Konspekt zajęć świetlicowych.



Podobne dokumenty
Scenariusz zajęć Temat: Jak zachowują się jesienią zwierzęta?

Scenariusz zajęć Temat: Zwierzęta przygotowują się do zimy.

SCENARIUSZ ZAJĘCIA W GRUPIE 4-5 latków. Temat: Leśne zwierzęta. Prowadząca: mgr Ewa Majczak. Cele ogólne: - zajęcia ruchowe

PRZYRODNICZE AZYLE W MIEJSKICH PRZEDSZKOLACH RAPORT NR 16. Zimowe schronienia zwierząt.

ZWIERZĘTA JESIENIĄ. Zwierzęta, ich domy i zwyczaje propozycja zajęć

TEMAT OŚRODKA TYGODNIOWEGO: Jesień w lesie. TEMAT OŚRODKA DZIENNEGO: Jak zwierzęta szykują się do zimy? Autor: Marcela Rożnawska

Scenariusz zajęć nr 3

Scenariusz nr 2. Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Zima w przyrodzie

IV TYDZIEŃ WRZEŚNIA PODSUMOWANIE ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH TRZYLATKI. Aktywność i działalność dziecka

Scenariusz zajęć przedszkolnych

W jesiennej szacie otuleni. Gazetka szkolna w wersji elektronicznej dla klas I III

Scenariusz zajęcia z dziećmi

Peletek jest znowu z Wami. Tym razem zaprasza nauczycieli przedszkola.

Plan pracy Opiekuńczo- Wychowawczo- Dydaktyczny Wrzesień Grupa II dzieci 4-5 letnich

Scenariusz nr 4. Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Oznaki wiosny

KONKURS EKOLOGICZNY Scenariusz konkursu ekologicznego

PLTYCZNEJ PLAN PRACY LISTOPAD GRUPA: MANDARYNKI 82 PLAN PRACY WYCHOWAWCZO-DYDAKTYCZNEJ LISTOPAD

Poznajemy zwierzęta domowe i leśne

Plan pracy na miesiąc Październik grupa MALUCHY. Jesienią w parku zwierzęta w parku

Scenariusz zajęć podsumowujący cykl tematyczny o lesie w grupie dzieci 6 letnich (mini konkurs)

Konspekt dnia dla dzieci 6-7 letnich- klasa I

Zamierzenia dydaktyczno-wychowawcze na miesiąc październik dla grupy III.

Kudłaci przyjaciele. Poznajemy leśne ssaki. Roztoczański Park Narodowy. Wstęp: ul. Plażowa 2, Zwierzyniec

Urok kwitnących sadów

Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Prace w polu. Scenariusz nr 8

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ Z ZASTOSOWANIEM ELEMENTÓW OCENIANIA KSZTAŁTUJACEGO

25. CO NAM JEST POTRZEBNE W PODRÓŻY CZYLI O KLASYFIKOWANIU OBIEKTÓW

Scenariusz zajęć. Edukacja wczesnoszkolna polonistyczna, przyrodnicza.

PLAN PRACY WYCHOWAWCZO-DYDAKTYCZNY GRUPA: MANDARYNKI MIESIĄC: LISTOPAD

Dbam o wodę scenariusz zajęć proekologicznych dla przedszkolnej grupy mieszanej wiekowo

Scenariusz zajęć nr 5

Projekt edukacyjny: Szukamy wiosny

Scenariusz nr 3. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień dary niesie

Rozkład materiału - listopad Grupa Misie wych: Alicja Kuźmicz, Anna Smorawska Listopad - tydzień pierwszy. Temat tygodnia: Jesienne drzewa

POWITANIE JESIENI SCENARIUSZ PRZEDSZKOLNYCH ZAJĘĆ INTEGRACYJNYCH

"SZÓSTECZKA" Listopad 2016/2017 Nr 3/2016. Gazetka przedszkolna. Dzierżoniów ul. Mickiewicza 14

W LESIE. Po co jest las? scenariusz zajęć. Rozwijanie wrażliwości na charakter i nastrój utworów literackich.

Autor: Małgorzata Urbańska. Temat lekcji: Pieszy i znaki

HARMONOGRAM WYCIECZEK I SPACERÓW DLA DZIECI W NIEPUBLICZNYM PRZEDSZKOLU?CHATKA W ROKU SZKOLNYM 2016/17. Lp. MIEJSCE I TEMATYKA.

