Konspekt dnia dla dzieci 5-6 letnich. Temat dnia: MALOWAŁA JESIEŃ /temat na 1lub 2 dni wg zainteresowania i możliwości dzieci/ Cele ogólne:



Podobne dokumenty
IV TYDZIEŃ WRZEŚNIA PODSUMOWANIE ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH TRZYLATKI. Aktywność i działalność dziecka

Przedszkolak obserwator przyrody. Program edukacji przyrodniczej dla dzieci 5- i 6-letnich

Plan pracy na miesiąc Październik grupa MALUCHY. Jesienią w parku zwierzęta w parku

Rozwijanie zainteresowań dzieci

Zestaw scenariuszy. Temat bloku czterech zajęć. Cztery pory roku. 1. Jesień

PROJEKT DRZEWO GRUPA III

Oddział Przedszkolny przy Szkole Podstawowej w Rzechcie Projekt edukacyjny Jabłko dla dzieci 3-4-letnich

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Wrzesień 2018 Grupa: Maluchy

- Poszerzanie wiedzy przyrodniczej o nazwy drzew liściastych i iglastych oraz ich owoców.

Plan miesięczny: wrzesień

SCENARIUSZ ZAJĘCIA Z ZAKRESU POZNAWANIA PRZYRODY PRZEPROWADZONEGO W DNIU 13.X.2008r.

PLAN PRACY DYDAKTYCZNO- WYCHOWAWCZEJ NA MIESIĄC WRZESIEŃ "CZERWONE TRUSKAWKI"

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH ZE SZCZEGÓLNYM UWZGLĘDNIENIEM EDUKACJI PLASTYCZNEJ DLA KLASY I

PLAN PRACY DYDAKTYCZNO-WYCHOWAWCZEJ PAŹDZIERNIK

Październik Plan Pracy "Maluchów" Jesienne Owoce Jesienne Warzywa Skarby Jesieni Las Jesienią

Październik. TYDZIEŃ 1.: co nam niesie zmiany w lesie?

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji;

Scenariusz zajęć nr 3

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji,

Scenariusz zajęć nr 5

Kształtowanie kompetencji matematycznych Układanie i rozwiązywanie zadań z treścią oraz zapisywanie czynności matematycznych

Konspekt dnia dla dzieci 6-7 letnich- klasa I

WRZESIEŃ. TYDZIEŃ 4.: kończy się wrzesień, nadeszła jesień

Uchwała Nr 2/2009 Rady Pedagogicznej Przedszkola Publicznego Nr 9 w Strzelcach Opolskich z dnia r.

Temat: W krainie figur geometrycznych. Cele ogólne:

PRZYRODNICZE AZYLE W MIEJSKICH PRZEDSZKOLACH RAPORT NR 11. Rola martwego drewna.

ROCZNY PLAN PRACY NIEPUBLICZNEGO PRZEDSZKOLA BAŚNIOWA KRAINA NA ROK SZKOLNY 2011/2012

ZAMIERZENIA DYDAKTYCZNO WYCHOWAWCZE NA M-C PAŹDZIERNIK.

Marzec 2009 Przyroda budzi się ze snu. Cele ogólne:

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

JESIENNA MUZYKA PAŹDZIERNIK Cele ogólne:

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia W lesie. W jesiennym lesie. Zagadnienia z podstawy programowej

ZADANIA REALIZOWANE W MIESIĄCU WRZEŚNIU W GRUPIE TRZECIEJ,,WIEWIÓRKI

SCENARIUSZ PROJEKTU EDUKACYJNEGO NR 1/I

Plan miesięczny dla dzieci 3-4 letnich X, 2009 DARY JESIENI. s.ranata Sporzecka- nauczycielka wychowania przedszkolnego

WIOSNA W PEŁNI MAJ Cele ogólne:

Układanie i rozwiązywanie zadań z treścią; zapisywanie czynności matematycznych

Poznajemy parkmiejski scenariuszwycieczki z dziećmi sześcioletnimi do parku

Rozpoznajemy buki w Wolińskim Parku Narodowym

Konstruowanie programów wspomagania rozwoju dzieci w świetle przeprowadzonej diagnozy przedszkolnej

Czym różni się sosna od sosny?

