TEMAT Analiza ruchów przedstawionych na zdjeciach stroboskopowych zastosowanie komputerowego programu RUCH2W



Podobne dokumenty
TEMAT Symulacja zjawiska interferencji badanie warunków otrzymywania maksimów i minimów z zastosowaniem programu FALE

Warsztat nauczyciela: Badanie rzutu ukośnego

Scenariusz zajęć na hospitację diagnozującą z fizyki kl I gimnazjum dział,,kinematyka

KONSPEKT ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

Kinematyka: opis ruchu

SCENARIUSZ LEKCJI. Jedno z doświadczeń obowiązkowych ujętych w podstawie programowej fizyki - Badanie ruchu prostoliniowego jednostajnie zmiennego.

Ruch jednostajnie zmienny prostoliniowy

Temat: Przedstawianie i odczytywanie informacji przedstawionych za pomocą wykresów. rysowanie i analizowanie wykresów zależności funkcyjnych.

SCENARIUSZ LEKCJI Z FIZYKI DLA KLASY III GIMNAZJUM. Temat lekcji: Co wiemy o drganiach i falach mechanicznych powtórzenie wiadomości.

Czytanie wykresów to ważna umiejętność, jeden wykres zawiera więcej informacji, niż strona tekstu. Dlatego musisz umieć to robić.

SCENARIUSZ LEKCJI. Streszczenie. Czas realizacji. Podstawa programowa

WYKRESY FUNKCJI LINIOWEJ

PLAN REALIZACJI MATERIAŁU NAUCZANIA FIZYKI W GIMNAZJUM WRAZ Z OKREŚLENIEM WYMAGAŃ EDUKACYJNYCH

SCENARIUSZ LEKCJI: TEMAT LEKCJI: Postać kanoniczna funkcji kwadratowej. Interpretacja danych w arkuszu kalkulacyjnym

METODA Wykorzystanie programu LICEALISTA 2.0 (a w nim podprogramu VIRTUAL MATH) zakupionego przez nauczyciela Karty Pracy dla każdego ucznia

Proporcjonalność prosta i odwrotna

Ćwiczenie: "Kinematyka"

Powtórzenie wiadomości z klasy I. Temat: Ruchy prostoliniowe. Obliczenia

SCENARIUSZ LEKCJI. Klasa: I liceum profilowane Blok tematyczny: Własności funkcji kwadratowej

WYMAGANIA EDUKACYJNE FIZYKA ROK SZKOLNY 2017/ ) wyodrębnia z tekstów, tabel, diagramów lub wykresów, rysunków schematycznych

KONCEPCJA TESTU. Test sprawdza bieżące wiadomości i umiejętności z zakresu kinematyki i dynamiki w klasie I LO.

Konspekt lekcji z fizyki z zastosowaniem technologii komputerowej. (ścieżka edukacyjna medialna)

Pracę domową znajdziecie na szklonej platformie e-learningowej

ZADANIA Z KINEMATYKI

PLAN REALIZACJI MATERIAŁU NAUCZANIA FIZYKI W KLASIE PIERWSZEJ GIMNAZJUM WRAZ Z OKREŚLENIEM WYMAGAŃ EDUKACYJNYCH

TEMAT : Przykłady innych funkcji i ich wykresy.

Scenariusz lekcji. 3. Temat lekcji: Zastosowanie własności trójmianu kwadratowego: rysowanie wykresu, wyznaczanie wzoru o podanych własnościach;

Załącznik 1. Załącznik 2.

Scenariusz lekcji. zdefiniować elementy wykresu (zakres danych, serie danych, legenda, zakres wartości, etykiety osi);

Przedmiotowy system oceniania FIZYKA klasa I LO

Przedmiotowy system oceniania FIZYKA klasa I LO

Anna Nagórna Wrocław, r. nauczycielka chemii i fizyki

FIZYKA klasa 1 Liceum Ogólnokształcącego (4 letniego)

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI, FIZYKI LUB BIOLOGII Z WYKORZYSTANIEM FILMU ROZKŁAD NORMALNY.

