PRZYKŁADOWY SCENARIUSZ INTEGRACYJNYCH BIBLIOTERAPEUTYCZNYCH ZAJĘĆ OTWARTYCH W RAMACH IV OGÓLNOPOLSKIEGO TYGODNIA CZYTANIA DZIECIOM



Podobne dokumenty
AUTOR SCENARIUSZA: BOŻENA NOWAK TEMAT TYGODNIOWEGO OŚRODKA PRACY: ZWIERZĘTA NA ŁĄCE (BOCIAN, ŻABA, ŚLIMAK, BIEDRONKA)

Scenariusz zajęć dla 4-latków

Zaproszenie do świata baśni, bajek i wierszy

TEMAT OŚRODKA TYGODNIOWEGO: Dary jesieni na talerzu. TEMAT OŚRODKA DZIENNEGO: Rozpoznajemy owoce. Autor: Marcela Rożnawska 1. CELE OŚRODKA PRACY:

KONSPEKT ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE I

Psychoedukacja dla uczniów klas III szkoły podstawowej Cykl I. Jak pies z kotem

PROJEKT EDUKACYJNY. Odnajduję siebie w świecie dźwięków. Muzyka mi pomaga. - zajęcia realizowane w ramach art. 42 KN

Święto Naszej szkoły.

Scenariusz zajęć integralnych Dzień aktywności klasa III a

Scenariusz zajęć. Marzena Kulig, Monika Szewczyk nauczycielki Zespołu Szkół Sportowych w Radlinie. Klasa- Ic integracyjna

PLAN PRACY WYCHOWAWCZO DYDAKTYCZNEJ NA MIESIĄC PAŹDZIERNIK 2016 r. W GRUPIE 4 LATKÓW BIEDRONKI

Scenariusz zajęć nr 3

Autor: Magdalena Kubacka Klasa I Edukacja: muzyczna Cel/cele zajęć: Temat lekcji: Deszczowa muzyka

Scenariusz zajęć w grupie pięciolatków z wykorzystaniem tabletów

Styczeń. 1. Tajemnice kalendarza

I TYDZIEŃ STYCZNIA PODSUMOWANIE ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH TRZYLATKI. Aktywność i działalność dziecka

Plan pracy opiekuńczo wychowawczo dydaktycznej na rok szkolny 2016/2017 Przedszkola Sióstr Serafitek w ŻYWCU

Obszar wsparcia: A. Rozwój funkcji słuchowych. Scenariusz zajęć

PROJEKT EDUKACYJNY DLA DZIECI W WIEKU PRZEDSZKOLNYM

Scenariusz zajęć dla 4-latków

Projekt środowiskowy z komponentem badawczym RADY NA ODPADY. Sposoby segregacji odpadów i wykorzystanie ich do wtórnego użytku

Scenariusz zajęć. Współpracuje z innymi dziećmi przy tworzeniu plakatu. Podejmuje próby współpracy z innymi dziećmi. Współpracuje z innymi

I TYDZIEŃ PAŻDZIERNIKA

Temat: W świecie książek, w świecie marzeń

Scenariusz zajęć z edukacji polonistycznej dla kl. II. Temat: Wkrótce wakacje. Czy bezpiecznie spędzamy czas nad wodą? Cele:

Plan Pracy Październik grupa Pszczółki

Obszar wsparcia: A. Rozwój funkcji słuchowych. Scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Nasza ziemia. Scenariusz nr 3

Scenariusz zajęć dla 5-latków

Temat tygodnia Rodzaj aktywności dziecka Przewidywane efekty edukacyjne

Ramowy rozkład dnia w Publicznym Przedszkolu w Kobiernicach

Zadania priorytetowe:

Innowacja pedagogiczna

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III, Jesień wokół nas

SCENARIUSZ ZAJĘĆ MUZYCZNA MATEMATYKA

Plan pracy wychowawczo-dydaktycznej w świetlicy 29 luty- 4 marzec Nasi pupile. Gry i zabawy. Temat tygodnia

Scenariusz zajęcia integralnego dla klasy II z wykorzystaniem komputera.

Scenariusz zajęć nr 5

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: W świecie muzyki. Scenariusz nr 8

Scenariusz nr 4. Autor scenariusza: Danuta Bezczyńska. Blok tematyczny: Czas karnawału

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: JACY JESTEŚMY. Scenariusz nr 1

PLAN PRACY DYDAKTYCZNO- WYCHOWAWCZEJ NA MIESIĄC WRZESIEŃ "CZERWONE TRUSKAWKI"

Agnieszka Kogut, Olga Kogut, Monika Michalewska, Janusz Łata Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III, Jesień wokół nas

W krainie elektryczności. Zasady bezpiecznego używania urządzeń elektrycznych.