Edukacja przyrodnicza "Świat zwierząt"

CZĘŚĆ KOŃCOWA: 8. Na zakończenie lekcji uczniowie otrzymują krzyżówkę do rozwiązania. 9. Podsumowanie zajęć. Podziękowanie.

Scenariusz zajęć wolnego wyboru dla dzieci sześcioletnich

OGRÓD PRZEDSZKOLNY W CZTERECH PORACH ROKU

1. Obrazek z owocami- praca przestrzenna. 4-5 latki 2. Warzywa- wydzieranka z kolorowego papieru 5 l (chętne 4l)

w grupie dzieci 4 letnich Wiewiórki

ISBN:

Scenariusz zajęć. Metody: aktywizujące, czytanie w słuchawkach, pogadanka, działanie praktyczne, zabawowa.

KONSPEKT ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE IIa INTEGRACYJNEJ

DZIEŃ: r. KRĄG TEMATYCZNY: Przygotowania do zimy TEMAT DNIA: ZWIERZĘTA TEŻ MYŚLĄ O ZIMIE. PROWADZĄCA: Agnieszka Wręczycka.

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat

Załącznik nr 25. Scenariusz zajęcia przeprowadzonego w Gr. X przy współudziale dzieci z Gr. IV i rodziców. Data: Prowadzący: Monika Lewko

Treści z podstawy programowej: Uczeń:

Żołądź o imieniu Jacek

Numery obszarów z podstawy programowej Poniedziałek Aktywność i działalność dziecka

Polskie niedźwiedzie są zagrożone!

KONSPEKT ZAJĘĆ O TEMATYCE EKOLOGICZNEJ. TEMAT: NIEŚĆ POMOC PTAKOM ZIMĄ TO NIE TAKIE TRUDNE!

Beata Katarzyna Jędryka. W parku

EWALUACJA AUTORSKIEGO PROJEKTU

Plan pracy wychowawczo-dydaktycznej w świetlicy 29 luty- 4 marzec Nasi pupile. Gry i zabawy. Temat tygodnia

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

Wydanie specjalne 10/15

im. Marii Kownackiej ul. Kalcytowa Kielce Z przyrodą przez cały rok Nauczycielki: Beata Gogolewska, Alina Łojek, Klaudia Wachla

Przyroda (NPP: SP kl. 4) Czas realizacji tematu 45 min

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć świetlicowych

Wiem, co trzeba. Listopad. Materiały dla klasy II. Imię i nazwisko:... Klasa:...

Wiem, co trzeba. Październik. Materiały dla klasy III. Imię i nazwisko:... Klasa:...

LUTY Zwierzęta domowo (mój przyjaciel pies; kot i ja; królik i inne gryzonie; powtórz za mną - papuga)

Scenariusz zajęć dla klasy III wycieczka do lasu. (oprac. Urszula Silarska PSP w Lewinie Brzeskim)

PLAN PRACY WYCHOWAWCZO DYDAKTYCZNEJ NA MIESIĄC PAŹDZIERNIK 2016 r. W GRUPIE 4 LATKÓW BIEDRONKI

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja Temat tygodniowy Temat dnia W lesie. W jesiennym lesie. Zagadnienia z podstawy programowej

Aktywność i działalność dziecka

KRYTERIA OCENY OPISOWEJ W NAUCZANIU ZINTEGROWANYM EDUKACJA PRZYRODNICZO SPOŁECZNA KLASA II

Zestaw scenariuszy. Temat bloku czterech zajęć. Cztery pory roku. 1. Jesień

PRZYRODNICZE AZYLE W MIEJSKICH PRZEDSZKOLACH RAPORT NR 14. Drzewa.

Autor scenariusza: Marzena Klimaszewska. Blok tematyczny: Oznaki wiosny. Scenariusz nr 2

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH DLA KLASY I Z WYKORZYSTANIEM METODY AKTYWIZUJĄCEJ

Scenariusz zajęć nr 84 Temat: Zabawa w architektów poznajemy różne rodzaje budowli.

SMERFY LISTOPAD. W tym miesiącu zajmowaliśmy się tematami takimi jak: Jest chłodno i deszczowo i Przygotowania zwierząt do zimy.

Scenariusz zajęć nr 42 Temat: Zwierzęta żyjące w lesie cechy charakterystyczne

i na matematycznej wyspie materiały dla ucznia, klasa II, pakiet 24, s. 1 KARTA:... Z KLASY:...