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

Imię i nazwisko ucznia Data... Klasa... Ruch i siły wer. 1

WYMAGANIA EDUKACYJNE PRZEDMIOT : FIZYKA ROZSZERZONA

FIZYKA KLASA 7 Rozkład materiału dla klasy 7 szkoły podstawowej (2 godz. w cyklu nauczania)

02. WYZNACZANIE WARTOŚCI PRZYSPIESZENIA W RUCHU JEDNOSTAJNIE PRZYSPIESZONYM ORAZ PRZYSPIESZENIA ZIEMSKIEGO Z WYKORZYSTANIEM RÓWNI POCHYŁEJ

Temat lekcji: Przekształcania wykresów funkcji trygonometrycznych.

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

Konspekt lekcji z fizyki z zastosowaniem technologii komputerowej. (ścieżka edukacyjna medialna)

v=s/t [m/s] s=v t [(m/s) s=m]

Test powtórzeniowy nr 1

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

Plan wynikowy fizyka rozszerzona klasa 2

KONSPEKT ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

Rodzaje zadań w nauczaniu fizyki

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z FIZYKI

Scenariusz lekcji 1. Informacje wst pne: 2. Program nauczania: 3. Temat zaj 4. Integracja: 5. Cele lekcji: Ucze potrafi:

Wymagania edukacyjne z informatyki dla cyklu dwugodzinnego 1h tygodniowo w pierwszym roku nauczania

Ruch. Kinematyka zajmuje się opisem ruchu różnych ciał bez wnikania w przyczyny, które ruch ciał spowodował.

SCENARIUSZ LEKCJI. Po zajęciach uczeń wie umie zna/rozumie

Temat: Atlas ptaków, roślin, owadów. Sekcje w dokumencie MS Word

PREZENTACJA MULTIMEDIALNA

DZIAŁ TEMAT NaCoBeZu kryteria sukcesu w języku ucznia

Program nauczania Fizyka GPI OSSP

Dydaktyka matematyki III-IV etap edukacyjny (wykłady) Wykład nr 11: Funkcje w matematyce szkolnej Semestr zimowy 2018/2019

Mgr Sławomir Adamczyk Konspekt lekcji fizyki w klasie I gimnazjum

Temat: Co to jest modelowanie? Modelowanie przebiegu procesu zapominania za pomocą arkusza kalkulacyjnego.

Autorski program nauczania

Temat: Odczytywanie danych statystycznych

Przedmiotowy system oceniania z zajęć komputerowych II etap edukacyjny (klasy IV-VI)

Walec na równi pochyłej

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI PLANOWANEJ DO PRZEPROWADZENIA W KLASIE I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO

Test powtórzeniowy nr 1

SCENARIUSZ LEKCJI. Miejsca zerowe funkcji kwadratowej i ich graficzna prezentacja

1. Kinematyka 8 godzin

Temat lekcji : Zbieramy, opracowujemy i prezentujemy dane.

SCENARIUSZ LEKCJI. Klasa: I liceum profilowane Blok tematyczny: Funkcje

1. Scenariusz lekcji: Najnowsze marki samochodów

ZESTAW POWTÓRKOWY (1) KINEMATYKA POWTÓRKI PRZED EGZAMINEM ZADANIA WYKONUJ SAMODZIELNIE!

II Liceum Ogólnokształcące im. Ks. Prof. Józefa Tischnera W Wodzisławiu Śl. WYMAGANIA EDUKACYJNE FIZYKA

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Wykresy funkcji. Uczeń:

1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI 3 METODY NAUCZANIA. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności. Scenariusz lekcji

Wymagania edukacyjne do nowej podstawy programowej z fizyki realizowanej w zakresie rozszerzonym Kinematyka

SZCZEGÓŁOWE WYMAGANIA EDUKACYJNE Z FIZYKI KLASA II

SCENARIUSZ LEKCJI Przesuwanie paraboli - wykorzystanie arkusza kalkulacyjnego na lekcjach matematyki

Ruch jednostajnie przyspieszony wyznaczenie przyspieszenia

Kinematyka: opis ruchu

SCENARIUSZ LEKCJI. Wielomiany komputerowe wykresy funkcji wielomianowych

SZCZEGÓŁOWE CELE EDUKACYJNE

Temat: Programujemy historyjki w języku Scratch tworzymy program i powtarzamy polecenia.

