Dodawanie ułamków zwykłych lekcja w kl.ivb mgr Sylwia Naliwko nauczyciel matematyki w Zespole Szkół im.ks. Jerzego Popiełuszki w Juchnowcu Górnym

Podobne dokumenty
SCENARIUSZ LEKCJI. Cel ogólny: Utrwalenie wiadomości i umiejętności dotyczących ułamków dziesiętnych.

PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Działania na ułamkach zwykłych powtórzenie wiadomości

KONSPEKT LEKCJI MATEMARTKI DLA KLASY 5

Scenariusz lekcji matematyki w kl. V.

a) Przypomnienie wiadomości o ułamkach zwykłych. licznik

Dodawanie ułamków o jednakowych mianownikach

SCENARIUSZ LEKCJI 3. Ułamkowy as - powtórzenie wiadomo ci o ułamkach zwykłych cz.1.

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE V.

HOSPITACJA DIAGNOZUJĄCA

Mnożenie ułamków zwykłych przez liczby naturalne

KĄTY. Cele operacyjne. Metody nauczania. Materiały. Czas trwania. Struktura i opis lekcji

Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy I gimnazjum z wykorzystaniem programu edurom Matematyka G1

Środki dydaktyczne Zestaw zadań/pytań z działu Mnożenie i dzielenie ułamków zwykłych. Każde pytanie znajduje się na osobnej karteczce.

Konspekt. do lekcji matematyki w kl. V SP dział,,ułamki zwykłe

Maria Mauryc SP nr 2 w Czarnej Białostockiej

Scenariusz lekcji matematyki w klasie V. Temat: Przykłady potęg o wykładniku naturalnym - (2 godziny).

Scenariusz lekcji. Opracował: Paweł Słaby

SPRAWOZDANIE Z ZAJĘĆ WYRÓWNAWCZYCH Z MATEMATYKI DLA KLAS IV-VII

KONSPEKT MATEMATYKA. Temat lekcji: Rozwiązujemy zadania tekstowe wykorzystując dodawanie i odejmowanie ułamków dziesiętnych.

Działania na ułamkach zwykłych rozwiązywanie zadań

DODAWANIE I ODEJMOWANIE SUM ALGEBRAICZNYCH

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1

Dydaktyka matematyki (II etap edukacyjny) II rok matematyki Semestr letni 2016/2017 Ćwiczenia nr 7

Ad maiora natus sum III nr projektu RPO /15

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1 GIMNAZJUM

UŁAMKI ZWYKŁE I DZIESIĘTNE

Scenariusz lekcji matematyki Równania pierwszego stopnia z jedną niewiadomą w zadaniach.

Temat lekcji: Rozwiązywanie zadań tekstowych związanych z działaniami na wyrażeniach dwumianowanych.

HOSPITACJA DIAGNOZUJĄCA

Rozszerzanie i skracanie ułamków dziesiętnych

Scenariusz lekcyjny Obliczanie pierwiastków dowolnego stopnia i stosowanie praw działań na pierwiastkach. Scenariusz lekcyjny

Dydaktyka matematyki (II etap edukacyjny) II rok matematyki Semestr letni 2018/2019 Ćwiczenia nr 7

Ad maiora natus sum III nr projektu RPO /15

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA - MATEMATYKA

Metryczka Justyna Płonka Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego w Kozach

Dydaktyka matematyki (II etap edukacyjny) II rok matematyki Semestr letni 2016/2017 Ćwiczenia nr 8

DZIAŁ 1. Liczby naturalne i ułamki

Scenariusz zajęć integralnych Dzień aktywności klasa III a

STANDARDY WYMAGAŃ W ZAKRESIE WIEDZY MATEMATYCZNEJ UCZNIA KLASY IV W ROZBICIU NA OCENY

SCENARIUSZ LEKCJI W KLASIE I GIMNAZJUM

Cele nauczania: a)poznawcze: Cele ogólne kształcenia: -uczeń umie odejmować ułamki dziesiętne. Aktywności matematyczne:

DZIAŁANIA NA LICZBACH WYMIERNYCH - ZADANIA TEKSTOWE

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KLASY IV A Z UŻYCIEM TIK

SCENARIUSZ LEKCJI. 3. Temat lekcji Ułamek jako część całości.

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE VI JAKA JEST LICZBA MEGGI?