Obszar wsparcia: A. Rozwój funkcji słuchowych. Scenariusz zajęć

Marzec 2009 W świecie sztuki. Cele ogólne:

Zajęcia ruchowo - taneczne Roztańczone stópki

Plan pracy dydaktyczno wychowawczej świetlicy szkolnej przy Szkole Podstawowej im. Bogdana Jańskiego w roku szkolnym 2018 / 2019

Pomorskie.travel

Dzień Europejczyka. W SP w Nasiadkach 2002r. Opracowała i prowadziła: Jolanta Kurpiewska nauczycielka SP w Nasiadkach SCENARIUSZ LEKCJI

Odkryjmy bogactwo książek WIZYTA PARTNERSKA W RAMACH PROGRAMU COMENIUS

BANK DOBRYCH PRAKTYK

PLAN ZAJĘĆ REKREACYJNO-SPORTOWYCH W PSP2 W GOGOLINIE w dniach r r. Kierownik wypoczynku: mgr Koryna Konopka

Mali czytelnicy. Nikt nie rodzi się czytelnikiem, czytelnika trzeba wychować...

Scenariusz zajęć nr 2

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

ZGŁOSZENIE DOBREJ PRAKTYKI

Psychoedukacja dla uczniów klas II szkoły podstawowej Cykl III. O zajadaniu smutków słodyczami

1.1a-uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych informacji,

Program zajęć artystycznych z edukacji teatralnej. realizowanych w klasach I a i I c w roku szkolnym 2011/2012

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę działam - idę w świat

,,W krainie bajek i baśni

Harmonogram Pracy Przedszkola nr 14 im J. Korczaka w Rybniku na rok szkolny 2018/2019 w ramach realizacji programu promującego zdrowie Na zdrowie

KWARTALNIK ROZSTRZYGNIĘCIA KONKURSÓW: C.D. LISTY ZWYCIĘZCÓW ROK 2009, NR Ważne tematy: KWIECIEŃ 2009

Lucyna Zaczkowska praca: Zespół Szkół w Ciścu ul. Zielona 65 Cisiec Węgierska Górka Węgierska Górka

W LESIE. Po co jest las? scenariusz zajęć. Rozwijanie wrażliwości na charakter i nastrój utworów literackich.

PROGRAM CZYTELNICZY KSIĄŻKA PRZYJACIELEM DZIECKA

HARMONOGRAM WSPÓŁPRACY Z RODZICAMI I ŚRODOWISKIEM

Ogólna tematyka zajęć w klasie II


Temat lekcji: Przygotowujemy przyjęcie urodzinowe.

Scenariusz zajęć z języka angielskiego

Scenariusz zajęć dla 5-latków. Obszar podstawy programowej: 6. Wdrażanie dzieci do dbałości o bezpieczeństwo własne oraz innych.

AKTYWNY DZIEŃ BABCI I DZIADKA

PROGRAM KOŁA TANECZNO- WOKALNEGO. Tańczące nutki

SCENARIUSZ ZAJĘĆ RUCHOWYCH Z ELEMENTAMI WIEDZY O ZDROWIU DLA KLAS I - III z okazji powitania wiosny- 21 marca.

ROCZNY PLAN PRACY PRZEDSZKOLA NR 5 W RYBNIKU

Temat bloku: Nasze przyjaźnie, zainteresowania i marzenia Temat dnia: Wyobraź sobie...

ZAGADNIENIE I. Europa oczami dziecka budowanie wiedzy o Europie i byciu Europejczykiem z jednoczesnym kształtowaniem przynależności do własnego kraju

Metody i techniki: pokaz, ćwiczenia praktyczne, ćwiczenia ruchowe, praca plastyczna.

Scenariusz zajęć dla 4-latków

Magia Świąt Bożego Narodzenia Projekt edukacyjny dla dzieci z oddziałów przedszkolnych przy Szkole Podstawowej w Rzechcie rok szkolny 2017/2018

Program zajęć artystycznych. klasa II gimnazjum

Plan pracy wychowawczo dydaktycznej na miesiąc Grudzień 2015 r. w grupie dzieci 4 letnich Wiewiórki. Tematyka: 1. To już zima. 3.

