaki był twój nastrój podczas dzisiejszych zajęć? Podkreśl odpowiedni symbol.