1. Pejzaż w malarstwie polskim XIX wieku

Podobne dokumenty
1. Socrealizm Cele lekcji Metoda i forma pracy Środki dydaktyczne. 1. a) Wiadomości. 2. b) Umiejętności.

1. Sztuka abstrakcyjna

1. Mistrzowie włoskiego renesansu

1. Klasycyzm w architekturze

1. Techniki graficzne

1. Impresjonizm. Założenia, dzieła, twórcy

1. Techniki malarskie

Ludzkość w szponach zmysłów i szatana. Motyw grzesznego życia w literaturze i sztuce wieków średnich

Kraina sztuki. Scenariusz 8. Dynamiczna i dekoracyjna sztuka secesji. Elżbieta Jezierska

Temat: Korelacja sztuki malarskiej i filmowej na przykładzie filmu Jana Jakuba Kolskiego Historia kina w Popielawach

Scenariusz lekcji plastyki w klasie piątej szkoły podstawowej. Temat: Dwa style w sztuce średniowiecza: romaoski i gotycki.

2. Zdefiniuj pojęcie mitu. Na wybranych przykładach omów jego znaczenie i funkcjonowanie w kulturze.

Kraina sztuki. Scenariusz 9. Wolna i ekspresyjna sztuka abstrakcjonizmu. Elżbieta Jezierska

1. Architektura XX wieku kierunki, twórcy, dzieła

Przedmiotowe Zasady Oceniania z plastyki w klasach IV-VI Szkoły Podstawowej w Buku

Elżbieta Jezierska. Kraina sztuki. Scenariusz 7. Pełna nastroju architektura średniowiecznych kościołów

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE. Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z PLASTYKI DLA KLASY I GIMNAZJUM

WOJEWÓDZKI KONKURS Z PLASTYKI

Sztukmistrzowie z Krakowa. scenariusz lekcji podsumowującej grę. Moduł 1 (jedna godzina lekcyjna)

Perspektywa linearna. Perspektywa powietrzna. Perspektywa malarska.

Słynny malarz polski Jan Matejko

Scenariusz nr 1. Autor scenariusza: Małgorzata Marzycka. Blok tematyczny: Moja ojczyzna Polska

Scenariusz lekcji. omówić stosowane urządzenia sieciowe: switch, hub, router;

1. Każdy ma swojego dusiołka

ćwiczenia plastyczne rysunkowe, malarskie, budowania kompozycji, formułowanie kształtu, przestrzeni

Scenariusz zajęć do programu kształcenia Myślę - działam - idę w świat

ZAJĘCIA ARTYSTYCZNE DLA GIMNAZJUM SZKOLNA PRACOWNIA ARTYSTYCZNA -OBLICZA PLASTYKI PLAN WYNIKOWY

Scenariusz lekcji plastyki w klasie drugiej gimnazjum

1 TEMAT LEKCJI 2 CELE LEKCJI 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości. 2.2 Umiejętności.

Scenariusz lekcji. wymienić różne sposoby pozyskiwania informacji ze szczególnym uwzględnieniem technologii informatycznej;

Scenariusz lekcyjny Przesunięcia wykresu funkcji równolegle do osi odciętych i osi rzędnych. Scenariusz lekcyjny

Przedmiotowy System Oceniania z plastyki w klasach V-VI Szkoły Podstawowej w Rycerce Górnej

Program zajęć artystycznych w gimnazjum

SCENARIUSZ ZAJĘĆ. Małgorzata Marcinkowska, Aleksandra Michałowska

W J O E J WÓ W D Ó ZK Z I I K ON O KURS

Wielki astronom Mikołaj Kopernik

Pieczątka szkoły Kod ucznia Liczba punktów WOJEWÓDZKI KONKURS Z PLASTYKI DLA UCZNIÓW GIMNAZJÓW W ROKU SZKOLNYM 2016/2017 STOPIEŃ WOJEWÓDZKI

Scenariusz lekcji. opisać działanie poczty elektronicznej; opisać podobieństwa i różnice między pocztą elektroniczną i tradycyjną;

wykład, praca w zespołach, analiza materiału wizualnego, zadania plastyczne, rozmowa nauczająca, analiza filmu

2. Tabele w bazach danych

Ocenie podlegają chęci i wysiłek ucznia wkładany w wykonywanie zadań wynikających ze specyfiki przedmiotu.

