Temat: WIĄZANIE KOWALENCYJNE /ATOMOWE / JAKO JEDEN ZE SPOSOBÓW ŁĄCZENIA SIĘ ATOMÓW.

Podobne dokumenty
Scenariusz lekcji otwartej z chemii w klasie II gimnazjum.

SCENARIUSZ LEKCJI prowadzonej pod kątem hospitacji diagnozującej w klasie pierwszej gimnazjum

Scenariusz lekcji. Temat lekcji: Szereg homologiczny węglowodorów nienasyconych.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Twórcza szkoła dla twórczego ucznia Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

- wie w jaki sposób zbudowana jest sól, - potrafi wykorzystać wiadomości o budowie kwasów w celu pisania wzorów sumarycznych

Scenariusz lekcji. Temat: Kwas o najprostszej budowie. Temat lekcji: Kwas o najprostszej budowie

CELE OGÓLNE: CELE OPERACYJNE:

TEMAT: Estry pachnąca chemia

Scenariusz lekcji klasa III Technikum

Scenariusz lekcji pokazowej z chemii

Scenariusz lekcji chemii w klasie II k gimnazjum

Scenariusz lekcji. Temat: Poznajemy wodorotlenki sodu i potasu. Temat lekcji: Poznajemy wodorotlenki sodu i potasu

Gra w okręty - scenariusz lekcji chemii w gimnazjum

Scenariusz lekcji z matematyki w szkole ponadgimnazjalnej

Wymagania programowe z chemii dla uczniów klas I gimnazjum oraz plan wynikowy.

TEMAT: Podsumowanie wiadomości z działu Atomy i cząsteczki.

Wrocław dn. 23 listopada 2005 roku

WYMAGANIA NA POSZCZEGÓLNE STOPNIE SZKOLNE Z CHEMII klasa I

Konspekt lekcji chemii w klasie III gimnazjum. Temat: Węglowodory i pochodne węglowodorów powtórzenie wiadomości.

II. Metoda pracy Praca z podręcznikiem i atlasem, opis, wyjaśnianie, rozmowa dydaktyczna, obserwacja, prezentacje, gra dydaktyczna, pokaz.

Do jakich węglowodorów zaliczymy benzen?

METODA Wykorzystanie programu LICEALISTA 2.0 (a w nim podprogramu VIRTUAL MATH) zakupionego przez nauczyciela Karty Pracy dla każdego ucznia

Scenariusz lekcyjny Obliczanie pierwiastków dowolnego stopnia i stosowanie praw działań na pierwiastkach. Scenariusz lekcyjny

Konspekt lekcji matematyki

Pojęcie funkcji i jej podstawowe własności.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z CHEMII W GIMNAZJUM IM. NA BURSZTYNOWYM SZLAKU W MIKOSZEWIE

KĄTY. Cele operacyjne. Metody nauczania. Materiały. Czas trwania. Struktura i opis lekcji

Wojewódzki Konkurs Przedmiotowy z Chemii dla uczniów dotychczasowych gimnazjów województwa śląskiego w roku szkolnym 2017/2018

Z CHEMII W KLASIE I GIMNAZJUM. Program nauczania chemii w gimnazjum Autorzy: Teresa Kulawik, Maria Litwin

Temat: Pole równoległoboku.

Układ okresowy pierwiastków

Konspekt do lekcji matematyki w klasie II gimnazjum

Małgorzata Karkoszka SCENARIUSZ LEKCJI W LICEUM. Właściwości chemiczne kwasów karboksylowych.

Konspekt lekcji historii: Określanie czasu minionych wydarzeń

Cele nauczania: a)poznawcze: Cele ogólne kształcenia: -uczeń umie odejmować ułamki dziesiętne. Aktywności matematyczne:

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1

KONSPEKT ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

O WIĄZANIACH CHEMICZNYCH W SZKOLE PODSTAWOWEJ

Konkurs chemiczny szkoła podstawowa. 2018/2019. Etap szkolny MODEL ODPOWIEDZI I SCHEMAT PUNKTOWANIA ZADAŃ ETAPU SZKOLNEGO KONKURSU CHEMICZNEGO

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

Scenariusz lekcji matematyki w pierwszej klasie gimnazjum przebiegającej z wykorzystaniem technologii komputerowej

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie. Uczeń :

SCENARIUSZ LEKCJI. Klasa: I liceum profilowane Blok tematyczny: Własności funkcji kwadratowej

Twórcza szkoła dla twórczego ucznia Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Konspekt do lekcji matematyki w klasie I

SCENARIUSZ LEKCJI. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień 2017

Wewnętrzna budowa materii

KONSPEKT LEKCJI Z CHEMII KLASA II. opracowała Aldona Pawłowska I ANALIZA MATERIAŁU NAUCZANIA II CELE NAUCZANIA III WYMAGANIA PROGRAMOWE IV TOK LEKCJI

Cz. I Materiał powtórzeniowy do sprawdzianu dla klas II LO - Wiązania chemiczne + przykładowe zadania i proponowane rozwiązania

Test sprawdzający z chemii do klasy I LO i technikum z działu Budowa atomu i wiązania chemiczne

Scenariusz zajęć języka angielskiego w klasie Va Temat: Where is the bank? opis położenia budynków względem siebie.

