Konspekt lekcji matematyki kl. II.



Podobne dokumenty
Temat: Odejmowanie w pamięci

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

KONSPEKT LEKCJI MATEMARTKI DLA KLASY 5

Autor: Małgorzata Urbańska. Temat lekcji: Odejmujemy i dodajemy w zakresie 10. Klasa I Edukacja: matematyczna,muzyczna

Klasa 2 wrzesień - blok 4 dzień 4. Scenariusz zajęć. Blok tygodniowy: Jesień w sadzie i ogrodzie.

TEMAT OŚRODKA TYGODNIOWEGO: Dary jesieni na talerzu. TEMAT OŚRODKA DZIENNEGO: Rozpoznajemy owoce. Autor: Marcela Rożnawska 1. CELE OŚRODKA PRACY:

Październik Plan Pracy "Maluchów" Jesienne Owoce Jesienne Warzywa Skarby Jesieni Las Jesienią

Działania uczniów klasy 3a wg Scenariusza zajęć edukacyjnych z matematyki Wykorzystanie w edukacji matematycznej własnej gry planszowej

Metryczka Justyna Płonka Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego w Kozach

DZIELENIE SIĘ WIEDZĄ I POMYSŁAMI SPOTKANIE ZESPOŁU SAMOKSZTAŁCENIOWEGO

Scenariusz zajęć Edukacja matematyczna Czas realizacji zajęć : 45 min

AKTYWNA TABICA 2017/2017 Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Nowym Targu

Scenariusz zajęć integralnych Dzień aktywności klasa III a

Autor: Małgorzata Urbańska. Temat lekcji: Zadania matematyczne nie z tej planety.

Autor: Małgorzata Urbańska. Temat lekcji: Pieszy i znaki

Metody: pogadanka, pokaz, symulacja, ćwiczenie interaktywne, ćwiczenia praktyczne.

Temat bloku: Nasze przyjaźnie, zainteresowania i marzenia Temat dnia: Wyobraź sobie...

Wyruszamy w fantastyczną podróż

Ćwiczenia do pobrania z Internetu

Wiem, co trzeba. Październik. Materiały dla klasy III. Imię i nazwisko:... Klasa:...

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH DLA KLASY I Z WYKORZYSTANIEM METODY AKTYWIZUJĄCEJ

Konspekt do lekcji matematyki dn r. w klasie V SP nr 11 w Rzeszowie

KONSPEKT ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE I

SCENARIUSZE ZAJĘĆ DO KLASY II realizowane w ciągu pięciu dni. OPRACOWAŁA: BOŻENA GŁÓWCZYK

Hospitacja diagnozująca w nauczaniu zintegrowanym klasa III

SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH KLASA II Opracowany przez Zofię Twardowską i Elżbietę Kołodziejczuk OŚRODEK TEMATYCZNY: RODZINNE SPOTKANIA

Cele nauczania: a)poznawcze: Cele ogólne kształcenia: -uczeń umie odejmować ułamki dziesiętne. Aktywności matematyczne:

Scenariusz nr 10. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Jesień z pełnym koszem.

Scenariusz nr 6 zajęć edukacji wczesnoszkolnej. Metryczka zajęć edukacyjnych. Cele operacyjne. Środki dydaktyczne

Klasa III, edukacja polonistyczna, krąg tematyczny Biało-czerwony maj Temat: Piękna jest moja Ojczyzna SCENARIUSZ Z WYKORZYSTANIEM METODY PROJEKTÓW

Działania na ułamkach zwykłych powtórzenie wiadomości

Psychoedukacja dla uczniów klas III szkoły podstawowej Cykl I. Jak pies z kotem

Temat lekcji: W kąciku zabawek.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE TRZECIEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. ORLĄT LWOWSKICH W ZABRATÓWCE

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASACH ŁĄCZONYCH I i II

SPRAWOZDANIE Z ZAJĘĆ WYRÓWNAWCZYCH Z MATEMATYKI DLA KLAS IV-VII

12. ILE TO KOSZTUJE CZYLI OD ZAGADKI DO ZADANIA TEKSTOWEGO, CZ. I

Scenariusz lekcji matematyki w kl. V.