Funkcje i instrukcje języka JavaScript

Podsumowane wiadomości o roślinach

Tematy prezentacji na ustny egzamin maturalny. Matura 2014

1. Romantyzm w malarstwie europejskim

2. Metoda i forma pracy - Metody: poszukująca, problemowa, aktywizująca ucznia - Formy: praca grupowa, praca indywidualna ucznia

dopuszczający dostateczny dobry bardzo dobry celujący rozpoznaje budowle greckie

Scenariusz lekcji. nazwać elementy składowe procedury; wymienić polecenia służące do malowania wnętrza figur;

Scenariusz lekcji plastyki w klasie piątej szkoły podstawowej. Temat: Jak to jest poukładane? Kompozycja rytmiczna w naturze i sztuce.

Scenariusz lekcji. opisać zasady programowania strukturalnego; wyjaśnić pojęcia: procedura własna, procedura z parametrem, lista, zmienna;

WYMAGANIA EDUKACYJNE NIEZBĘDNE DO UZYSKANIA POSZCZEGÓLNYCH ŚRÓDROCZNYCH I ROCZNYCH OCEN Z PLASTYKI W KLASIE IV

1. Czym są wiara, nadzieja i miłość według Czesława Miłosza?

Scenariusz lekcji. wymienić i podać adresy internetowe instytucji zajmujących się organizacją rynku pracy (biura pracy, agencje pośrednictwa);

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA 4 ŚRODKI DYDAKTYCZNE 5 UWARUNKOWANIA TECHNICZNE. Scenariusz lekcji. 2.

ZAJĘCIA ARTYSTYCZNE KLASA 3 GIM

Scenariusz lekcji. rozpoznać prawidłową deklarację tablicy; podać odwołanie do określonego elementu tablicy.

Scenariusz lekcji z wykorzystaniem monitora interaktywnego

Polski alfabet według Wojciecha Wiszniewskiego Elementarz (1976) Opracowała: Anna Równy

Scenariusz lekcji. wymienić elementy, z jakich składa się program; wymienić i opisać podstawowe opcje Przybornika;

Scenariusz lekcji. opisać podstawowe zastosowania komputerów w szkole i najbliższym otoczeniu;

DOBRE PRAKTYKI ERASMUS + mgr Marta Faroń Lekcja plastyki (1x45 min.) Perspektywa zbieżna.

Wymagania edukacyjne z plastyki w klasie IV

Kryteria ocen PLASTYKA kl. 7

Wymagania edukacyjne z plastyki klasa 6

LISTA TEMATÓW NA EGZAMIN WEWNĘTRZNY Z JĘZYKA POLSKIEGO W ROKU SZKONYM 2014/2015 ZESPÓŁ SZKÓŁ ZAWODOWYCH IM. STANISŁAWA STASZICA

REGULAMIN KONKURSU WIEDZY O LEONIE WYCZÓŁKOWSKIM DLA UCZNIÓW GIMNAZÓW WOJEWÓDZTWA KUJAWSKO POMORSKIEGO

Szkic do portretu przy pomocy camery obscury

2. Metody prezentacji informacji

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z JĘZYKA POLSKIEGO - OCENIANIE BIEŻĄCE, SEMESTRALNE I ROCZNE (2015/2016)

b) za przedstawioną do oceny pracę lekcyjną ocena nie niższa niż 3 (wykluczona ocena niedostateczna i dopuszczająca)

Analiza wyników egzaminu maturalnego z historii sztuki

PLASTYKA KLASA 4 ZASADY I KRYTERIA OCENIANIA

Konspekt lekcji plastyki w klasie VI

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z PLASTYKI Przedmiotowy system oceniania z plastyki jest zgodny z wewnątrzszkolnym systemem oceniania.

WYNIKI EGZAMINU MATURALNEGO

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE 1

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI: WWW w pajęczynie informacji 2 CELE LEKCJI: 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: Internet 1

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z PLASTYKI DLA KLASY III GIMNAZJUM

Scenariusz lekcji. podać definicję metody zachłannej stosowanej w algorytmie; wymienić cechy algorytmów zachłannych;

1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 3 METODY NAUCZANIA. Scenariusz lekcji. 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: Scenariusz lekcji

Wymagania na ocenę bardzo dobrą.