Zastosowanie arkusza kalkulacyjnego na lekcjach mechaniki technicznej

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z INFORMATYKA W KLASIE IV i VII SZKOŁY PODSTAWOWEJ

PZO - ZAJĘCIA KOMPUTEROWE. Przedmiotowy zasady oceniania

To jest fizyka 1. Rozkład materiału nauczania (propozycja)

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH W KLASACH IV VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ I. OBSZARY AKTYWNOŚCI.

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1

ZASADY OCENIANIA Z MATEMATYKI DLA KLASY SZÓSTEJ

LEKCJE MIĘDZY-PRZEDMIOTOWE

INFORMATYKA MÓJ SPOSÓB NA POZNANIE I OPISANIE ŚWIATA.

Scenariusz lekcji fizyki w klasie drugiej gimnazjum

Wymagania edukacyjne i zasady oceniania z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH dla uczniów klas III

KONSPEKT LEKCJI. Podział czasowy lekcji i metody jej prowadzenia:

Informatyka wspomaga przedmioty ścisłe w szkole

Z przedstawionych poniżej stwierdzeń dotyczących wartości pędów wybierz poprawne. Otocz kółkiem jedną z odpowiedzi (A, B, C, D lub E).

SCENARIUSZ LEKCJI. TEMAT LEKCJI: Zastosowanie średnich w statystyce i matematyce. Podstawowe pojęcia statystyczne. Streszczenie.

Test powtórzeniowy nr 1

Transkrypt:

TEMAT Analiza ruchów przedstawionych na zdjeciach stroboskopowych zastosowanie komputerowego programu RUCH2W ZAKRES NAUCZANIA rozszerzony PROGRAM RUCH2W/Zdjecie stroboskopowe Program ten pozwala na otworzenie ruchu ciala, utrwalonego na zdjeciach w postaci kolejnych polozen, zarejestrowanych w jednakowych odstepach czasu. Umozliwia równiez otrzymanie wykresów przedstawiajacych zaleznosci od czasu róznych wielkosci fizycznych opisujacych ten ruch. FORMY PRACY Praca na lekcji w pracowni komputerowej, w dwuosobowych zespolach. CELE LEKCJI Celem lekcji jest ksztaltowanie u uczniów umiejetnosci rozpoznawania róznych rodzajów ruchów zrozumienia pojecia skladania ruchów umiejetnosci wyodrebnienia w przebiegu ruchu czynników istotnych i charakterystycznych umiejetnosci komentowania wyników pomiaru i wyciagania wniosków umiejetnosci odczytywania danych przedstawionych w formie tabel i wykresów rozrózniania pojecia wielkosci zaleznej i niezaleznej umiejetnosci opisywania podstawowych cech rozkladu punktów pomiarowych na wykresie POZIOM WIEDZY WSTEPNEJ Uczen: zna podstawowe wielkosci opisujace ruch zachodzacy w jednym wymiarze wie, jak wygladaja wykresy zaleznosci polozenia w funkcji czasu dla ruchu jednostajnego i jednostajnie zmiennego wie co to sa skladowe wektora np. predkosci powinien umiec poslugiwac sie programem komputerowym PANDA. PRZEBIEG LEKCJI 1) Burza mózgów na temat mozliwosci zarejestrowania i badania róznych ruchów cial. 2) Omówienie idei pomiarów stroboskopowych. 3) Zademonstrowanie dzialania programu RUCH2W/Zdjecie stroboskopowe. 4) Przedstawienie celu zajec i rozdanie kart pracy, na których znajduja sie polecenia dla uczniów. 1/8

