RAPORT Z EWALUACJI WEWNĘTRZNEJ ROK SZKOLNY

Podobne dokumenty
RAPORT Z EWALUACJI WEWNĘTRZNEJ

RAPORT Z EWALUACJI WEWNĘTRZNEJ W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. JANA PAWŁA II W STAREJ BIAŁEJ ROK SZKOLNY 2018/2019 DZIAŁANIA SZKOŁY ZWIĄZANE ZE WZMOCNIENIEM

Liceum Ogólnokształcące nr 3 w Gdańsku. Raport z badania zjawiska Cyberprzemocy i uzależnienia od mediów.

SPRAWOZDANIE Z WYKONANIA ZADANIA NR 10. Cyberprzemoc

RAPORT Z EWALUACJI WEWNTRZNEJ w SZKOLE PODSTAWOWEJ im. JERZEGO NOSKIEWICZA w TANOWIE DIAGNOZA KOMPETENCJI NAUCZYCIELI I UCZNIÓW

Jestem bezpieczny w sieci internetowej!

Raport z badania ewaluacyjnego w r. szkol. 2015/2016 Bezpieczny Internet zależy od Ciebie

RAPORT Z EWALUACJI WEWNĘTRZNEJ DOTYCZĄCEJ ZJAWISKA CYBERPRZEMOCY I KORZYSTANIA PRZEZ UCZNIÓW Z ZASOBÓW INTERNETU

RAPORT BADANIA ANKIETOWE CIEMNA STRONA INTERNETU SZKOŁA PODSTAWOWA W ZEPOLE SZKÓŁ W BOGDAŃCU

Konspekt zajęć. Data zajęć: r. Temat zajęć: ABC bezpieczeństwa w sieci. Czas: 2 x 45 min.

Lepszy Internet zależy od Ciebie

Szkolny program profilaktyczny "Bezpieczny internet"

Program profilaktyczny Bezpieczny w sieci cyfrowej

Diagnoza kompetencji nauczycieli w zakresie odpowiedzialnego korzystania z mediów społecznościowych - Formularze Google

Rodzice, dzieci i zagrożenia internetowe

RAPORT Z EWALUACJI WEWNĘTRZNEJ

RAPORT z ewaluacji wewnętrznej przeprowadzonej w roku szkolnym 2017/2018 w klasach I VII

obchodzony jest w pierwszej połowie lutego w całej Europie. W 2014 roku obchodzony jest 11 lutego. Dzień ten ma na celu zwrócenie uwagi na kwestię

Plan Wewnątrzszkolnego Doskonalenia Nauczycieli Szkoły Podstawowej w Chmielku na rok szkolny 2018/2019

Projekt ewaluacji. w roku szkolnym 2017/2018

SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI PROGRAMU PROFILAKTYCZNEGO

Raport z ewaluacji wewnętrznej przeprowadzony w Publicznej Szkole Podstawowej im. B. Koraszewskiego w Prószkowie w roku szkolnym 2017/2018

Szkoła Podstawowa w Górkach Szczukowskich Rok szkolny 2016/2017 Ankieta dla uczniów kl. IV- VI Bezpieczny Internet w szkole i w domu

Plan działań Promocji Zdrowia Szkoły Podstawowej Nr 3 im. Orła Białego w Ciechanowie

Zespół Szkół im. Lotników Polskich w Płocicznie-Tartak. Polityka bezpieczeństwa internetowego

BEZPIECZNY INTERNET. Własny program. Autor programu: Dagmara Strzelecka

PROGRAM PROFILAKTYKI

PLAN ROZWOJU ZAWODOWEGO

7. lutego Dzień Bezpiecznego Internetu 2017

Cel I: Zapobieganie zachowaniom agresywnym.

RAPORT Z EWALUACJI WEWNĘTRZNEJ ROK SZKOLNY

Dzieci bezpieczne online, czyli o czym warto wiedzieć?

Opracowanie wyników ankiety badawczej Bezpieczny Internet

Zasady bezpiecznego korzystania z Internetu

RAPORT Z ANALIZY ANKIET SKIEROWANYCH DO UCZNIÓW ORAZ RODZICÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ: WYKORZYSTANIE NOWOCZESNYCH TECHNOLOGII"

Praca z nowoczesnymi technologiami ICT (rok I)

Dorota Kotwicka pedagog. W grupie wiekowej lat Internet jest najważniejszym medium.

Projekt skierowany do uczniów gimnazjum i liceum ogólnokształcącego z Zespołu Szkół Sportowych.

SZKOLNY PROGRAM PROFILAKTYKI NA ROK SZKOLNY SPOŁECZNA SZKOŁA PODSTAWOWA NR 3 I GIMNAZJUM DĘBINKA W POZNANIU

Program Profilaktyki w Szkole Podstawowej nr 8 im. gen. Karola Rolow Miałowskiego w Oławie.