Konkurs przedmiotowy z chemii dla uczniów dotychczasowych gimnazjów 31 stycznia 2019 r. zawody II stopnia (rejonowe) Schemat punktowania zadań

KONSPEKT ZAJĘĆ KOŁA INFORMATYCZNEGO LUB MATEMATYCZNEGO W KLASIE III GIMNAZJUM LUB I LICEUM ( 2 GODZ.)

Przedmiotowy system oceniania z chemii dla szkoły podstawowej

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE VI JAKA JEST LICZBA MEGGI?

b) Pierwiastek E tworzy tlenek o wzorze EO 2 i wodorek typu EH 4, a elektrony w jego atomie rozmieszczone są na dwóch powłokach elektronowych

Scenariusz lekcji w technikum z działu Jednofunkcyjne pochodne węglowodorów ( 1 godz.) Temat: Estry pachnąca chemia.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z HISTORII (PSO) w Gimnazjum w Starym Kurowie

WYKORZYSTANIE KOMPUTERA NA LEKCJI MATEMATYKI W I KLASIE GIMNAZJUM.

Scenariusz lekcji pokazowej z chemii

Temat: Programujemy historyjki w języku Scratch tworzymy program i powtarzamy polecenia.

Tytuł: Budowa i działanie narządu wzroku

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

KONSPEKT LEKCJI. 1. Cele lekcji

Poznajemy disacharydy

Propozycja planu wynikowego Chemia Nowej Ery - klasa 1 gimnazjum

Scenariusz lekcji otwartej w klasie drugiej gimnazjum. Opracowała: Marzena Bień

Wykład 5: Cząsteczki dwuatomowe

Warszawski Konkurs Chemiczny

SCENARIUSZ LEKCJI. Nazwa. Nazwa szkoły. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień Temat: Dlaczego i jak oddychamy?

Przedmiotowy system oceniania Chemia ZKPiG 12 Gimnazjum 16

Możliwość wykorzystania komputera na zajęciach podstaw przedsiębiorczości na przykładzie lekcji nt. podatków pośrednich (scenariusz lekcji)

SCENARIUSZ ZAJĘĆ SZKOLNEGO KOŁA NAUKOWEGO Z PRZEDMIOTU CHEMIA PROWADZONEGO W RAMACH PROJEKTU AKADEMIA UCZNIOWSKA

PRZEDMIOTOWE OCENIANIE Z CHEMII W ZESPOLE SZKÓŁ W SZUTOWIE

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Wojska Polskiego w Przemkowie PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA WIEDZA O SPOŁECZEŃSTWIE

Mgr Sławomir Adamczyk Konspekt lekcji fizyki w klasie I gimnazjum

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA

Na rysunku przedstawiono fragment układu okresowego pierwiastków.

KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI (2 LEKCJE) W III KLASIE GIMNAZJUM OPRACOWAŁA RENATA WOŁCZYŃSKA

Zadania powtórkowe do egzaminu maturalnego z chemii Wiązania chemiczne, budowa cząsteczek

Konspekt lekcji autor: Jerzy Liebner

SCENARIUSZ LEKCJI. Podstawa programowa: Wyrażenia algebraiczne. Uczeń:

Dział 1. Rodzaje i przemiany materii

Mazowiecki Konkurs Chemiczny

SCENARIUSZ LEKCJI CHEMII

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z CHEMII GIMNAZJUM NR 13 W GORZOWIE WLKP.

1. Określ liczbę wiązań σ i π w cząsteczkach: wody, amoniaku i chloru

Scenariusz lekcji biologii dla klasy I gimnazjum

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z CHEMII GIMNAZJUM NR 13 W GORZOWIE WLKP. rok szkolny 2014/ 2015

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Wojska Polskiego w Przemkowie PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA HISTORIA I SPOŁECZEŃSTWO

Warszawski Konkurs Chemiczny

Scenariusz lekcji chemii w klasie III gimnazjum. Temat lekcji: Białka skład pierwiastkowy, budowa, właściwości i reakcje charakterystyczne

Klasa 1 Wymagania programowe na poszczególne oceny. I. Substancje i ich przemiany

Scenariusz lekcji w technikum zakres podstawowy 2 godziny

Przedmiotowy System Oceniania na lekcjach historii w gimnazjum

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z CHEMII W GIMNAZJUM IM. KS. KAN. M. MACIEJEWSKIEGO W PNIEWACH rok szkolny 2016/2017

KONSPEKT LEKCJI. METODY DYDAKTYCZNE: - słowna pogadanka naprowadzająca; - praktyczna ćwiczenia uczniowskie, praca w grupach;

