Scenariusz zajęć dla 3-latków Autor: Agnieszka Wysocka Obszar podstawy programowej: 15.Wychowanie rodzinne, obywatelskie i patriotyczne. Grupa wiekowa: 3-latki Blok tematyczny: Jestem dumny ze swojej rodziny, miejscowości, Ojczyzny Temat: Ocalić od zapomnienia. Cele operacyjne: Dziecko: rozpoznaje wybrane elementy regionalnego stroju ludowego; wymienia nazwy tych elementów regionalnego stroju ludowego, które zapamiętało; rozróżnia i dopasowuje elementy o różnej wielkości (korale). Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia dziecka kończącego przedszkole): Dziecko: zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym i składniowym; grupuje obiekty w sensowny sposób (klasyfikuje), formułuje uogólnienia typu: to do tego pasuje, te obiekty są podobne, a te są inne; uczestniczy w zajęciach ruchowych, zabawach oraz grach w ogrodzie przedszkolnym, w parku, na boisku, w sali gimnastycznej; przejawia, w miarę swoich możliwości, zainteresowanie wybranymi zabytkami i dziełami sztuki oraz tradycjami oraz obrzędami ludowymi ze swojego regionu. Treści kształcenia: kształtowanie umiejętności społecznych (obdarzanie uwagą dzieci i dorosłych, zgodne funkcjonowanie w zabawie, stosowanie form grzecznościowych wobec innych dzieci oraz dorosłych, porządkowanie po sobie miejsca zabawy, pomaganie innym, uważne słuchanie wypowiedzi innych osób); rozwój mowy (wyraźne mówienie, wzbogacanie słownictwa czynnego); grupowanie obiektów, klasyfikowanie (klasyfikowanie korali zgodnie z podaną cechą,); kształtowanie sprawności fizycznej poprzez uczestnictwo w zajęciach ruchowych w sali i na powietrzu; rozwijanie wrażliwości zmysłowej (wzrok, dotyk), określanie prostych cech zewnętrznych (np.: wielkość, kolor); dzielenie się wrażeniami i spostrzeżeniami z obserwacji; rozwijanie sprawności manualnej;
budzenie świadomości narodowej poprzez poznawanie folkloru (regionalne stroje ludowe); oglądanie postaci w strojach ludowych; określanie cech charakterystycznych dla regionalnego stroju ludowego (zapaski w paski) oraz elementów dekoracyjnych (czerwone korale); rozumienie sensu informacji podanych w formie symbolu (rysunek). Opis sposobu realizacji: Lp. Część dnia aktywności dziecka I. Zajęcia poranne II. Zajęcia dydaktyczne Przebieg zajęć 1.Schodzenie się dzieci, przywitanie, zabawy swobodne w kącikach zainteresowań. 2. Regionalne stroje: tworzenie tablicy tematycznej z aktywnym udziałem dzieci. 1.Lalka Marysia i nasza pani: zachęcenie dzieci do oglądania stroju ludowego. Uwagi o realizacji, warunki pobudzające aktywność dziecka W kąciku zabawek, oprócz dostępnych tych na co dzień w placówce, znajdują się dodatkowo zabawki nawiązujące do dawnych lat: lalki w strojach regionalnych, drewniane kołyski,,,motylki, wózeczki, itp. Nauczyciel (N) przygotowuje czerwony materiał - wzór zapaski i spódnicy, czarny materiał (do ozdabiania zapaski) pocięty na paski różnej grubości, ilustracje: białej bluzki, sznurowanych czarnych trzewików, czerwonych korali. Zachęca dzieci do pomocy przy wspólnym tworzeniu dekoracji tematycznej (dzieci określają miejsce), zwracając uwagę na pionowe ułożenie pasków na zapasce; stosowanie w wypowiedziach prawidłowych nazw, swobodne wypowiedzi na temat przygotowanych elementów stroju regionalnego. N przebrany w regionalny strój ludowy w ręku trzyma regionalną lalkę. Zaprasza