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Konspekt lekcji matematyki kl. II.

HARMONOGRAM AUTORSKI PROGRAM EDUKACJI PRZYRODNICZEJ NIEPUBLICZNEGO PRZEDSZKOLA STOKROTKA W GOLENIOWIE PRZYJACIELE PRZYRODY 2014/2015

Klasa 3 listopad blok 1 dzień 3. Scenariusz zajęć. Blok tygodniowy: To już jesień? Temat dnia: Przygotowania zwierząt do zimy. Cele zajęć: Uczeń:

Zamierzenia na miesiąc styczeń

Scenariusz zajęć nr 6

Scenariusz zajęć nr 6

JESIENNE I ZIMOWE KŁOPOTY ZWIERZĄT LEŚNYCH I POLNYCH

Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Spotkania z ciekawymi ludźmi. Scenariusz nr 2

- wykonaliśmy zielniki, zorganizowaliśmy wystawę,,jesienne ludziki,

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę działam - idę w świat

PLAN PRACY WYCHOWAWO DYDAKTYCZNEJ NA MIESIĄC WRZESIEŃ 2015r. W GRUPIE 3,4 LATKÓW ŻABKI

Lubię tu być na zielonym!

Konkursu Świetlica kształtująca prospołeczne postawy wśród uczniów Al. Jerozolimskie 151, kl. I, piętro 2, lok Warszawa

Autor scenariusza: Olga Lech. Blok tematyczny: Zima w przyrodzie. Scenariusz nr 3

Scenariusz zajęć integralnych Dzień aktywności klasa III a

PRZYRODA JEST DOSKONAŁA. UCZYMY SIĘ JĄ NAŚLADOWAĆ PRZYGOTOWUJEMY SIĘ DO ZIMY

Scenariusz zajęć nr 91 Temat: Wiosna w kolorach poznajemy rośliny kwiatowe.

Transkrypt:

Temat: Zwierzęta szykują się do zimy. Miejsce: świetlica szkolna. Grupa wiekowa: klasy 0 - I Czas zajęć: 60 minut. Cel: wzbogacenie wiedzy o zwierzętach żyjących w parku, w lesie i ich sposobach przystosowania się do zimy. Cele operacyjne: dziecko - rozwiązuje zagadki o zwierzętach, - rozpoznaje zwierzęta na zdjęciach, - wyjaśnia w jaki sposób zwierzęta przygotowują się do zimy, - rozwija zainteresowania przyrodnicze, - tworzy zbiory według podanego warunku, - twórczo działa wykonując pracę plastyczną z materiałów papierniczych i przyrodniczych według wskazówek nauczyciela. Metody: słowne, oglądowe, działań praktycznych, zabaw integracyjnych, ćwiczeń interaktywnych. Formy pracy: zbiorowa, indywidualna. Środki dydaktyczne: zdjęcia, kolorowe kartony, ćwiczenia interaktywne, zagadki, kartki z bloku, kolorowa bibuła, brązowy karton, igły sosny, klej, zabawy integracyjne, wiersz E. Szelburg- Zarębiny Jeż. Przebieg zajęć: 1. Zabawa w kole Stary niedźwiedź mocno śpi. 2. Rozwiązanie zagadek o zwierzętach. 1

a) Dzieci siedzą w kręgu, nauczycielka czyta zagadki. Po podaniu prawidłowego rozwiązania umieszczamy zdjęcia zwierząt w środku kręgu. Ma króciutkie nóżki, i maleńki ryjek, chociaż igły nosi, nigdy nic nie szyje. ( jeż ) To rude zwierzątko, w dziupli sobie mieszka. Skacze po gałęziach, kocha się w orzeszkach. ( wiewiórka ) Duże i piękne są te zwierzęta, w wysokich górach, w lasach mieszkają. Żadne z nich zimnych dni nie pamięta, bo wszystkie smacznie je przesypiają. (niedźwiedź ) Co za zwierz po lesie chodzi I rudą kitą liście zamiata? Gdy noc ciemna zapada cichutko do kurników się skrada. ( lis ) Długi ma ogonek, oczy jak paciorki, gdy zobaczy kota ucieka do norki. ( mysz ) Czarno biały ptak po łące spaceruje. Lubi stać na jednej nodze, żabki konsumuje. ( bocian ) Jest mniejszy od gołębia i zamiast gruchać ćwierka. Czasami z parapetu przez okno na nas zerka. ( wróbel ) Lubi jagody i żołędzie, więc sadełko sobie przędzie W czasie zimowej pory chowa się do swej nory. 2

