SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

Podobne dokumenty
SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI. prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

AUTOR : HANNA MARCINKOWSKA. TEMAT : Symetria osiowa i środkowa UWAGA:

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI. prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI. prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

FIGURY I PRZEKSZTAŁCENIA GEOMETRYCZNE

Skrypt 24. Geometria analityczna: Opracowanie L5

Projekt Zobaczę-dotknę-wiem i umiem, dofinansowany przez Fundację mbanku w partnerstwie z Fundacją Dobra Sieć

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI. prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

Praktyczne przykłady wykorzystania GeoGebry podczas lekcji na II etapie edukacyjnym.

Wielokąty i Okręgi- zagadnienia

Skrypt 30. Przygotowanie do egzaminu Okrąg wpisany i opisany na wielokącie

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE VI

Powtórzenie wiadomości o figurach na płaszczyźnie

Skrypt 23. Geometria analityczna. Opracowanie L7

Skrypt dla ucznia. Geometria analityczna część 3: Opracowanie L3

11. Znajdż równanie prostej prostopadłej do prostej k i przechodzącej przez punkt A = (2;2).

Konspekt do lekcji matematyki w klasie II gimnazjum

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Figury płaskie. Uczeń:

Skrypt 15. Figury płaskie Symetrie

Temat: Konstrukcja prostej przechodzącej przez punkt A i prostopadłej do danej prostej k.

WYMAGANIA EDUKACYJNE

SPRAWDZIAN NR Zaznacz poprawne dokończenie zdania. 2. Narysuj dowolny kąt rozwarty ABC, a następnie przy pomocy dwusiecznych skonstruuj kąt o

Temat: Pole równoległoboku.

Cel: Uczeń, przy użyciu programu GeoGebra, stworzy model symetrii osiowej i pozna jej własności

Dydaktyka matematyki (III etap edukacyjny) IV rok matematyki Semestr letni 2017/2018 Ćwiczenia nr 7

Matematyka podstawowa VII Planimetria Teoria

Scenariusz lekcji. 1. Informacje wstępne: Data: 27 maja 2013r.

WYMAGANIA na poszczególne oceny-klasa I Gimnazjum

Projekt Innowacyjny program nauczania matematyki dla liceów ogólnokształcących

Skrypt 14. Figury płaskie Okrąg wpisany i opisany na wielokącie. 7. Wielokąty foremne. Miara kąta wewnętrznego wielokąta foremnego

Klasa III technikum Egzamin poprawkowy z matematyki sierpień I. CIĄGI LICZBOWE 1. Pojęcie ciągu liczbowego. b) a n =

Geometria analityczna

Planimetria Uczeń: a) stosuje zależności między kątem środkowym i kątem wpisanym, b) korzysta z własności stycznej do okręgu i własności okręgów

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Figury płaskie. Uczeń:

Klasa 3. Trójkąty. 1. Trójkąt prostokątny ma przyprostokątne p i q oraz przeciwprostokątną r. Z twierdzenia Pitagorasa wynika równość:

Ćwiczenia z Geometrii I, czerwiec 2006 r.

Odległośc w układzie współrzędnych. Środek odcinka.

Scenariusz lekcji wykorzystujący elementy metody CLIL

Wymagania edukacyjne z matematyki dla klasy I gimnazjum wg programu Matematyka z plusem

SPIS TREŚCI. Do Nauczyciela Regulamin konkursu Zadania

Scenariusz lekcji matematyki w klasie trzeciej technikum po zasadniczej szkole zawodowej

mgr Agnieszka Łukasiak Zasadnicza Szkoła Zawodowa przy Zespole Szkół nr 3 we Włocławku

Planimetria VII. Wymagania egzaminacyjne:

ODLEGŁOŚĆ NA PŁASZCZYŹNIE - SPRAWDZIAN

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Przedmiotowy system oceniania

Rozkład materiału nauczania

Kształtowanie w uczniach umiejętności identyfikowania zależności i analogii matematycznych w otaczającym świecie.

