Czy należy zreformować dotychczasowy system podatkowy?

Podobne dokumenty
Pojęcie i klasyfikacja podatków

Istota podatku VAT. 1. Cele lekcji. Metody i formy pracy Wykład, ćwiczenia techniczne praca z dokumentami, praca w grupach.

Opracowanie: Marlena Szwarc. Scenariusz godziny wychowawczej w gimnazjum. Temat: Podejmowanie decyzji.

1. Czym są wiara, nadzieja i miłość według Czesława Miłosza?

1. Każdy ma swojego dusiołka

Możliwość wykorzystania komputera na zajęciach podstaw przedsiębiorczości na przykładzie lekcji nt. podatków pośrednich (scenariusz lekcji)

2. Metody adresowania w arkuszu kalkulacyjnym

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy I gimnazjum z wykorzystaniem programu edurom Matematyka G1

IMIĘ I NAZWISKO KURSANTA- MICHAŁ SIEK FORMA PRZCY- SCENARIUSZ ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH WYKORZYSTANIE ITC W PLANOWANIU INWESTYCJI FINANSOWYCH

1. Obywatel w urzędzie gminy

1. Czy można umrzeć ze strachu? Śmierć urzędnika Antoniego Czechowa

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 4.11 Temat zajęć: Dzielimy się z państwem rozliczenie roczne PIT

Lekcja 31., 32. Temat: Funkcjonowanie systemu podatkowego w Polsce Temat w podręczniku: Podatki

2. Graficzna prezentacja algorytmów

Zespół Szkół Budowlano Geodezyjnych im. S. Wł. Bryły w Białymstoku Scenariusz zajęć z przedmiotu: Budownictwo ogólne

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

Działania na ułamkach zwykłych powtórzenie wiadomości

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

Temat: Ziemia na rozdrożu, czyli czas na działanie!

Materiały plastyczne (arkusz papieru, flamaster czerwony i czarny, tekturowe pudełko z kartkami, na których są wypisane nazwy uczuć).

1. Scenariusz lekcji: Najnowsze marki samochodów

Słynny malarz polski Jan Matejko

KONSPEKT ZAJĘĆ LEKCYJNYCH Z PRZEDMIOTU ZASADY RACHUNKOWOŚCI

1. Powiem otwarcie Jestem zły analiza utworu Sławomira Mrożka Szuler

Drzewa iglaste i liściaste

1. Granice uczuć Niepewność Adama Mickiewicza

Dodawanie ułamków zwykłych lekcja w kl.ivb mgr Sylwia Naliwko nauczyciel matematyki w Zespole Szkół im.ks. Jerzego Popiełuszki w Juchnowcu Górnym

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASIE III SZKOŁY PODSTAWOWEJ WG PROGRAMU KREATOR

3. Liczba Pi. 1. Cele lekcji. a. 2. Metoda i forma pracy. b. 3. Środki dydaktyczne

Scenariusz lekcji matematyki w klasie II LO

Metody i techniki pracy: drzewko decyzyjne, praca w grupach, dyskusja.

Przygotowanie biznes planu. Autor: mgr inż. Halina Duraj, mgr Ewelina Holesz, mgr Urszula Sawa

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

Mnożenie ułamków zwykłych przez liczby naturalne

WYMAGANIA EDUKACYJNE I PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA

Poznajemy zwierzęta domowe i leśne

2. Co można znaleźć w szufladzie nastolatki? ( Czas Misi

Oznaczanie pospolitych gatunków roślin nagonasiennych

IV. Materiały i środki dydaktyczne: krzyżówka foliogramy rzutnik kserokopie zadań samodzielnie opracowanych zeszyty

WARSZTATY METODYCZNE (dla nauczycieli matematyki szkół ponadgimnazjalnych)

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI PLANOWANEJ DO PRZEPROWADZENIA W KLASIE I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO

CELE OGÓLNE: CELE OPERACYJNE:

