2. Konstruowanie budżetu domowego



Podobne dokumenty
2. Zakładanie własnej firmy

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI. Jak ulokować i pożyczyć pieniądze? 2 CELE LEKCJI. 2.1 Wiadomości. 2.

Scenariusz lekcji na godzinę wychowawczą.

Problemowa dyskusja dydaktyczna Praktyczna ćwiczenia praktyczne, praca z kartą pracy

Scenariusz zajęć z przedmiotu podstawy przedsiębiorczości

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

Metody nauczania: Burza mózgów, opis, dyskusja, ćwiczenie, prezentacja animacja (pokaz).

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

Scenariusz zajęć Inwestujemy w obligacje

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 4.11 Temat zajęć: Dzielimy się z państwem rozliczenie roczne PIT

1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności.

SKĄD MAMY PIENIĄDZE I NA CO JE WYDAJEMY?

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

1. Scenariusz lekcji: Najnowsze marki samochodów

Poruszamy się zwinnie w gąszczu terminów językoznawczych. Charakterystyka języka mówionego i pisanego

Scenariusz zajęć edukacyjnych nr 4.10 Temat zajęć: Ile tak naprawdę zarobię? Wynagrodzenia brutto i netto

TEMAT: Niskiej emisji mówimy NIE!

PRZEWODNIK PO FINANSACH DLA NAUCZYCIELA

Scenariusz lekcji. scharakteryzować elementy bazy danych; opisać sposób zaprojektowania bazy danych;

Podręcznik: Z. Makieła, T. Rachwał, Podstawy Przedsiębiorczości. Kształcenie ogólne w zakresie podstawowym, Nowa Era, Warszawa 2005.

Scenariusz lekcji. wymienić różne sposoby pozyskiwania informacji ze szczególnym uwzględnieniem technologii informatycznej;

Scenariusz lekcji. wymienić nazwy funkcji logicznych (jeżeli, licz.jeżeli); omówić funkcje, korzystając z informacji zawartych w Pomocy programu;

Scenariusz lekcji. wymienić i podać adresy internetowe instytucji zajmujących się organizacją rynku pracy (biura pracy, agencje pośrednictwa);

1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI 3 METODY NAUCZANIA. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności. Scenariusz lekcji

Czy należy zreformować dotychczasowy system podatkowy?

Grupa Budżet to Podaj podstawowe grupy wydatków rodzinnych i podaj konkretne przykłady... Część praktyczna

Scenariusz lekcji. wymienić i opisać pojęcia: prawo autorskie, licencja, upgrade, demo, trial, public domain, shareware;

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

Potrzeby ekonomiczne i ich zaspokajanie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

2. Metody prezentacji informacji

Idę drogą tupiąc nogą. Problemy pisowni wyrazów z ą, ę, em, en, om, on

foliogramy przedstawiające budowę jamy ustnej oraz rodzaje zębów, lusterka

Przewodnik Ekonomiczne inspiracje III moduł Bezpiecznie jak w banku

Zespół Szkół Budowlano Geodezyjnych im. S. Wł. Bryły w Białymstoku Scenariusz zajęć z przedmiotu: Budownictwo ogólne

2. Metoda i forma pracy - Metody: poszukująca, problemowa, aktywizująca ucznia - Formy: praca grupowa, praca indywidualna ucznia

Scenariusz lekcji. wymienić różne sposoby uruchamiania programów; wyjaśnić pojęcie autouruchamiania; omówić metody tworzenia skrótu;

Wychowawca klasy: Opiekunowie grupy: Maciej Dziwisz Magdalena Kosiorska Jadwiga Greszta

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: Scenariusz lekcji

Temat: Podsumowanie wiadomości z działu: Nie tylko kalkulator ćwiczenia z wykorzystaniem monitora interaktywnego. Zajęcia komputerowe klasa VI a

Metody: a) metoda lekcji odwróconej; b) pogadanka; c) ćwiczenia praktyczne; d) ćwiczenia interaktywne; e) burza mózgów; f) pokaz filmu edukacyjnego.

Poznajemy disacharydy

Scenariusz zajęć edukacyjnych dla uczniów szkoły ponadgimnazjalnej Budżet partycypacyjny czego potrzebuje nasza okolica?

1. Czym są wiara, nadzieja i miłość według Czesława Miłosza?

2. Opracowanie grafiki w dokumencie tekstowym

Bilans przedsiębiorstwa co to takiego? Autor: mgr Gabriela Jagsz

Dodawanie ułamków dziesiętnych

1. Każdy ma swojego dusiołka

Scenariusz lekcji. omówić zastosowanie bazy danych; omówić budowę okna programu Biblioteka; omówić budowę bazy danych pola i rekordy;

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE. Scenariusz lekcji. 2.