Scenariusz zajęć. Przebieg zajęć. Część wstępna. Część główna

I TYDZIEŃ PAŻDZIERNIKA

Projekt edukacyjny: Szukamy wiosny

PLAN PRACY MALUCHÓW - październik 2016

PLAN PRACY WYCHOWAWCZO DYDAKTYCZNEJ NA MIESIĄC PAŹDZIERNIK 2016 r. W GRUPIE 4 LATKÓW BIEDRONKI

25. CO NAM JEST POTRZEBNE W PODRÓŻY CZYLI O KLASYFIKOWANIU OBIEKTÓW

KONSPEKT LEKCJI. Temat : Uczymy się wędrować i obserwować przyrodę przygotowanie do wycieczki

PROGRAM TURYSTYCZNO- KRAJOZNAWCZY NAUCZANIE I WYCHOWANIE PRZEZ PODRÓŻOWANIE

1. Zasady nauczania przyrody. Charakterystyka zasad nauczania. Część praktyczna: Portfolio Omówienie regulaminu praktyki z przyrody.

3-6 lat edukacja przedszkolna. Temat : Jesień w lesie. Przedmiot: zajęcia zintegrowane Autor: Anna Świć Czas trwania: min (zależny od wieku

PROGRAM EDUKACJI EKOLOGICZNEJ RAZEM Z PRZYRODĄ. Opracowanie: mgr Justyna Płonka

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Oferta dotycząca propozycji prowadzenia zajęć pozalekcyjnych w roku szkolnym 2009/2010 w SP 93 im. Tradycji Orła Białego

ZAMERZENIA WYCHOWAWCZO- DYDAKTYCZNE GRUPA VI PUCHATKI WRZESIEŃ 2018

PODSTAWA PROGRAMOWA WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO. Opracowanie: Hanna Kubicka, Patrycja Augustyniak

PRZYRODNICZE AZYLE W MIEJSKICH PRZEDSZKOLACH RAPORT NR 14. Drzewa.

Czerwiec w grupie Misie TEMATY KOMPLEKSOWE:

Scenariusz zajęć nr 1

Program koła matematycznego,, Zabawy z matematyką. Realizowanego w Przedszkolu Miejskim z Oddziałem Żłobkowym w Wolinie.

Scenariusz zajęć dla 5-latków. Obszar podstawy programowej: 6. Wdrażanie dzieci do dbałości o bezpieczeństwo własne oraz innych.

Sprawozdanie z realizacji innowacji metodycznej Las w czterech odsłonach w I semestrze w roku szkolnym 2016/2017

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Kiedy wiosna przyjdzie do nas. Projekt edukacji przyrodniczej.

ROCZNY PLAN PRACY PRZEDSZKOLA MIEJSKIEGO NR 21 WYCHOWAWCZO-DYDAKTYCZNEJ PODSTAWA PRAWNA. Program wychowawczy został opracowany w oparciu o:

Charakter aktywności. 10 skojarzeń do obrazka Jeżeli to nie jest ogród, to jest to. Stymulowanie myślenia i twórczości dziecka poprzez obraz

Ewaluacja wewnętrzna 2017/2018

Puzzle. Spotkanie 15. fundacja. Realizator projektu:

Scenariusz nr 2. Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Zima w przyrodzie

Lubię tu być na zielonym!

Zabawy matematyczne. zabawa wymagająca więcej czasu. zabawa trwająca krótko. zabawa na dworze. zabawa do wykonania w domu

Miejska Szkoła Podstawowa Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Karola Miarki w Knurowie

HARMONOGRAM WYCIECZEK I SPACERÓW DLA DZIECI W NIEPUBLICZNYM PRZEDSZKOLU?CHATKA W ROKU SZKOLNYM 2016/17. Lp. MIEJSCE I TEMATYKA.

Dział programu : Poznajemy nasze otoczenie

Scenariusz zajęć dla 4-latków

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

PLAN PRACY DYDAKTYCZNO-WYCHOWAWCZEJ LISTOPAD

DRZEWO projekt edukacyjny

Aktywność i działalność dziecka

w grupie dzieci 4 letnich Wiewiórki

RAMOWY ROZKŁAD DNIA. Załącznik do uchwały Rady Pedagogicznej nr 6/2017 z dnia 24 sierpnia 2017r.

ROCZNY PLAN PRACY PRZEDSZKOLA MIEJSKIEGO NR 21 WYCHOWAWCZO-DYDAKTYCZNEJ PODSTAWA PRAWNA. Program wychowawczy został opracowany w oparciu o:

Edukacja przyrodnicza klas I-III

Projekt edukacyjny Jabłko dla dzieci 4-letnich Jagódki projekt edukacyjny realizowany od do r. przez D. Deptuła

Scenariusz zajęć nr 7

Wiem, co trzeba. Październik. Materiały dla klasy III. Imię i nazwisko:... Klasa:...