EWALUACJA WEWNĘTRZNA W ROKU SZKOLNYM 2015/2016 w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Dźwirzynie w klasie IV i V

RAPORT Z BADAŃ NA TEMAT ZACHOWAŃ DZIECI W INTERNECIE

Scenariusz zajęć z edukacji internetowej dla klas IV - VI. Temat: Jestem bezpieczny w Internecie

ROCZNY PLAN WSPOMAGANIA NAUCZYCIELI Gimnazjum im. Biskupa Michała Kozala w Białośliwiu (rok szkolny 2016/2017)

Zespół Szkół nr 1 w Goleniowie FALOCHRON

Dzień Bezpiecznego Internetu

SPRAWOZDANIE Z EWALUACJI WEWNĘTRZNEJ. w roku szkolnym 2016/2017. Gimnazjum w Zespole Szkół w Zagórzanach

5. Czy rodzice interesują się sposobem spędzania przez Ciebie czasu przed komputerem? Tak Nie Czasami

Plan pracy Wychowawczo-Profilaktycznej. SZKOŁY PODSTAWOWEJ im. Władysława Rdzanowskiego w Radziejowicach

e Drive itp.) Drive itp.) Cybernauci z SP 44 klasa VI A

Własny program profilaktyczny, którego celem jest ochrona uczniów przed negatywnymi

SPRAWOZDANIE Z EWALUACJI WEWNĘTRZNEJ. w roku szkolnym 2016/2017. Szkoła Podstawowa w Zespole Szkół w Zagórzanach

Bezpieczne posługiwanie się komputerem i jego oprogramowaniem.

41% 59% tak nie. Każdy dzień zaczynam od sprawdzenia poczty elektronicznej lub wieści od znajomych na moim profilu serwisu społecznościowego

RAPORT Z EWALUACJI WEWNĘTRZNEJ

Jak uchronić dziecko przed cyberprzemocą? Opracowała:Joanna Dembowa

SZKOLNY PROGRAM PROFILAKTYKI

ZESPÓŁ SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH NR 1 W GORZOWIE WIELKOPOLSKIM

PROGRAM PROFILAKTYKI SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. KS. J. TWARDOWSKIEGO W TRÓJCZYCACH

ŻYJ AKTYWNIE I ZDROWO

Rola szkoły i nauczyciela w budowaniu strategii bezpieczeństwa cyfrowego. Katarzyna Paliwoda

Szanowni Państwo. Oferujemy warsztaty:

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 1 IM. KS. PPŁK. JÓZEFA WRYCZY W TUCHOLI PROGRAM BEZPIECZNA I PRZYJAZNA SZKOŁA

Diagnoza kompetencji uczniów w zakresie odpowiedzialnego korzystania z mediów społecznościowych - Formularze Google

Cyberprzemoc. Co rodzice powinni wiedzieć? Co mogą zrobić?

Zagrożenia i korzyści wynikające z rozwoju technologii informacyjno - komunikacyjnej

DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU 6 LUTEGO. Opracowała: Joanna MAŃKOWSKA

PROGRAM PROFILAKTYKI GIMNAZJUM ZESPOŁU SZKÓŁ W ZEGRZU w roku szkolnym 2014/2015

Poprzez wysyłanie wulgarnych i złośliwych SMS-ów i i. Poprzez kłótnie internetowe (tzw. flame war).

Bezpieczeństwo dzieci w Internecie

Raport z ewaluacji wewnętrznej

EWALUACJA WEWNĘTRZNA * ROK SZKOLNY 2017/2018 * SP 48 W SZCZECINIE RAPORT Z WYNIKÓW EWALUACJI WEWNĘTRZNEJ

BEZPIECZEŃSTWO W SIECI. Badanie przeprowadzone w czerwcu 2017

PROGRAM PROFILAKTYKI VI LO IM. T. REYTANA W WARSZAWIE

Załącznik do uchwały nr 12/2012/2013z dnia 25 lutego 2013 r. SZKOLNY PROGRAM PROFILAKTYKI PUBLICZNEGO GIMNAZJUM IM. MARKA KOTAŃSKIEGO W GÓRALICACH

PROGRAM PROFILAKTYKI SZKOŁY PODSTAWOWEJ ZESPOŁU SZKÓŁ W ZEGRZU w roku szkolnym 2014/2015

Profilaktyka uzależnień

Plan działań profilaktycznych Gimnazjum im. Biskupa Michała Kozala w Białośliwiu (rok szkolny 2015/2016)

RAPORT Z EWALUACJI WEWNĘTRZNEJ 2014/2015 W SPECJALNYM OŚRODKU SZKOLNO WYCHOWAWCZYM IM. JANUSZA KORCZAKA W SZYMBARKU

Bezpieczne dziecko w sieci

RAPORT Z EWALUACJI WEWNĘTRZNEJ BEZPIECZEŃSTWO W CYBERPRZESTRZENI

Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Dobrodzieniu. PLAN PRACY psychologa. w roku szkolnym 2016/2017

Publiczna Szkoła Podstawowa im. Powstańców Śląskich

SZKOLNY PROGRAM PROFILAKTYKI

Raport z ewaluacji projektu Anna Szabuńko

Cel I: Zapobieganie zachowaniom agresywnym.

