Wykorzystanie programu Paint na lekcjach matematyki w nauczaniu zintegrowanym



Podobne dokumenty
WYKORZYSTANIE KOMPUTERA W EDUKACJI DZIECI W MŁODSZYM WIEKU SZKOLNYM

Sprawozdanie Zajęcia pozalekcyjne dla uczniów klas I III Matematyka jest wszędzie Prowadzący: mgr Elżbieta Wójcik

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH / EDUKACJI INFORMATYCZNEJ KLAS I III

Definiowanie procedur z parametrami w Logo Komeniuszu.

Autor: Małgorzata Urbańska. Temat lekcji: Pieszy i znaki

Dokument komputerowy w edytorze grafiki

Temat: Pole równoległoboku.

Sprawozdanie z realizacji programu Kodowanie z klasą dla uczniów klasy II i IV Szkoły Podstawowej nr 7

PROGRAM NAUCZANIA INFORMATYKI W KLASACH I-III W SP im. F. Chopina w Strzyżewie. Autor: mgr Beata Dachowska

PROPOZYCJE ĆWICZEŃ DOSKONALĄCYCH POJĘCIE UŁAMKA W KLASIE III SZKOŁY PODSTAWOWEJ

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH KLASY I III

mgr Agnieszka Łukasiak Zasadnicza Szkoła Zawodowa przy Zespole Szkół nr 3 we Włocławku

Scenariusz lekcji matematyki w kl. IV

Sposoby przedstawiania algorytmów

Wymagania edukacyjne i kryteria oceniania w klasie VI 2013/2014 OBSZARY AKTYWNOŚCI UCZNIA PODLEGAJĄCE OCENIE

Simba 3D LOGO. Cele zajęć: - Poznanie zasad i sposobów tworzenia procedur z parametrami. - Poznanie zasad wywoływania procedur z parametrami.

W przyszłość bez barier

Wymagania Uczeń zna zasady bezpiecznej pracy z komputerem. Uczeń stosuje się do regulaminu szkolnej pracowni komputerowej.

Zajęcia komputerowe - plan wynikowy klasy 1 A. wie, jak się zachowywać w pracowni wie, jakich zasad należy przestrzegać podczas pracy na komputerze

WYKORZYSTANIE KOMPUTERA NA LEKCJI MATEMATYKI W I KLASIE GIMNAZJUM.

PROGRAM AUTORSKI KOŁA INFORMATYCZNEGO UCZNIÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Temat: W krainie figur geometrycznych. Cele ogólne:

Program zajęć wyrównawczych z matematyki dla grupy 6.1. zajęcia pozalekcyjne realizowane w ramach projektu

AKTYWNA TABICA 2017/2017 Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Nowym Targu

I. EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA

PROGRAM KOŁA MATEMATYCZNEGO DO REALIZACJI W KLASIE SZÓSTEJ

Wymagania Uczeń zna zasady bezpiecznej pracy z komputerem. Uczeń stosuje się do regulaminu szkolnej pracowni komputerowej.

PROGRAM ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH W KLASACH I-III

PROJEKT METODYCZNY. Kompozycja plastyczna Rytm z wykorzystaniem programu Paint. Autorzy : Eulalia Kalkowska Ewa Doering

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA ZAJĘCIA KOMPUTEROWE

Przedmiotowy System Oceniania z matematyki klasy 4 6 Szkoły Podstawowej w Kluczewie. Przedmiotowy System Oceniania z matematyki jest zgodny z:

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z ZAKRESU EDUKACJI MATEMATYCZNEJ

Program koła matematycznego,, Zabawy z matematyką. Realizowanego w Przedszkolu Miejskim z Oddziałem Żłobkowym w Wolinie.

Program zajęć wyrównawczych z matematyki dla grupy 5.3. zajęcia pozalekcyjne realizowane w ramach projektu

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia Płaskie figury geometryczne W królestwie figur.

Scenariusz lekcji opartej na programie Program nauczania informatyki w gimnazjum DKW /99

Podstawowe komendy. Ćwiczenie 1

1. Poznajemy regulamin i przepisy BHP podczas korzystania z komputera

Grażyna Koba. Grafika komputerowa. materiały dodatkowe do podręcznika. Informatyka dla gimnazjum

Konspekt lekcji 1. - Dokonanie doboru dwuosobowych grup ze wskazaniem pracy ucznia z dysfunkcjami z kolegą bez problemów (pomoc pedagogawychowawcy).