DZIAŁ 1. Liczby naturalne i ułamki

Konspekt lekcji Klasa 5 Temat: Uwalniamy królewnę w Ułamkowie utrwalenie wiadomości o ułamkach zwykłych.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASIE III SZKOŁY PODSTAWOWEJ WG PROGRAMU KREATOR

Program zajęć wyrównawczych z matematyki dla grupy 6.1. zajęcia pozalekcyjne realizowane w ramach projektu

KONSPEKT ZAJĘĆ KOŁA INFORMATYCZNEGO LUB MATEMATYCZNEGO W KLASIE III GIMNAZJUM LUB I LICEUM ( 2 GODZ.)

Temat: Programujemy historyjki w języku Scratch tworzymy program i powtarzamy polecenia.

PROGRAM ZAJĘCIA WYRÓWNAWCZE Z MATEMATYKI

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

Scenariusz lekcji klasa III Technikum

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

SCENARIUSZ LEKCJI. o ułamkach zwykłych cz Integracja:

Zespół Szkół Budowlano Geodezyjnych im. S. Wł. Bryły w Białymstoku Scenariusz zajęć z przedmiotu: Budownictwo ogólne

Scenariusz lekcji matematyki w klasie II LO

Temat: Odejmowanie w pamięci

SCENARIUSZ LEKCJI. - odpowiedzialnie wywiązywać się z powierzonego zadania. - pracować w sposób kreatywny i samodzielny, - dobrze organizować pracę,

Scenariusz lekcji matematyki w klasie 5 przeprowadzonej dnia r. w Szkole Podstawowej im. Papieża Jana Pawła II w Bełżcu

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

SCENARIUSZ LEKCJI. Nazwa. Nazwa szkoły. Wioletta Możdżan- Kasprzycka Data Grudzień Temat: Dojrzewanie to czas wielkich przemian.

Cele: uczeń zna pojęcie symetrii potrafi zebrać potrzebne informacje i korzystać zróżnych źródeł informacji

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę- działam- idę w świat

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

Dodawanie ułamków dziesiętnych

KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI DLA KLASY V SZKOŁY PODSTAWOWEJ. Temat: Wyznaczanie liczb pierwszych metodą sita Eratostenesa.

Program zajęć wyrównawczych z matematyki dla grupy 5.3. zajęcia pozalekcyjne realizowane w ramach projektu

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI. prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

Scenariusz lekcji fizyki Temat: OD CZEGO ZALEŻY SIŁA TARCIA?

CELE OGÓLNE: CELE OPERACYJNE:

SCENARIUSZ LEKCJI OTWARTEJ Z MATEMATYKI W KLASIE V

PLAN KIERUNKOWY. Liczba godzin: 180

Scenariusz lekcji matematyki w klasie I gimnazjum z wykorzystaniem metod aktywizujących prowadząca: mgr Daniela Moch

Funkcja rosnąca, malejąca, stała współczynnik kierunkowy

Temat 1. Więcej o opracowywaniu tekstu

Konspekt lekcji powtórzeniowej z matematyki w klasie V

PROGRAM ZAJĘĆ WYRÓWNAWCZYCH Z MATEMATYKI DLA UCZNIÓW KLASY IV. Realizowanych w ramach projektu: SZKOŁA DLA KAŻDEGO

SCENARIUSZ LEKCJI. kategoria B zrozumienie. Uczeń :

Konspekt lekcji z fizyki z zastosowaniem technologii komputerowej. (ścieżka edukacyjna medialna)

SCENARIUSZ LEKCJI. ćwiczenia utrwalające. 4. Integracja:

Dydaktyka matematyki (II etap edukacyjny) II rok matematyki Semestr letni 2018/2019 Ćwiczenia nr 8

Scenariusz zajęć nr 5

Scenariusz zajęć Edukacja matematyczna Czas realizacji zajęć : 45 min

WARSZTATY METODYCZNE (dla nauczycieli matematyki szkół ponadgimnazjalnych)

Zadanie 1. Zadanie 2. Zadanie 3. Zadanie 4. Zadanie 5. Zadanie 6. strona 1. Imię i nazwisko:... Klasa:... W prostokącie zamalowano:

KRYTERIA OCENIANIA Z MATEMATYKI

Klasa I Część wspólna Klasa II Kształtowane dyspozycja

Scenariusz lekcji matematyki w klasie 3 a z zastosowaniem niektórych elementów OK.