Scenariusz lekcji matematyki w kl. IV

Odbicie lustrzane, oś symetrii

GEOMETRIA ELEMENTARNA

Zadanie PP-GP-1 Punkty A, B, C, D i E leżą na okręgu (zob. rysunek). Wiadomo, że DBE = 10

METODY KONSTRUKCJI ZA POMOCĄ CYRKLA. WYKŁAD 1 Czas: 45

Plan realizacji materiału nauczania wraz z określeniem wymagań edukacyjnych

Opis wymagań do programu Matematyka klasa VI

Wymagania edukacyjne z matematyki

Wymagania programowe z matematyki na poszczególne oceny w klasie III A i III B LP. Kryteria oceny

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Wykresy funkcji. Uczeń:

Trójkąty jako figury geometryczne płaskie i ich najważniejsze elementy

Praca kontrolna z matematyki nr 1 Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych Semestr 5 Rok szkolny 2014/2015

Zadania na dowodzenie Opracowała: Ewa Ślubowska

MATEMATYKA DLA CIEKAWSKICH. Dowodzenie twierdzeń przy pomocy kartki. Część I

KONKURS ZOSTAŃ PITAGORASEM MUM. Podstawowe własności figur geometrycznych na płaszczyźnie

Skrypt 28. Przygotowanie do egzaminu Podstawowe figury geometryczne. 1. Przypomnienie i utrwalenie wiadomości dotyczących rodzajów i własności kątów

X Olimpiada Matematyczna Gimnazjalistów

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCYM. Powtórzenie i utrwalenie wiadomości dotyczących geometrii figur płaskich.

Podsumowanie wiadomości o przekształceniach izometrycznych na płaszczyźnie

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z MATEMATYKI DLA KLASY TRZECIEJ NA ROK SZKOLNY 2011/2012 DO PROGRAMU MATEMATYKA Z PLUSEM

Scenariusz lekcji. z wykorzystaniem elementów metod poszukujących i metody pracy z książką

PRÓBNY EGZAMIN MATURALNY Z MATEMATYKI

Zadanie I. 2. Gdzie w przestrzeni usytuowane są punkty (w której ćwiartce leży dany punkt): F x E' E''

PLANIMETRIA CZYLI GEOMETRIA PŁASZCZYZNY CZ. 1

Wykorzystanie programu C.a.R na lekcjach matematyki

Wymagania edukacyjne z matematyki

Dydaktyka matematyki (II etap edukacyjny) II rok matematyki Semestr letni 2016/2017 Ćwiczenia nr 9

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

Ad maiora natus sum III nr projektu RPO /15

PRÓBNY EGZAMIN MATURALNY Z MATEMATYKI poziom rozszerzony

PLANIMETRIA - TRÓJKATY (2) ZDANIA ŁATWE

Geometria analityczna

Geometria wykreślna. 5. Obroty i kłady. Rozwinięcie wielościanu. dr inż. arch. Anna Wancław. Politechnika Gdańska, Wydział Architektury

Wymagania eduka cyjne z matematyki

Skrypt 12. Figury płaskie Podstawowe figury geometryczne. 7. Rozwiązywanie zadao tekstowych związanych z obliczeniem pól i obwodów czworokątów

Grafika inżynierska geometria wykreślna. 3. Elementy wspólne. Cień jako rzut środkowy i równoległy. Transformacja celowa.

DZIAŁ I: LICZBY I DZIAŁANIA Ocena dostateczna. Ocena dobra. Ocena bardzo dobra (1+2) ( ) Uczeń: (1+2+3) Uczeń: określone warunki

Mini tablice matematyczne. Figury geometryczne

STEREOMETRIA CZYLI GEOMETRIA W 3 WYMIARACH

PODSTAWOWE KONSTRUKCJE GEOMETRYCZNE

PLANIMETRIA CZYLI GEOMETRIA PŁASZCZYZNY CZ. 3

KLASA II TECHNIKUM POZIOM PODSTAWOWY PROPOZYCJA POZIOMÓW WYMAGAŃ

Wojewódzki Konkurs Matematyczny dla uczniów gimnazjów województwa wielkopolskiego ETAP WOJEWÓDZKI rok szkolny 2018/2019

Rysowanie precyzyjne. Polecenie:

WYMAGANIA EDUKACYJNE - MATEMATYKA KLASA I GIMNAZJUM

KONSTRUKCJA TRÓJKĄTA 1 KONSTRUKCJA TRÓJKĄTA 2 KONSTRUKCJA CZWOROKĄTA KONSTRUKCJA OKRĘGU KONSTRUKCJA STYCZNYCH

Geometria. Zadanie 1. Liczba przekątnych pięciokąta foremnego jest równa A. 4 B. 5 C. 6 D. 7

Zadanie 2. ( 4p ) Czworokąt ABCD ma kąty proste przy wierzchołkach B i D. Ponadto AB = BC i BH = 1.