Konspekt do lekcji matematyki dn r. w klasie V SP nr 11 w Rzeszowie

WYMAGANIA EDUKACYJNE zajęcia komputerowe

Scenariusz zajęć nr 6

ZAJĘCIA KOMPUTEROWE KLASA 3

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę-działam-idę w świat

z poradni pedagogicznej

Przedmiotowe zasady oceniania z zajęć komputerowych

Przedmiotowy system oceniania z informatyki

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

SCENARIUSZ LEKCJI. - odpowiedzialnie wywiązywać się z powierzonego zadania. - pracować w sposób kreatywny i samodzielny, - dobrze organizować pracę,

Programowanie w środowisku Baltie

Program edukacyjny Gry i zabawy matematyczne

SCENARIUSZ LEKCJI. Streszczenie. Czas realizacji. Podstawa programowa

Scenariusz lekcji. z wykorzystaniem elementów metod poszukujących i metody pracy z książką

LEKCJA OTWARTA Z MATEMATYKI. Temat lekcji: Pole powierzchni prostopadłościanu i sześcianu.

Sześciolatek w pierwszej klasie

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE VI

Konspekt zajęcia przeprowadzonego w grupie 3-4 latków w dniu r. przez Joannę Słowińską

ROZKŁADY MATERIAŁU PRZEDMIOT ELEMENTY INFORMATYKI KLASA IV, V I VI.

Temat: Zadania Sowy Mądrej Głowy. Cele ogólne:

CEL zapoznanie z programem do tworzenia rysunków i ukazanie możliwości Edytora obrazów do sporządzania rysunków i ikon.

WYKRESY FUNKCJI LINIOWEJ

Kryteria ocen do zajęć komputerowych kl. III

Temat 5. Programowanie w języku Logo

Załącznik nr 1. dotyczący poprawy efektywności kształcenia I etapu edukacyjnego. opracowany do

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA W KLASACH I-III. Język angielski

Śródroczna ocena opisowa ucznia klasy I

Program kółka matematycznego kl. I III

PRZEDMIOTOWY SYSTEM. OCENIANIA Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH dla klas IV-VI

Program zajęć wyrównawczych z matematyki dla grupy 4.2. Metoda projektu w nauczaniu matematyki. zajęcia pozalekcyjne realizowane w ramach projektu

Autorski program nauczania

Praktyka w ramach projektu Klucz do uczenia się rozwój umiejętności zawodowych nauczycieli wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej.

KONFERENCJA Jak odpowiadać na specjalne potrzeby edukacyjne uczniów zdolnych elementy systemowych rozwiązań w szkołach i placówkach

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Wyrażenia algebraiczne. Uczeń:

Zastosowanie arkusza kalkulacyjnego na lekcjach mechaniki technicznej

ROZKŁAD MATERIAŁU DO KL.1 - zajęcia komputerowe

CZERWIEC klasa 2 MATEMATYKA. Obliczenia na podstawie kalendarza, określanie i zapisywanie dat (Moja matematyka, kl. II, cz. 2, s ).

Program zajęć wyrównawczych z zakresu edukacji polonistycznej i matematycznej w kształceniu zintegrowanym klasa III B

Scenariusz zajęć rewalidacji dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI. prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

Kryteria wymagań z przedmiotu: Informatyka

Scenariusz lekcji. nazwać elementy składowe procedury; wymienić polecenia służące do malowania wnętrza figur;

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA. SZKOŁA PODSTAWOWA im. JANA PAWŁA II W WĘGROWIE

PROGRAM ZAJĘĆ MATEMATYCZNYCH DLA UCZNIÓW Z DYSLEKSJĄ V KLASA SZKOŁY PODSTAWOWEJ

PRZEDMIOTOWE SYSTEM OCENIANIA Z INFORMATYKI / ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH 2018/2019

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH DLA KLAS IV-VI

Opracowały: mgr Agnieszka Nowińska, mgr Agnieszka Maroszek-Skrzydło

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z INFORMATYKI. dla uczniów klas VI SP1 w Szczecinku

KONSPEKT ZAJĘĆ KOŁA INFORMATYCZNEGO LUB MATEMATYCZNEGO W KLASIE III GIMNAZJUM LUB I LICEUM ( 2 GODZ.)

Innowacja pedagogiczna na zajęciach komputerowych w klasach 4e, 4f, 4g. Nazwa innowacji Programowy Zawrót Głowy

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH W KLASIE IV ROK SZKOLNY 2012/2013

Przyrządy do kreślenia, plansza połażenie prostych i odcinków, kąty, domino, krzyżówka, kartki z gotowymi figurami.

AUTOR : HANNA MARCINKOWSKA. TEMAT : Symetria osiowa i środkowa UWAGA:

Zabawy matematyczne. zabawa wymagająca więcej czasu. zabawa trwająca krótko. zabawa na dworze. zabawa do wykonania w domu

Redagowanie tekstu w programie Microsoft Word - Zaproszenie na uroczystość szkolną.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z INFORMATYKI. Przedmiotowy System Oceniania został opracowany na podstawie:

mgr Lucjan Lukaszczyk nauczyciel informatyki PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z INFORMATYKI W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. KAROLA MIARKI W PIELGRZYMOWICACH

Temat: Programujemy historyjki w języku Scratch tworzymy program i powtarzamy polecenia.