SYSTEMY ZAPISYWANIA LICZB

Scenariusz zajęć nr 8

SCENARIUSZ LEKCJI. Nazwa. Nazwa szkoły. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień Temat: Dojrzewanie to czas wielkich przemian.

KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI (2 LEKCJE) W III KLASIE GIMNAZJUM OPRACOWAŁA RENATA WOŁCZYŃSKA

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III, Jesień wokół nas

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

Konspekt do lekcji matematyki w klasie I

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę działam - idę w świat

Agnieszka Kogut, Olga Kogut, Monika Michalewska, Janusz Łata Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III, Jesień wokół nas

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

XXI Krajowa Konferencja SNM

7. K O T E K 8. M U R A R Z 9. W A G O N 10. F I G I E L E K 11. S A M O S I A

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

Konspekt. do lekcji matematyki w kl. V SP dział,,ułamki zwykłe

I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę III, edukacja matematyczna

Konspekt zajęć zintegrowanych w klasie III

Scenariusz lekcji matematyki Równania pierwszego stopnia z jedną niewiadomą w zadaniach.

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1 GIMNAZJUM

Scenariusz zajęć nr 7

Scenariusz zajęć nr 7

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy II z wykorzystaniem metod aktywizujących

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej

Scenariusz zajęć zintegrowanych

MATEMATYCZNY TURNIEJ KLAS Szkoła a Podstawowa nr 26 im.andrzeja Struga W Krakowie

Temat lekcji: Dzielniki, wielokrotności, podzielność liczb naturalnych.

Krzyżówki i łamigłówki dotyczące procentów i liczb ujemnych.

Autor scenariusza: Krystyna Jakubowska. Blok tematyczny: Jestem bezpieczny. Scenariusz nr 1

Scenariusz zajęć nr 5

Scenariusz lekcji matematyki w klasie V. Temat: Przykłady potęg o wykładniku naturalnym - (2 godziny).

Scenariusz lekcji wychowania fizycznego - edukacji zdrowotnej

PROGRAM ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO-WYRÓWNAWCZYCH z zakresu edukacji matematycznej realizowany w ramach zajęć dodatkowych w klasie Ib w roku szkolnym 2018/2019

Wiosna w sadzie i ogrodzie

Konspekt zajęć zintegrowanych w klasie pierwszej (obejmujący obszary aktywności społecznej, polonistycznej, muzyczno-ruchowej i plastycznej)

KONSPEKT ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE IIa INTEGRACYJNEJ

PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć. Typ szkoły Szkoła Podstawowa. Etap kształcenia klasa II - III. Rodzaj zajęć zajęcia w świetlicy szkolnej

DZIAŁ 1. Liczby naturalne

Scenariusz lekcji matematyki w klasie 3 a z zastosowaniem niektórych elementów OK.

Konspekt szkółki niedzielnej propozycja Niedziela przedpostna Estomihi

Temat: Cechy baśni na podstawie utworu Janiny Porazińskiej pt. O dwunastu miesiącach

DOMINO MATEMATYCZNE PRZEZNACZENIE dla dzieci na zajęcia pozalekcyjne indywidualne i grupowe 1. DOMI dopełnianie do klocków, 56 zadań

Scenariusz zajęć. -dodaje i odejmuje w zakresie 100 bez przekroczenia progu dziesiątkowego;

Scenariusz zajęć nr 4

W przyszłość bez barier

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę-działam-idę w świat

Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej. Gra w kolory program nauczania edukacji wczesnoszkolnej

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

Temat: Pole równoległoboku.

Scenariusz zajęć dla dzieci w wieku lat

Konspekt. do lekcji matematyki w kl. II gimnazjum dział,,równania i nierówności. Temat: Rozwiązywanie równań I stopnia z jedną niewiadomą.

