Konspekt lekcji matematyki z wykorzystaniem multimedialnych podręczników EDU ROM przeprowadzonej w klasie VI SP

Podobne dokumenty
Scenariusz lekcji. wymienić różne sposoby pozyskiwania informacji ze szczególnym uwzględnieniem technologii informatycznej;

SCENARIUSZ LEKCJI OTWARTEJ Z MATEMATYKI W KL.II gimnazjum

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

MATEMATYKA ROZPOZNAWANIE FIGUR PRZESTRZENNYCH

Scenariusz lekcji matematyki w pierwszej klasie gimnazjum przebiegającej z wykorzystaniem technologii komputerowej

LEKCJA OTWARTA Z MATEMATYKI. Temat lekcji: Pole powierzchni prostopadłościanu i sześcianu.

Scenariusz lekcji otwartej z techniki. przeprowadzonej przez mgr inż. Wiesławę Cudek. TEMAT JEDNOSTKI LEKCYJNEJ: Zasady rzutowania, rzuty prostokątne.

KONSPEKT do przeprowadzenia lekcji matematyki

Konspekt do lekcji matematyki dn r. w klasie V SP nr 11 w Rzeszowie

Scenariusz lekcji. opisać zasady programowania strukturalnego; wyjaśnić pojęcia: procedura własna, procedura z parametrem, lista, zmienna;

Temat: Programujemy historyjki w języku Scratch tworzymy program i powtarzamy polecenia.

Program zajęć wyrównawczych z matematyki dla grupy 5.3. zajęcia pozalekcyjne realizowane w ramach projektu

AKTYWNA TABICA 2017/2017 Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Nowym Targu

1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności.

Temat: Pole równoległoboku.

CEL zapoznanie z programem do tworzenia rysunków i ukazanie możliwości Edytora obrazów do sporządzania rysunków i ikon.

Scenariusz lekcji otwartej z matematyki w klasie VI

Program zajęć wyrównawczych z matematyki dla grupy 4.2. Metoda projektu w nauczaniu matematyki. zajęcia pozalekcyjne realizowane w ramach projektu

Program zajęć wyrównawczych z matematyki dla grupy 6.1. zajęcia pozalekcyjne realizowane w ramach projektu

Dokument komputerowy w edytorze grafiki

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE

PUBLIKACJA PODSUMOWUJACA ZAJĘCIA DODATKOWE Z MATEMATYKI. realizowane w ramach projektu Stąd do przyszłości. nr. POKL

Scenariusz lekcji. Przykłady zastosowań komputerów w różnych dziedzinach życia. wymienić podstawowe pojęcia związane z procesem powstawania gazety;

Proporcjonalność prosta i odwrotna

WYKORZYSTANIE KOMPUTERA NA LEKCJI MATEMATYKI W I KLASIE GIMNAZJUM.

SCENARIUSZ LEKCJI. 4.Integracja: Wewnątrzprzedmiotowa.

Komputer i urządzenia cyfrowe

ARKUSZ HOSPITACJI DIAGNOZUJĄCEJ

Środki dydaktyczne: komputer, projektor multimedialny, tablica, liniał, kolorowa kreda.

Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy I gimnazjum z wykorzystaniem programu edurom Matematyka G1

Scenariusz lekcji matematyki w kl. IV

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH DLA KLAS IV-VI

Tytuł: Budowa i działanie narządu wzroku

SCENARIUSZ LEKCJI: TEMAT LEKCJI: Postać kanoniczna funkcji kwadratowej. Interpretacja danych w arkuszu kalkulacyjnym

Scenariusz lekcji. nazwać elementy składowe procedury; wymienić polecenia służące do malowania wnętrza figur;

Scenariusz lekcji. omówić stosowane urządzenia sieciowe: switch, hub, router;

Scenariusz lekcji. 1. Informacje wstępne: Data: 16 października 2012r.

1. Scenariusz lekcji: Tuningi samochodów

Definiowanie procedur z parametrami w Logo Komeniuszu.

Scenariusz lekcji. opisać podstawowe zastosowania komputerów w szkole i najbliższym otoczeniu;

Konspekt lekcji 1. - Dokonanie doboru dwuosobowych grup ze wskazaniem pracy ucznia z dysfunkcjami z kolegą bez problemów (pomoc pedagogawychowawcy).