Przedmiotowy system oceniania na lekcjach chemii. w Gimnazjum w Starym Kurowie

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA NA LEKCJACH BIOLOGII W GIMNAZJUM W STARYM KUROWIE

Temat: Odejmowanie w pamięci

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z INFORMATYKI

2. Metody prezentacji informacji

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII DLA UCZNIÓW KLASY III GIMNAZJUM

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 7.8 Temat zajęć: Ewidencja zdarzeń w książce przychodów i rozchodów 1. Cele lekcji:

SCENARIUSZ LEKCJI Owoce i warzywa źródłem witamin

ZESPÓŁ SZKÓŁ ROLNICZYCH CKP W BIAŁYMSTOKU. Scenariusz zajęć z MECHANIZACJI ROLNICTWA w klasie I technikum rolniczego

1. Zabawa słowem Karuzela z madonnami Mirona Białoszewskiego

2. Konstruowanie budżetu domowego

1. Klient zakupił komputer. Który podatek zawiera cena zakupionego towaru: A. dochodowy B. akcyzowy C. remontowy D. VAT

DZIAŁ 1. Liczby naturalne i ułamki

ARKUSZ HOSPITACJI DIAGNOZUJĄCEJ

Przyrządy do kreślenia, plansza połażenie prostych i odcinków, kąty, domino, krzyżówka, kartki z gotowymi figurami.

Scenariusz zajęć (a) Aktywność fizyczna i zdrowie

Interpretacja danych statystycznych 1. Cele lekcji a) Wiadomości b) Umiejętności 2. Metoda i forma pracy 3. Środki dydaktyczne

Wielki astronom Mikołaj Kopernik

Monika Borowiec. Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 2.9 Temat zajęć: Powtórzenie wiadomości z działu Cele lekcji: 2. Metody i techniki:

II. III. Scenariusz lekcji. I. Cele lekcji

Metody: rozmowa, obserwacja, opowieść ruchowa, gra

KĄTY. Cele operacyjne. Metody nauczania. Materiały. Czas trwania. Struktura i opis lekcji

ROZLICZENIE KOSZTÓW EWIDENCJONOWANYCH WEDŁUG MIEJSC POWSTANIA

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII DLA UCZNIÓW KLASY I (ZAKRES PODSTAWOWY) SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH

1. W świecie obyczajów i tradycji

1. Roland rycerz średniowieczny

Odejmowanie ułamków dziesiętnych

2. Czy jestem patriotą? Karol Wojtyła *** [Ziemia trudnej jedności]. Quiz wiedzy o naszej ojczyźnie

1. Oportunizm a altruizm czy istnieją obecnie?

2)Uzależnienie od gier jeden z głównych problemów współczesnej młodzieży

Scenariusz lekcji z matematyki dla II klasy gimnazjum. Temat: Obliczanie pola powierzchni i objętości graniastosłupów oraz ostrosłupów.

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 4.6 Temat zajęć: Obowiązki i prawa pracownika oraz pracodawcy

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

1. 2. Dobór formy do treści dokumentu w edytorze tekstu MS Word

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE. Scenariusz lekcji. 2.

KOMUNIKAT NACZELNIKA URZĘDU SKARBOWEGO Informacja dla osoby rozpoczynającej działalność gospodarczą.

Scenariusz lekcji klasa III Technikum

KONSPEKT ZAJĘĆ. Temat: Charakterystyka przedsiębiorcy - uwarunkowania przedsiębiorczości

Badanie prawa Archimedesa

TEMAT: ŹRÓDŁA FINANSOWANIA DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ- ćwiczenia.

W Podstawie Programowej Kształcenia Ogólnego znalazł się zapis:

Metryczka Justyna Płonka Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego w Kozach

Poznajemy historię najświetniejszego bohatera ateńskiego dzieje Tezeusza

Rozszerzanie i skracanie ułamków dziesiętnych

Projekt, ćwiczenie pisemne, ilustracja, prezentacja, praca z klasą, praca w zespołach.

Środki dydaktyczne Zestaw zadań/pytań z działu Mnożenie i dzielenie ułamków zwykłych. Każde pytanie znajduje się na osobnej karteczce.