Obszar wsparcia: A. Rozwój funkcji słuchowych. Scenariusz zajęć. Autor: Agnieszka Wysocka Grupa wiekowa: 4-latki Temat: Już wakacje. Wakacje w górach.

Ramowy rozkład dnia w Przedszkolu Miejskim nr 10 Kolorowy świat dzieci 5-6 letnie. Schodzenie się dzieci do przedszkola: - prowadzenie obserwacji.

Scenariusz zajęć z języka angielskiego

Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Łodzi Przedszkole Miejskie nr 21 Łódź

ROCZNY PLAN PRACY DYDAKTYCZNO - WYCHOWAWCZEJ PRZEDSZKOLA NR 200,,Gąski Balbinki ROK SZKOLNY 2016/2017

Obszar wsparcia: Zabawy edukacyjne rozwijające sprawność ręki, przygotowujące do pisania. Scenariusz zajęć

Scenariusz opracowały: Elżbieta Kozak i Sabina Wojtal TEMAT ZAJĘĆ: JAKIE SĄ KORZYŚCI PŁYNĄCE Z CZYTANIA KSIĄŻEK? UMIEMY KORZYSTAĆ Z ENCYKLOPEDII.

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę - działam - idę w świat

Scenariusz zajęć nr 2

PROGRAM PÓŁKOLONII ZIMOWYCH ZORGANIZOWANYCH PRZEZ URZĄD MIEJSKI W OŁAWIE POD HASŁEM BEZPIECZNE ZABAWY ZIMĄ

Obszar wsparcia: Rozwój funkcji słuchowych. Scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Autor: Małgorzata Urbańska. Temat lekcji: Pieszy i znaki

PROJEKT EDUKACYJNY KSIĘGA, KSIĄŻKA, KSIĄŻECZKA

Scenariusz zajęć nr 75 Temat: Czy pies jest najwierniejszym przyjacielem człowieka? rozmawiamy o naszych pupilach.

Transkrypt:

autor scenariusza: mgr Barbara Milewska PRZYKŁADOWY SCENARIUSZ INTEGRACYJNYCH BIBLIOTERAPEUTYCZNYCH ZAJĘĆ OTWARTYCH W RAMACH IV OGÓLNOPOLSKIEGO TYGODNIA CZYTANIA DZIECIOM 1. NAUCZYCIEL PROWADZĄCY: mgr Barbara Milewska 2. NAUCZYCIELE WSPOMAGAJĄCY: mgr Aleksandra Grabczak mgr Alicja M. 3. MIEJSCE: OSW Nr 1 w Gdyni; 4. UCZESTNICY: uczniowie, nauczyciele i pracownicy Ośrodka oraz nauczyciel i uczniowie z klasy IIIc ze Szkoły Podstawowej Nr 6; 5. CZAS TRWANIA: 10.00-11.00 6. CELE: zapoznanie z polską literaturą dziecięcą; utrwalenie pojęcia choroba, zdrowe odżywianie; wielozmysłowe utrwalenie pojęcia kot; dostarczenie dzieciom nowych przeżyć i wrażeń; rozwijanie spostrzegawczości, koncentracji uwagi i sprawności manualnej; rozwijanie wrażeń estetycznych, wyobraźni oraz aktywności twórczej u dzieci; wdrażanie do umiejętności współdziałania w grupie; rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej. 7. METODY PRACY oparte na: a) słowie np.: - wysłuchanie wybranego tekstu literackiego, - opisanie wyglądu i zachowania kota - bohatera utworu, - pogadanka. b) obserwacji (pokaz) np.: - obserwacja inscenizacji oraz pokazu tańca i ćwiczeń gimnastycznych.; Scenariusz : Chory kotek 1

- poznawanie polisensoryczne. c) działaniu (metoda zajęć praktycznych, metoda zabawowa) np.: - naśladowanie głosem i ruchem zwierząt; - układanie z gotowych elementów kota. 8. FORMY PRACY: a) praca zbiorowa np.: wysłuchanie utworu literackiego; obserwacja inscenizacji; b) praca jednostkowa np.: - naśladowanie głosem i ruchem zwierząt ; - wielozmysłowe poznawanie zwierząt; - odpowiadanie na pytania. c) praca grupowa np.: - układanie z gotowych elementów kota i naklejanie na tablicę; - konkurencje taneczne. 9. ŚRODKI DYDAKTYCZNE: a) konwencjonalne: - literatura dziecięca: tekst wiersz Stanisława Jachowicza pt. Chory kotek., - okazy naturalne : zwierzę domowe - kot, stroje do inscenizacji: dla chorego kota, dla mamy kotka i pana doktora, parawan, domek, łóżko z pościelą, meble do pokoju kotka, butelki po lekarstwach, termometr, taca, słodycze; - pomoce graficzne : dwie tablice korkowe, arkusze papieru, koła różnej wielkości, puzzle przedstawiające kota, dwie kartki formatu A-3; b) techniczne: - słuchowe: magnetofon, sprzęt nagłaśniający, płyty CD z piosenką pt. Świat bajek i Kocia gimnastyka Scenariusz : Chory kotek 2