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z BIOLOGII DLA ZASADNICZEJ SZKOŁY ZAWODOWEJ NR. 39

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z MATEMATYKI DLA KLAS IV VI

Program zajęć wyrównawczych dla uczniów klasy 5 szkoły podstawowej, mających trudności z nauką matematyki.

Scenariusz zajęć nr 4 Temat: Pozory często mylą czy wszystkie czarownice są złe?

Program zajęć wyrównawczych z matematyki dla grupy 4.2. Metoda projektu w nauczaniu matematyki. zajęcia pozalekcyjne realizowane w ramach projektu

I etap edukacyjny, uczeń kończący klasę III, edukacja matematyczna

Scenariusz lekcji z matematyki w szkole ponadgimnazjalnej

Zasady Oceniania Przedmiot: Matematyka

Konspekt lekcji z fizyki w klasie I LO

Transkrypt:

SCENARIUSZ LEKCJI Klasa: IVb Data: 6.03.01 Przedmiot: matematyka Czas realizacji: 1 godzina lekcyjna Temat lekcji: Dodawanie ułamków zwykłych. Cele operacyjne lekcji: Uczeń: posługuje się pojęciem ułamka zwykłego dodaje ułamki o jednakowych mianownikach układa działania i treść zadania do podanego rysunku zamienia ułamki niewłaściwe na liczby mieszane doprowadza ułamek zwykły do postaci nieskracalnej wyciąga wnioski i odkrywa reguły współpracuje w grupie Metody pracy: metoda problemowa metoda ćwiczeniowa metoda aktywizująca milczek Formy pracy: praca w grupach praca z całą klasą Pomoce dydaktyczne: kartki z pojęciami dotyczącymi ułamków karta pracy dla każdej grupy (załącznik ) zestaw kart do głosowania prezentacja multimedialna komputer, tablica interaktywna podręcznik Matematyka (str. 160) 1/7

ETAPY PRZEBIEG LEKCJI LEKCJI Podział klasy na grupy Uczniowie wchodząc do klasy losują kartkę z numerem grupy w której będą pracować podczas lekcji. Przypomnienie podstawowych pojęć związanych z ułamkami zwykłymi. Wprowadzenie do nowego tematu. Na tablicy wywieszone są kartki z następującymi pojęciami: Nauczyciel kolejno zadaje uczniom pytania: Jak nazywamy ułamek, którego licznik jest równy lub większy od mianownika, np. 7, 7 0, 3 3? Wstęp (5 min) Jak nazywamy ułamek, którego licznik jest mniejszy od mianownika, np. 5,? 13 Jak nazywamy liczby takie jak np. 1 3 1, 6 5 1, 10 8 3? Jakie działanie zastępuje kreska ułamkowa? Jak nazywamy liczbę znajdującą się nad kreską ułamkową ułamka zwykłego? Jak nazywamy liczbę znajdującą się pod kreską ułamkową ułamka zwykłego? Uczniowie po każdym pytaniu odszukują wśród wywieszonych pojęć poprawną odpowiedź i odwracają odpowiednią kartkę, odkrywając w rezultacie hasło będące tematem lekcji: /7