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1 GIMNAZJUM

Scenariusz lekcji matematyki w klasie III gimnazjalnej z zastosowaniem metody aktywizującej kula śniegowa

SCENARIUSZ LEKCJI. Streszczenie. Czas realizacji. Podstawa programowa

Podstawa programowa a program nauczania

Scenariusz lekcji matematyki w kl. V.

Spis treści. Wykaz skrótów Wstęp Część I PODATEK I PRAWO PODATKOWE

Z ekonomią za pan brat

Dodawanie ułamków dziesiętnych

Temat lekcji: Rozwiązywanie zadań tekstowych związanych z działaniami na wyrażeniach dwumianowanych.

Funkcje i instrukcje języka JavaScript

Krzyżówki i łamigłówki dotyczące procentów i liczb ujemnych.

Transkrypt:

Czy należy zreformować dotychczasowy system podatkowy? 1. Cele lekcji a) Wiadomości Utrwalenie wiadomości na temat podatków. b) Umiejętności Kształcenie twórczego myślenia i umiejętności prezentowania własnego zdania. Doskonalenie umiejętności współpracy w zespole. Metody i formy pracy Praca w grupach, test, krzyżówka, drzewo decyzyjne 3. Środki dydaktyczne - Test utrwalający (załącznik 1) - Polecenia dla grup (załącznik 2) - Arkusz oceny pracy grupowej (załącznik 3) - Druki drzew decyzyjnych (załącznik 4) - Krzyżówki (załącznik 5) 4. Przebieg lekcji a) Faza przygotowawcza 1. Czynności organizacyjne (3 minuty). 2. Nauczyciel rozdaje uczniom testy utrwalające (załącznik 1). Zadaniem uczniów jest wypełnienie testów w oparciu o posiadane wiadomości oraz notatki z zeszytu (10 minut). b) Faza realizacyjna 1. Nauczyciel dzieli klasę na zespoły 4-osobowe. Każda grupa wybiera lidera. Nauczyciel

zapoznaje uczniów ze sposobem wykonania zadania (załącznik 2) oraz ze sposobem oceny grupy (załącznik 3). Zadaniem grup jest wykonanie drzewa decyzyjnego (załącznik 4) na temat: Czy należy zmienić dotychczasowy system podatkowy? Członkowie grup mają przedstawić możliwe rozwiązania problemu, następnie opisać skutki negatywne i pozytywne każdego z nich. Rezultatem pracy jest podjęcie właściwej decyzji (20 minut). 2. Liderzy grup kolejno prezentują swoje drzewa decyzyjne na forum klasy. Uzasadniają swoje decyzje. c) Faza podsumowująca 1. Nauczyciel podsumowuje pracę uczniów. Oblicza liczbę punktów poszczególnych grup, a następnie proponuje oceny. Omawia wyniki testów utrwalających. Jeżeli testy zostały wykonane poprawnie, to nauczyciel może podwyższyć uczniowi ocenę z pracy grupowej. 2. Nauczyciel zadaje pracę domową rozwiązanie krzyżówki (załącznik 5). 5. Bibliografia E. Brudnik, A. Moszyńska, B. Owczarska, Ja i mój uczeń pracujemy aktywnie, OWN, Kielce 2003. 6. Załączniki a) Karta pracy ucznia załącznik 1 Test utrwalający PODATKI Imię i nazwisko I. Uzupełnij zdania. 1. Podstawowa stawka podatku od towarów i usług wynosi 2. Do podatków bezpośrednich zalicza się... 3. Charakterystyczną cechą podatków pośrednich jest to, że. 4. Papierosy i alkohol objęte są podatkiem... 5. Stawki podatku dochodowego od osób fizycznych wynoszą:.. II. Wybierz wszystkie prawidłowe odpowiedzi. 1. Podatek dochodowy od osób prawnych: a) jest podatkiem płaconym przez przedsiębiorców b) wynosi 19% c) jest podatkiem pośrednim