Scenariusz lekcji. opisać podstawowe zastosowania komputerów w szkole i najbliższym otoczeniu;

Scenariusz lekcji. zdefiniować pojęcia arkusz kalkulacyjny-program i arkusz kalkulacyjnydokument;

Akademia Młodego Ekonomisty Matematyka finansowa dla liderów Albert Tomaszewski Grupy 1-2 Zadanie 1.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

2. Czy jestem patriotą? Karol Wojtyła *** [Ziemia trudnej jedności]. Quiz wiedzy o naszej ojczyźnie

KONSPEKT ZAJĘĆ Temat: Charakterystyka biznesplanu plan finansowy. Cel ogólny kształcenia: Cele szczegółowe zajęć:

SKĄD MAMY PIENIĄDZE I NA CO JE WYDAJEMY???

3.10 Rynek ubezpieczeń

O OSZ MATERIA Y DLA NAUCZYCIELI. banki i jakie

Scenariusz lekcji. Przykłady zastosowań komputerów w różnych dziedzinach życia. wymienić podstawowe pojęcia związane z procesem powstawania gazety;

Scenariusz lekcji. wymienić podstawowe zastosowania Notatnika. dokonać zapisu tekstu do pliku tekstowego. dokonać odczytu tekstu pliku tekstowego;

SCENARIUSZ LEKCJI. Temat: Zagrożenia wynikające z korzystania z korzystania z sieci Internet. Autorka: Agnieszka Kotowicz

Scenariusz lekcji. Ochrona przed wirusami komputerowymi. Praca z programem antywirusowym. podać definicję wirusa i programu antywirusowego;

Pojęcie i klasyfikacja podatków

2. Metody adresowania w arkuszu kalkulacyjnym

2. Graficzna prezentacja algorytmów

SCENARIUSZE CYKLU LEKCJI, ZREALIZOWANYCH W RAMACH PROJEKTU SEKRETY BANKÓW W LICEACH OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH SPOŁECZNEGO TOWARZYSTWA OŚWIATOWEGO

Raport z Ogólnopolskiego Badania Zdolności Kredytowej

PREZENTACJA MULTIMEDIALNA

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII DLA UCZNIÓW KLASY I (ZAKRES PODSTAWOWY) SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH

Scenariusz lekcji. omówić funkcję przycisków kalkulatora kieszonkowego i aplikacji Kalkulator;

Temat: Uzależnienia są groźne na tropie papierosów, alkoholu i gier komputerowych.

Materiały plastyczne (arkusz papieru, flamaster czerwony i czarny, tekturowe pudełko z kartkami, na których są wypisane nazwy uczuć).

URZĄD STATYSTYCZNY W OPOLU WYDZIAŁ BADAŃ ANKIETOWYCH

SCENARIUSZ LEKCJI GEOGRAFII DLA UCZNIÓW KLASY III GIMNAZJUM

Scenariusz lekcji. program do obsługi poczty elektronicznej np. Microsoft Outlook.

Scenariusz lekcyjny Obliczanie pierwiastków dowolnego stopnia i stosowanie praw działań na pierwiastkach. Scenariusz lekcyjny

Rodzina 500 plus. Korzystanie z programu. Wyniki badania CBOS

Scenariusz lekcji z wykorzystaniem monitora interaktywnego

Scenariusz zajęć edukacyjnych dla uczniów szkoły podstawowej (klasy IV - VI) Budżet partycypacyjny czego potrzebuje nasza okolica?

Wymieranie gatunków ZAKRES TREŚCI: Zajęcia terenowe: Zajęcia w klasie: Liceum IV etap edukacyjny zakres rozszerzony:

Scenariusz lekcji. opisać podstawowe atrybuty czcionki; scharakteryzować pojęcia indeksu górnego i dolnego; wymienić rodzaje wyrównywania tekstu;

Możliwość wykorzystania komputera na zajęciach podstaw przedsiębiorczości na przykładzie lekcji nt. podatków pośrednich (scenariusz lekcji)

SKĄD BIERZEMY PIENIĄDZE I NA CO JE WYDAJEMY. w Gminie Łęknica

Scenariusz lekcyjny Zastosowanie układów równań liniowych do rozwiązywania zadań tekstowych. Scenariusz lekcyjny

3. Liczba Pi. 1. Cele lekcji. a. 2. Metoda i forma pracy. b. 3. Środki dydaktyczne

DZIAŁ 1. Liczby naturalne i ułamki

Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy

Działania na ułamkach zwykłych powtórzenie wiadomości

SCENARIUSZ LEKCJI. Streszczenie. Czas realizacji. Podstawa programowa

Scenariusz lekcji. opisać strukturę prezentacji i budowę poszczególnych slajdów; opisać etapy projektowania prezentacji multimedialnej.

