Autorka: Anna Koźba Scenariusz zajęć dla grupy zróżnicowanej wiekowo Obszar podstawy programowej: 5. Wychowanie zdrowotne i kształtowanie sprawności fizycznej dzieci Grupa zróżnicowana wiekowo: (3-latki, 4-latki, 5-latki) Blok tematyczny: Dbamy o swoje zdrowie Temat: Owocarnia Cele operacyjne: Dziecko: 3-latek 4-latek 5-latek Rozpoznaje owoce na bazie wielozmysłowych doświadczeń, wymienia nazwy tych, które rozpoznaje i ich cechy charakterystyczne; Klasyfikuje obiekty zgodnie z podanymi cechami jakościowymi: np. kolor, wielkość i kolor, wielkość, kolor i kształt i próbuje je przeliczać (zakres do 3, do 5, do 10 lub większy, zgodnie z indywidualnymi możliwościami); Posługuje się gestem i ruchem w zabawach ruchowych; Uczestniczy w zbiorowym śpiewie, zajęciach ruchowych; Wypowiada się samorzutnie na temat wyglądu, walorów smakowych, cech charakterystycznych owoców; Tworzy proste kompozycje Tworzy proste kompozycje z naturalnych okazów (owoce z naturalnych okazów nabijane na patyki od szaszłyków); (układa na talerzyku cząstki owoców) Tworzy przymiotniki od rzeczowników (np. jabłkojabłkowy); Podejmuje próby współpracy z innymi dziećmi; Współpracuje z innymi dziećmi, pomaga potrzebującym pomocy; Czyta sposobem globalnym wyraz owoc, podpisuje obiekty wyrazem owoc. Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole): Dziecko:
3-latek 4-latek 5-latek Zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym i składniowym; Grupuje obiekty w sensowny sposób (klasyfikuje) i formułuje uogólnienia typu: to do tego pasuje, te obiekty są podobne, a te są inne; Uczestniczy w zajęciach ruchowych, w zabawach i grach w ogrodzie przedszkolnym, w parku, na boisku, w sali gimnastycznej; Odgrywa role w zabawach parateatralnych, posługując się mową, mimiką, gestem i ruchem; umie posługiwać się rekwizytami (np. maską); Umie wypowiadać się w różnych technikach plastycznych i przy użyciu elementarnych środków wyrazu (takich jak kształt i barwa) w postaci prostych kompozycji i form konstrukcyjnych; Dysponuje sprawnością rąk oraz koordynacją wzrokoworuchową potrzebną do rysowania, wycinania i nauki pisania; Potrafi uważnie patrzeć (organizuje pole spostrzeżeniowe), aby rozpoznać i zapamiętać to, co jest przedstawione na obrazkach; Interesuje się czytaniem i pisaniem; jest gotowe do nauki czytania i pisania; Treści kształcenia: kształtowanie umiejętności społecznych (obdarzanie uwagą dzieci i dorosłych, zgodne funkcjonowanie w zabawie, uczestnictwo w tworzeniu kącika przyrody, stosowanie form grzecznościowych wobec innych dzieci i dorosłych, porządkowanie po sobie miejsca zabawy, pomaganie innym, uważne słuchanie wypowiedzi innych osób, tańce w parze i kręgu); wzbogacanie i rozwój mowy (wyraźne mówienie, wzbogacanie słownictwa czynnego, wyszukiwanie takich samych obrazków, śpiewanie piosenki); rozumienie sensu informacji podanych w formie symbolu (rysunek); grupowanie obiektów, klasyfikowanie (klasyfikowanie owoców zgodnie z podaną cechą (kolor, kształt, wielkość); kształtowanie sprawności fizycznej (uczestnictwo w zajęciach ruchowych w sali i na powietrzu, posługiwanie się w zabawie mimiką, gestem i ruchem, owoce, jako źródło witamin (znajomość nazw popularnych owoców, rozwijanie wrażliwości zmysłowej, dzielenie się wrażeniami i spostrzeżeniami z obserwacji, rozpoznawanie owoców na podstawie doświadczeń wielozmysłowych określanie cech charakterystycznych);
rozwijanie sprawności manualnej oraz orientacji w przestrzeni (posługiwanie się różnymi przedmiotami, doświadczenia z różnymi materiałami); czytanie globalne; zabawy kształtujące rozumienie stosunków przestrzennych. Opis sposobu realizacji: Lp. Część dnia aktywności dziecka I. Zajęcia poranne 3-latki/uwagi Przebieg zajęć 4-latki/uwagi 5-latki/uwagi 1.Schodzenie się dzieci. Zabawy swobodne w kącikach zainteresowań. Zachęcanie dzieci do podejścia do kącika, w którym znajduje się Owocarnia (kosze z owocami, stolik, serwetki, talerzyki) oraz do oglądania i nazywania, podejmowania prób opisu owoców znajdujących się w koszach. 