KARTA PRACY ucznia... Temat: Analiza ruchów przedstawionych na zdjeciach stroboskopowych za pomoca programu RUCH2W. 1. Otwórz program RUCH2W. Wejdz do zakladki Zdjecie stroboskopowe. Kliknij na pole Laduj obrazek. Po otwarciu okna wybierz jedno z przedstawionych tam zdjec. Otwórz je. 2. Przyjrzyj sie uwaznie zdjeciu i opisz, jaki ruch przedstawia. Jezeli jest to mozliwe, obejrzyj film przedstawiajacy wybrany przez Ciebie ruch. 3. Wykorzystujac instrukcje (3.5.2. Uklad wspólrzednych i polozenie punktów) zaznacz kolejne polozenia wybranego punktu ciala. 4. Wykorzystujac instrukcje (3.5.3. Zapisywanie wyników) oraz mozliwosci programu RUCH2W sporzadz dla badanego przez Ciebie ruchu wykresy przedstawiajace zaleznosc od czasu nastepujacych wielkosci fizycznych: polozenia (wspólrzednej x oraz wspólrzednej y) i drogi przebytej przez cialo predkosci (skladowej x predkosci, skladowej y predkosci oraz wartosci predkosci) 5. Na podstawie odpowiedniego wykresu odczytaj: poczatkowa predkosc ciala... koncowa predkosc ciala... najmniejsza predkosc ciala... najwieksza predkosc ciala... 6. Na podstawie wykresu scharakteryzuj dokladniej ruch ciala, tzn. odpowiedz, na których odcinkach czasu i wzdluz której osi ruch jest (w przyblizeniu): a. jednowymiarowy... b. dwuwymiarowy... c. jednostajny... d. jednostajnie przyspieszony... e. jednostajnie opózniony... f. niejednostajnie zmienny... 7. Przenies wyniki pomiarów do programu PANDA. Poslugujac sie tym programem sprawdz, czy Twoje wnioski dotyczace punktu 5 c 5f byly poprawne. 2/8

SPODZIEWANE EFEKTY: Spodziewamy sie wykonywania kolejnych polecen przez uczniów. Przykladowe rezultaty przedstawione zostaly ponizej. KARTA PRACY ucznia Jana Kowalskiego Temat: Analiza ruchów przedstawionych na zdjeciach stroboskopowych za pomoca programu RUCH2W. 1. Otwórz program RUCH2W. Wejdz do zakladki Zdjecie stroboskopowe. Kliknij na pole Laduj obrazek. Po otwarciu okna wybierz jedno z przedstawionych tam zdjec. Otwórz je. 2. Przyjrzyj sie uwaznie zdjeciu i opisz, jaki ruch przedstawia. Jezeli jest to mozliwe, obejrzyj film przedstawiajacy wybrany przez Ciebie ruch....wybralem rzutpoz2. Zdjecie przedstawia rzut poziomy kulki... 3. Wykorzystujac instrukcje (3.5.2. Uklad wspólrzednych i polozenie punktów) zaznacz kolejne polozenia wybranego punktu ciala. 4. Wykorzystujac instrukcje (3.5.3. Zapisywanie wyników) oraz mozliwosci programu RUCH2W sporzadz dla badanego przez Ciebie ruchu wykresy przedstawiajace zaleznosc od czasu nastepujacych wielkosci fizycznych: polozenia (wspólrzednej x oraz wspólrzednej y) i drogi przebytej przez cialo 3/8