Scenariusz lekcji. Scenariusz lekcji. zdefiniować pojecie wielokąt foremny;

KRYTERIA OCENIANIA Z PLASTYKI W KLASACH IV- VI

Charakterystyka królestwa Protista

Program obchodów roku Oscara Kolberga pod hasłem: Tradycja bliżej nas

Scenariusz zajęć z matematyki w I klasie Liceum Ogólnokształcącego. Funkcja kwadratowa niejedno ma imię... Postać iloczynowa funkcji kwadratowej

2. Czy jestem patriotą? Karol Wojtyła *** [Ziemia trudnej jedności]. Quiz wiedzy o naszej ojczyźnie

WYMAGANIA EDUKACYJNE Z PLASTYKI Kryteria oceny semestralnej i oceny rocznej podsumowującej pracę ucznia na lekcjach plastyki w kl.

Scenariusz lekcji. wymienić podstawowe typy danych omówione na lekcji; wymienić funkcje konwertujące typy danych, omawiane na lekcji.

Scenariusz lekcji 1 TEMAT LEKCJI: 2 CELE LEKCJI: 2.1 Wiadomości: 2.2 Umiejętności: 3 METODY NAUCZANIA

Elżbieta Jezierska. Kraina sztuki. Scenariusz 6. Urok i symbolika Domów Uwielbienia świątyń starożytnego Egiptu

Scenariusz lekcyjny Obliczanie pierwiastków dowolnego stopnia i stosowanie praw działań na pierwiastkach. Scenariusz lekcyjny

PLASTYKA klasa 6: wymagania edukacyjne i przedmiotowy system oceniania: nauczyciel mgr Joanna Dywan

Scenariusz lekcji. wymienić i opisać pojęcia: prawo autorskie, licencja, upgrade, demo, trial, public domain, shareware;

Marzenia uskrzydlają... Historia Dedala i Ikara

LISTA TEMATÓW NA EGZAMIN WEWNĘTRZNY Z JĘZYKA POLSKIEGO W ROKU SZKONYM 2013/2014 ZESPÓŁ SZKÓŁ ZAWODOWYCH IM. STANISŁAWA STASZICA

Przedmiotowy System Oceniania z plastyki

1. Zarządzanie informacją w programie Access

1. Surrealizm Cele lekcji. 1. a) Wiadomości. 2. b) Umiejętności. Uczeń powinien:

Transkrypt:

1. Pejzaż w malarstwie polskim XIX wieku Uczeń powinien: 1. 1. Cele lekcji 1. a) Wiadomości przyporządkować artystę do kierunku, przyporządkować dzieła autorom, łączyć prezentowane dzieła z miejscem, w którym się znajdują, zdefiniować pojęcia: akwarela, weduta, nokturn, pejzaż romantyczny, pejzaż włoski, pejzaż tatrzański. Uczeń potrafi: 2. b) Umiejętności rozpoznać w dziele sztuki temat i określić jego źródło ikonograficzne, przypisać technikę plastyczną twórcom, którzy się w niej specjalizowali, zidentyfikować wybrane dzieła na podstawie charakterystycznych środków warsztatowych i formalnych, rozpoznać artystę w oparciu o charakterystykę jego twórczości, wyjaśnić związki i różnice między epokami oraz kierunkami artystycznymi, dostrzec i określić zależność dzieła sztuki od jego funkcji i środowiska powstania, opisać dzieło sztuki pod względem formy i treści, opisać fakty i zjawiska, które miały wpływ na formę dzieła, wskazać elementy formalne w malarstwie pejzażowym: kompozycję, kolor, światłocień i perspektywę, wykazać różnice i podobieństwa między dziełami sztuki powstałymi w różnych epokach, zinterpretować podstawowe tematy i treści dzieła sztuki, opisać fakty i zjawiska, które miały wpływ na formę dzieła, wykazać zależność między miejscem powstania dzieła, sytuacją społeczno polityczną, kręgiem artystycznym a kształtem dzieła, podać fakty z życia artystów mające wpływ na cechy charakterystyczne ich twórczości, określić znaczenie i rolę dzieł dla przemian w sztuce, sformułować wnioski na temat wartości artystycznej dzieł.