ROCZNY PLAN PRACY WYCHOWAWCZO-DYDAKTYCZNEJ PRZEDSZKOLA MIEJSKIEGO NR /2017

Plan pracy Opiekuńczo- Wychowawczo- Dydaktyczny Wrzesień Grupa II dzieci 4-5 letnich

Scenariusz zajęć dla grupy zróżnicowanej wiekowo (3, 4, 5-latki)

Plan miesięczny dla dzieci 5-6 letnich X, 2009 Co nam jesień w koszu niesie?

Temat : Ręka lewa, ręka prawa -

KWIECIEŃ W GRUPIE MISIE

RAMOWY ROZKŁAD DNIA. Załącznik do uchwały Rady Pedagogicznej nr 4/2018 z dnia 30 sierpnia 2018r.

1.1a- uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji; 1.1b- tworzy kilkuzdaniowe wypowiedzi w formie ustnej;

#UczymyDzieciProgramować #ZadanieWprogramie

Zapraszamy na zajęcia

Procedura dopuszczania do użytku programów wychowania przedszkolnego i programów nauczania ogólnego

Program zajęć przyrodniczych realizowanych w ramach programu : Nasza szkoła-moja przyszłość

Transkrypt:

Konspekt dnia dla dzieci 5-6 letnich Temat dnia: MALOWAŁA JESIEŃ /temat na 1lub 2 dni wg zainteresowania i możliwości dzieci/ Cele ogólne: Umiejętność dostrzegania zjawisk w otoczeniu, formułowania uogólnień (umiejętność obserwowania wybranych zjawisk - notowania" spostrzeżeń - klasyfikowania spostrzeżeń oraz pojęć - umiejętność wiązania Nowego" z posiadanym zasobem wiedzy) Obszary podstawy programowej: rozumienie istoty zjawisk atmosferycznych i unikanie zagrożeń, a także znajomość świata roślin i zwierząt wspieranie w rozwijaniu czynności intelektualnych stosowanych w poznawaniu i rozumieniu siebie i swojego otoczenia kształtowanie umiejętności społecznych dzieci wychowanie przez sztukę: muzyka oraz różne formy plastyczne Metody: - metoda motywująco-prowokująca (zadań stawianych dziecku); metody praktyczne (uczenie się przez działanie, obserwacja ukierunkowana); metoda słowna (rozmowa kierowana, pogadanka); metody aktywizująco-ruchowe (plastycznie, muzyczno-rytmicznie); metoda pracy zespołowej Formy organizacyjne: w zespołach, z całą grupą, indywidualnie

Lp. Sytuacja edukacyjna Zadanie dla dziecka Cele szczegółowe Uwagi 1. Spacer do pobliskiego parku wyjaśnienie sensu wycieczki oraz zasad zachowania się w parku (cała grupa) obserwacja otoczenia, wyglądu liści (cała grupa); - zbieranie gałązek, kasztanów, żołędzi, liści (zespoły) Pójdziemy dziś do parku. Jak myślicie kogo możemy tam spotkać? Jakie zwierzęta? Co trzeba zrobić, aby zwierzęta nas się nie wystraszyły? A także, aby nie zakłócać spokoju spacerującym osobom? Proszę powiedzcie jak należy zachowywać się w parku lub lesie? Jak nazywa się ktoś, kto szuka śladów zwierząt i je obserwuje w ich naturalnym środowisku, czyli np. w lesie, parku? Ktoś, kto ogląda dokładnie każdą roślinkę, drzewo, krzew? /tropiciel, badacz/. Pobawimy się dziś w takich badaczy przyrody. Jak myślicie, co ciekawego można znaleźć jesienią w parku? Po czym poznajemy, że to jest już jesień? (odwołanie się do tego co znane z doświadczeń dzieci oraz wcześniejszych zajęć na temat jesieni) - kształtowanie zasad poprawnego zachowania się w środowisku naturalnym /przestrzeganie umów np. zachowanie ciszy, nieoddalanie się poza ustalony teren parku. / - rozwijanie sfery intelektualno-poznawczej przez możliwość obserwowania, dotykania, mierzenia, porównywania; nazywanie i klasyfikowanie roślin i zwierząt żyjących w parku - uczenie współpracy i współdziałania Indywidualna forma pracy wówczas, gdy dziecko ma trudność ze zrozumieniem polecenia lub wykonaniem zadania oraz w celu diagnozy kompetencji poznawczych. Co chcielibyście dokładnie obejrzeć, zbadać w parku? Żebyśmy mogli dokładnie to wszystko zbadać,