10. PRACE POPRZEDZAJĄCE ZAJĘCIA: zaproszenie gości wychowawczyni oraz dzieci z zaprzyjaźnionej klasy IIIc ze Szkoły Podstawowej Nr 6; spotkania warsztatowe z dziećmi i nauczycielem z klasy IIIc ze SP Nr 6; umieszczenie na holu plakatu informującego o imprezie; wykonanie i zgromadzenie poszczególnych rekwizytów do inscenizacji; PRZEBIEG ZAJĘĆ 1. Powitanie Wysłuchanie piosenki Świat bajek ; Powitanie wszystkich zebranych na sali (szczególnie gości z zaprzyjaźnionej klasy IIIc ze SP Nr 6); Przedstawienie gościa, który będzie czytał utwór; 2. Zainteresowanie tematem Ułożenie przez czworo dzieci (grupa łączona: dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 6 i dzieci z różnych poziomów OSW) na tablicy magnetycznej puzzli, przedstawiających kota. Krótka rozmowa i pokaz żywego kota Czy wszyscy znają to zwierzę? Kto ma kota w domu? My mamy dzisiaj kota w szkole i go wam pokażemy. Pokaz kota dzieci mogą go dotknąć i pogłaskać. Opis kota Co takiego ważnego ma kot? Policzymy ile ma nóg uszu,...? Co kot lubi jeść? Czy chcecie wysłuchać wiersza o kotku? 3. Pierwsze czytanie utworu przez zaproszonego gościa utwór załączony jako załącznik nr 1. Scenariusz : Chory kotek 3

4. Analiza utworu: Pytania: Kto był bohaterem wiersza? Jaki były ten kotek? Co to znaczy, że ktoś jest chory? Dlaczego był chory? A czy tylko kotki przejadają się?...czy wy również lubicie jeść? Co takiego lubicie zajadać? Co jest waszym smakołykiem? Macie swoje przysmaki, ale czy to znaczy, że można objadać się do woli, bardzo dużo? Dlaczego nie wolno objadać się? 5. Czytanie drugie poprzedzone pytaniami ukierunkowującymi słuchanie Podział sali na dwie części i zadanie każdej z nich pytanie: Kto pomógł kotkowi? Co kotek musiał robić, żeby wyzdrowieć? 6. Czytanie oraz wykonanie inscenizacji do utworu: Inscenizacja. Po inscenizacji przedstawienie aktorów. 7. Wykonanie pracy plastycznej: Utworzenie dwóch grup integracyjnych i zaproszenie ich na środek sali; Zapoznanie z zadaniem: z podanych kółek proszę wykonać kota według instrukcji obrazkowo-słownej załącznik nr 3 8. Śpiewanie piosenki pt. Wlazł kotek na płotek na głosy ( w trakcie wykonywania pracy plastycznej przez zespoły) 9. Ocena prac zespołów przez dyrekcję i wychowawczynię klasy IIIc ze SP Nr 6 i wręczenie słodkich nagród. 10. Wykonanie ćwiczeń i gimnastyki do muzyki przez dziecko z klasy IIIc gimnastyczki artystycznej. Wyjście z łóżka kotka kot przeciąga się. Prowadzący pyta, czy kotek dobrze się czuje i proponuje mu, żeby poćwiczył trochę Pokaz przez gimnastyczkę paru ruchów charakterystycznych dla kotka:koci grzbiet, wyginanie się,... Scenariusz : Chory kotek 4

11. Wspólna gimnastyka. Zaproszenie dzieci do tego, aby (będąc ciągle na swoich miejscach) spróbowały wykonać proste ćwiczenia -naśladując ruchy gimnastykującego się przy muzyce kota oraz dwóch małych kotków(dwie dziewczynki z klasy IIIc). 12. Podziękowanie wszystkim za udział w zajęciach. 13. Pożegnanie przy kociej muzyce. Scenariusz : Chory kotek 5