Diagnoza międzysemestralna postępów nauczania uczniów klas I-III Szkoły Podstawowej nr 54 realizujących innowacyjny

Transkrypt:

Hanna Łukasiewicz HaniaLukasiewicz@interia.pl. Wykorzystanie programu Paint na lekcjach matematyki w nauczaniu zintegrowanym "Technologia informacyjna może wspomagać i wzbogacać wszechstronny rozwój uczniów, poprzez udział w realizacji większości zadań stawianych przed szkołą przez Podstawę programową, i zwiększać możliwość rozwijania umiejętności uczniów. Wzbogaca istniejące, a w wielu przypadkach również stwarza nowe warunki do rozwijania umiejętności dzieci w większości zakresów. W przypadku: uczenia się - wzbogaca sposoby i wspomaga możliwości zdobywania wiedzy i umiejętności, ułatwia rozwiązywanie problemów i podejmowanie decyzji, usprawnia proces uczenia się oraz integruje doświadczenia i różne elementy wiedzy; myślenia - wspomaga radzenie sobie z niepewnością i złożonością zjawisk oraz umożliwia ich całościowe postrzeganie, wspomaga pracę twórczą; działania - usprawnia organizację pracy i ułatwia posługiwanie się wieloma technikami i narzędziami pracy, usprawnia projektowanie działań". Celem edukacji informatycznej w nauczaniu wczesnoszkolnym jest wspomaganie wszechstronnego i harmonijnego rozwoju ucznia, w tym szczególnie umiejętności służących zdobywaniu wiedzy (czytania, pisania i rachowania). Wśród treści nauczania w klasach 1-3 wymienionych w programie nauczania dla szkoły podstawowej wydanym przez Wydawnictwo WSiP znajdujemy: - Klasyfikowanie i porządkowanie informacji opisujących przedmioty, np. własną kolekcję zabawek. Wśród działań podejmowanych przez uczniów i przez nauczyciela znajduje się następujące zadanie: - Uczniowie klasyfikują i porządkują przedmioty, np. kolekcje monet lub znaczków w zależności od wyróżnionej cechy. Ustalają swoje własne kryteria

porządkowania, włączają nowe przedmioty do istniejących kategorii, np. rysunek psa do kolekcji zwierząt. w związku z powyższym głównym tematem mojej pracy będzie wykorzystanie programu graficznego Paint do szerszego zrozumienia pojęć związanych z elementami zbiorów w nauczaniu zintegrowanym. Przystępując do pracy z małymi dziećmi należy szczególnie mieć na uwadze ich sposób poznawania rzeczywistości. Uczniowie w tym wieku znajdują się jeszcze na poziomie myślenia praktycznego, obrazowo - ruchowego, dopiero później przechodzą na poziom myślenia abstrakcyjnego, dlatego dużo łatwiej przyswajają wiadomości i umiejętności poprzez działanie. Zatem pierwsze zajęcia należałoby rozpocząć od ćwiczeń praktycznych utrwalających znajomość podstawowych figur geometrycznych, ponieważ one będą wykorzystane w trakcie realizacji głównego zadania. Można to osiągnąć wykorzystując pomoc często wykorzystywaną na lekcjach matematyki w klasach młodszych tzw. klocki logiczne. Jest to zestaw klocków w czterech kształtach (prostokąt, kwadrat, trójkąt, koło)i trzech kolorach (niebieski, żółty i czerwony). Rozdajemy uczniom komplety klocków i stawiamy zadania: - pokaż żółty trójkąt, - wyjmij czerwony kwadrat, - wskaż niebieskie koło, - podnieś zielony prostokąt itp. Przy okazji zostaną również utrwalone kolory, ponieważ często zdarza się, że nie wszyscy uczniowie potrafią już je rozróżniać. Należy także pamiętać o zasadzie stopniowania trudności, czyli o stopniowym przechodzeniu od ćwiczeń prostych, mniej złożonych do coraz bardziej skomplikowanych. Zajęcia 1 Temat :Rozróżnianie podstawowych figur geometrycznych. Cele: - Doskonalenie umiejętności rozróżniania podstawowych figur geometrycznych: trójkąt, kwadrat, prostokąt, koło. - Poznanie przybornika programu graficznego Paint. - Rysowanie figur geometrycznych. Przebieg zajęć:

1. Uruchomienie programu graficznego Paint. 2. Poznanie podstawowych możliwości przybornika. 3. Rysowanie figur, ewentualna pomoc nauczyciela. Oto przykładowy rysunek: 4. Napisz wewnątrz figur ile mają boków. w wyniku wykonania tego zadania uczniowie poznali sposoby rysowania figur oraz zapoznali się z przybornikiem programu. Dla dzieci, które wcześniej wykonają zadanie można polecić podpisanie figur. Zajęcia 2 Temat: Układanie z poznanych figur różnych ornamentów i wzorów. Cele zajęć: - Doskonalenie umiejętności rozróżniania figur, oraz ich rysowania przy pomocy programu Paint. - Dalsze poznawanie możliwości programu - poznanie opcje: Kopiuj, Wklej. - Rozwijanie wyobraźni i pomysłowości poprzez tworzenie różnych ornamentów z figur geometrycznych.