Scenariusz lekcji matematyki dla klasy I Gimnazjum

Trójkąty Zad. 0 W trójkącie ABC, AB=40, BC=23, wyznacz AC wiedząc że jest ono sześcianem liczby naturalnej.

Transkrypt:

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine 1. Autor: Anna Wołoszyn 2. Grupa docelowa: klasa 1 Gimnazjum 3. Liczba godzin: 2 4. Temat zajęć: Symetria względem prostej i względem punktu 5. Cele zajęć: - Kształcenie umiejętności określania i formułowania własności figur i punktów symetrycznych względem prostej i punktu - symetria osiowa i środkowa, rozwijanie wyobraźni i aktywności matematycznej, - Uczeń wykreśla punkty i figury symetryczne względem prostej i względem punktu wykonując rysunki w programie Geogebra, potrafi rozwiązywać zadania z zastosowaniem symetrii osiowej i środkowej - Wykorzystanie komputera jako narzędzia poznawczego, 6. Metody i techniki pracy: pogadanka, burz mózgów, praca z komputerem, platformą edukacyjną, programem Geogebra, 7. Materiały dydaktyczne: kartki, szpilki, serwetka, program Geogebra, platforma edukacyjny z apletami tworzonymi w programie Geogebra 8. Literatura: Geogebra: wprowadzenie innowacji edukacyjnej Pod redakcją Katarzyny Winkowskiej-Nowak, Matematyka z plusem 1 pod redakcją Małgorzaty Dobrowolskiej 9. Przebieg zajęć: ETAP 1 czynności organizacyjne Uczniowie przygotowują stanowisko pracy, włączają komputery logują się na platformę edukacyjną. Pobierają pliki, które będą wykorzystywać podczas lekcji. ETAP 1 wprowadzenie do tematu Uczniowie otrzymują od nauczyciela kartki i szpilki - mają złożyć kartkę, a następnie przebić ją szpilką w dowolnym miejscu. Pogadanka na temat symetrii powtórzenie Linia kartki jest modelem prostej k, a otwory po szpilce modelami odpowiednio punktów A i B. Co możemy powiedzieć o wzajemnym położeniu odcinka AB i prostej k oraz o odległościach punktów A i B od prostej k?

Punkt B jest symetryczny do punktu A względem prostej k, gdy: Odcinek AB jest prostopadły do prostej k, Punkty A i B leżą po przeciwnych stronach prostej k. Odległości punktów A i B od prostej k są równe. Rysunek 1 Nauczyciel prezentuje aplet 1 wykonany w programie Geogebra dot. symetrii figur względem prostej k (rysunek 1) 1. Za pomocą myszki nauczyciel zmienia położenie punktu A, zmieniając w ten sposób odległość tego punktu od prostej k. Uczniowie obserwują, jak zmienia się równocześnie położenie punktu A'. Co możecie powiedzieć o tych odległościach? 2. Identycznie postępuje z punktami: B, C, D Jak zmieniają się położenia punktów: B', C', D'. 3. Za pomocą myszki zmienia położenie prostej k względem figury ABCD. 4. Co możecie powiedzieć o położeniu figur ABCD i A'B'C'D' względem prostej k? Prosta k dla punktów A i A jest ich symetralną. Może zdarzyć się, że punkt A pokryje się z A, stanie się tak, gdy punkt A znajdzie się na prostej k. Punkty A i A nie mogą się nigdy znaleźć po tej samej stronie prostej k Rysunek 2 Rysunek 3 Nauczyciel prezentuje serwetkę (rozumek 2). We wzorze serwetki widać pewną symetrię, choć nie istnieje żadna prosta, względem której obie części wzoru byłyby symetryczne. Co możemy powiedzieć o wzajemnym położeniu figur przedstawionych na serwetce? Uczniowie: Jeżeli połączmy odcinkami niektóre odpowiadające sobie punkty np. szypułki jabłek i szypułki gruszek, to dorysowane odcinki przetną się jednym punkcie. Figury na serwetce są symetryczne do siebie względem punktu Nauczyciel prezentuje aplet 2 wykonany w programie Geogebra dot. symetrii figur względem prostej (rysunek 3) Za pomocą myszki nauczyciel zmienia poleżenie wierzchołków trójkąta ABC oraz punktu D. Uczniowie obserwują, jak zmienia się równocześnie położenie punktów odpowiednich A, B, C'. Co możecie powiedzieć o tych odległościach? Punkty A i A są symetryczne do siebie względem punktu D, punkt D jest środkiem odcinka AA.