Nauczyciel wyjaśnia temat zajęć, podaje cele lekcji. W celu zaciekawienia tematem krótko opowiada o historii działań na ułamkach zwykłych. Zaangażowanie (3 min) Badanie (1 min) Prezenta cja (10 min) Przekszt ałcanie (10 min) Nauczyciel przedstawia sytuację problemową, którą zadaniem uczniów będzie rozwiązać: Jak dodać dwa ułamki zwykłe o wspólnym mianowniku oraz jak dodać dwie liczby mieszane? Uczniowie zapoznają się z instrukcją pracy w grupie (załącznik 1) oraz dokonują przydziału ról. Każda z grup otrzymuje kartę pracy wraz z opisem wykonywanych czynności (załącznik ). Poprzez doświadczenie odkrywa i zapisuje reguły dotyczące dodawania ułamków zwykłych i liczb mieszanych. Wytypowane przez grupy osoby prezentuj wyniki pracy: podają rozwiązania poszczególnych zadań, odczytują odkryte i zapisane przez grupę zasady. Pozostali uczniowie zapisują do zeszytu omawiane przykłady i reguły. Rozwiązywanie zadania 1 (Podręcznik str.160) - utrwalenie umiejętności dodawania ułamków zwykłych i liczb mieszanych (praca z całym zespołem klasowym). Praca metodą aktywizującą milczek uczniowie w grupach zapoznają się z treścią zadań zamkniętych wyświetlanych na tablicy interaktywnej (załącznik 3), po cichu je rozwiązują. Na znak dany przez nauczyciela udzielają odpowiedzi przez podniesienie karty A, B, C lub D. Zapisują i zliczają liczbę poprawnych odpowiedzi. Refleksja (3 min) Samoocena uczniów dotycząca zaangażowania w pracę grupy, organizację pracy - wypełnienie ankiety ewaluacyjnej w postaci tarczy strzeleckiej (załącznik ). Nagrodzenie najbardziej aktywnych uczniów plusami. Zadanie i omówienie pracy domowej (Zeszyt ćwiczeń str. 31, 3). Załącznik 1 Instrukcja pracy w grupie Wybierzcie spośród siebie: lidera, sekretarza oraz sprawozdawcę. Każdej z tych osób zostanie przydzielona określona funkcja. Lider kieruje pracą grupy, ale jej nie przewodzi, nie narzuca swoich poglądów. Dba o prawidłową komunikację w zespole. Dopilnowuje, aby wszyscy pracowali nad zadaniem. Sekretarz zapisuje zgłaszane pomysły członków zespołu. Sprawozdawca na forum klasy przedstawia efekty pracy grupy. Uwaga. Każdy członek zespołu stara się pracować intensywnie. Uważnie słucha, co mają inni do powiedzenia, nie przerywa wypowiedzi kolegów, czeka na swoją kolej w zgłaszaniu spostrzeżeń. 3/7

Załącznik. Karta pracy grupy Zadaniem Waszej grupy jest znaleźć rozwiązanie następującego problemu: W jaki sposób dodać dwa ułamki zwykłe o jednakowych mianownikach lub liczby mieszane? W znalezieniu odpowiedzi na to pytanie pomocne będą poniższe przykłady. Czytajcie dokładnie polecenia, wykonujcie wskazane czynności, obserwujcie i zapisujcie co zauważyliście. W poniższych zadaniach pokolorujcie rysunek zgodnie z ich treścią, zapiszcie odpowiednie działanie oraz otrzymany wynik. 1. Marek zjadł 16 ciasta, a Jacek 16 3. Jaką część ciasta zjedli chłopcy razem? Rozwiązanie: Odpowiedź:. Kibice żółtych zajmują 5 miejsc na stadionie, a kibice czerwonych. Jaką część trybun zajmują kibice obu drużyn? Rozwiązanie: Odpowiedź: 3. Ułóżcie zadanie z treścią do podanego rysunku. Rozwiążcie je. /7

Treść zadania: Rozwiązanie: Odpowiedź: Czy już odkryliście regułę dodawania ułamków zwykłych? Zapiszcie ją. Przejdźmy teraz do liczb mieszanych.. Ile tu pokolorowano całych kół i ile piątych części koła? Zapiszcie odpowiednie działanie i wynik. a) b) 5/7

3 5. W cukierni było tortu gruszkowego. Cukiernik upiekł jeszcze trzy torty bezowe. Niestety, spróbował, jak smakują te nowo upieczone wyroby i z trzech tortów bezowych zostały. Ile tortów jest teraz w cukierni? Wykorzystaj otrzymane kartoniki. Zilustruj nimi treść zadania (wklej), zapisz działanie i wynik. W jaki sposób dodajemy liczby mieszane? Zapiszcie, co zaobserwowaliście. Załącznik 3 Zadania zamknięte do pracy metodą milczek 1. Liczba o 5 3 większa od liczby 5 to A. B. 10 7. Wskaż brakującą liczbę 5 C. 1 D. 1 5 10 = A. B. 1 C. 1 D. 18 5 6/7

3. Wynikiem działania przedstawionego na rysunku jest: A. 3 B. 16 1 C. D. 8 3 8 Załącznik Ankieta ewaluacyjna lekcji Opracowała Sylwia Naliwko 7/7