2. 2. Metoda i forma pracy Prezentacja multimedialna, pogadanka, praca w grupach. 3. 3. Środki dydaktyczne Prezentacja multimedialna, podręcznik, tablice z reprodukcjami. 4. 4. Przebieg lekcji 1. a) Faza przygotowawcza Nauczyciel z uczniami powtarza podstawowe wiadomości na temat rozwoju malarstwa pejzażowego (twórcy, rodzaje dzieł). Odwołuje się do wiedzy uczniów na temat wydarzeń historycznych (walka narodowowyzwoleńcza Polaków w XIX wieku, walka z rusyfikacją i germanizacją o zachowanie tożsamości narodowej), które wpłynęły na pojawienie się tego tematu w malarstwie polskim XIX wieku oraz wyjaśnia pojęcia: akwarela, weduta, nokturn, pejzaż romantyczny, pejzaż włoski, pejzaż tatrzański. 2. b) Faza realizacyjna Uczniowie śledzą tok prezentacji multimedialnej Pejzaż w malarstwie polskim XIX wieku, wykonują notatki. Grupy otrzymują tablice z reprodukcjami, wyszukują przykłady pejzażu, grupują je zgodnie z danymi twórcy oraz zgodnie z kierunkiem artystycznym, do którego należał malarz, ustalają elementy formalne w dziełach malarskich (określają temat, elementy kompozycyjne, kolor, światłocień i perspektywę). Odwołując się do wiedzy uzyskanej z prezentacji multimedialnej, określają charakterystyczne cechy twórczości poszczególnych malarzy. Ustalają, w jakich muzeach znajdują się analizowane przykłady pejzażu. 3. c) Faza podsumowująca Poszczególne grupy uczniów prezentują wyniki swoich prac i sporządzają notatki. Ustalają, w jaki sposób w poszczególnych epokach artystycznych XIX wieku realizowano temat pejzażu. Określają, którzy twórcy specjalizowali się w tym temacie i dlaczego. Wskazują na rolę malarstwa pejzażowego w rozwoju malarstwa polskiego. Na koniec zajęć uczniowie otrzymują test sprawdzający celem wypełnienia go jako pracy domowej (załącznik 1). 5. 5. Bibliografia 1. Micke-Broniarek E., Mistrzowie pejzażu XIX wieku, Wydawnictwo Dolnośląskie, Wrocław 2005, 2. Osińska B., Sztuka i czas. Od klasycyzmu do współczesności, WSiP, Warszawa 2005. 3. Stopczyk S., Realizm. Malarstwo polskie, Wydawnictwo Arkady, Warszawa 1987. 4. Zieliński J.A., Stasiak J., Świat sztuki. Podręcznik dla klas 1-3 gimnazjum, WSiP, Warszawa 2002. Źródła ilustracji: http://www.pinakoteka.zascianek.pl/ruszczyc/images/ziemia.jpg (Witold Raczunas) (zadanie II, E) http://www.pinakoteka.zascianek.pl/podkowinski/images/krajobraz_z_sobotki.jpg (Witold Raczunas) (zadanie II, D)

http://www.pinakoteka.zascianek.pl/chelmonski/images/kuropatwy.jpg (Witold Raczunas) (zadanie II, C) http://www.pinakoteka.zascianek.pl/wyczolkowski/images/druid_skamienialy_2.jpg (Witold Raczunas) (zadanie II, B) http://www.pinakoteka.zascianek.pl/pankiewicz/images/nokturn_labedzie.jpg (Witold Raczunas) (zadanie II, A) załącznik 1. 6. 6. Załączniki 1. a) Karta pracy ucznia I. Wskaż prawidłową odpowiedź: 1. Pejzażysta Julian Fałat nie używał techniki: a) akwareli b) oleju c) pasteli 2. Pejzaż tatrzański nie pojawia się w twórczości: a) Wojciecha Gersona b) Józefa Chełmońskiego c) Stanisława Witkiewicza 3. Krajobraz Wileńszczyzny malował: a) Leon Wyczółkowski b) Władysław Podkowiński c) Ferdynand Ruszczyc 4. Pejzażem ukraińskim nie fascynował się: a) Józef Pankiewicz b) Leon Wyczółkowski c) Józef Chełmoński 5. Nokturny, czyli tajemnicze i zagadkowe wizje przyrody zatopionej w mroku, oświetlonej jedynie bladym światłem księżyca, wykonywał: a) Józef Szermentowski b) Józef Chełmoński c) Józef Pankiewicz 6. Maksymilian Gierymski, Władysław Podkowiński, Józef Pankiewicz w swojej twórczości poświęcili wiele uwagi pejzażowi miejskiemu: a) Wilna b) Warszawy c) Krakowa