Szkolny Program Profilaktyki na lata 2012/2013, 2013/2014, 2014/2015

Raport skrócony z ewaluacji wewnętrznej przeprowadzonej w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Pszowie. BADANY OBSZAR: Bezpieczeństwo uczniów

PROGRAM PEDAGOGIZACJI RODZICÓW

5. Na podstawie przeprowadzonych badań: ankiety dla uczniów, gwiazdy pytań, wywiadu z nauczycielami stwierdzam, że:

CYBERPRZEMOC I INNE ZAGROŻENIA

PLAN EWALUACJI WEWNĘTRZNEJ W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM.AUGUSTYNA NECLA W MIEROSZYNIE W ROKU SZKOLNYM 2013/2014

Autor: Szymon Targowicz

WEWNĄTRZSZKOLNY SYSTEM DORADZTWA ZAWODOWEGO W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 234 IM. JULIANA TUWIMA W WARSZAWIE

Szkoła Podstawowa im. Ewarysta Estkowskiego w Kostrzynie SZKOLNY PROGRAM PROFILAKTYKI

Korzyści INTERNET. Uzależnienie Obrażanie

Wyniki autodiagnozy w zakresie działań szkoły w obszarze bezpieczeństwa dziecka w świecie. 2007/2008 oraz 2008/2009 w województwie podlaskim

Uwaga organizacyjna: wskazane żeby uzgodnić z rodzicami i otrzymać zgodę rodziców, niepełnoletnich

RAPORT Z EWALUACJI WEWNĘTRZNEJ SZKOŁA PODSTAWOWA W DROŻKACH ROK SZKOLNY 2016/2017

SZKOLNY PROGRAM PROFILAKTYKI GIMNAZJUM IM. ORŁA BIAŁEGO W CHOTOMOWIE NA LATA 2015/2016, 2016/2017, 2017/2018

Transkrypt:

RAPORT Z EWALUACJI WEWNĘTRZNEJ ROK SZKOLNY 2017-2018 Bezpieczeństwo w Internecie - odpowiedzialne korzystanie z mediów społecznościowych. Zespół Szkół Specjalnych w Goleniowie Opracowanie: Jerzy Ratajczak lider zespołu Goleniów, czerwiec 2018 r.

PRZEBIEG EWALUACJI: Prezentowany raport jest rezultatem ewaluacji wewnętrznej przeprowadzonej w szkole przez Zespół I do Spraw Ewaluacji w składzie: 1. Aneta Duda 2. Agnieszka Sućko 3. Justyna Tomala 4. Remigiusz Skierski 5. Sebastian Zaremba 6. Jerzy Ratajczak lider zespołu RAPORT Z EWALUACJI DOTYCZY NASTĘPUJĄCYCH PROBLEMÓW BADAWCZYCH: 1. Diagnoza kompetencji nauczycieli i uczniów w zakresie odpowiedzialnego korzystania z mediów społecznościowych. 2. Określenie potrzeb nauczycieli i uczniów w zakresie doskonalenia tej umiejętności. OPIS METODOLOGII: Badani zostało zrealizowane w okresie od 9 do 27 kwietnia 2018 r. przez I Zespół ds. Ewaluacji Wewnętrznej. W trakcie ewaluacji: zbierano informacje pochodzące z następujących źródeł: od nauczycieli uczących w szkole,od uczniów klas 4-7 szkoły podstawowej oraz 2 i 3 klasy gimnazjalnej, od uczniów klas 1-3 branżowej szkoły zawodowej oraz klasy 2 przyspasabiającej do pracy; do gromadzenia danych wykorzystano ankiety. na podstawie zebranych danych został sporządzony raport, który obejmuje wymienione wyżej problemy badawcze. PRZEDMIOT EWALUACJI: 1. Uczniowie odpowiedzialnie korzystają z mediów społecznościowych. 2. Identyfikacjia potrzeb nauczycieli w zakresie uczenia dzieci i młodzieży odpowiedzialnego korzystania z mediów społecznościowych. Strona 2

KRYTERIA EWALUACJI: (wskaźniki sukcesu) 1. Nauczyciele posiadają niezbędne kompetencje informatyczne. 2. Uczniowie i nauczyciele znają zasady bezpiecznego korzystania z zasobów internetowych. 3. Uczniowie nie stosują cyberprzemocy. 4. Uczniowie używają mediów społecznościowych do komunikacji, poprawy swojego funkcjonowania. 5. Respondenci potrafią chronić swoją prywatność, wizerunek i dane osobowe w sieci 6. Uczniowie szkoły są dobrze przygotowani do życia w społeczeństwie informacyjnym OPIS EWALUACJI: Na potrzeby badania przygotowano ankiety dla nauczycieli i uczniów. Próbę badawczą stanowiło 73 uczniów Zespołu Szkół Specjalnych w Goleniowie oraz 22 nauczycieli PYTANIA KLUCZOWE: 1. Z jakich mediów społecznościowych korzystają uczniowie? 2. Czy uczniowie znają zasady bezpiecznego korzystania z tych mediów? 3. Czy uczniowie w komunikacji elektronicznej mieli do czynienia z cyberprzemocą, 4. Czy uczniowie wiedzą, jakie działania należy podejmować w przypadku kradzieży ich tożsamości, przejęcia loginów lub haseł oraz przejęcia komputera przez hakerów? 5. Jakiego rodzaju wsparcia potrzebują nauczyciele, aby skutecznie uczyć dzieci i młodzież odpowiedzialnego korzystania z mediów społecznościowych? 6. Jakie działania i w jakim zakresie powinna podejmować szkoła, aby uczyć dzieci i młodzież odpowiedzialnego korzystania z mediów społecznościowych Strona 3