ETAP 3 realizacja tematu, rozwiązywanie zadań utrwalających Nauczyciel przypomina jak w programie Geogebra umieszcza się punkty symetryczne względem prostej, a jak punkty symetryczne względem punktu Symetria względem prostej: Wybierz punkt (obiekt) do odbicia następnie prostą (oś odbicia) Symetria względem punktu: Wybierz punkt (obiekt) do odbicia następnie środek symetrii (punkt) Uczniowie otwierają pliki z zdaniami przygotowanymi przez nauczyciela w programie Geogebra. Wykonują zadnia, a następnie umieszczają na platformie edukacyjnej pliki z rozwiązaniami. Nauczyciel analizuje wykonane zadnia, przyznaj punkty oraz oceny. Punktacja: celujący za 100% wykonanych zadań, bdb za 90%, db - 75%, dst. - 50%, dp - 30% 1 (1 pkt.) Zaznacz na rysunku punkty symetryczne do A, B, C i D względem prostej a. Nazwij je odpowiednio A', B', C' i D' Zadanie

2 (1 pkt.) Narysuj figurę symetryczną do danej względem prostej a 3 (4 pkt.) Korzystając z zadania 2 umieść zrzuty ekranowe figur symetrycznych względem prostej a: a) Nieprzecinającej trójkąta b) Zawierającej jeden z boków trójkąta c) Przechodzącej przez jeden z wierzchołków d) Przecinającej dwa boki trójkąta

Zad 4 (4 pkt.) Narysuj okrąg i trójkąt o wierzchołkach lezących na tym okręgu. Zaznacz na okręgu dowolny punkt P, który nie jest wierzchołkiem trójkąta. Znajdź odbicia symetryczne punktu P względem prostych zawierających boki trójkąta. Sprawdź czy otrzymane punkty leżą na jeden prostej. Umieść w tym pliku zrzut ekranowy wykonanego zadania. Zadanie 5 (1 pkt.) Znajdź punkty symetryczne do punktów A, B, C, D względem punktu S Nazwij je odpowiednio A', B', C', i D' Zadanie 6 (1 pkt.) Narysuj trójkąt symetryczny do trójkąta ABC względem punku S

Zadanie 7 (3 pkt.) Korzystając z zadania 6 skonstruuj trójkąt symetryczny do trójkąta ABC względem: a) Jednego z wierzchołków b) Środka jednego z boków c) Punktu leżącego wewnątrz trójkąta Umieść w tym pliku zrzuty ekranowe wykonanych zadań. Zadanie 8 (2 pkt.) Narysuj trójkąt, którego wierzchołkami są punkty symetryczne do punktu P względem wierzchołków trójkąta ABC. Ilu krotnie powiększy się pole powstałego trójkąta A B C? Pole trójkąta A B C zwiększy się 4 razy.

Zadanie 9* dodatkowe (2 pkt.) Dane są trzy punkty nieleżące na jeden prostej. Przez punkty te poprowadź trzy proste równoległe w taki sposób, aby odległość między sąsiednimi prostymi była taka sama. Opisz konstrukcję. Punkty A' i B' to obrazy punktów odpowiednich A i B w symetrii względem C. Szukanymi prostymi są proste AB', A'B oraz prosta przechodząca przez środki odcinków AB i A'B' ETAP 4 podsumowanie Nauczyciel na tablicy interaktywnej przedstawia i omawia wraz z uczniami rozwiązane zadnia. Wstawia oceny dla uczniów, którzy wykonali zadania. 10. Spostrzeżenia po realizacja: Dla niektórych nauka matematyki jest łatwa i przyjemna, dla innych, niestety, wiąże się z ogromnym wysiłkiem, żmudnym wykonywaniem obliczeń, konstrukcji. Scenariusz tych lekcji przygotowany jest zarówno dla tej pierwsze, jak i drugiej grupy; dla uczniów uzdolnionych matematycznie, jak i dla tych, którym nauka tego przedmiotu przychodzi z trudem. GeoGebra to bezpłatne oprogramowanie wspomagające nauczanie matematyki. Praca na lekcji z komputerem 1:1 sprawia, że uczniowie są zaabsorbowani wykonywanymi zadaniami, a co za ty idzie, wzrasta skuteczność nauki. Oświadczam, że scenariusz zajęć nie narusza praw autorskich osób trzecich. Czytelny podpis Anna Wołoszyn