7. Odpoczynek oracza Józefa Szermentowskiego powstał we Francji, kiedy artysta powodowany tęsknotą malował utrwalone we wspomnieniach widoki rodzinnej: a) Rzeszowszczyzny b) Wileńszczyzny c) Kielecczyzny 8. Fascynacja społecznością żydowską cechuje twórczość: a) Maksymiliana Gierymskiego b) Aleksandra Gierymskiego c) Wojciecha Weissa 9. Widoki Krakowa nie pojawiają się w twórczości: a) Jana Stanisławskiego b) Władysława Ślewińskiego c) Stanisława Wyspiańskiego 10. Czołowym huculistą, autorem monumentalnego dzieła Pogrzeb huculski, oddającego koloryt kultury tej społeczności, jest: a) Włodzimierz Tetmajer b) Kazimierz Sichulski c) Fryderyk Pautsch II. Na podstawie reprodukcji podaj: (a) nazwisko malarza, (b) tytuł obrazu: A (a)... B C

D E Karta odpowiedzi I. 2. b) Notatki dla nauczyciela 1. Pejzażysta Julian Fałat nie używał techniki: a) akwareli b) oleju c) pasteli 2. Pejzaż tatrzański nie pojawia się w twórczości: a) Wojciecha Gersona b) Józefa Chełmońskiego c) Stanisława Witkiewicza 3. Krajobraz Wileńszczyzny malował: a) Leon Wyczółkowski b) Władysław Podkowiński c) Ferdynand Ruszczyc 4. Pejzażem ukraińskim nie fascynował się: a) Józef Pankiewicz b) Leon Wyczółkowski c) Józef Chełmoński 5. Nokturny, czyli tajemnicze i zagadkowe wizje przyrody zatopionej w mroku, oświetlonej jedynie bladym światłem księżyca, wykonywał: a) Józef Szermentowski b) Józef Chełmoński c) Józef Pankiewicz 6. Maksymilian Gierymski, Władysław Podkowiński, Józef Pankiewicz w swojej

twórczości poświęcili wiele uwagi pejzażowi miejskiemu: a) Wilna b) Warszawy c) Krakowa 7. Odpoczynek oracza Józefa Szermentowskiego powstał we Francji, kiedy artysta powodowany tęsknotą malował utrwalone we wspomnieniach widoki rodzinnej: a) Rzeszowszczyzny b) Wileńszczyzny c) Kielecczyzny 8. Fascynacja społecznością żydowską cechuje twórczość: a) Maksymiliana Gierymskiego b) Aleksandra Gierymskiego c) Wojciecha Weissa 9. Widoki Krakowa nie pojawiają się w twórczości: a) Jana Stanisławskiego b) Władysława Ślewińskiego c) Stanisława Wyspiańskiego 10. Czołowym huculistą, autorem monumentalnego dzieła Pogrzeb huculski, oddającego koloryt kultury tej społeczności, jest: a) Włodzimierz Tetmajer b) Kazimierz Sichulski c) Fryderyk Pautsch II. A. Józef Pankiewicz Nokturn. Łabędzie w Ogrodzie Saskim w Warszawie nocą B. Leon Wyczółkowski Druid skamieniały C. Józef Chełmoński Kuropatwy na śniegu D. Władysław Podkowiński Krajobraz z Sobótki E. Ferdynand Ruszczyc Ziemia 7. 7. Czas trwania lekcji 45 minut ewentualnie 2 x 45 minut 8. 8. Uwagi do scenariusza Scenariusz może być realizowany zarówno na poziomie gimnazjalnym, jak i w liceum ogólnokształcącym (ewentualnie liceum plastycznym). Na poziomie licealnym praca

zespołowa winna być rozbudowana do analizy zagadnień bardziej szczegółowych (temat prac, paleta barwna, symbolika).