Harmonogram działań ewaluacyjnych Termin realizacji Zadania 10.02.2018 r. Opracowanie pytań kluczowych 10.02.2018 r.. Zatwierdzenie przez dyrektora planu badań 20.04.2018 r. Opracowanie narzędzi badawczych 09.04.2018 r. 27.04.2018 r. Zbieranie danych - przeprowadzenie badań ankietowych wśród uczniów i nauczycieli 28.04.2018 r. 19.05.2018 r. Zliczanie i analiza wyników badania ankietowego 19.05.2018 r. 04.06.2018 r. Zredagowanie wniosków, opracowanie raportu. 04.06.2018 r. Przedstawienie raportu dyrektorowi 26.06.2018 r. Prezentacja raportu na Radzie Pedagogicznej 27.06.2018 r. Upublicznienie wyników na stronie internetowej szkoły Strona 4

WYNIKI BADAŃ ZESTAWIENIE INFORMACJI ZEBRANYCH NA PODSTAWIE ANKIET SKIEROWANYCH DO UCZNIÓW 73 RESPONDENTÓW 1. Jestem uczniem / uczennicą: a) Szkoły podstawowej - 26 b) Gimnazjum - 19 c) Szkoły przyspasabiającej do pracy - 4 d) Branżowej szkoły zawodowej - 24 Odpowiedzi na pytanie nr 1 Branżowej szkoły zawodowej 24 Szkoły przyspasabiającej do pracy 4 Gimnazjum 19 Szkoły podstawowej 26 0 5 10 15 20 25 30 Strona 5

2. Czy korzystasz z serwisów społecznościowych? a) Tak - 58 b) Nie - 15 Odpowiedzi na pytanie nr 2 21% Tak nie 79% Strona 6

3. Jeśli odpowiedziałeś twierdząco na pytanie 2., to wskaż serwis, z którego najczęściej korzystasz? a) Facebook - 52 b) Twitter - 1 c) Google+ - 14 d) Instagram - 8 e) Snapchat 5 f) inny, (jaki?): Snapchat 5 Odpowiedzi na pytanie nr 3 Messenger - 7 Nasza klasa - 1 Fotka - 1 Instagram 8 Whatsapp 1 Google+ 14 Twitter 1 Facebook 52 0 10 20 30 40 50 60 Strona 7

4. Czy masz założone konto, profil na portalu społecznościowym? a) Tak - 48 b) Nie - 24 Odpowiedzi na pytanie nr 4 33% Tak Nie 67% Strona 8

5. Czy z portalu społecznościowego korzystasz za wiedzą i zgodą rodziców? a) Tak - 55 b) Nie - 13 Odpowiedzi na pytanie nr 5 19% Tak Nie 81% Strona 9

6. Wskaż powody, dla których korzystasz z tego portalu. Możesz wskazać więcej niż jedną odpowiedź. a) dzielę się wiadomościami - 18 b) dzielę się zdjęciami, filmami -13 c) piszę komentarze, zaznaczam polubienia - 31 d) dzielę się nagraniami muzycznymi - 4 e) korzystam z różnych aplikacji - 13 f) gram w gry - 39 g) przeglądam treści zamieszczane przez innych użytkowników - 25 h) nawiązuję kontakty - 24 i) dla czatowania - 12 j) z nudów - 13 k) uległem modzie - 1 l) uległem presji rówieśników 0 m) z innego powodu (jakiego?) brak odpowiedzi Odpowiedzi na pytanie nr 6 uległem presji rówieśników uległem modzie z nudów dla czatowania nawiązuję kontakty przeglądam treści zamieszczane przez innych gram w gry korzystam z różnych aplikacji dzielę się nagraniami muzycznymi piszę komentarze, zaznaczam polubienia dzielę się zdjęciami, filmami dzielę się wiadomościami 0 10 20 30 40 50 0 1 4 13 12 13 13 18 24 25 31 39 Strona 10

7. Czy zdarzyło się Tobie wysłać komuś poznanemu w Internecie (możesz zaznaczyć więcej niż jedną odpowiedź): a) swój adres e-mail - 5 b) swoje zdjęcie lub zdjęcia - 12 c) swój adres zamieszkania -1 d) nie wysyłałem/wysyłałam - 54 Odpowiedzi na pytanie nr 7 nie wysyłałem/wysyłałam 54 swój adres zamieszkania 1 swoje zdjęcie lub zdjęcia 12 swój adres e-mail 5 0 10 20 30 40 50 60 Strona 11

8. Czy znasz zasady korzystania z portali społecznościowych? a) Tak - 53 b) Nie - 19 Odpowiedzi na pytanie nr 8 26% Tak Nie 74% Strona 12