III. Zajęcia popołudniowe 2. Wielozmysłowe poznawanie elementów regionalnego stroju ludowego (korale, zapaska, trzewiki). Próby nazywania elementów stroju oraz opisu cech zewnętrznych. 3.Wspólny taniec przy melodii walczyka regionalnego. 4.Korale Marysi: praca indywidualna. Dobieranie odpowiedniej wielkości koralika i naklejanie go w odpowiednim miejscu (wzór). 1.Zabawy na powietrzu w oparciu o metodę Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne: Przechadzka w parach, Świadomość kolan (III). dzieci do podejścia do siebie, zachęca do oglądania strojów. N zaprasza dzieci do poznawania (oglądania, dotykania) stroju. Szczególną uwagę zwraca na korale, zapaskę i czarne sznurowane trzewiki. Dzieci oglądają, zadają pytania. Nagranie melodii walczyka. WERSJA1: Dzieci ustawione w dużym kole. 1 zwrotka: tańczą w prawą stronę; 2 zwrotka: dobierają się w pary i tańczą w wybraną przez siebie stronę; 3 zwrotka: zmiana kierunku. W trakcie tańca naśladują prezentowane przez N ruchy rąk (delikatne unoszenie w górę i w dół). WERSJA2: Dzieci ustawione w parach tańczą,,w kółeczkach, naśladując ruchy rąk N (delikatne unoszenie w górę i w dół). W tańcu wskazana jest zmiana kierunków obrotów. Wycięte z papieru różnej wielkości czerwone koła imitujące korale; wzór do uzupełnienia przez dzieci. Scenariusz zabawy znajduje się w: Opis i planowanie zajęć według Metody Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne. Autor: Marta Bogdanowicz i Dariusz Okrzesik., wyd. HARMONIA., Gdańsk, 2006., str. 31, 35. Chętne dzieci włączają się do zabawy, pozostałe bawią
2. Czerwone korale:: zabawa dydaktyczna - porównywanie cech wielkościowych. Układanie wzorów korali przez dzieci. 3. Dopasuj koraliki: zabawa dydaktyczna - łączenie koralików w pary- tworzenie całości (wersja stolikowa i multimedialna). się na placu zabaw (wybór należy do dziecka). Różnej wielkości czerwone koła imitujące korale. Wzór pracy Dopasuj koralik. Uwaga! wybór zabawy dydaktycznej należy do dziecka. Uwagi: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków i sposobu jej realizacji. Czas zajęć dydaktycznych w przypadku grupy dzieci 3-letnich nie powinien przekraczać 15 minut. Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do realizacji programu własnego, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności (np. zabawowej). Metody za M. Kwiatowską (1985): Czynne: ćwiczeń praktycznych. Słowne: objaśnienia i instrukcje, rozmowy. Percepcyjne: obserwacja i pokaz, przykład dorosłych. Metoda Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne. Formy: praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, grupowa jednolita, zbiorowa jednolita i zróżnicowana. Środki dydaktyczne: zabawki typu: drewniane kołyski, wózki, motylki; ilustracje elementów stroju regionalnego do przypięcia na tablicę, strój regionalny dla nauczyciela, lalka w stroju regionalnym, odtwarzacz płyt CD, klej, książka: Opis i planowanie zajęć według Metody Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne - Marta Bogdanowicz i Dariusz Okrzesik., wyd. HARMONIA., Gdańsk 2006, komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami lub tablica multimedialna, środki dydaktyczne zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem): 1. Materiał do wydrukowania przez nauczyciela Elementy stroju regionalnego: a) czerwona zapaska; b) czerwona spódnica; c) biała bluzka; d) czerwone korale;
e) czarne sznurowane trzewiki; f) chusta regionalna; 2. a) Materiał do wydrukowania Korale Marysi; b) Materiał do wycięcia przez N Korale Marysi; 3. Materiał do wycięcia przez N Czerwone korale; 4. Materiał do wydrukowania Dopasuj koralik; 5. Plik muzyczny - melodia walczyka ludowego Jednego miłego; 6. Multimedialna zabawa dydaktyczna Dopasuj koralik; 7. Kolorowanka multimedialna: Korale Marysi; 8. Prezentacja multimedialna: Lalki w regionalnych strojach ludowych.