2. Podstawą opodatkowania podatkiem rolnym są: a) grunty rolne b) produkty wytworzone przez gospodarstwo c) zwierzęta hodowane w gospodarstwie 3. Właściciel domu zapłaci z tytułu prawa własności: a) podatek VAT b) podatek od nieruchomości c) podatek od czynności cywilnoprawnych III. Oceń, czy poniższe zdania są prawdziwe. Jeżeli nie, popraw je tak, żeby były prawdziwe. 1. Podatek dochodowy od osób fizycznych w Polsce jest podatkiem liniowym.... 2. Przedmiotem opodatkowania podatkiem VAT jest sprzedaż wyrobów i usług.... 3. Podatek od nieruchomości płaci się w urzędzie skarbowym.... 4. Zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu osoby fizyczne muszą złożyć w urzędzie miejskim do 30 kwietnia następnego roku.... 5. Stawka podatku VAT na materiały budowlane po wejściu Polski do UE została obniżona.... Punktacja: I. uczeń otrzymuje 3 pkt za każdą prawidłową odpowiedź razem 15 pkt. II. uczeń otrzymuje 2 pkt za każdą prawidłową odpowiedź razem 6 pkt. III. uczeń otrzymuje 2 pkt za każdą prawidłową odpowiedź razem 10 pkt. RAZEM: 31 pkt. Suma otrzymanych punktów: załącznik 2 POLECENIA DLA GRUP Zapoznaj się z opisem metody pracy. Następnie sporządź drzewo decyzyjne na temat: Czy należy zreformować dotychczasowy system podatkowy? Opis metody: drzewo decyzyjne Jest to metoda efektywnego współdziałania w zespole i pracy w grupie, budowania więzi międzyludzkich, podejmowania indywidualnych i grupowych decyzji. Kartę pracy należy zacząć wypełniać od dołu, zapisując sytuację wymagającą podjęcia decyzji. Przedyskutujcie ten problem z

innymi członkami grupy i wspólnie poszukujecie możliwych rozwiązań. Wybierzcie najtrafniejsze rozwiązania. Następnie określcie argumenty za i przeciw dla każdego z proponowanych przez Was rozwiązań. Na koniec zdecydujcie, które rozwiązanie jest najlepsze i zapiszcie cele/wartości tego rozwiązania. Przygotujcie się do prezentacji własnego drzewa na forum klasy. POWODZENIA! załącznik 3 ARKUSZ OCENY PRACY GRUPOWEJ KRYTERIUM ORGANIZACJA PRACY: Podział obowiązków Zdyscyplinowanie grupy Wykorzystanie czasu POPRAWNOŚĆ WYKONANIA ZADANIA ORYGINALNA I TRAFNA ARGUMENTACJA SUMA PUNKTÓW ZADANIE drzewo decyzyjne Gr.1 Gr.2 Gr.3 Gr.4 Gr.5 Gr.6 Gr.7 X X X X X X X Skala punktacji: 1-5 pkt za każde kryterium załącznik 4 DRZEWO DECYZYJNE

załącznik 5

KRZYŻÓWKA (ZADANIE DOMOWE) Rozwiąż krzyżówkę. Litery z ponumerowanych kratek utworzą hasło. 1. 5 2. 1 13 3. 12 2 4. 10 4 5. 15 6. 7 7. 9 10 8. 6 9. 3 14 10. 11 8 1. Podatki, których skutki można przerzucić na inny podmiot, to podatki. 2. Urząd, który zajmuje się rozliczaniem podatków. 3. Podatek płacony od paliw, alkoholi, papierosów itd. 4. Podatek od wartości dodanej. 5. Przedmiot opodatkowania podatkiem rolnym. 6. Deklaracja o wysokości osiągniętego dochodu w roku podatkowym. 7. Podstawa opodatkowania przy podatku dochodowym. 8. Koszt zużycia majątku trwałego. 9. Wysokość podatku. 10. Zysk po odjęciu podatku. Rozwiązania 1. pośrednie 2. skarbowy 3. akcyza 4. VAT

5. grunty 6. PIT 7. dochód 8. amortyzacja 9. stawka 10. netto Hasło: SYSTEM PODATKOWY 7. Czas trwania lekcji 45 minut 8. Uwagi do scenariusza brak