9. Jeśli odpowiedziałeś twierdząco na pytanie 8, to z podanych niżej zasad, wybierz te, które stosujesz. a) bezpiecznie nawiązuję znajomości w sieci - 37 b) nie udzielam osobom nieznajomym informacji o sobie i swojej rodzinie (takich jak imię, nazwisko, adres zamieszkania, telefon, adres szkoły, do której chodzę, miejsce pracy rodziców) - 35 c) używam innych haseł i identyfikatorów (używam pseudonimu), - 9 d) nie piszę z osobami, których nie znam - 32 e) nie wysyłam swoich zdjęć osobom poznanym w Internecie - 30 f) nie odpisuję na wiadomości agresywne - 36 g) nie używam wulgarnego języka w siec - 22 h) zdaję sobie sprawę, że znajomy z Internetu może nie być sympatyczną koleżanką/ kolegą, a niebezpiecznym dorosłym - 22 i) bez zgody rodziców nie umówię się z osobami poznanymi w Internecie - 14 j) jeśli rodzice wyrażą zgodę, pójdę na spotkanie z osobą towarzyszącą i umówię się w miejscu publicznym - 13 k) nie otwieram plików niewiadomego pochodzenia, gdyż mogę uszkodzić komputer - 28 nie otwieram plików niewiadomego pochodzenia, gdyż mogę uszkodzić komputer jeśli rodzice wyrażą zgodę, pójdę na spotkanie z osobą towarzyszącą i umówię się w miejscu publicznym bez zgody rodziców nie umówię się z osobami poznanymi w Internecie zdaję sobie sprawę, że znajomy z Internetu może nie być sympatyczną koleżanką/kolegą, a nie odpisuję na wiadomości agresywne nie wysyłam swoich zdjęć osobom poznanym w Internecie używam innych haseł i identyfikatorów (używam pseudonimu) nie udzielam osobom nieznajomym informacji o sobie i swojej rodzinie (takich jak imię, nazwisko, adres bezpiecznie nawiązuję znajomości w sieci Odpowiedzi na pytanie nr 9 nie używam wulgarnego języka w sieci nie piszę z osobami, których nie znam 9 13 14 22 22 28 30 32 36 35 37 0 5 10 15 20 25 30 35 40 Strona 13

10. Czy wiesz, na jakie zagrożenia możesz być narażony w sieci? a) Tak - 60 b) Nie 11 Odpowiedzi na pytanie nr 10 15% Tak Nie 85% Strona 14

11. Czy zachowujesz się w sieci tak, jak w realnym świecie? a) Tak - 46 b) Nie - 22 Odpowiedzi na pytanie nr 11 32% Tak Nie 68% Dodatkowe odpowiedzi na pytanie: Zależy, kiedy - 2 Strona 15

12. Czy wiesz, co należy zrobić w sytuacji kradzieży Twojej tożsamości (podszywania się pod Twoje prawdziwe nazwisko w celu, np. opublikowania żenujących zdjęć lub kompromitujących komentarzy w zamian za okup)? a) Tak - 41 b) Nie - 21 Odpowiedzi na pytanie nr 12 34% Tak Nie 66% Strona 16

13. Czy wiesz, jak należy postąpić w sytuacji kradzieży Twoich danych (w celu uzyskania dostępu do danych logowania loginów, haseł itp. i ich sprzedaży na czarnym rynku)? a) Tak - 45 b) Nie - 26 Odpowiedzi na pytanie nr 13 37% Tak Nie 63% Strona 17

14. Czy napotykasz następujące formy cyberprzemocy? 1. nagrywanie, rozpowszechnianie treści ośmieszających inne osoby 2. wulgarne, poniżające treści w komunikacji internetowej 3. wulgarne komentarze, tzw. hejt 4. podszywanie się za kogoś w Internecie 5. włamania na konta internetowe Nigdy Rzadko Często Nie znam pojęcia 55 8 3 6 24 22 10 5 43 17 10 3 44 13 8 5 44 15 7 4 6. wykluczenie z grona znajomych 5. włamania na konta internetowe 4. podszywanie się za kogoś w Internecie 3. wulgarne komentarze, tzw. hejt 2. wulgarne, poniżające treści w komunikacji internetowej 1. nagrywanie, rozpowszechnianie treści ośmieszających inne osoby Odpowiedzi na pytanie nr 14 2 4 7 3 5 8 5 6 3 8 11 10 10 13 15 17 24 22 24 34 44 44 43 55 0 10 20 30 40 50 60 6. wykluczenie z grona znajomych 34 24 11 2 Nie znam pojęcia Często Rzadko Nigdy Strona 18

Kontakt z cyberprzemocą na podstawie odpowiedzi na pytanie 14 -% odpowiedzi (wykres uzupełniający) 6% 12% 24% 58% Nigdy Rzadko Często Nie znam pojęcia Strona 19

15. Czy wiesz, co należy zrobić w sytuacji zainfekowania Twojego komputera i zdalnego kontrolowania przez hakerów? a) Tak - 40 b) Nie 28 Odpowiedzi na pytanie nr 15 41% 59% Tak Nie Strona 20

16. Czy zabezpieczasz się przed wirusami i innymi szkodliwymi programami na portalach społecznościowych? a) Tak - 34 b) Nie - 36 Odpowiedzi na pytanie nr 16 51% 49% Tak Nie Strona 21

17. Jeśli odpowiedziałeś twierdząco na pytanie 16., to wskaż, jakie rodzaje zabezpieczeń stosujesz? a) AVG Antivirus -1 b) Doki Antivirus - 1 c) Program antywirusowy - 1 d) Założyć hasło przed wirusem - 1 e) Hasło wzorem liczbami - 1 Strona 22

MOCNE STRONY WYNIKAJĄCE Z EWALUACJI ANKIET UCZNIÓW: 81% uczniów korzysta z portalu społecznościowego za zgodą rodziców 75% uczniów nie podaje swoich danych w sieci 74% zna zasady korzystania z sieci SŁABE STRONY WYNIKAJĄCE Z EWALUACJI ANKIET UCZNIÓW: aż 32% nie zachowuje się w sieci internetowej jak w realnym świecie tylko 49% uczniów stosuje zabezpieczenia antywirusowe tylko 22 osoby z pośród ankietowanych uczniów nie używa wulgaryzmów w sieci internetowej uczniowie stykają się z cyberprzemocą Strona 23