Jego czarno-biała głowa w lesie dobrze się chowa. ( borsuk ) b) Dzieci, siedząc w kręgu, zastanawiają się, w jaki sposób wymienione zwierzęta przygotowują się do zimy. Niedźwiedź jesienią dużo je i zapada w sen zimowy. Chyba najbardziej wszystkim znanym i kojarzącym się ze snem zimowym zwierzęciem jest niedźwiedź. W Polsce spotkać można niedźwiedzia brunatnego objętego ochroną. Gdy zbliża się zima, ssaki te poszukują odpowiedniego schronienia zwanego gawrą. Najczęściej jest to kotlina lub rozpadlina skalna. Aby niedźwiedziowi było ciepło i miękko jej dno wyścieła liśćmi i mchem. Generalnie samice prędzej zapadają w sen - już w listopadzie, natomiast samce włóczą się po lesie aż do grudnia. Niedźwiedzie śpią zazwyczaj do marca lub kwietnia, lecz długość snu zależy od warunków klimatycznych danej okolicy i srogości zimy danego roku. Wiewiórka zmienia kolor futerka, staje się ono bardziej puchate. Zakopuje swoje przysmaki w różnych miejscach lasu, parku, w ogrodach. Zapada w krótkie drzemki, budząc się wyszukuje zakopane zapasy. Lis zmienia kolor futra, staje się ono bardziej puchate. Borsuk dużo je, gromadząc pod skórą zapasy tłuszczu. Zapada w sen zimowy. Często się budzi i wychodzi z norki aby się napić i coś upolować. Jeż- dużo je, gromadząc pod skórą zapasy tłuszczu. Pod koniec jesieni robi sobie legowisko z liści i mchu pod korzeniami drzew, w jamkach. Zasypia. Mysz mysz polna chroni się w ludzkich siedzibach, Mysz leśna dobrze wspinająca się po drzewach, wykorzystuje na zimową norkę puste przestrzenie między korzeniami drzew. Mysz zaroślowa kopie głębsze niż latem korytarze. W jamkach gromadzi nasiona drzew i roślin zielonych. Bocian odlatuje do ciepłych krajów ( Afryka ). Wróbel trzymają się blisko siedzib ludzkich.. Segregowanie zdjęć zwierząt na planszach na te, które: - gromadzą zapasy pożywienia na zimę - zapadają w sen zimowy - odlatują do ciepłych krajów - ptaki przeczekujące jesień i zimę w Polsce. c) Zabawa ruchowa Wrona 3

Dzieci siedzą w kole. Jedno dziecko, które będzie zgadywało stoi w pewnej odległości. Na znak nauczyciela odzywa się Kra, kra. Dziecko nie odsłaniając oczu, musi wskazać z której strony usłyszało głos wrony. d) Rozmowa z dziećmi na temat: W jaki sposób ludzie mogą pomóc zwierzętom przetrwać zimę? e) Odgadywanie z ukrytych pod kolorowymi nakrywkami zwierząt ćwiczenia interaktywne. f) Praca przy stolikach słuchanie wiersza Jeż Ewy Szelburg Zarembina. Wykonanie pracy plastycznej przedstawiającej jeża ( brązowy karton, czarny papier wycinanki, zielona bibuła, igły sosnowe, klej, kartka z bloku. Czy ty o tym wiesz, że nocą - północą Chodzi złoty jeż? Drzew pilnuje w sadzie, pod jabłonką śpi, a gdy go obudzić, jest okropnie zły! Czy ty o tym wiesz, że ten jeż to wcale nie jest żaden jeż? To śliczny królewicz co dla jakichś kar w jeża zamieniony został przez zły czar! posłuchaj mych rad: nie chodź nigdy nocą w owocowy sad. I nie szukaj jeża, co pod drzewem śpi, 4

bo gdy go obudzisz, będzie bardzo zły! 3. Przygotowanie wystawki wykonanych prac. Omówienie prac, technik, którymi je wykonano. Ewaluacja pracy. 4. Porządkowanie miejsc pracy. Opracowała Beata Zmyślona 5