ZESZYT PRAC DOMOWYCH klasa część 1

INSCENIZACJA OPARTA NA PODSTAWIE BAJKI CZERWONY KAPTUREK

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy III Opracowała: Aurelia Joachimiak Temat bloku: Zimowe marzenia

Scenariusz zajęć z wykorzystaniem TIK klasa IIc Temat dnia: Jak to się zaczęło?

Scenariusz zajęć nr 6

JEMY WARZYWA I OWOCE SEZONOWE. Przedszkole nr 6 w Dąbrowie Górniczej

Konspekt lekcji matematyki kl. I gimnazjum Temat: Funkcje - powtórzenie

Temat: Jesień w sadzie, ogrodzie i w parku. - scenariusz zajęć z elementami kodowania

Scenariusz lekcji z matematyki dla II klasy gimnazjum. Temat: Obliczanie pola powierzchni i objętości graniastosłupów oraz ostrosłupów.

Pokoloruj schody, na których wszystkie liczby zapisano rosnąco. Podkreśl wszystkie liczby, które powinny się znaleźć w podanej tabeli.

#UczymyDzieciProgramować #ZadanieWprogramie

Transkrypt:

Konspekt lekcji matematyki kl. II. Temat lekcji: Dodawanie i odejmowanie w zakresie 20 z przekroczeniem progu dziesiątkowego. Cele dydaktyczne: - doskonalenie umiejętności dodawania i odejmowania w zakresie 20 z przekroczeniem progu dziesiątkowego - kształcenie logicznego myślenia - porządkowanie liczb w kolejności rosnącej i malejącej - doskonalenie techniki biegłego liczenia w pamięci w zakresie 20. Wychowawcze: - umiejętność posługiwania się wiedzą w praktyce - zachęcenie dzieci do aktywnego uczestnictwa w lekcji. Metody: zbiorowa jednolita Formy pracy: słowna (rozmowa) oglądowa (pokaz) ćwiczeń praktycznych. Śr. dyd. model drzewa, jabłka wykonane z kolorowego kartonu, drzewko dla każdego dziecka, kartony z cyframi (1,3,4,5,7,9) dla każdego dziecka, 4 jeże wykonane z kartonu, sylwety warzyw z kolorowego kartonu, domino dla każdego dziecka, rysunek do pokolorowania dla każdego dziecka.

Przebieg lekcji: I Część wstępna. 1. Nawiązanie do tematu: Jak wszystkie dzieci zauważyły mamy na dworze już jesień. Wszędzie jest szaro, smutno. Tu na tablicy przygotowałam dla was takie jesienne drzewko ale troszkę weselsze od tych drzew za oknem. Przystroiłam je w piękne czerwone jabłuszka. To drzewko kryje pewną tajemnicę a mianowicie: za chwilę powie nam co będziemy robić dzisiaj na lekcji matematyki. Powiedzcie co widzicie na naszym drzewku a czego nie ma na pewno na innych drzewach w waszych sadach? D. Na jabłuszkach są liczby. N. Zgadza się. Kto podejdzie do drzewka i zerwie z niego jabłuszka zaczynając od liczby największej do najmniejszej i ułoży je pod drzewkiem.

N. Dziękuję. Teraz nadeszła ta chwila kiedy dowiemy się jaki jest dzisiejszy temat lekcji. Kto odwróci nasze jabłuszka na drugą stronę? Dziecko chętnie odwraca jabłka i odczytuje hasło: Dodawanie i odejmowanie w zakresie 20 II. Część główna. 1. Rozwinięcie tematu: N. Bardzo ładnie poradziliście sobie z naszym tajemniczym drzewkiem. Teraz każdy z was ma na ławce swoje drzewko, z kolorowymi jabłuszkami. Waszym zadaniem jest obliczyć działanie w tych jabłuszkach, a potem wyniki wraz z literkami wpisać do tabelki od najmniejszego do największego. hasło: jeżyk N. Czy ktoś już rozwiązał działania na jabłuszkach? A może już ktoś zna hasło? D. Jeżyk