ZESTAWIENIE INFORMACJI ZEBRANYCH NA PODSTAWIE ANKIET SKIEROWANYCH DO NAUCZYCIELI 22 RESPONDENTÓW 1. Czy wie Pan(-i), jakie działania należy podejmować, aby obronić dziecko przed niebezpieczeństwami w sieci? a) Tak - 21 b) Nie - 1 Odpowiedzi na pytanie 1 5% Tak Nie 95% Strona 24

2. Jeśli udzielił(-a) Pan(-i) twierdzącej odpowiedzi na pytanie 1., to proszę wymienić działania, jakie powinni podejmować nauczyciele, aby nauczyć dziecko bezpiecznego korzystania z mediów społecznościowych. a) Rozmowa o zagrożeniach w sieci i doradztwo jak ich unikać - 10 b) Ostrzeganie o tym, by nie podawać swoich danych osobom nieznajomym - 4 c) Wskazanie stron, z których można korzystać - 2 d) Blokowanie stron przeznaczonych dla dorosłych - 2 e) Kontrola przy korzystaniu z Internetu - 2 f) Lekcje wychowawcze - 2 g) Pokazywanie ciekawych, inspirujących stron, aktywności - 2 h) Przeszkolenie rodziców w zakresie bezpiecznego korzystania z mediów społecznościowych - 2 12 10 8 6 4 2 0 Najczęściej udzielane odpowiedzi na pytanie nr 2 10 Rozmowa o zagrożeniac h w sieci i doradztwo jak ich unikać 4 Ostrzeganie o tym, by nie podawać swoich danych osobom nieznajomy m 2 2 2 2 2 2 Wskazanie stron, z których można korzystać Blokowanie stron przeznaczon ych dla dorosłych Kontrola przy korzystaniu z Internetu Lekcje wychowawc ze Pokazywani e ciekawych, inspirującyc h stron, aktywności Przeszkoleni e rodziców w zakresie bezpieczneg o korzystania z mediów społecznośc iowych Ilość odpowiedzi 10 4 2 2 2 2 2 2 Strona 25

Pozostałe odpowiedzi na pytanie nr 2: Podawać przykłady, Tłumaczyć, Rozmowa z rodzicami, Rzetelna informacja, Scenki informacyjne, drama wskazujące na ewentualne niebezpieczeństwa, Wdrożenie ostrożności podczas korzystania z mediów społecznościowych, Nie pisać z nieznajomymi, nie udzielać odpowiedzi na pytania dotyczące rodziny, dzieci, sytuacji materialnej w domu, wakacji, Oglądanie (granie) razem z dziećmi, Rozmowa, Wymiana doświadczeń ze sposobów korzystania z mediów, Unikanie stron, gdzie trzeba podawać dane osobowe, są zainfekowane wirusami, Ustawiczna edukacja w tym zakresie, Program antywirusowy Nie otwierać nieznanych linków, wiadomości e-mail, wiadomości od nieznajomych Organizowanie spotkań ze specjalistami, Filmy instruktażowe na temat bezpiecznego korzystania z Internetu, Strona 26

3. Kto powinien udzielić Panu(-i) wsparcia w realizacji tych działań? a) placówki doskonalenia nauczycieli - 12 b) dyrekcja szkoły - 7 c) specjaliści, np. pedagog, psycholog - 17 d) inni nauczyciele 7 e) inne osoby, instytucje (jakie?) Instytucje zajmujące się bezpieczeństwem w Internecie np. Policja - 3 Informatycy 2 Rodzice Odpowiedzi na pytanie nr 3 inni nauczyciele ; 7 placówki doskonalenia nauczycieli ; 12 specjaliści, np. pedagog, psycholog ; 17 dyrekcja szkoły ; 7 Strona 27

4. Jaki rodzaj wsparcia w tym obszarze byłby dla Pana(-i) najbardziej odpowiedni? a) Odpowiednie szkolenie - 3 b) Metodyczne - 2 c) Placówki doskonalenia nauczycieli - 2 d) Rozmowa z uczniami i rodzicami/opiekunami - 2 Najczęściej udzielane odpowiedzi na pytanie nr 4 Rozmowa z uczniami i rodzicami/opiekunami 2 Placówki doskonalenia nauczycieli 2 Metodyczne 2 Odpowiednie szkolenie 3 0 1 2 3 4 Strona 28

Pozostałe odpowiedzi na pytanie nr 4: Wychowawca podczas spotkań z rodzicami, Psycholog szkolny, Merytoryczne, Specjaliści (np. pedagog, psycholog) Praktyczny Instrukcja w formie ulotki, Rada szkoleniowa, posiedzenie zespołów, Szkolenia z zakresu rozpoznawania stron, które mogą być niebezpieczne, Szkolenia dla nauczycieli i rodziców, Prelekcje na temat bezpiecznego korzystania z mediów społecznościowych, Gotowe scenariusze zajęć, odpowiednie do wieku uczniów, prezentacje multimedialne, filmy edukacyjne, Warsztaty, szkolenia, samodoskonalenie, Szkolenia dla uczniów ze specjalistami w tym zakresie, Strona 29