predkosci (skladowej x predkosci, skladowej y predkosci oraz wartosci predkosci) 5. Na podstawie odpowiedniego wykresu odczytaj: poczatkowa predkosc ciala... 0,8 m/s... koncowa predkosc ciala... 3,8 m/s... najmniejsza predkosc ciala... 0,8 m/s... najwieksza predkosc ciala... 3,8 m/s... 6. Na podstawie wykresu scharakteryzuj dokladniej ruch ciala, tzn. odpowiedz, na których odcinkach czasu i wzdluz której osi ruch jest (w przyblizeniu): a. jednowymiarowy... nigdy nie jest... b. dwuwymiarowy... w calym przedziale czasowym... c. jednostajny...wzdluz osi x w calym przedziale czasowym... d. jednostajnie przyspieszony... wzdluz osi y w calym przedziale czasowym e. jednostajnie opózniony... nigdy nie jest... f. niejednostajnie zmienny... nigdy nie jest... 7. Przenies wyniki pomiarów do programu PANDA. Poslugujac sie tym programem sprawdz, czy Twoje wnioski dotyczace punktu 5 c 5f byly poprawne. Po przeniesieniu wyników do programu PANDA utworzylem wykres x(t) i y(t). Oto wykres uzyskany dla zaleznosci x(t): 4/8

Program PANDA dopasowal optymalna prosta do zaleznosci x(t). Zatem ruch wzdluz osi x jest jednostajny. Dla zaleznosci y(t) otrzymalem wykres: Program PANDA dopasowal parabole do zaleznosci y(t), zatem ruch wzdluz osi y jest jednostajnie przyspieszony. PRACA DOMOWA Jako prace domowa uczniowie maja wybrac inne zdjecie i wykonac te same polecenia. UWAGI DOTYCZACE REALIZACJI LEKCJI Lekcje mozemy realizowac na dwa sposoby: o Jesli w szkole dysponujemy rzutnikiem multimedialnym, nauczyciel demonstruje uczniom wykonanie kolejnych polecen z karty pracy. Udzial uczniów ograniczony jest wtedy jedynie do udzielenia odpowiedzi na pytania z karty pracy. Samodzielne 5/8

wykonanie polecen z karty pracy jest przedmiotem pracy domowej. Moze byc ona realizowana w dwuosobowych zespolach. Nauczyciel zwraca uwage, by kazdy zespól wybral inne zdjecie. o W przypadku realizowania lekcji w pracowni informatycznej uczniowie w zaleznosci od sytuacji pracuja z komputerem indywidualnie lub w dwuosobowych zespolach. Kazdy uczen (zespól) powinien wybrac inne zdjecie. Po wykonaniu przez uczniów polecenia nr 2powinna nastapic prezentacja przez uczniów wybranych zdjec wraz z opisem ruchu oraz zademonstrowanie przez nauczyciela dzialania programu RUCH2W. Nastepnie uczniowie wykonuja reszte polecen. Ocenianie: Wykonanie przez uczniów polecen z kart pracy (na lekcji badz w formie pracy domowej) powinno zostac ocenione przez nauczyciela. Proponuje nastepujacy prosty system oceniania: - Ocene bardzo dobra otrzymuje uczen (zespól), który wykonal poprawnie wszystkie polecenia. - Ocene dobra otrzymuje uczen (zespól), który wykonal poprawnie pierwsze 6 polecen, czyli nie opracowal wyników w programie PANDA - Ocene dostateczna otrzymuje uczen (zespól), który wykonal poprawnie tylko pierwsze 5 polecen (nie potrafil dokladnie scharakteryzowac ruchu na podstawie otrzymanych wykresów, ani opracowac wyników w programie PANDA) - Ocene dopuszczajaca otrzymuje uczen (zespól), który wykonal poprawnie tylko pierwsze 4 polecenia, czyli umial posluzyc sie programem RUCH2W, ale nie wykazal sie umiejetnoscia przetwarzania i tworzenia informacji oraz zrozumieniem pojec z zakresu kinematyki. Na zakonczenie proponuje zachecic uczniów do wykonania wlasnych zdjec stroboskopowych przy pomocy kamery VHS lub aparatu cyfrowego oraz opracowania ich (zgodnie z poleceniami karty pracy) w programie RUCH2W. Takie uczniowskie przedsiewziecie powinnismy uhonorowac ocena celujaca! 6/8