Scenariusz lekcji. wskazać narzędzia służące do formatowania tekstu; opisać przeznaczenie narzędzi do formatowania;

Scenariusz lekcji. omówić stosowane urządzenia sieciowe: switch, hub, router;

2. Tabele w bazach danych

Poznajemy historię najświetniejszego bohatera ateńskiego dzieje Tezeusza

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: Scenariusz lekcji

Scenariusz lekcji. wymienić zagrożenia czyhające na dane; podać definicję pojęć: phishing, pharning, spyware, adware, trojan, wirus;

Konspekt lekcji matematyki opracowany przez: Jadwigę Murawiecką nauczyciela Szkoły Podstawowej w Chodowie

3.12 Powtórzenie wiadomości - Instytucje rynkowe

1. Obywatel w urzędzie gminy

Transkrypt:

1. Uczeń: 2. Konstruowanie budżetu domowego a. 1. Cele lekcji i. a) Umiejętności analizuje strukturę dochodów i wydatków rodziny, ustala źródła potencjalnych oszczędności w budżecie domowym, ocenia zdolność rodziny do zaciągnięcia kredytu, wymienia i opisuje podstawowe sposoby lokowania i inwestowania oszczędności. b. 2. Metoda i forma pracy Pogadanka, praca w grupach z elementami dyskusji i burzy mózgów. c. 3. Środki dydaktyczne Podręcznik: Z. Makieła, T. Rachwał, Podstawy Przedsiębiorczości. Kształcenie ogólne w zakresie podstawowym, Nowa Era, Warszawa 2005. Wydrukowana karta pracy ucznia (4 egzemplarze) Foliogramy Kalkulator Prezentacja multimedialna Konstruowanie budżetu domowego d. 4. Przebieg lekcji i. a) Faza przygotowawcza 1. Sprawdzenie listy obecności. 2. Przypomnienie (lub wprowadzenie) pojęć: gospodarstwo domowe, budżet, dochody, wydatki, nadwyżka, deficyt. ii. b) Faza realizacyjna 1. Pogadanka na temat elementów budżetu domowego. 2. Nauczyciel uruchamia prezentację multimedialną. 3. Przestawienie struktury dochodów przykładowej rodziny (załącznik 1). 4. Uczniowie dokonują analizy struktury dochodów przykładowej rodziny (odpowiedź na pytanie). Pożądana odpowiedź: W strukturze dochodów rodziny Kowalskich największe znaczenie ma pensja taty i mamy, przy czym pensja taty ma ponad dwukrotnie większy udział w strukturze niż

pensja mamy. Należy zwrócić uwagę, że pozostałe przychody mają małe udziały w strukturze, ale razem wynoszą 10%. 5. Przedstawienie struktury wydatków przykładowej rodziny (załącznik 2). 6. Uczniowie dokonują analizy struktury wydatków (odpowiedzi na pytania nauczyciela). Pożądane odpowiedzi: Nadwyżka w budżecie domowym Kowalskich wynosi 800 zł miesięcznie. Największe obciążenie dla budżetu stanowi żywność (blisko 30%), użytkowanie mieszkania i energia (ponad 15%) oraz czesne za studia najstarszego dziecka (prawie 11%). 7. Nauczyciel prosi uczniów, by przeanalizowali kwestię wzięcia przez rodzinę Kowalskich kredytu na nowy samochód, który będzie wiązał się z likwidacją lokaty bankowej. Uczniowie mają odpowiedzieć na pytanie: czy rodzina może wziąć kredyt? Warianty odpowiedzi: a. uczniowie mogą błędnie stwierdzić, że nadwyżka wynosiła 800 zł, więc Kowalskich stać na ratę 650 zł (zostaje jeszcze 150 zł), b. uczniowie mogą zauważyć, że w związku z wypłaceniem pieniędzy z lokaty po stronie dochodów nie będzie już sumy 150 zł, a więc dochody rodziny wyniosą 3850 zł, co daje sumę 650 zł - w sam raz wystarczającą na ratę (więc Kowalscy mogą kupić samochód), c. uczniowie mogą stwierdzić, że mimo, iż suma nadwyżki jest równa racie, to nie należy kupować samochodu, gdyż jest to bardzo ryzykowne (nie można już odłożyć żadnej kwoty, nie ma też pieniędzy na lokacie na czarną godzinę ). 8. Przedyskutowanie, na czym mogłaby zaoszczędzić rodzina (czyli w jaki sposób zmniejszyć pozycje wydatków), co jednak nie będzie łatwe (potrzeba ok. 300 zł). 9. Nauczyciel dzieli uczniów na cztery grupy. Każda z nich otrzymuje kartę pracy zawierającą tabelę, w którą należy wpisać plan nowego budżetu rodziny Kowalskich (załącznik 3). Zespoły rozważają następujące sytuacje problemowe: grupa 1 Umowa-zlecenie z synem nie zostaje przedłużona, a pieniądze z lokaty bankowej trzeba przeznaczyć na leczenie kogoś z najbliższej rodziny (spadek dochodów o 400 zł), grupa 2 mama traci pracę; dostaje zasiłek dla bezrobotnych w wysokości 300 zł miesięcznie (spadek dochodów o 800 zł), grupa 3 tata traci pracę; dostaje zasiłek dla bezrobotnych w wysokości 300 zł miesięcznie (spadek dochodów o 2200 zł), grupa 4 mama zostaje dyrektorem szkoły i dostaje podwyżkę w wysokości 700 zł, zarabia więc 1800 zł; tata również awansuje i zarabia 3200 zł (wzrost dochodów o 1400 zł). Uwaga: zespół powinien zastanowić się nad sposobami zainwestowania przynajmniej części tej nadwyżki, a nie tylko nad jej wydaniem. 10. Przedstawiciele grup prezentują wyniki pracy - nowe projekty budżetu domowego, wraz z uzasadnieniem. Po każdej prezentacji pozostałe grupy dyskutują nad sensownością wybranych rozwiązań. Podczas dyskusji należy zwrócić uwagę, że najtrudniejsze zadanie miała grupa pracująca nad przypadkiem, w którym ojciec stracił pracę. iii. c) Faza podsumowująca 1. Podsumowanie wiadomości zdobytych na lekcji.