5. Kto lub co, Pana(-i) zdaniem, potrafi najlepiej zadbać o bezpieczeństwo dziecka w sieci? a) rodzic dziecka - 19 b) nauczyciel przedmiotu - 2 c) nauczyciel informatyki - 8 d) wychowawca klasy - 12 e) program antywirusowy - 7 f) oprogramowanie filtrujące - 12 g) blokowanie zakazanych stron - 18 Odpowiedzi na pytanie nr 5 blokowanie zakazanych stron 18 oprogramowanie filtrujące 12 program antywirusowy 7 wychowawca klasy 12 nauczyciel informatyki 8 nauczyciel przedmiotu 2 rodzic dziecka 19 0 5 10 15 20 Strona 30

6. Czy wie Pan(-i), jak nauczyć dziecko konstruktywnego korzystania z mediów społecznościowych? a) Tak - 20 b) Nie - 2 Odpowiedzi na pytanie nr 6 9% Tak Nie 91% Strona 31

7. Czy wie Pan(-i), jak nauczyć dziecko odróżniania wartościowych informacji od szumu informacyjnego? a) Tak - 17 b) Nie - 5 Odpowiedzi na pytanie nr 7 23% Tak Nie 77% Strona 32

8. Na jakie zagrożenia, zdaniem Pana(-i), jest narażone dziecko w sieci? (można wybrać kilka odpowiedzi) a) kontakt niebezpiecznymi osobami (np. pedofilami) - 20 b) przemoc rówieśnicza online - 21 c) uzależnienie od Internetu - 18 d) cyberprzestępczość (np. kradzież danych osobowych) - 20 Odpowiedzi na pytanie nr 8 25% 25% kontakt niebezpiecznymi osobami (np. pedofilami) przemoc rówieśnicza online uzależnienie od Internetu 23% 27% cyberprzestępczość (np. kradzież danych osobowych) Strona 33

9. Czy wie Pan(-i), jak pomóc dziecku w przypadku kradzieży jego tożsamości? a) Tak - 14 b) Nie - 8 Odpowiedzi na pytanie nr 9 36% Tak Nie 64% Strona 34

10. Czy wie Pan(-i), jak pomóc dziecku w przypadku phisingu 1? a) Tak - 11 b) Nie - 11 Odpowiedzi na pytanie nr 10 50% 50% Tak Nie 1 Phishing metoda oszustwa, w której przestępca podszywa się pod inną osobę lub instytucję, w celu wyłudzenia określonych informacji (np. danych logowania, szczegółów karty kredytowej) lub nakłonienia ofiary do określonych działań. Strona 35

11. Czy wie Pan(-i), jak pomóc dziecku w przypadku zainfekowania jego komputera przez hakerów? a) Tak - 12 b) Nie - 9 Odpowiedzi na pytanie nr 11 43% 57% Tak Nie Strona 36

12. Czy korzysta Pan(-i) z serwisów społecznościowych? a) Tak - 14 b) Nie - 7 Odpowiedzi na pytanie nr 12 33% Tak Nie 67% Strona 37

13. Czy zna Pan(-i) zasady korzystania z serwisów społecznościowych? a) Tak - 21 b) Nie - 1 Odpowiedzi na pytanie nr 13 5% Tak Nie 95% Strona 38

14. Jaką, Pana(-i) zdaniem, pełnią rolę media społecznościowe w życiu dziecka? a) Rozwijanie kontaktów rówieśniczych - 11 b) Duża wiedza o otaczającym świecie - 4 c) Dużą (duży wpływ) - 4 d) Rozrywka - 3 Najczęściej udzielane odpowiedzi na pytanie nr 14 Rozrywka 3 Dużą (duży wpływ) 4 Duża wiedza o otaczającym świecie 4 Rozwijanie kontaktów rówieśniczych 11 0 2 4 6 8 10 12 Strona 39

Pozostałe odpowiedzi na pytanie nr 14: Przekazuje wiedzę, ale uzależnia, Dzielenie się swoimi przeżyciami, Poszukiwanie rozwiązywania problemów, Bycie na topie, Korzystanie w złych zamiarach przynosi zło Chwaleniu się budowaniu wizerunku, Bardzo ważną, Wysyłanie zdjęć i filmików, Potężna siła sugestii, Kreuje idoli, Akceptacja, Utożsamianie się z określoną grupą, Strona 40

15. Czy rozmawia Pan(-i) z dziećmi o ciemnej stronie Facebooka i innych portali społecznościowych? a) Tak - 22 b) Nie - 0 Odpowiedzi na pytanie nr 15 0% Tak Nie 100% Strona 41

16. Czy wie Pan(-i) co robić, gdy dziecko padnie ofiarą wirtualnego przestępstwa? a) Tak - 17 b) Nie - 5 Odpowiedzi na pytanie nr 16 23% Tak Nie 77% Strona 42

17. Jakie, Pana(-i) zdaniem, zadania powinien podejmować nauczyciel we współpracy z rodzicami, aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo w sieci? a) Rozmowa o cyberprzemocy - 8 b) Nakłonienie rodziców do częstych kontroli komputera oraz historii przeglądania - 5 c) Przedstawienie istniejących problemów, niebezpieczeństw - 4 d) Rozmowa z rodzicami na temat stron, z których dzieci mogą korzystać i w jaki sposób je nadzorować - 2 e) Uświadomić rodziców o skali problemu - 2 Najczęściej powtarzające się odpowiedzi na pytanie nr 17 9 8 8 7 6 5 4 5 4 3 2 2 2 1 0 Rozmowa o cyberprzemocy Nakłonienie rodziców do częstych kontroli komputera oraz historii przeglądania Przedstawienie istniejących problemów, niebezpieczeństw Rozmowa z rodzicami na temat stron, z których dzieci mogą korzystać i w jaki sposób je nadzorować Uświadomić rodziców o skali problemu Strona 43

