Strona1 Wioletta Kilar Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 4.1 Temat zajęć: Rynek pracy i bezrobocie 1. Cele lekcji: Uczeń: wie, jakie są korzyści wynikające z posiadania pracy oraz co wpływa na jej popyt i podaż, zna przyczyny i skutki oraz zróżnicowanie nierównowagi na rynku pracy w Polsce wg województw, wymienia i interpretuje mierniki bezrobocia oraz wskazuje zróżnicowanie bezrobocia w Polsce wg województw, rozumie skutki bezrobocia dla gospodarki, wymienia sposoby walki z bezrobociem. 2. Metody i techniki: burza mózgów, analiza materiałów źródłowych, metoda mądrala. 3. Środki dydaktyczne: dane statystyczne dla grup z Rocznika statystycznego województw 2012, wydruk opisu metody mądrala dla wszystkich uczniów, podręcznik, opcjonalnie: komputer z dostępem do internetu. 4. Typ lekcji: realizacja nowego materiału. Biuro projektu: ul. Mickiewicza 33/50 60-837 Poznań www.edugate.pl
Strona2 5. Formy organizacji pracy: praca: grupowa i zbiorowa. 6. Literatura, materiały źródłowe, strony internetowe: 1. Brudnik E., Moszyńska A., Owczarska B., 2010, Ja i mój uczeń pracujemy aktywnie. Przewodnik po metodach aktywizujących, Wydawnictwo Jedność, Kielce. 2. Firlit-Fesnak G., Szylko-Skoczny M. (red.), 2007, Polityka społeczna. Podręcznik akademicki, Warszawa. 3. Wach K., 2007, Europejski rynek pracy, Oficyna a Wolters Kluwer Business, Kraków. 4. Tablice z Rocznika statystycznego województw 2012, dział V rynek pracy; http://www.stat.gov.pl/cps/rde/xbcr/gus/rs_rocznik_stat_wojew_2012.pdf (data odczytu: 03.06.2013). 7. Kontrola uczniów: Kontrola uczniów polega na: ocenie aktywności uczniów na lekcji podczas wykonywania przez nich zadania. 8. Nawiązanie do lekcji: Nauczyciel zadaje uczniom pytanie: Co nam daje praca? Czy tylko pieniądze? Z czego wynikają zmiany w popycie i podaży pracy? W ten sposób rozpoczyna burzę mózgów na temat motywów aktywności człowieka na rynku pracy oraz czynników wpływających na popyt i podaż pracy. Po dyskusji nauczyciel na podstawie wypowiedzi uczniów podsumowuje tę część lekcji. 9. Przebieg lekcji: 1. Czynności organizacyjne. 2. Nawiązanie do lekcji. 3. Nauczyciel dzieli klasę na 2 grupy, którym wręcza wydrukowany opis metody mądrala (załącznik 3) oraz materiały źródłowe z Rocznika statystycznego województw 2012 (załączniki 1 i 2): Biuro projektu: ul. Mickiewicza 33/50 60-837 Poznań www.edugate.pl
Strona3 - grupa 1 przyczyny i skutki oraz zróżnicowanie nierównowagi na rynku pracy w Polsce wg województw, - grupa 2 przyczyny i skutki oraz zróżnicowanie bezrobocia dla gospodarki w Polsce wg województw. 4. Zadaniem grup jest przeanalizowanie otrzymanych danych statystycznych i wyciągnięcie wniosków, pracując wg kroków metody mądrala. Po wykonanej pracy grupy prezentują swoje tematy. 5. Nauczyciel w kilku zdaniach podsumowuje lekcję. 10. Zadanie domowe: Uczniowie jako zadanie domowe mają napisać rozprawkę na 2000 znaków ze spacjami na temat: Sposoby walki z bezrobociem. Biuro projektu: ul. Mickiewicza 33/50 60-837 Poznań www.edugate.pl
Strona4 Załącznik 1 Dane statystyczne dla grupy 1 Biuro projektu: ul. Mickiewicza 33/50 60-837 Poznań www.edugate.pl
Strona5 Biuro projektu: ul. Mickiewicza 33/50 60-837 Poznań www.edugate.pl
Strona6 6
Strona7 7
Strona8 8
Strona9 9
Strona10 Źródło: Rocznik statystyczny województw 2012, dział V rynek pracy; s. 312 317, http://www.stat.gov.pl/cps/rde/xbcr/gus/rs_rocznik_stat_wojew_2012.pdf 10
Strona11 Załącznik 2 Dane statystyczne dla grupy 2 11
Strona12 12
Strona13 13
Strona14 14
Strona15 15
Strona16 16
Strona17 17
Strona18 Źródło: Rocznik statystyczny województw 2012, dział V rynek pracy; s. 318 324, http://www.stat.gov.pl/cps/rde/xbcr/gus/rs_rocznik_stat_wojew_2012.pdf Załącznik 3 4 kroki metody mądrala Krok 1: zbieranie informacji Zbierzcie, uporządkujcie i przeanalizujcie otrzymane dane oraz informacje z podręcznika/internetu dotyczące opracowywanego przez Was zagadnienia. Krok 2: dyskusja Wymieńcie się poglądami na temat opracowywanego zagadnienia. Krok 3: refleksja Posługując się zdobytą wiedzą, ustalcie, jakie są przyczyny analizowanego stanu rzeczy, a także jego następstwa (skutki) i prawidłowości. Krok 4: formułowanie wniosków Sformułujcie w punktach wnioski dotyczące opracowywanego zagadnienia. 18