- Poznanie możliwości pracy z wycinkiem. Przebieg zajęć: 1. Zapoznanie z tematem zajęć. Dzisiaj w dalszym ciągu będziemy pracowali z figurami geometrycznymi i programem Paint. Proszę o uruchomienie programu. Spróbujcie z poznanych figur zbudować np. pociąg, jakąś postać lub inny wzór. 2. Dzieci przystępują do pracy. Rysują figury i stwierdzają, że bardzo trudno jest wykonać zadanie, ponieważ nie zawsze udaje się narysować figurę tam gdzie się chce oraz narysować dwie identyczne figury. 3. Nauczyciel prezentuje dzieciom możliwości pracy z wycinkiem oraz sposób kopiowania figur. 4. Uczniowie ćwiczą poznane umiejętności i dalej pracują nad zadaniami. 5. Omówienie wykonany prac przez dzieci poprzez udzielenie odpowiedzi na następujące pytania: - co przedstawia twój rysunek? - z jakich figur go zbudowałeś? - w jaki sposób ozdobiłeś pracę? Przykładowe rysunki:

Zajęcia 3 Temat: Klasyfikacja figur geometrycznych ze względu na kształt. Wyodrębnianie zbiorów. Cele zajęć: - Kształcenie umiejętności klasyfikowania przedmiotów według określonej cechy (klasyfikacja figur). - Utrwalenie pojęcia "zbiór". - Doskonalenie umiejętności pracy z wycinkiem. Przebieg zajęć: 1. Polecamy dzieciom otworzyć plik o nazwie "Zbiory". Uczniowie wykonują polecenie. Ukazuje się następująca plansza:

2. Spróbujcie rozmieścić figury tak, aby w każdej pętli znalazły się figury o tym samym kształcie. Podpiszcie utworzone zbiory. 3. Uczniowie wykonują zadanie. 4. Sprawdzenie przez nauczyciela poprawności wykonania. Gotowa praca:

Zajęcia 4 Temat: Wyodrębnianie podzbiorów. Cele zajęć: - Doskonalenie umiejętności wyodrębniania podzbiorów. - Nabywanie sprawności w posługiwaniu się podstawowymi narzędziami z przybornika programu graficznego Paint. Przebieg: 1. Nauczyciel poleca otworzenie pliku o nazwie "Podzbiory". Ukazuje się rysunek:

2. w zbiorze figur wyodrębnij podzbiory i podpisz je. Uczniowie wykonują zadanie, a po wykonaniu otrzymują następujący rysunek:

3. Sprawdzenie poprawności wykonania. Zajęcia 5 Temat: Część wspólna zbiorów. Cele zajęć: - Doskonalenie umiejętności klasyfikowania figur, wyodrębniania zbiorów oraz części wspólnej zbiorów. - Nabywanie biegłości w posługiwaniu się programem graficznym Paint. Przebieg zajęć: 1. Nauczyciel poleca uczniom otworzyć plik o nazwie "Część wspólna". Ukazuje się rysunek: 2. Nauczyciel poleca ułożenie figur w pętlach według podanych kryteriów, którymi są podpisy.

3. Uczniowie korzystając z wycinka wykonują zadanie. Może się pojawić problem: Gdzie włożyć czerwone trójkąty? Niektóre dziecisamodzielnie rozwiążą problem inne będą wymagały naprowadzenia. Przy trudnościach można dać łatwiejszą wersję tego zadania. Po wykonaniu pracy uczniowie otrzymują rysunek:

5. Udzielenie odpowiedzi na pytanie: Do jakiego zbioru należą czerwone trójkąty? Otrzymane rysunki można wydrukować i stworzyć w klasie gazetkę matematyczną, bądź polecić uczniom wkleić je do zeszytu. Przeprowadzone zajęcia znacznie wpłynęły na zrozumienie pojęć związanych z rozpoznawanie figur geometrycznych, klasyfikowaniem figur, zrozumieniem pojęcia zbiorów, podzbiorów, części wspólnej zbiorów. w wyniku wykonanych zadań dzieci poznały graficzny program komputerowy Paint. Nabyły sprawności w posługiwaniu się myszą i klawiaturą, poznały podstawowe menu programu. oraz możliwości pracy z wycinkiem.