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE

Scenariusz lekcyjny Rozwiązywanie zadań z wykorzystaniem działań na logarytmach. Scenariusz lekcyjny

Scenariusz zajęć z matematyki dla klasy VI szkoły podstawowej z wykorzystaniem programu edurom Matematyka P6

Scenariusz lekcji. scharakteryzować budowę procedury w języku Logo; rozróżnić etapy tworzenia i wykonania procedury;

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA ZAJĘCIA KOMPUTEROWE KL. IV-VI DLA SZKOŁY PODSTAWOWEJ Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI NR 10 IM.

Scenariusz lekcji fizyki

Temat zajęć: Poznawanie właściwości i zastosowań magnesu. Rodzaj zajęć: lekcja wprowadzająca nowe pojęcia z zakresu oddziaływań (siły magnetyczne)

KONSPEKT ZAJĘĆ KOŁA INFORMATYCZNEGO LUB MATEMATYCZNEGO W KLASIE III GIMNAZJUM LUB I LICEUM ( 2 GODZ.)

Temat lekcji Zakres treści Osiągnięcia uczeń: I. FUNKCJE 14

Pomyśl Policz - Pokaż, czyli eksperyment w matematyce

KLASA O PROFILU MATEMATYCZNO-INFORMATYCZNYM

Konspekt do lekcji matematyki w klasie I

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PRZEDMIOTU INFORMATYKA

mgr Agnieszka Łukasiak Zasadnicza Szkoła Zawodowa przy Zespole Szkół nr 3 we Włocławku

Scenariusz lekcji. określić przeznaczenie klawiszy służących do poruszania się w obrębie tekstu i dokumentu: Home, End, Page UP Page Down, strzałki;

Scenariusz lekcji: Wycieczka klasowa

Scenariusz lekcji. zdefiniować elementy wykresu (zakres danych, serie danych, legenda, zakres wartości, etykiety osi);

Renata Krzemińska. nauczyciel matematyki i informatyki

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1

Scenariusz lekcyjny Przesunięcia wykresu funkcji równolegle do osi odciętych i osi rzędnych. Scenariusz lekcyjny

Scenariusz lekcji. wymienić i opisać pojęcia: prawo autorskie, licencja, upgrade, demo, trial, public domain, shareware;

Agnieszka Kamińska, Dorota Ponczek. Matematyka na czasie Gimnazjum, klasa 3 Rozkład materiału i plan wynikowy

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH W KLASACH IV VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ I. OBSZARY AKTYWNOŚCI.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z ZAJĘĆ KOMPUTEROWYCH DLA KLAS 4-6

SCENARIUSZ LEKCJI. TEMAT LEKCJI: Budowa atomu. Układ okresowy pierwiastków chemicznych. Promieniotwórczość naturalna i promieniotwórczość sztuczna

PROGRAM KOŁA MATEMATYCZNEGO Klasa IV

Konspekt lekcji informatyki 2003/2004

Simba 3D LOGO. Cele zajęć: - Poznanie zasad i sposobów tworzenia procedur z parametrami. - Poznanie zasad wywoływania procedur z parametrami.

Konspekt do lekcji matematyki w klasie II gimnazjum

Rok szkolny 2013/2014 PLAN PRACY ZAJĘĆ PRZYGOTOWUJĄCYCH DO EGZAMINU GIMNAZJALNEGO DLA UCZNIÓW KLASY IIIB

Przedmiotowy System Oceniania. do informatyki w gimnazjum kl. II do programu Informatyka dla Ciebie autor: Piotr J. Durka

Scenariusz lekcji. omówić zastosowanie bazy danych; omówić budowę okna programu Biblioteka; omówić budowę bazy danych pola i rekordy;

Scenariusz lekcji. z wykorzystaniem elementów metod poszukujących i metody pracy z książką

INFORMATYKA MÓJ SPOSÓB NA POZNANIE I OPISANIE ŚWIATA PROGRAM NAUCZANIA INFORMATYKI Z ELEMENTAMI PRZEDMIOTÓW MATEMATYCZNO-PRZYRODNICZYCH

Scenariusz lekcji. opisać działanie poczty elektronicznej; opisać podobieństwa i różnice między pocztą elektroniczną i tradycyjną;

Zajęcia komputerowe w szkole podstawowej. Wanda Jochemczyk Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów wanda@oeiizk.waw.