2. Nauczyciel dyktuje uczniom pracę domową. e. 5. Bibliografia Z. Makieła, T. Rachwał, Podstawy Przedsiębiorczości. Kształcenie ogólne w zakresie podstawowym Nowa Era, Warszawa 2005. f. 6. Załączniki Załącznik 1. Foliogram 1. i. a) Notatki dla nauczyciela Rodzaj dochodu Suma (w zł) pensja mamy (nauczycielki) 1100 27,50 pensja taty (kierownika regionalnego) 2500 62,50 dochody najstarszego dziecka (umowa-zlecenie na roznoszenie ulotek reklamowych) 250 6,25 odsetki z lokat bankowych (po opodatkowaniu) 150 3,75 razem 4000 100% Struktura (%) Załącznik 2. Foliogram 2. Rodzaj wydatku Suma Struktura (w zł) (%) żywność 900 28 użytkowanie mieszkania i opłaty za energię 500 16 prowadzenie gospodarstwa domowego i jego wyposażenie (np. środki czystości, naprawy) 200 6 odzież i obuwie 200 6 zdrowie 100 3 telefony (stacjonarny i komórkowe) 200 6 czesne za studia prywatne starszego dziecka 350 11 transport (bez samochodu) 50 2 użytkowanie samochodu 300 9

ubezpieczenia 100 3 kieszonkowe dla dzieci 100 3 rekreacja i kultura 150 5 inne drobne wydatki (np. prezenty) 50 2 razem 3200 100% Załącznik 3. ii. b) Karta pracy ucznia Rodzaj dochodu pensja mamy (nauczycielki) pensja taty (kierownika regionalnego) dochody najstarszego dziecka (umowa-zlecenie na roznoszenie ulotek reklamowych) odsetki z lokat bankowych (po opodatkowaniu) razem Suma (w zł) żywność Rodzaj wydatku użytkowanie mieszkania i opłaty za energię prowadzenie gospodarstwa domowego i jego wyposażenie (np. środki czystości, naprawy) odzież i obuwie zdrowie telefony (stacjonarny i komórkowe) czesne za studia prywatne starszego dziecka transport (bez samochodu) użytkowanie samochodu ubezpieczenia kieszonkowe dla dzieci rekreacja i kultura inne drobne wydatki (np. prezenty) Suma (w zł)

razem iii. c) Zadanie domowe Przeprowadź dyskusję z rodzicami na temat struktury budżetu domowego (jakie dochody są dla budżetu domowego najważniejsze, jakie kategorie wydatków najbardziej go obciążają, co ewentualnie powinno się zmienić w strukturze wydatków itp.). 45 minut g. 7. Czas trwania lekcji h. 8. Uwagi do scenariusza Do lekcji dołączona jest prezentacja multimedialna Konstruowanie budżetu domowego.