2. Ćwiczenia umysłowe. Obliczenia w pamięci. N. Przed wami leżą liczby (1,3,4,5,7,9) są one nieuporządkowane. Ułóżcie je od najmniejszej do największej i połóżcie przed sobą. Ja będę wam teraz dawać przykłady na dodawanie i odejmowanie a wy w pamięci szybko obliczycie wyniki i podniesiecie kartkę z tą liczbą do góry np. 8+1=.... Jaką liczbę powinniście pokazać? Dz. Liczbę 9. N. Bardzo ładnie. Zaczynamy. Przykłady. 3 + 6 = 10 4 = 12 5 = 17 8 = 2 +1 = 1 + 8 = 5 + 4 = 14 10 = 14 7 = 3 + 4 = 0 + 7 = 14 13 = 11 6 = 10 6 = 7 4 = 9 4 = 10 5 = 13 4 = 14 4 = 13 9 = 3. Ćwiczenie śródlekcyjne. Zabawy: Zrywanie jabłek z drzewa i Burza 4. N. Usiądźcie sobie prościutko w ławkach i spójrzcie na naszą jesienną gazetkę na ścianie. - Co na niej widzicie? Dz.- Drzewa: Jabłoń i Gruszę. - Spadające liście. - 4 jeże. N. Bardzo ładnie. Jak myślicie co robią jeże zimą? Dz. Śpią. N. Jak przygotowują się do zimy? Dz. Zbierają owoce, warzywa, szyszki, żołędzie. To są ich zapasy na zimę. N. Czy zwróciliście uwagę, iż każdy jeż oznaczony jest liczbą. Kto je odczyta? DZ. 7 5 9 4. N. Tak te liczby pomogą nam w zorganizowaniu zapasów dla jeży na zimę.

N. Spójrzcie przede mną stoi koszyczek. W tym koszyku mam mnóstwo warzyw, którymi obdzielimy nasze jeże. Lecz zanim to zrobimy musimy obliczyć działania na dodawanie lub na odejmowanie znajdujące się na tych warzywach. Proszę podejdź do mnie Kuba, wybierz sobie jedno warzywo. Kuba wybrał marchew z działaniem 2 + 3 N. Który jeż dostanie twoją marchewkę Kubuś? Oblicz sumę liczb na tej marchewce? K. Moją marchewkę dostanie jeż z numerkiem 5. Nauczycielka ma 17 różnego rodzaju warzyw z działaniami na dodawanie i odejmowanie w zakresie 20. Dzieci kolejno podchodzą i przypinają warzywa na odpowiednim jeżu. N. Przed wami leżą koperty. Zanim je otworzycie, chciałabym spytać się was czy znacie taką grę Domino? Dz. Tak Nie.

N. Otwórzcie koperty i wyjmijcie karty. Jest to właśnie domino przygotowane przeze mnie dla was. Proszę znajdźcie kostkę na której jest zielony krzyżyk i połóżcie przed sobą. N. Jaką mamy obok liczbę? Dz. Liczbę 5 N. Rozłóżcie wszystkie karty domina na ławce. Czy na którymś polu jest 5. Dodajecie, odejmujecie. Różnica albo suma z którejś z tych liczb powinna dać nam 5. Czy może ktoś już może znalazł? Dz. Ja. Suma 2 i 3 daje 5 N. Bardzo ładnie. Szukajmy dalszych części domina. Dzieci przy pomocy nauczycielki układają domino N. Bardzo dobrze poradziliście sobie z tym zadaniem. Takie domino każdy może sobie sam zrobić w domu i bawić się z kolegami. III. Zakończenie Chciałam pochwalić wszystkie dzieci. Pracowaliście bardzo aktywnie na dzisiejszej lekcji. Dlatego każde z was dostanie ode mnie 5. 1.Zadanie pracy domowej: Nauczycielka rozdaje uczniom rysunki do pokolorowania. Autor: Małgorzata Pionka

Publiczna Szkoła Podstawowa w Łaguszowie.