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA ZAJĘCIA KOMPUTEROWE II ETAP EDUKACYJNY - KLASY IV - VI

Dydaktyka matematyki (III etap edukacyjny) IV rok matematyki Semestr letni 2017/2018 Ćwiczenia nr 7

INFORMATYKA SZKOŁA PODSTAWOWA W PRZEŹMIEROWIE

1. Scenariusz lekcji: Najnowsze marki samochodów

Wykorzystanie szkolnych pracowni komputerowych w nauczaniu przedmiotów ogólnokształcących i zawodowych

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: Scenariusz lekcji

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOŁA NAUKOWEGO z MATEMATYKI prowadzonego w ramach projektu Uczeń OnLine

Interaktywne lekcje zajęć komputerowych i informatyki - kilka pomysłów na wykorzystanie ciekawych darmowych narzędzi

Przedmiotowe zasady oceniania z zajęć komputerowych w klasie VI

SCENARIUSZ LEKCJI Przesuwanie paraboli - wykorzystanie arkusza kalkulacyjnego na lekcjach matematyki

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z INFORMATYKA W KLASIE IV i VII SZKOŁY PODSTAWOWEJ

KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI

Fotoreportaż z zajęć unijnych Rozwój przez nowoczesną edukację w szkołach Gminy Jaworze. Drugi etap zajęć

Scenariusz lekcji. omówić przezroczysty i nieprzezroczysty styl zaznaczania; omówić metody kopiowania, przenoszenia i usuwania fragmentów rysunku;

Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne. Celem tych zajęć było usprawnianie pamięci słuchowej i koordynacji słuchowowzrokowej. Na zdjęciu uczeń układa

Scenariusz lekcji. omówić funkcję przycisków kalkulatora kieszonkowego i aplikacji Kalkulator;

SCENARIUSZ LEKCJI. - odpowiedzialnie wywiązywać się z powierzonego zadania. - pracować w sposób kreatywny i samodzielny, - dobrze organizować pracę,

Dydaktyka matematyki (II etap edukacyjny) II rok matematyki Semestr letni 2016/2017 Ćwiczenia nr 1

PROGRAM AUTORSKI KOŁA INFORMATYCZNEGO UCZNIÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Temat 5. Programowanie w języku Logo

Scenariusz lekcji. wymienić różne sposoby uruchamiania programów; wyjaśnić pojęcie autouruchamiania; omówić metody tworzenia skrótu;

Transkrypt:

Konspekt lekcji matematyki z wykorzystaniem multimedialnych podręczników EDU ROM przeprowadzonej w klasie VI SP Temat: Ostrosłupy przykłady ostrosłupów, siatki ostrosłupów I WSTĘP Autor: mgr Elżbieta Kubis EduROM - pierwsza na świecie seria multimedialnych podręczników do szkoły podstawowej i gimnazjum. W każdym eduromie znajdują się filmy wideo, trójwymiarowe prezentacje oraz specyficzne programy narzędziowe, które pozwalają natychmiast dotrzeć do najważniejszych informacji. Systematyczne rozwiązywanie umieszczonych po każdej lekcji i po każdym rozdziale testów stanowi doskonały sposób utrwalania nowych wiadomości. Niekonwencjonalny sposób prezentacji treści, doskonałe zdjęcia, trójwymiarowe animacje, filmy wideo oraz setki interaktywnych ćwiczeń to cechy charakterystyczne wszystkich eduromów. Program edurom Matematyka został wpisany na listę środków dydaktycznych zalecanych przez Ministra Edukacji Narodowej i Sportu pod numerem: 1167/2001, 1268/2001 i 1309/2001. EduROM Matematyka to multimedialny, interaktywny podręcznik elektroniczny, który obejmuje cały materiał z matematyki obowiązujący w szkole podstawowej. Tradycyjnym wykładom towarzyszą multimedialne prezentacje. Sprawia to, że abstrakcyjne zadania umieszczone są w realistycznym kontekście znacznie ułatwiającym zrozumienie matematyki. EduROM Matematyka ukazuje użyteczność matematyki w codziennym życiu, rozwija wyobraźnię i abstrakcyjne myślenie oraz uczy twórczego podejścia do rozwiązywanych problemów. Główne cechy programu bogaty materiał merytoryczny przedstawiony za pomocą wszystkich dostępnych mediów; odpowiednio przygotowane filmy wideo oraz dwu- i trójwymiarowe prezentacje; programy narzędziowe ułatwiające naukę matematyki; tysiące kolorowych zdjęć, rysunków i ilustracji; setki interaktywnych ćwiczeń, nagrań, narracji; ciekawostki. Cechą wyróżniającą pakiet edurom jest piękna szata graficzna, a także łatwość posługiwania się oprogramowaniem. Struktura wszystkich programów jest intuicyjnie i logicznie zrozumiała. Jednolite środowisko oprogramowania pozwala na łatwą pracę z nim 1