podzielimy się na 4 zespoły. Tutaj są zadania / w formie graficznych symboli/ dla każdego zespołu. Popatrzcie uważnie - na czym będzie polegała praca badaczy 1-wszego zespołu, czyli co będzie zbierał zespół 1-wszy? Co 2-gi i następne? Podzielcie się sami. Później będziemy oglądać to, co nazbieracie. Może coś będziemy mogli zrobić z nazbieranych w parku skarbów jesieni? Co musimy jeszcze zabrać do parku, co będzie nam potrzebne? /kosze, reklamówki./ Co przyda się do dokładnego obejrzenia np. kory drzewa lub bardzo delikatnych wzorów na liściach?/lupa/. Jak sprawdzimy, które drzewo ma najgrubszy pień? /skakanka, sznurek/. Dzieci w parku zbierają określone skarby. Zadaniem jest również mierzenie grubości drzew, obserwowanie przez lupę różnych roślin lub owadów. Każdy zespół wykonuje określone zadania. Dzieci mają możliwość

porównywania, klasyfikowania, wymiany spostrzeżeń. 2. Skarby znalezione w parku /wykorzystane do zabaw w przedszkolu/ - prezentacja zebranych przez zespoły skarbów liści, gałązek, kasztanów, żołędzi i innych (poszczególne zespoły wobec całej grupy) - segregowanie, porównywanie, przeliczanie.(małe grupy) - propozycje wykorzystania zebranych materiałów Każdy zespół prezentuje swoje znaleziska. Zebrane przedmioty dzieci układają w koszykach wg symbolu umieszczonego na koszu (np. kosz na kasztany, itd.) Dzieci określają czego jest najwięcej, czego najmniej, próbują określić cechy (np. ciężar, wielkość, kształt, kolory). Przyporządkowują również liście, żołędzie oraz kasztany do ilustracji drzew /dąb, kasztanowiec, klon lub inne/ Zastanówcie się, co można zrobić z tych rzeczy, które zebraliśmy. Czekam na wasze pomysły. Dzieci wspólnie zastanawiają się jak można je wykorzystać - np. dekoracja sali bukietami z gałązek i liści, wykonanie zwierzątek lub leśnych ludzików lub pojazdów z żołędzi i kasztanów; N-lka: Takie kasztanowo-żołędziowe figurki, które chcecie zrobić, można komuś podarować. Komu moglibyście je dać? - j.w. - rozwijanie sfery intelektualnej, twórczego myślenia

3. Leśne ludki oraz inne formy aktywności plastycznej z wykorzystaniem zebranych materiałów w parku (wg zgłoszonych przez dzieci pomysłów oraz propozycji nauczyciela) - przygotowanie stanowisk do: 1) wykonania figurek z kasztanów, żołędzi /z użyciem plasteliny lub patyczków/; 2) tworzenia bukietów z liści i gałązek; 3) malowania liści i /Może rodzicom, rodzeństwu?/ Nazbieraliście też bardzo dużo pięknych liści, żołędzi i kasztanów, możecie podzielić się nimi z najmłodszym dziećmi, co wy na to? Pomyślcie, co chcielibyście zrobić z tych przedmiotów i co będzie wam potrzebne, potem podzielimy się na zespoły. Dzieci wybierają (i częściowo razem z nauczycielem - przygotowują) stanowisko do plastycznej aktywności wg własnych upodobań (zespoły). N-lka omawia z zespołami zasady bezpiecznej zabawy i pracy oraz sposoby porządkowania stanowiska (mogą być dyżurni lub kapitanowie danego zespołu); wspólnie przygotowują potrzebne materiały do pracy. - rozwijanie myślenia twórczego - uczenie współpracy i współdziałania - kształtowanie orientacji w przestrzeni, umiejętności planowania i organizowania miejsca zabawy i pracy - rozwijanie sprawności manualnej, manipulacyjnej - kształtowanie koordynacji wzrokowo-ruchowej - kształtowanie estetyki prac plastycznych i nawyków higienicznych

odbijania ich na kartonie /technika frottage - mieszanie kolorów w celu uzyskania odcieni brązu, pomarańczowego; odbijanie liści na kartonie tak aby powstała barwna kompozycja/. (zespoły) Prezentacja prac (poszczególne zespoły wobec całej grupy) 4. Prezentacja i nauka piosenki Malowała jesień /muz. i słowa Danuta i Karol Jagiełło/ - prezentacja Posłuchajcie uważnie tej piosenki, zaraz powiecie mi, o czym ona jest i kto w niej występuje. Zabawa przy piosence z podziałem na role: jesień, listki, sroczka, wietrzyk. - rozwijanie pamięci i słuchu -rozwijanie aktywności muzyczno-ruchowej

piosenki z płyty CD; zabawa z podziałem na role. 5 Propozycje wynikające z innych potrzeb i zainteresowań dzieci pojawiające się okolicznościowo