Transkrypt:

Konspekt lekcji chemii w klasie I gimnazjum. Temat: WIĄZANIE KOWALENCYJNE /ATOMOWE / JAKO JEDEN ZE SPOSOBÓW ŁĄCZENIA SIĘ ATOMÓW. Cele operacyjne. Uczeń wie - czym się różni atom od cząsteczki, -jaką rolę spełniają elektrony walencyjne w tworzeniu cząsteczek, - oktet i dublet elektronowy jest trwałym stanem atomu. -jaktworzysię cząsteczki pierwiastków, -naczympolegatworzeniesię wiązania kowalencyjnego. Uczeń umie - zapisać cząsteczki pierwiastków gazowych, -napisać wzór elektronowy, kreskowy i sumaryczny cząsteczek pierwiastków gazowych / O 2,N 2,Ci 2,H 2,F 2 /, - budować modele tych cząsteczek, -wyjaśnić istotę wiązania kowalencyjnego, Metody pracy - praktyczna ćwiczenia uczniowskie, - aktywizująca dyskusja,zaangażowanie każdego ucznia, modelowanie, - słowna praca z podręcznikiem, Formy pracy - praca w grupach / grupy 5-osobowe, każda grupa otrzymuje inne zadanie /, Materiały dydaktyczne: - układ okresowy pierwiastków, - podręcznik, - zeszyt przedmiotowy, - przygotowane ćwiczenie dla zespołów, /Zał. Nr 1/ - zestawy do modelowania cząsteczek. Wymagania konieczne: uczeń potrafi wyjaśnić, cotojestwiązanie kowalencyjne/atomowe/. Wymagania podstawowe: uczeń potrafi wyjaśnić jaką rolę spełniają elektrony walencyjne. Wymagania rozszerzające: uczeń potrafi zapisać wzór elektronowy, kreskowy i sumaryczny cząsteczek: O 2,H 2,N 2,Cl 2, F 2. Wymagania dopełniające: uczeń wie, że oktet i dublet elektronowy jest trwałym stanem atomu, umie budować modele tych cząsteczek. Przebieg lekcji. 1. CZĘŚĆ WSTĘPNA sprawdzenie obecności, podział uczniów na grupy, /5min/ / każdy uczeń w grupie otrzymuje numer 1,2,3,4,5 /, - przypomnienie wiadomości o budowie atomu ze szczególnym podkreśleniem elektronów walencyjnych, - przypomnienie pojęcia powłoka walencyjna, - co nas informuje o ilości elektronów walencyjnych, - rozdanie zadań dla każdego ucznia w grupie i wyjaśnienie pracy, - rozdanie zestawów do modelowania cząsteczek, -pracazksiążką str. 64 podręcznik dla Gimnazjum część 1-Nowa

Era autorów: J. Kulawik, T. Kulawik, M. Litwin. - podanie tematu lekcji. 2. CZĘŚĆ WŁAŚCIWA nauczyciel wyjaśnia uczniom podane ćwiczenie, /15min/ informuje, że za pomocą krzyżyków przedstawiono elektrony walencyjne, - nauczyciel podaje informację : aby wykonać wiązanie tych atomów musimy połączyć atomy tak, aby obowiązywała zasada: Atomy z okresu I łączą się ze sobą za pomocą elektronów walencyjnych i dążą do uzyskania dubletu /dwa / elektronowego czyli do 2 elektronów walencyjnych gdyż jest to trwały stan elektronowy w atomie. Atomy z okresu II i III łączą się ze sobą za pomocą elektronów walencyjnych i dążą do uzyskania oktetu elektronowego czyli do 8 elektronów walencyjnych, gdyż jest to trwały stan elektronowy w atomie. - nauczyciel informuje, aby uczniowie wykonali ćwiczenie na kartkach zgodnie z poleceniami i sformułować wnioski, określić wzór elektronowy, kreskowy i sumaryczny, - uczniowie wykonują /każdy uczeń w zespole/ modele tych cząsteczek, / 15min/ - nauczyciel informuje o wymianie grup /uczniowie z numerem 1,2,3,4,5 tworzą zespoły i przekazują zadanie wykonane przez zespół, pokazują model cząsteczki. 3. PODSUMOWANIE. nauczyciel zadaje pytania: -cotojestwiązanie kowalencyjne /atomowe/, /10min/ - kiedy występuje to wiązanie /między jakimi atomami/, -jaką rolę spełniają elektrony walencyjne, - ocena uczniów za pracę zgodnie z PSO, - zadanie pracy domowej. Zad 1. /dla wszystkich uczniów/ Wykonaj wiązanie cząsteczki dla Br 2. Zad 2. /dlachętnych/ Wykonaj wiązanie cząsteczki P 4. Opracowała mgr Ewa Ehlert

Załącznik Nr 1 O O H H

Cl Cl N N

F F