również nauczycielom mniej wprawnym w technologii informatycznej. Jestem pewna, że największą satysfakcję z korzystania z eduromów będą czerpać uczniowie. II KONSPEKT LEKCJI 1. Poziom: klasa VI Szkoły Podstawowej 2. Autor: mgr Elżbieta Kubis nauczyciel informatyki i matematyki w ZpiSdN w Pszczynie. 3. Cele lekcji: a) Cele operacyjne: Uczeń wie: - Co to jest ostrosłup, podstawa, ściany, krawędzie, wierzchołek ostrosłupa, - Co to jest ostrosłup prawidłowy, czworościan. - Co to jest siatka ostrosłupa. Uczeń potrafi: - Nazywać ostrosłupy, - Podać liczbę ścian, krawędzi, wierzchołków ostrosłupa, - Narysować siatkę ostrosłupa. b) Cele wychowawcze: - Rozwijanie wyobraźni przestrzennej - Rozwijanie aktywności uczniów - Rozwijanie umiejętności porozumiewania się językiem matematyki - Zwrócenie uwagi na staranność wykonywanych rysunków, ostrosłupów w rzucie równoległym - Umiejętność pracy w grupie 4. Formy i metody pracy: - Wykład, pokaz, prezentacja multimedialna z wykorzystaniem programu komp. edu ROM, pogadanka, praca grupowa. 5. Materiały pomocnicze i środki dydaktyczne: - Komputery z zainstalowanym programem EDU ROM wersja sieciowa - Podręczniki: Krok po kroku klasa 6 SP - Zeszyt uczniowski, 2

- Tablica, kreda, modele ostrosłupów, plansze z rysunkami ostrosłupów i ich siatek. 6. Miejsce: - Pracownia komputerowa wyposażona w 7 stanowisk komputerowych. 7. Czas: - 45 minut. 8. Umiejętności informatyczne uczniów: - Uczniowie potrafią obsługiwać komputer i jego urządzenia wejścia (mysz, klawiaturę) oraz znają podstawowe operacje potrzebne do obsługi programu EDU ROM (obsługa menu, poruszanie się po programie). Umiejętności te nabyli w trakcie lekcji informatyki i matematyki. III PRZEBIEG LEKCJI Część lekcji Ekran Czynność nauczyciela - praca z programem edu ROM organizacyjna nawiązująca Przywitanie z grupą sprawdzenie obecności Uczniowie zapisują temat lekcji, krótkie wprowadzenie do geometrii przestrzennej (nawiązanie do geometrii płaskiej), gdzie możemy spotkać figury przestrzenne. Pokazanie uczniom modeli brył, które będą poznawać. 3

postępująca I Ostrosłupy - definicja 2-5 Obserwacja ekranu, na którym pojawiają się ostrosłupy znane jako piramidy egipskie. Pokazanie i zdefiniowanie pojęcia ostrosłup oraz poznanie elementów ostrosłupa takich jak: podstawa, ściany, wierzchołki, krawędzie. Każdy z uczniów ma przed sobą model ostrosłupa i podaje jaki to jest ostrosłup ile ma ścian, krawędzi, wierzchołków. Obserwacja ekranu na którym pojawiają się różne figury przestrzenne uczeń ma możliwość obracania i oglądania figury z dowolnej strony, wykonania ćwiczenia nr 1. Zapisanie definicji ostrosłupa, wykonanie rysunku ostrosłupa czworokątnego i zaznaczenie wszystkich elementów: podstawy, ścian, krawędzi, wierzchołków. Wykonanie ćwiczenia nr 2 Wykonanie wspólnie ćwiczenia nr 3 4

II Ostrosłup prawidłowy 6-7 Przypomnienie definicji wielokąta foremnego, Film wyjaśniający i obrazujący co to jest ostrosłup prawidłowy i czworościan, Wspólne lub wywołanie ucznia do wykonania ćwiczenia nr 4, Zapisanie definicji ostrosłupa prawidłowego, podsumowująca III Siatka ostrosłupa IV Podsumowanie lekcji V Praca samodzielna ucznia 8-9 Film obrazujący jak powstaje siatka ostrosłupa i sposób jej narysowania, Wykonanie ćwiczenia nr 5, 6,7 Narysowanie siatki ostrosłupa w zeszycie. 10 Wysłuchanie nagrania i powtórzenie najważniejszych treści lekcji przez uczniów 11-16 Zadania mogą posłużyć jako praca domowa lub sprawdzian bieżących wiadomości. 5