2.Zabawa ruchowa z elementami wyskoku i skłonu do opowieści ruchowej W sadzie przy fragmencie utworu muzycznego Cztery pory roku Jesień A.Vivaldiego. II. Zajęcia dydaktyczne Przygotowanie do śniadania 1.Aktywizacja dzieci rozmowa na temat zgromadzonych owoców, wielozmysłowe poznanie wybranych owoców, próby dokonania opisu cech zewnętrznych. 2.Owocarnia urządzanie tematycznego kącika przyrodniczego z wykorzystaniem okazów naturalnych. 3.Zabawy matematyczne Owocowe pary praca indywidualna: -łączenie w pary połówek owoców na talerzykach (3-latki); -łączenie owocowych fiszek w pary (4,5-latki); -kolorowanie sylwet odpowiednim kolorem kredki (3,4,5-latki); -przeliczanie sylwet (chętne dzieci zmieniają swój owoc w jakąś postać) (zainteresowane dzieci); -próby układanie ciągów rytmicznych z wykorzystaniem fiszek graficznych wg wzoru podanego rysunkiem (5-latki). 4. Dzieci, które wykazują zainteresowanie Wykonanie gazetki tematem mogą uczestniczyć w tworzeniu tematycznej Owocowy gazetki wspólnie z 5-latkami. Dzieci, których kosz, wykorzystanie uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób sylwet owoców. powracają d programu własnego, Segregowanie oraz czyli wybranego przez siebie rodzaju wybór ilustracji aktywności (np. zabawowej). tematycznych spośród zgromadzonych materiałów. Ćwiczenia słownikowe Owocowe słowa tworzenie przymiotników od rzeczowników: jabłko jabłkowy itd. na bazie
nazw owoców. 5. Ćwiczenia z elementami skłonu. Przygotowanie do obiadu wybranych III. Zajęcia popołudniowe 1. Aktywność własna dzieci zabawy swobodne. Globalne czytanie wyrazu OWOC. Podpisywanie owoców znajdujących się w sali poprzez położenie kartek z napisem owoc przy naturalnych okazach oraz przy obrazkach przedstawiających owoce. (Każde chętne dziecko bierze tyle kartek z napisem, ile zechce. Po zakończeniu działania sprawdzanie poprawności wykonania przez same dzieci, ewentualne dołożenie kartki do niezauważonego obiektu. Po skończonych zajęciach dzieci zbierają podpisy do koszyczka, a następnego dnia znów je rozłożą, w celu utrwalenia poznanego wyrazu). 2. Aktywność własna Wykonanie owocowych szaszłyków dzieci lub wykonanie z dostępnych cząstek owoców (nabijanie na na talerzykach szpadki -tworzenie kompozycji wg własnego owocowej pomysłu, przeliczanie cząstek owoców użytych kompozycji z cząstek do szaszłyków), degustacja owocowych owoców (zgodnie smakołyków. Wspólne sprzątanie. z preferencjami dzieci), degustacja owocowych smakołyków. Pomoc przy sprzątaniu. 3. Zabawy w ogrodzie przedszkolnym z wykorzystaniem urządzeń dostępnych na placu zabaw, zabawy bieżne, zabawy orientacyjnoporządkowe z wykorzystaniem kolorowych szarf np. w kolorach owoców (czerwony-jabłko, żółty-gruszka, niebieski-śliwka).
Uwagi: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji. Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają d programu własnego, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej). Metody za M. Kwiatowską (1985): Czynne: ćwiczeń praktycznych, kierowanie własną działalnością dziecka, zadań stawianych dziecku, czytanie globalne wg Glenna Domana. Słowne: rozmowy, objaśnienia i instrukcje. Percepcyjne: obserwacja i pokaz, przykład dorosłych. Środki dydaktyczne: owoce jesienne, kosze, tace, patery, serwetki, obrusy, nóż i talerzyki, drewniane szpadki do szaszłyków, szarfy w trzech kolorach (czerwony, żółty, niebieski), komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami lub tablica multimedialna, fragment nagrania utworu muzycznego Cztery pory roku Jesień A.Vivaldiego na płycie CD, odtwarzacz płyt CD oraz środki dydaktyczne zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem): 1. Tekst opowieści ruchowej W sadzie 2. Owocowe fiszki materiał do wydrukowania; 3. Materiał do wydrukowania - drzewa i owoce; 4. a)zabawa dydaktyczna łączenie połówek owoców; b)zabawa dydaktyczna łączenie owoców w pary; 5. Podkład muzyczny do opowieści ruchowej W sadzie; 6. Puzzle multimedialne 4 - elementowe Owoce; 7. Gra dydaktyczna multimedialna - łączenie połówek owoców w pary; 8. Gra dydaktyczna multimedialna - zbieramy owoce do koszy.