Pozostałe odpowiedzi na pytanie nr 17: Nakłonienie do stosowania zasad bezpiecznego korzystania z mediów społecznościowych, Zaangażowanie obu stron do budowania sukcesów edukacyjnych dziecka, motywacji, bieżący przepływ informacji zarówno mocnych jak i słabych stron dziecka, Wskazanie form pomocy, Informacje pisemne, Ograniczony dostęp do korzystania z sieci bez nadzoru, Rozmowa z rodzicami w przypadku niepokojących sygnałów, Wskazać potrzebę wyposażenia komputera dziecka w oprogramowanie filtrujące, blokadę stron, Pedagogizacja rodziców ze specjalistami w tym zakresie, Strona 44

MOCNE STRONY WYNIKAJĄCE Z EWALUACJI ANKIET NAUCZYCIELI: 95% nauczycieli deklaruje, że posiada kompetencje w podejmowaniu działań, aby ochronić dzieci przed niebezpieczeństwem w sieci 91% nauczycieli wie, jak nauczyć dziecko konstruktywnego korzystania z mediów społecznościowych nauczyciele posiadają wiedzę o zagrożeniach w sieci znane są zasady korzystania z serwisów społecznościowych 100% nauczycieli rozmawia z dziećmi o zagrożeniach płynących z korzystania z portali społecznościowych SŁABE STRONY WYNIKAJĄCE Z EWALUACJI ANKIET NAUCZYCIELI: 23% nauczycieli nie wie, jak nauczyć dziecko odróżniania wartościowych informacji od szumu informacyjnego 36% nauczycieli nie wie, jak pomóc dziecku w przypadku kradzieży jego tożsamości i aż 50% nie potrafi pomóc w przypadku phishingu 23% nauczycieli nie wie co robić, gdy dziecko padnie ofiarą wirtualnego przestępstwa Strona 45

WNIOSKI: 1. Większość respondentów korzysta z portali społecznościowych najczęściej z Facebooka 2. Większość nauczycieli i uczniów ocenia wysoko własne umiejętności komputerowe 3. Uczniowie i nauczyciele znają zasady bezpiecznego korzystania z portali społecznościowych. 4. Uczniowie używają mediów społecznościowych do komunikacji, poprawy swojego funkcjonowania oraz rozrywki 5. Wśród uczniów Istnieje możliwość stosowania pewnych form cyberprzemocy (tylko 22 osoby nie używają wulgarnego języka w sieci i aż 22 osoby zachowują się w sieci inaczej niż w realu) 6. Respondenci potrafią chronić swoją prywatność, wizerunek i dane osobowe w sieci 7. Część uczniów miała do czynienia w sieci z cyberprzemocą (nagrywanie, rozpowszechnianie treści ośmieszających inne osoby, wulgarne, poniżające treści w komunikacji internetowej, wulgarne komentarze, tzw. hejt, podszywanie się za kogoś w Internecie, włamania na konta internetowe oraz wykluczenie z grona znajomych) 8. Większość uczniów nie zabezpiecza się przed wirusami i innymi szkodliwymi programami na portalach społecznościowych 9. Większość uczniów wie jakie działania należy podjąć w przypadku kradzieży ich tożsamości, przejęcia loginów lub haseł oraz przejęcia komputera przez hakerów 10. Nauczyciele są zainteresowani podniesieniem swoich umiejętności w zakresie bezpieczeństwa internetowego 11. Respondenci potwierdzili konieczność przeprowadzenia zajęć dotyczących bezpiecznego korzystania z portali społecznościowych i ochrony danych osobowych. Strona 46

REKOMENDACJE: 1. Kontynuować podjęte działania profilaktyczne zawarte w Programie Wychowawczo-Profilaktycznym Szkoły mające na celu uświadomienie problemu cyberprzemocy oraz wskazywać konsekwencje prawne przestępstw popełnianych w cyberprzestrzeni. 2. W związku z pojawiającymi się w szkole formami cyberprzemocy należy monitorować zachowania uczniów na terenie szkoły i reagować w przypadku pojawienia się niepożądanych zachowań. 3. Należy prezentować uczniom pozytywne aspekty korzystania z Internetu i urządzeń nowoczesnej technologii w tym portali społecznościowych i uświadamiać faktyczne zagrożenia płynące z agresji elektronicznej. 4. Przeprowadzić spotkania z rodzicami na temat niebezpieczeństw w sieci. 5. Uczulać rodziców na kontrolowanie czasu spędzonego przed komputerem przez swoje dzieci. 6. W klasach, w których wystąpiły formy cyberprzemocy przeprowadzić zajęcia profilaktyczne dotyczące ochrony danych osobowych, praw autorskich i bezpiecznego korzystania z portali społecznościowych. 7. Podczas realizacji działań związanych z zapobieganiem cyberprzemocy zaprosić do współpracy przedstawiciela prawa. 8. Przeprowadzić szkolenie dla nauczycieli na temat bezpieczeństwa internetowego. 9. Podejmować interwencję w każdym przypadku ujawnienia lub podejrzenia cyberprzemocy. 10. Zachęcać uczniów do wykorzystywania nowoczesnych technologii w nauce. Strona 47